Jump to content

Moto Zajednica

Friziranje Tomos-a

Recommended Posts

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Pregledajuci Sajtove naidjoh na odlican prirucnik za friziranje Tomos mopeda, koji me vrati na pocetak 80-tih kad sam uz "veliki" motor imao i Tomos APN6 ( za trckaranje po gradu,a bogami par puta sam isao i na more sa njim ) koji sam frizirao i mogao je postici brzinu preko 100km/h. ;)

 

https://www.sendspace.com/file/zh03m0

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

L klip pa 42 0a-smiley.gif2jee5.gif pa jednom prilikom kao pocetnik presrecan kupio 5 brzinu,trci kuci rasturaj masinu,sastavio isterao,isaltao do pete i nemoze nazad,okrenuo zupcanik,guraj kuci pa rastavljaj ponovo 3gaa.gifmaloljut.gif

Sreca tada nije bilo foto-radara 2oda2.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2358 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Klip 42mm je brzo razvaljivao radilicu i ja ga nikad nisam stavljao na moj Tomos, vec samo klip 38mm, ali sa tri karike od koji je gornja bila L.;)

Misliš sa dve karike,od kojih je gornja L ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Ne mislim...Vec pisem ono sto sam ja radio,a to je da sam na standardni klip APN6 sa dvije karike urezivao u vrhu klipa utor - kanal ( leziste ) za jos jednu L kariku, tako da ih je bilo tri. ;):D Klip sa dvije karike od kojih je gornja L je od T-15. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2358 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Verujem ja tebi. To je ok i može da se napravi da lepo radi. Medjutim,ja sam mislio na nešto drugo. Kad se frizira Tomos,L karika je dobro došla. Čak se za jači tuning koriste klipovi sa jednom karikom. Neću da ulazim u to kako ti je išao APN,ali mnogo bolje bi bilo da si izbacio donju kariku i ostavio samo L i prvu običnu. Zašto? Zato što ta treća karika nema neku ulogu jer već ove prve dve sve zapakuju,a samo bespotrebno struze po cilindru i stvara dodatni otpor. Motor se greje,teže vrti,troši se cilindar...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Vjerovao ili ne za cijelo vrijeme koristenja Tomosa sa takvim klipom ( vise godina ) nikad nisam imao kvar na maloj, a kamoli na velikoj pesnici radilice, cak ni cilindra. :takoje: Druga stvar je sto APN6 ima prinudno hladjenje tako da nema pregrijavanja dok je propeler ispravan ( bez polomljenih lopatica ), a tome je doprinosio i rezonantni auspuh, filter vazduha, odgovarajuca svjecica, glava, odnos ulja i beznina i prepravke na prenosu u mjenjacu i lancanicima. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Nekada sam puno vise radio tomosa,a osamdesetih sam ih pripremao za prvenstvo srbije i tadasnju Tomos ligu.Uraditi Tomosa da ide preko 100km/h je vrlo ozbiljan posao i ni malo nije lako postici te brzine.Motori koji su bili u vrhu prvenstva (u prva 3)nisu postizali brzine vece od 130-140 km/h.Do 100km/h relativno lako se dodje a sve preko je velika majstorija a bogami i jako skupo.Svakom ko popstigne 100+ sa apn cilindrom i klipovima sa 3 ili xy karika skidam kapu i priznajem ga za vrhunskog tjunera.Zao mi je samo sto nisam poznavao takve ljude dok sam sam se bavio pripremama motora za takmicenje uz takve majstore pehar bi bio zagarantovan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 430 postova
  • Lokacija: MLADENOVAC

Nekada sam probao da uradimo i AP-ena i nisam bas bio zadovoljan.Malo se stedelo na delovima.Zato je uspelo na automatiku isao je 80km/sat.Nisu mogli da me izmere sa 15-icom.Nekih godina je bio i sampionat trka automatika jedna je cak odrzana i u Mladenovcu/ u mladenovcu je odrzana cak i jedna trka za sampionat drzave u automobilizmu i motorciklizmu/..Secam se da je onda cak i pokojni cubra vozio tu trku,stankara i jos puno majstora je imalo svoje matike koje su vozili neki drugi klinci.Friziranje je podrazumevalo promenu auspuha karburatora,promenu vremena usisavanja izduvavanja,povecanje kompresije,otvaranje novih kanala,poliranje i jos svasta nesto.Tako da stavljanje jedne karike ili klipa od 42 nije bilo nista.Glavna fora je bila da kad nekome crkne mnotor dok ga rasturaju spijuni su se vrzmali po boksu da snime kakav je cilindar i sta je sve na njemu radjeno.Onda nije bilo interneta nego ili ukrades foru na trkama ili upropastis par cilindara i klipova dok ne napravis pravu stvar.Najbolja skola je bila friziranje tomaosa krosa-juniora.Imali smo jednog koji je bio dosta dobro spakovan i snjim smo obisli sve trke u bivsoj jugi.Neke godine ih je bilo na trci u vlasenici 40 na startu.Verovatno ima nekoga ko se jos seca to je trka na kojoj su kuletu presli preko stomaka jer kad je pao u drugoj krivini bio je medju prvima a svi ostali su mu presli ko preko motora a neko bogami i preko stomaka.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

Mi kao klinci smo vozili iskljucivo tomosov bt 50...Jednom prilikom isli negde na rostiljanje magistralom i dvojici drugara izmerimo u jednom trenutku 115,tj. toliko pokaze cajger u autu...... uglavnom smo stavljali 40 ili 41 klip obavezno sa L karikom i karburatore sa freze 506..kako je to islo ali bogami i trosilo...ispod pola gasa motor se gusio i gasio,tako da je morao stalno da se turira,ako se spuste obrtaji mora rucica za gas da se drzi sigurno jedno 5 sekundi da bi opet zavrteo motor...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Uffff gde me nadje sa BT-50 s , imao sam jednog koji nikako nije isao, sve standardica osim auspuha koji je pravio Mihalj Nemet za trkilicu.

Ma mogao si da ga vozis kako god si hteo - NECE , ide on solidno ali citava vecnost dok navuce. Jednom prilikom je provozao drugar koji je imao ranije BT , i sav nezadovoljan pita kakav klip imam , rekoh pa 38 standardno. A jel standard ili sa L karikom ??? Izvini a sta ti je to L karika ???

 

E kad sam dobio objasnjenje i posetio prodavnicu delova sve mi je bilo jasno - nisam imao nikakav ler , gusio se i gasio ali je zato imao ubrzanje dovedeno do neprepoznatljivosti motora. Imao sam utisak da sam mogao komotno da stanep pored MZ 125 i da ga lepo zamolim da mi se skloni da ga ne blamiram. Ludacka masina. Sad samo lepo secanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja