Jump to content

Moto Zajednica

KOje ulje sipat u R1

Recommended Posts

  • U prolazu, 32 postova

Koje ulje da sipam u yamahu R1 (dioda) Motul 300V 10W40 ili 15W50, prosle godien sam nasuo 15W50 i poceo mi se cut mjenjac da lup iz manje u vecu a prije mijenjanja ulja nije se cuo...neki kazu da je bolje 15W50 radi masine jer je gusce a po forumima sam cinto i da treba sipat 10W40 i da opet to sve zavisi od vremenski uslova e sad imal ko kavno iskustvo koje bi bilo bolje jer nebi da masinu zeznem ili da naspem nesto sto nije dobro za nju...

Hvala na pomoci unaprijed...

 

LP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

U moju sipam 10W40..Gušće sipaš ako ti motor troši ulje, ako ne onda 10W40...

 

Nije to poenta u odabiru gustine ulja.

 

U npr. gradaciji 10W40, 10 označava zimsku gradaciju (W-winter) dok je 40 gradacija ulja na radnoj temperaturi motora. U principu, pri paljenju želimo što ređe dok pri radnoj temperaturi želimo što gušće. Naravno, sve ovo u granicama normale.

 

E sad, poenta je da ti teško voziš sportski motor po minusu tako da ti tu W gradacija i nije toliko bitna. Leti će i 10 i 15 da budu i više nego tečna ulja. Ali nije loše (po mom mišljenju) da imaš gušće ulje na radnoj temperaturi jer gušće ulje smanjuje trenje i čuva agregat. Gušćim uljem se gubi nešto na snazi (za nas obične vozače potpuno nebitno) jer se pokretni delovi malo teže pokreću nego kad je ulje ređe, ali je i zaštita tih pokretnih delova bolja.

 

Ako pogledaš malo, videćeš da trkačka ulja imaju jako mali taj radni viskozitet. To je iz razloga zato što je njima bitna svaka stotinka i ide se na što ređe ulje. Ali oni rade maltene generalke posle svake trke.

Ja sam u svoju R1 Rn19 sipao Motul 300V 15W50 i bio prezadovoljan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2028 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow

Ako je vec rec o Motulu, mislim da je 7100 sasvim ok i da nema potrebe za 300V sem ako vozi stazu cesto...A viskozitet od vremenskih uslova po kojima vozi tj ako vozi samo po toplom vremenu i po gradu onda gusca,(15/50, 20/50) ako vozi cele godine 10W40 je keva... Mada je takodje bitno stanje agregata tj koliko je presao, trosi li ulje i sl.Ako je starija verzija, neka krstena polusintetika je skroz OK...Imas maltene na svakom sajtu Oil Finder za svoj tip motora pa izvoli.Sve u svemu, bitno je samo da se MENJA redovno...  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova

meni nije bitna cijena...mijenjam redovno al mi se mjenjac cuje da lupi iz manje u vecu sa 15w50 zato sam i konto stavit 10w40 jer to gotov svi sipaju koje poznajem a da trosi ulji nisam ni primjetio a rekli su mi da bi moglo da se manje cuje sa 10W40 ili nikako jer se nije culo prije sipanja 15W50 a koje je bilo prije nemam pojma jer je motor uvezen iz svicarske...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2028 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow

Onda sipaj 10/40 pa vidi sta ce da bude...a mozes i neki zarez da metnes, lakse se cita...Srecno ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1026 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

 

U moju sipam 10W40..Gušće sipaš ako ti motor troši ulje, ako ne onda 10W40...

 

Nije to poenta u odabiru gustine ulja.

 

U npr. gradaciji 10W40, 10 označava zimsku gradaciju (W-winter) dok je 40 gradacija ulja na radnoj temperaturi motora. U principu, pri paljenju želimo što ređe dok pri radnoj temperaturi želimo što gušće. Naravno, sve ovo u granicama normale.

 

E sad, poenta je da ti teško voziš sportski motor po minusu tako da ti tu W gradacija i nije toliko bitna. Leti će i 10 i 15 da budu i više nego tečna ulja. Ali nije loše (po mom mišljenju) da imaš gušće ulje na radnoj temperaturi jer gušće ulje smanjuje trenje i čuva agregat. Gušćim uljem se gubi nešto na snazi (za nas obične vozače potpuno nebitno) jer se pokretni delovi malo teže pokreću nego kad je ulje ređe, ali je i zaštita tih pokretnih delova bolja.

 

Ako pogledaš malo, videćeš da trkačka ulja imaju jako mali taj radni viskozitet. To je iz razloga zato što je njima bitna svaka stotinka i ide se na što ređe ulje. Ali oni rade maltene generalke posle svake trke.

Ja sam u svoju R1 Rn19 sipao Motul 300V 15W50 i bio prezadovoljan.

 

Sve ja to znam..ali to su sve top ulja sa vrhunskim podmazivanjem, pa sam mislio jedinu razliku da će mu praviti ako troši pa će ovo ređe brže progutati..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja