Jump to content

Moto Zajednica

Brušenje diskova magnetnom brusilicom

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Gde se može u Beogradu obraditi moto disk brusilicom pošto klasična obrada na strugu nije uglavnom moguća. Zadnji disk ima par brazdica ko da je upala neka fina prljavština pa reko malo da ga liznem jer ima punu debljinu. Čuo sam da negde u Železniku ima dobra radionica sa ovom mašinom. Kupovina novog disk stoji al reko da jednu garnituru pločica još potrošim pa onda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Trebalo bi da takvu mašinu imaju bolje metalostrugarske radionice, raspitaću se danas kod mojih "Laboranata" ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1010 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Ne diraj nista i vozi tako . Svaka obrada diskova povlaci odredjene rizike ( na svojoj kozi sam osetio ) .

 

Teraj to tako dok ne rikne sroz pa menjaj . Moj savet .

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 354 postova
  • Lokacija: DOBANOVCI
  • Motocikl: RSV 1000,R6,Fiat 126-GSXR1100r,CBR1000 streetfight,GSXR1100R.GPZ600R

Ne diraj nista i vozi tako . Svaka obrada diskova povlaci odredjene rizike ( na svojoj kozi sam osetio ) .

 

Teraj to tako dok ne rikne sroz pa menjaj . Moj savet .

+1 :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Obrada diskova a i doboša je problem jer strug nije idealan, majstorluk ko majstorluk, tako da znam i ja da je zeznuto. Obrada ispod mere može al vrlo malo. Slažem se i ja da je najbolje ne dirati, al ko velim, možda neko ima dobro iskustvo. Davno sm obrađivao kočnice i koliko znam, samo je jedan servis kod Dušanovačke pošte imao namensku napravu za obardu kočnica kako treba i još ako mu se donese sa glavčinom, to bude idealno. Brusilica daje puno veću preciznost pa otud i moje pitanje. Javio se momak koji može da mi pomogne pa ćemo videti. Nisam ni hteo da tanjim da bude skroz bez riseva, samo tek malo da se ublaže risevi i poveća kontaktna površina. Videćemo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1010 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Kontaktna povrsina se nije ni sad smanjila pa zato ne moras ni da diras . Kad stavis nove plocice malo treba vremena i one se isto naprave da izgledaju kao dist to jest i one dobiju iste takve riseve i upadaju jedno u drugo tako da kontakt ostaje isti kao i na novom disku .

 

Srecno sa rabotu i da te sluzi ektra kad si vec odlucio da pr......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pa vidi, jeste. Neće se pločica nikad toliko obraditi da nalegne kako treba. Sad ispupčenja ulašte pločicu, nagore blago, krive je tako da se definitivno neće ostvariti pun dodir. Istina, izravna se to do nekle, koči će dobro al bi hteo da pofinim sve kako treba jer sam sad sve rasturio nenadano, vulkanizer mi zeznuo felnu, pa sam demontiro točkove, diskove, abs vence, hoću i klešta da rasklopim, sve se šrafi sa Loktajtom, ima puno zezanja i ne bi da pakujem a da sve ne bude tip top.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Uzmes dobru smirglu,stavis na ravnu plocu,polozis disk na smirglu i laganim pokretima vrtis u krug dok risevi ne nestanu. Posle uzmes finiju smirglu,pa jos finiju i tako dok ne bude disk ispoliran do ogledalnog sjaja... :staa:

Mislim daaaajjjjj... batali to i vozi ili kupi nov!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Fala na savetu ala uzmi nov. Mašinska obrada je sasvim uobičajena stvar, sad što kod nas se sve ofrlje radi pa svi imamo većinom loše rezultate. Mislim da ću da se snađem, biće reči kad završim, a ako ništa, ne gine novo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kakva je to magnetna brusilica

 

Ipak se disk ne može obraditi na magnetnoj brusilici jer bi onda i srce diska stanjilo.

 

Magnetna brusilica je koliko znam za horizontalnu obradu. Postavi se željeni premet na ravnu ploču i putem elektomagneta se praktično premet fiksira a odozgo ide brusilica, tocilo, koje vodi glava levo desno i tako ravna. Postoji brusilica za obradu kružnog premeta, ala disk, al je prihvat sličan strugu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Kakva je to magnetna brusilica

 

Ne postoji magnetna brusilica, već se radi o planskoj brusilici sa magnetnim stolom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kakva je to magnetna brusilica

 

Ipak se disk ne može obraditi na magnetnoj brusilici jer bi onda i srce diska stanjilo.

 

Magnetna brusilica je koliko znam za horizontalnu obradu. Postavi se željeni premet na ravnu ploču i putem elektomagneta se praktično premet fiksira a odozgo ide brusilica, tocilo, koje vodi glava levo desno i tako ravna. Postoji brusilica za obradu kružnog premeta, ala disk, al je prihvat sličan strugu.

 

Evo kako izgleda naprava. Postolje je ploča gvozdena prožeta električnim vodovima koji prave elektromagnetno polje i čvrsto zalepe predmet obrade. Manji isti takav komad se postavlja kod obrade manjih komada. Odozgo ide glava koja ima tocilo koje prolazi po predmetu obrade, ima fino kalibrisano podešavanje gore dole kojim reguliše visinu skidanja materijala. Na slici se konkretno ravnaju moje nove kočione pločice, 4 komada za dva prednja diska. Kontrolom smo utvrdili da talasuju 3/10 dela milimetra.

post-6989-0-78104400-1316329362_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: KN13DN

" Kontrolom smo utvrdili da talasuju 3/10 dela milimetra."

Nema potrebe to da brusis.Ionako bi same od trenja nakon nesto kilometara i kocenja dobile povrsinu koja idealno naleze na disk.Isto tako je utopija na hor.brusalici raditi diskove.Obrada na strugu je sasvim dovoljna,bitno je samo da majstor dobro centrira disk prilikom stezanja,izabere pravilan `posmak` i upotrebi `skolski` naostren strugarski noz...I stekuj kintu za nove diskove,za sledecu sezonu.Sa kocnicama se ne valja igrati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorista u pokusaju, 282 postova
  • Motocikl: Keeway speed 150

Vi se zalite na jedan ris a sta ja da kazem za moj disk,bivsi vlasnik kocio sa potpuno potrosenim plocicama,ja nalepio nove i sto se mene tice koci lepo....a pogledajte na sta lici....:takoje:

SDC14963.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 781 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

" Kontrolom smo utvrdili da talasuju 3/10 dela milimetra."

Nema potrebe to da brusis.Ionako bi same od trenja nakon nesto kilometara i kocenja dobile povrsinu koja idealno naleze na disk.Isto tako je utopija na hor.brusalici raditi diskove.Obrada na strugu je sasvim dovoljna,bitno je samo da majstor dobro centrira disk prilikom stezanja,izabere pravilan `posmak` i upotrebi `skolski` naostren strugarski noz...I stekuj kintu za nove diskove,za sledecu sezonu.Sa kocnicama se ne valja igrati.

 

 

 

Vidi, ne želim da se prepucavam ni svađam ali bi stvarno voleo da vidim te diskove obrađene na strugu a da budu lepši nego što su bili. Probao sam u nekoliko navrata i to iz razloga što nisam mogao ljudima drugačije da objasnim da to jednostavno na strugu NE IDE. Vibracije su nenormalne i nemože se dobiti lepa obrađena površina kao preduslov za dobro kočenje.

Ako želiš već da brusiš (na svoju odgovornost , ipak je to KOČNICA) gledaj da neideš ispod propisane debljine (bar ne puno) nosi kod nekoga ko ima CENTROLEX brusilicu.

To ti je brusilica na kojoj i u fabrici bruse diskove, obrću se i disk i brusni kamen s tim što se ose vretena pomeraju u odnosu jedna na drugu kružnim kteranjem. Takođe ima magnetni sto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda XRV 750 Africa Twin; BMW R 60

Naravno da ide na strugu,i svakako se može dobiti vrhunski obrađena površina...

Uostalom,slika dovoljno govori...

 

 

P1080937.jpg

Promenio član GageMax

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

ovo je vec bolest

 

Obrada pločica je trajala desetak minuta, četiri pet prolaza tocila i nije koštala ništa.

 

Već sam pisao da je jedan strugar obradio diskove od džipa, ljudi metuli na auto, nove pločice takođe i nisu dobili nikakvo kočenje. Logički, vratili su strugaru diskove al im je on tražio i pločice. Mojim očima sam video da su diskovi na komparateru bili u 0, a merenjem pločica se odmah videlo da su konusne. Prvim prolazom na horizontalnoj glodalici je ostao trag od svega par milimetara i naravno da džip nije kočio sa tako usko ostvarenom frikcijom. Morao je jako mnogo da ih ravna i na kraju nije tero do kraja jer bi malte ne skroz istanjio pločicu. Nikad mi ne bi palo na pamet da kontrolišem disk pločice da to nisam video jer njihovo ravnanje je krajnje prosto pri fabričkoj izradi, dok je sa paknama to nešto drugojačije i uvek su mi u radionici za obradu kočnica obrađivali nove doboše i pravili radijus pakne po njima. Tako obrađen bubanj sistem koči bolesno dobro.

 

Slažem se ja da će pločica da nalegne reltivno brzo al isto tako počinje tu da se krti, glocne malo disk i eto početnog stadijuma risovanja, malog i beznačajnog al prisutnog. Zašto se i to ne bi izbeglo ako ne iziskuje ikakav napor, a sem toga, najveći falš na tržištu je upravo kod pločica i ubuduće ću ih sve na ovaj način kontrolisati, ili bar na ravno staklo sa šmirglom. A uzgred, kriva pločica pri dodiru na disk prenosi povratni udar na klip i zakošava ga što izaziva blagi ovalitet samog kočionog cilindra.

 

Verovatno je moguća pravilna obrada diska na strugu. Obični gusani od auta se bez problema tako obrađuju. Moto diskovi su drugojačije legure, ima dosta hroma i to iziskuje veliku umešnost majstora a takvi su retki. U mom nekadašnjem kočionom servisu su me ljudu uputili na brušenje jer jednostavno nisu mogli da obrađuju na nož iako su pokušavali. Gazda mi je rekao da se moto disk obrađuje brusilicom sa dva tocila koja istovremeno i paralelno sa obe strane taru površinu i tako potiru sile i ta mašina košta ko zna koliko.

 

Bilo kako bilo, poslušao sam njihov savet i uradio diskove na brusilici. Obrada jednog diska je trajala čistih sat vremena. Obrađivana je jedna strana dok ne ostane neka mala senka, potom druga dok komparater ne pokaže 0 a sve je jednobrazno, pa potom opet prva jer se pri obradi predhodne pojavi neko odstupanje, obrusi do jednakosti površine i potom ponovo provere obe strane komparaterom. Šta da kažem, savršeno, majstoru sam govorio dosta, dobro je, ( a to ja retko kažem). Pre obrade je čovek blago na ravnom tocilu na stolu očistio dosedne površine diska, napravio oslonu ploču na futeru, nju prebrusio do 0 na komparateru, i suzio na manji prečnik od unutrašnjeg venca diska i na taj način simulirao oslnjanje kao na motoru, konkretno u 5 tački na ušicama. Prednji diskovi su ukupno skinuti po 15/100 a zadnji 20/100. Jedan prednji je kao bio presavijen, imao je dve grbe i dve rupe, zadnji bio šesirast a drugi prednji standardno šarolik. Oba prednja su iznad donje mere a zadnji je ispod 2/10 od ugraviranog al je inače izvorno deblji nego što je fabrički podatak, tako da je i on iznad donje propisane mere. Obrada je savršeno urađena al to ništa ne znači dok se ne namontirta na točak. Pošto ću i klešta da rasturam, potrajaće.

post-6989-0-07853100-1316383090_thumb.jpg

post-6989-0-92192100-1316383093_thumb.jpg

post-6989-0-62379200-1316383098_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 751 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

A postoje i "plivajuci" diskovi.... sreca pa nemash te inace bi bio esej

Ovo je super odradjeno... sto bi rekli tamo napolje OVERKILL....

A kad vec klesta dirash spremi sve za servis...creva, glavni..kad ide krava nek ide i tele..

Mislim da je odlicno to sto radish ali kad bi doneo glanc nove diskove i svaki sledeci put nove plocice. MADA, stosuj vile jedno desetak puta i peglaj malo zesce i da vidish kako sednu plocice..

I brate vozi se...pusti hondu nek vidi asfalt...bog ti dao da imash fin motor

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

A postoje i "plivajuci" diskovi.... sreca pa nemash te inace bi bio esej

Ovo je super odradjeno... sto bi rekli tamo napolje OVERKILL....

A kad vec klesta dirash spremi sve za servis...creva, glavni..kad ide krava nek ide i tele..

Mislim da je odlicno to sto radish ali kad bi doneo glanc nove diskove i svaki sledeci put nove plocice. MADA, stosuj vile jedno desetak puta i peglaj malo zesce i da vidish kako sednu plocice..

I brate vozi se...pusti hondu nek vidi asfalt...bog ti dao da imash fin motor

 

Ovo su poluplivajući diskovi, prednji, zato me i brine krajnji rezultat u vožnji jer još tu ima nedostataka zbog fabrički loše projkcije i srpskog "domćinskog" održavanja ( teraj dok ne crkne), al će i to rešimo. A esej će biti ako postavim temu o BMW-u. Novi Brembo disk košta 250 € po komadu, pločice prednje sigurno 80 €,( dobio 2 para uz motor) zadnje 54 €, ja uzeo AP Racing organik, meke, 32 € sa radioničkim popustom. TA vozm ovih dana, nikako da se ponovo naviknem na slabo kočenje, sve računam da sam na Bembri pa iskrivh ručice.

 

Otvarm ceo kočioni sistem, jedna pločica na desnom disku bila tanja od ostalih što indikuje na neravnomeran rad klipova, a zajući naše običaje, kočiono ulje se ne menja. Creva su pancirna, samo dobro ispiranje. Viš, zaboravio sam glavni kočioni, njega na auto sam uvek nerado diro pa isad ga potisnuh iz glave. Hvala što me podseti. Inače drugar uzo polovan motor, koči al problematično. Menjo ulje, čistio klešta al kad je rasklopio na kraju, ko ušećeren med unutra. Sve opro i sad zakucava.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova

Pa vidi, jeste. Neće se pločica nikad toliko obraditi da nalegne kako treba. Sad ispupčenja ulašte pločicu, nagore blago, krive je tako da se definitivno neće ostvariti pun dodir. Istina, izravna se to do nekle, koči će dobro al bi hteo da pofinim sve kako treba jer sam sad sve rasturio nenadano, vulkanizer mi zeznuo felnu, pa sam demontiro točkove, diskove, abs vence, hoću i klešta da rasklopim(KOD KOGA RASKLAPAŠ I RADIŠ KOČIONA KLEŠTA, sve se šrafi sa Loktajtom, ima puno zezanja i ne bi da pakujem a da sve ne bude tip top.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pa vidi, jeste. Neće se pločica nikad toliko obraditi da nalegne kako treba. Sad ispupčenja ulašte pločicu, nagore blago, krive je tako da se definitivno neće ostvariti pun dodir. Istina, izravna se to do nekle, koči će dobro al bi hteo da pofinim sve kako treba jer sam sad sve rasturio nenadano, vulkanizer mi zeznuo felnu, pa sam demontiro točkove, diskove, abs vence, hoću i klešta da rasklopim(KOD KOGA RASKLAPAŠ I RADIŠ KOČIONA KLEŠTA, sve se šrafi sa Loktajtom, ima puno zezanja i ne bi da pakujem a da sve ne bude tip top.

 

"Za servis svojih Brembo kočnica, ( nije postavljana tema), bio sam malte ne samo supervajzor" :

 

(http://forum.bjbiker...ca/page__st__20)

 

uz nadoknadu je rasklopio, sklopio i uradio kočiona klešta Hans, znači ne radi se o stalnom ili povremenom radu, to je bilo tad, 2011, i .

 

Na temu kočnica:

 

http://forum.bjbiker...vajuci-diskovi/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja