Jump to content

Moto Zajednica

Da li je moguæe...

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 161 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Honda XLV 750R

Da li je moguæe da se "po fabrici", u Yamahu FZR 1000, sipa mineralno ulje 20W-50? Vidim po nemaèkim forumima svi sipaju to, pa su valjda u pravu; nemam manual za nju pa da pogledam. Koje bi ulje te gradacije bilo dobro sipati?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Ne znam šta je tu èudno! Konstrukcija motora 1000ccm/20valve je sad veæ 20 godina stara, a seti se koja su ulja postojala 1987 godine!!! 10w30(redja) i 20w40(gušæa) verzija za hladnije odnosno toplije vremenske uslove i to samo mineralno. Iz liènog iskustva znam da je FZR1000 agregat žedan ulja ako se lepo vrti i vozi, stoga je sasvim logièan izbor 20w50! Podsetiæu te da postoji i full-sint ulje 20w50 (Bardahl) kao i širok dijapazon polusintetièkih 15w50 koje takodje dolaze u obzir. Bilo je nekoliko topica na forumu o uljima, proèitaj malo videæeš da je sve to OK!!! Pa motorcikli postoje veæ preko 100 godina a sintetika tek 10-15 :wink: 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 203 postova
  • Lokacija: Patkovgrad
  • Motocikl: Yamaha Virago

Mislim da sto se tice ulja imas bas dosta mogucnosti da

se opredelis.Tvoj motor nije zahtevan po pitanju nekih

modernih ulja.Zato gledaj da to bude ulje koje ces redovno moci da

nabavis u prodavnicama.Ako ga vec trosi nemoj da se razbacujes

na neka skupa i retka ulja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 118 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar

Taj motor bas leeeeepo trosi ulje :)

 

Ja sipam 15w50 motul5100, polusintetiku, a cuo sam (nisam probao)

da recimo thunderace (to je u principu ista masina koja isto tako trosi ulje), sa MOTOREXOM trosi manje nego ikad!*

Eto, probaj pa ces videti.

Ja cu probati motorex sledeci put pa cu ti reci

sta se desava.

 

*by Mali Sale

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 953 postova
  • Lokacija: Bliski Istok

Taj motor (nekada najbrzi motor na svetu, za one koji nisu znali) a danas jos uvek respektabilan, ima naviku da trosi ulje (kao i vecina R-ova) ali u jako skromnim kolicinama ako se servisira onako kako je potrebno. Ceste zamene ulja (da ulje ne bi degradiralo u bilo kom smislu jer ce ga onda vise trositi), zagrevanje motora SVAKI PUT, izbegavati kratke voznje (do prodavnice i slicno jer to je ipak R a ne skuter, da bi dostigo temp. i radne zazore itd), servisirati karburatore (iglice koje zatvaraju gorivo u njima da ne silazi u cilindre i dalje u karter kad motor neradi) glavne igle i cevcice u karburatorima da ne daju previse goriva u voznji koje samo dodatno prlja i razbija ulje kad prodje dole i dospe u karter. Menjati po potrebi karike jer su JEFTINE (oko 100 e) cilindri i ostalo skoro da su neunistivi. To bi bilo u najkracim crtama. Znaci potreban je jahac koji poseduje vojnicku samodisciplinu u odrzavanju (voli motor vise od sebe*). Mnogo toga sam preskocio o FZR 1000 EXUP jer je legenda jedne epohe i trebalo bi mi mnogo vremena. Predhodni model (bez exup-a) ne trosi skoro uopste ulje jer ima 25% deblje karike koje efikasnije brisu ulje sa stubline i zaptivaju bolje kompresioni prostor ali je i frikcija dosta veca tako da je i snaga u deficitu u odnosu na exup model. Cisto informacije radi ( a moze se naci i proveriti ako je neko spreman da cita i googla) taj motor "fzr1000exup" je bio jednacina koju su svi hteli da rese dugo godina, recimo cbr900rr, dok je razvijan i testiran sve vreme na pisti je pored njega vozen fzr1000exup (izvor: test vozac honde). Generalno osim malo te potrosnje ulja i par kilograma viska taj motor ima sta da kaze i pokaze danasnjoj konkurenciji, mozda ne na pisti ali u uslovima realnog zivota... ako neznate verujte mi na rec :wink: 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 953 postova
  • Lokacija: Bliski Istok
Da li je moguæe da se "po fabrici"' date=' u Yamahu FZR 1000, sipa mineralno ulje 20W-50? Vidim po nemaèkim forumima svi sipaju to, pa su valjda u pravu; nemam manual za nju pa da pogledam. Koje bi ulje te gradacije bilo dobro sipati?[/quote']

 

Fabrika kaze mineralno YAMALUBE4 20w-40 ako se nevaram ovako napamet. Moj savet MOTUL ili SILKOLENE polusintetika (ili full sintetika ako si perverzan i ako je motor u top stanju)

Inace jedan od dva naj site-a na netu za fzr1000 je www.fzr1000.co.uk , uclani se na forum, predstavi se i napisi da te je Vlada iz Srbije uputio. Sve sto te interesuje ces brzo saznati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja