Jump to content

Moto Zajednica

Defanzivna vožnja - osnovni elementi

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: DL 650

Smisao defanzivne vožnje se može uočiti iz samog naziva - defanziva (latinski defaksus) što bi u prevodu značilo - odbrambeno, zaštitno i sl.

 

Kada je u pitanju defanzivna vožnja, radi se o najefikasnijem ponašanju u saobraćaju. Glavni motiv ovakve vožnje je držanje odstojanja od opasnosti. Suština i umetnost defanzivne vožnje je u sposobnosti prilagođavanja i procene date situacije u saobraćaju, uslovljene ponašanjem drugih učesnika u saobraćaju.

 

Mnogi vozači motocikala smatraju da defanzivno ponašanje u saobraćaju uslovljava odricanje "ličnog prava na put" u svim prilikama i svim situacijama. Oni u tome vide inferiorno ponašanje, totalno nepoverenje prema drugima, sporu i bojažljivu vožnju. Ovakvo shvatanje defanzivne vožnje je potpuno pogrešno. Osobe koje su bojažljive i nesigurne nisu ni predodređene za upravljanje motornim vozilom. Takvi vozači dolaze u rizične situacije i njihova prividna tolerantnost je samo odraz straha, a ne svesnog i proračunatog prilagođavanja.

 

Nasuprot ovome, defanzivni vozač se aktivno prilagođava situaciji u saobraćaju i njegovo samoodricanje od nekog prava u kritičnoj situaciji je svesno. Ovakvo ponašanje sebi može dozvoliti samo sigurna i stabilna ličnost.

 

Defanzivna vožnja se bazira na tri osnovna načela:

 

1. ZABRANJENO - NIKAD!

 

2. OBAVEZNO - UVEK!

 

3. PONEKAD NI ONO ŠTO JEDOZVOLJENO!

 

Prva dva principa ukazuju na činjenicu da se čitav sistem defanzivne vožnje gradi na poznavanju i prihvatanju saobraćajnih propisa, pri čemu saobraćajni propisi određuju ŠTA, dok veština defanzivne vožnje određuje KAKO postupiti u datoj saobraćajnoj situaciji.

 

Osnovni kvalitet primene defanzivne vožnje je da defanzivni vozač visoku tenziju i fizički napor zamenjuje zadovoljstvom u toku vožnje. Defanzivni vozač promoviše stav dubokog uverenja u obaveznosti primene propisa sa ciljem opšteg dobra, a ne iz straha od mera represije i sankcija ovlašćenih lica.

 

Sa druge strane defanzivni vozači pitanje prava prolaska kroz raskrsnicu rešavaju u svakoj konkretnoj situaciji, zauzimajući stav da će prednost imati onaj učesnik koga su ostali učesnici u saobraćaju priznali i propustili u datoj situaciji.

 

Defanzivna vožnja predstavlja imperativ savremenog saobraćaja, štopotvrđuju brojni kursevi koji se održavaju u velikom broju saobraćajnorazvijenih zemalja.

 

  • Podržavam 28

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Ja sam uvek u ofanzivi,a mozda sam zato i preziveo svu ovu saobracajnu ludnicu, jer dok cekam sta ce drugi uraditi odose mi godine.Nije poucno ali je tako.:zdravo:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 209 postova
  • Lokacija: Zvezdara
  • Motocikl: Beverly 300 ie

Svaka cast na textu, slazem se, ali ovo pravilo tesko da je primenljivo na srpskim putevima.

MILION puta mi se desilo da sam prvi na semaforu, svetlo za pesake se pali crveno, zuto se skor ni nije upalilo,a vec pocinje "intonacija"iza. I onda treba da se smirim ,lagano zavrcem rucicu vodeci racuna da proteram zadnji tocak izmedju 2 zebre, obratim paznju i eventualno propustim nekog pesaka koji je "malo"sporiji 0ljut2.gif

....sledeci put copava, pa da malo porazgovaram sa neuroznim cetvoronozcem......i cemu tolika tenzija 1zvizduk.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

Nisam znao da se ovo tako zove ali definitivno je recept za prezivljavanje na motoru u sve guscem saobracaju.

 

Bojim se samo da ce se to slabo primiti ovde jer mi sve znamo najbolje i pre nego sto se rodimo. Ko se usudjuje da dodje i nesto nas nauci?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Kad mi neko iza živčani okrenem se, osmehnem i tek onda počnem da kilavim najstrašnije. Nek idu kod lekara ako imaju problema, na meni se neće istresati. Ima bolida koji voze 20 i onih što stanu na sred ulice da pričaju ali ove što svirucaju pre nego što se upali zeleno namerno drkam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Kv-Bg
  • Motocikl: Kawasaki er6-n

I ja vozim defanzivno dok me neko ne iznervira a desava se konstantno cega smo svi svedoci.

 

Mislim da uvek bolje prodjem na putu kada sam malo ofansivniji i agresivniji jer me niko ne primecuje kada sam povucen.sto bi rekli utopis se u masu i to je to.

 

Taj nas saobracaj me tera da stavljam aftermarket auspuh (sto i nije mali trosak) i da vozim iskljucivo bez prigusivaca.Drugacije me ne primecuju !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 121 postova
  • Lokacija: Borča
  • Motocikl: hooooonnddaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Hmmmm, okreni-obrni guzica pozadi! Kod mene zavisi od nivoa moje koncentracije, ako sam manje tu vozim u def-u i obrnuto. Treba se paziti u svakom slučaju!

Jer,

iza svakog ugla vreba,

dragan,dragan, kojić keba!

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • VKV skupljač puževa, 219 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRABAKULA

Odlično sročeno u pero! Sjajan tekst, ali kod nas, tačnije na našim saobraćajnicama postoji veliki faktor X!!! Kao što i same kolege već rekoše u odgovorima, faktor X, to jest, ne očekivani i ne artikulisani potezi ostalih učesnika u saobraćaju. Seti se vožnje "Ghost rider-a" po švedskoj... 99,9% vozača vozi po propisima i veoma predvidljivo, a on spada u onih 0,1%! Dakle, lako je voziti defanzivno, ili ofanzivno kada u svakoj situaciji znaš šta će drugi da urade. Kako bi to izgledalo kod nas, ne smem ni da pomislim...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

A taman sam pomislio da je termin defanzivna voznja zauvek nestao sa foruma :zvizduk:

 

hahahahahahhahahah :takoje: :takoje: :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

A taman sam pomislio da je termin defanzivna voznja zauvek nestao sa foruma :zvizduk:

 

hahahahahahhahahah :takoje: :takoje: :takoje:

 

Samo da ne pocne defanzivna voznja i u krevetu. Kako je pocelo bice svasta,pa ovako je bezbednije, pa ovako je sigurnije,i ode mast u propast.:neznam:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ovaj tekst je sjajan, ali na zalost nije na srpskom jeziku

 

Sustina je sjajna i dadoh plus, ali prenos ima smetnje.

Podsjeca me na onaj vic: "Omi, izadji iz vode..." :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Nisam znao da se ovo tako zove ali definitivno je recept za prezivljavanje na motoru u sve guscem saobracaju.

 

Bojim se samo da ce se to slabo primiti ovde jer mi sve znamo najbolje i pre nego sto se rodimo. Ko se usudjuje da dodje i nesto nas nauci?

 

Glavni problem ovde (pošto vidim da mnogi potenciraju to naše OVDE) je to što si odma' pičketina ako se ne kurčiš. "Š'a, JA da vozim defanzivno? Ma joook... nisam ja pička, ja znam da vozim, to je za vune..."

Na žalost, već se javilo par ljudi koji potvrđuju tvoju tezu. Molio bih ljude koji su napisali "samo ofanzivno" i tome slično, da napišu malo detaljnije šta je to ofanzivna vožnja, i po kojim osobinama se konkretno razlikuje od onoga što je napisano u prvoj poruci.

 

 

Hajde da pojasnim svoje viđenje defanzivne iliti odbrambene vožnje: ako postoji termin "odbrambena", znači da negde postoji i agresija, tj. napad. Napadači su drugi učesnici u saobraćaju (normalni, nenormalni, dostavna vozila, taksisti koji jure kvaku po svaku cenu, vozila GSP, idioti na motorima, klinci na skuterima....), preduzeće za održavanje puteva, narodna milicija.... dakle SVI jebeni faktori na koje nailazimo kada vozimo.

Defanziva se sastoji u tome da izbegnemo napad koji može biti u vidu nekog manevra vozača bez mozga ili očiju; patrole koja čeka u zasedi da ti piše kaznu kad voziš 70 prema Banjici od auto komande, a ograničenje je 40 i svi jure ali ti nećeš kaznu; neobeleženih (naravno) kratera na putu, klizave farbe...

 

Kako izbegavamo napad, a opet u okviru zakona (da ne bismo upali u mrtvu petlju tipa izbegao sam situaciju tako što sam prošao na crveno pa ubio nekog)?

 

Prvi korak je da konstantno moramo biti svesni situacije oko sebe, ko je gde, ko šta može da uradi - tipa vidiš taksi vozilo koje negde stoji sa strane, dakle verovatno završava ili počinje vožnju... ako završava, veoma je verovatno da će da odvali polukružno bez obzira na situaciju. Vidiš da je pešak 80 metara ispred tebe digao ruku? Doziva taksi. Računaj da će taksi iz sedme trake levo da pojuri desno ispred tebe da pokupi mušteriju. Vidiš da plavuša u džipu telefonira ili namešta muziku? Ne obraća pažnju na put, za 5 sekundi će da krene da leluja levo-desno. Vidiš u retrovizoru besnu mečku (ili golfa dvojku) koja šeta levo-desno iz trake u traku, obilazi kao da je na reliju? Budi spreman na to da će te obići ako mu daš makar malo prostora, proći će na 5 santima od tvog kormana... Primera može biti zaista mnogo.

 

Drugi korak je da imamo spremnu odstupnicu. Ako baja ispred ukoči naglo, da li ću levo ili desno? Da li mogu i ja da zakočim naglo a da me ne pokupi lik iza koji možda i ne vidi šta se dešava ispred?

 

Treći korak je delovanje na osnovu prethodno sakupljenih informacija. Ako se desi nešto, pa tek tad kreneš da gledaš gde ćeš i šta ćeš, drastično smanjuješ raspoloživo vreme za reakciju. Naravno da se treba, ako je moguće, još jednom uveriti da li je izlazna putanja još uvek bezbedna, ali je to mnogo lakše ako konstantno pratiš situaciju. Nekad je ispravna reakcija ubrzati, nekad usporiti, nekad skrenuti a nekad i ne raditi ništa. Veoma je bitno da reakcijom na jedno sranje ne napraviš novo, bilo sebi ili drugome.

  • Podržavam 28

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Čehov najveci post ikad.... :)

 

...

Ako baja ispred ukoči naglo, da li ću levo ili desno? Da li mogu i ja da zakočim naglo a da me ne pokupi lik iza koji možda i ne vidi šta se dešava ispred?

...

 

Ne znam koliko je to jos auktelno u glavama ljudi koji dugo imaju dozvolu, ali ako prikocis bez prethodnog pregleda retrovizora, padas na ispitu.

Suvisno je akcentirati znacaj ovog pravila za motocikliste.

 

Ofanzivni jesu frajeri, sto jes jes. Kao pokojni Jamesdin. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 180 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Z-750

Tema je odlicna i dobio si plus. Jedino me malo brine smer u kome ide... Od teme koja treba da bude poucna, da doprinese zrelijoj, pametnijoj i iskusnijoj voznji (pretpostavljam da je to bio cilj postavljanja teme), opet ce se sve svesti na prepucavanje tabora.

 

Umesto uopstene izjave

 

1. ZABRANJENO - NIKAD!

 

2. OBAVEZNO - UVEK!

 

3. PONEKAD NI ONO ŠTO JEDOZVOLJENO!

mozda bi bilo efektnije navoditi konkretne primere koji bi direktno predstavljali elemente defanzivne voznje. Npr. kada obilazim autobus koji stoji na stanici, uvek gledam ispod nebi li primetio pesaka koji hoce da predje put ispred autobusa ili nikad ne vozim u tragu vozila koje mi zaklanja pregled puta jer ne zelim da me iznenadi neka poveca rupa...

 

Forum je pun kvalitetnih i iskusnih vozaca. Siguran sam da bi ovde moglo da se pojavi mnogo kvalitetnih saveta koji bi na kraju i cinili konkretan spisak osnovnih elemenata defanzivne voznje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: DL 650

Kažu učesnici mnogih foruma sa kojima sam razmenjivao mišljenja da se ne treba mnogo uplitati u rasprave kada se postavi tema. 0namigivanje.gifAli ipak ću napisati par stvari.

 

Prvo za očekivati je da uvek postoje suprotstavljena mišljenja, zato forumi i postoje. Oni koji čitaju uvek mogu da izvuku ono što smatraju da je pozitivno za njih. 1aha.gif

 

Drago mi je da ima i onih koji su razumeli da je cilj postavljanja ove teme da doprinese pametnijoj, zrelijoj i iskusnijoj vožnji. Uvodni tekst je teoretski uvod u pojam "defanzivna" vožnja. Konkretni primeri se uče kroz vožnju, verovatno svako od vas bi mogao da nabroji desetinu primera koje skoro svakodnevno viđamo. (Čeh je već dotakao dosta toga). 0takoje.gif

 

Imao sam tu sreću da prođem veliki broj Kurseva bezbedne vožnje motocikala i svuda smo bogami dobro oznojili sedište.

 

Za one koji misle da defanzivna vožnja znači bojažljivu i sporu vožnju.... pa u uvodnom tekstu dosta toga piše. 0stabre.gif

 

Ako neko ima želju da "vozi" sa mnom ima priliku kada god to poželi, PP i to je to.1moto3.gif

 

Nastavak o defanzivnoj vožnji sledi ovih dana.

 

Drugarski pozdrav1zdravo.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

... konkretan spisak osnovnih elemenata defanzivne voznje.

 

Pa nema tu bas nekog spiska. Voziti defanzivno = voziti pesimisticno.

Npr, kad prilazis semaforu na kom je zeleno, optimista prodje kao oslobodioc, a defanzivni vozac prodje kao da ima obrnuti trougao umjesto zelenog.

Npr2, kad stoji taxi sa strane, optimista prodje kao pored kamena (jer ima prednost i svo pravo), a defanzivni vozac prolazi pazljivo i sa spremnom reakcijom na polukruzno okretanje taxija.

Ne mora biti taxi, moze biti bilo koji auto, i ne mora se stati prije svakog, ali sustina je mentalni sklop i prilaz problemu.

Ovaj spisak je beskonacan, a i dovoljno je par primjera da se primnjeni na sve situacije. Dakle, misliti i za druge, koji to ne mogu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Po meni je Ceh pogodio srz defanzivne voznje.

Prvo ja kad vozim ne mogu da razumem vozace koje se lepe na nekoliko metara od vozila ispred njih, kao prvo ugrozavaju sebe i druge, nemaju nikakvu preglednost, u slucaju da ovaj ispred zakoci imaju manje vremena da odreaguju, a i neprijatno deluje na vozaca ispred sebe. Na primer kada se spustam sa nadvoznjaka na ulazu Leskovca, ja odmah skrecem levo, sto znaci da trebam da se prebacim u levu traku i da zakocim kako bih propustio vozila iz suprotni smer, sve bi bilo lepo kad iza vas ne bih vozili na pet metra udaljenosti brzinom od 70km/h gde je ogranicenje 50.

Drugo, nisam ni ja potpuno bezgresan, volim da ga nagazim na prav put, da se provlacim i sve to, ali treba ipak da se ima neka mera, a ne da se tera, a ostale ko j*be. Taksiti jesu problem, voze kao da su na VN Monte Karla, ali su oni "profesionalni" vozaci pa im se moze. A o biciklistima i pesacim da ne pricamo (pogotovo oni koji idu nocu neosvetljeni po mracnim ulicama i putevima.

Treba malo iskobinovati agresivnu i defanzivnu voznju kako bih se nasla neka zlatna sredina, a ne da izigravamo smekera ili kukavicu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

Ukartko, paziti se a ne ocekivati da ce drugi da te paze.

Ili, po srpski, ne kurciti kad si slabiji a na motoru si najslabiji bez obzira koliko mislis da si baja.

 

Evo jos jedan savet, nikada, ali nikada se ne zavlaciti izmedju 2 kolone koje se krecu.

1. Auto koji se krece jako lako i brzo menja pravac.

2. Vozaci u sporim kolonama su nervozni i na svaki nacin pokusavaju da se izbave odatle pa nece oklevati ni trena da uhvate svaki slobodan centimetar a pri tome imaju jako malo vremena da pogledaju oko sebe.

 

Kada kolone stoje, moze se prolaziti polako, ne brze od 10kmh kako bi imali deo sekunde da bacite pogled u kabinu svakog auta pored kojeg prolazite. Neko je ugledao zgodnu priliku bas tu da iskoci po cigare, tinejdzeri se glupiraju i vataju unutra, putnik placa taksisti, neki komercijalsta istresa pikslu.... ne moraju njihova vrata zavrsiti na nasem viziru. Tacno, nisi kriv ali... sta imas od toga? Najmanje izgubljen dan i xx troskova.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Kod mene zavisi od nivoa moje koncentracije, ako sam manje tu vozim u def-u i obrnuto.

Svaka čast, kod mene je obrnuto... ako sam "manje tu", teško mi je da vozim defanzivno, to zahteva dosta pažnje i mozganja.

 

Čehov najveci post ikad.... :)

Bilo je i dužih nekada davno, al' umorih se od vetrenjača ;)
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

...

Za one koji misle da defanzivna vožnja znači bojažljivu i sporu vožnju....

...

 

Defanzivna voznja moze da bude bojazljiva, spora, hrabra ili brza. Moze i da bude luda (ali onda se bas mora biti tu. :) )

Da parafraziram, sigurnije je proci 100 km/h defanzivno kroz crveno, nego 50 km/h kroz zeleno kao oslobodioc.

Znaci brzina ne igra ulogu, osim naravno kad situacija nalaze (a to nije rijetko, da se razumijemo).

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Odlicna tema, a ceh je slikovito priblizio deo toga sta sve podrazumeva defanzivna voznja.U saobracaju sam 25godina,sebe smatram defanzivnim vozacem ali nisam bio od samog pocetka.Mogu reci da su me defanzivnoj voznji ,,naucili" kamioni u kojima sam presao preko 500000km i taj stil voznje primenjujem i na motoru i u kolima.

Nivo saobracajne kulture kod nas je na veoma niskom nivou tako da je defanziva jedino resenje za sacuvati glavu a posebno na motoru.Jako mi tesko pada sto vecina nemotorista ima negativno misljenje o nama ali ih donekle razumem jer i mene nekad uhvati muka kad vidim tockarenje i voznju preko 100+ po gradu (to su valjda ovi sno nisu pi..e pa voze agresivno).Na svu srecu komsiluk mi je ok i jako tolerantan prema motoristima a zasluge za to ima moj prijatelj i komsija Nesa Stojanovic Cvrle

koji nikad nije prosao kroz ulicu motorom brze od 40km/h a i odlican je primer klincima koji zive u okolini tako da se ni oni ne klince.Ovo sam naveo kao primer koliko znaci ako ima od koga mladji da nauce sta je za stazu a sta za javni saobracaj,sa ovakvim primerom njihovo razmisljanje odmah ide na stranu ako tako vozi jedan od najboljih trkaca u srbiji mogu i ja a necu biti pi..a.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja