Jump to content

Moto Zajednica

deset pitanja i odgovora o upravljaèkoj geometriji

Recommended Posts

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

Naleteo sam na ovaj tekst u nekim starim novinama i odluèio da ga opstavim ovde. Oni stariji i iskusniji æe se podsetiti a mlaði ponešto i nauèiti.

 

Izvinjavam se za slike, sa mobilnog telefona su ali mislim da æe poslužiti.

 

 

1. šta se dešava kada zakrenem upravljaè motora u pokretu?

 

Kao reakcija na taj pokret dogode se mnoge stvari. Ako odluèno potisnete desnu ruèicu upravljaèa od sebe smesta se motor naginje na desnu stranu, iz dva konkretna razloga. Prvo, težište motocikla ima neodoljivu želju da nastavi pravolinijsko kretanje. Meðutim, pošto ste svojom akcijom zaokrenuli toèak ulevo, premestili ste ikontaktnu površinu izmeðu gume i asfalta ulevo, usled èega se ceo motocikl naginje na desnu stranu, rotirajuæi se oko svog težišta. Drugo, toèak koji se okreæe ponaša se kao žiroskop, i kao takav stvara žiroskopski efekat. To znaèi da, ako pokušate da ga okrenete ulevo oko vertikalne ose on, naprotiv krene da se naginje udesno oko horizontalne ose. Ove dve tendencije u interakciji naginju motor na desnu stranu i omoguæavaju nam obaranje u krivini.

 

 

 

2. zašto obaramo motor u krivini?

 

Pošto je guma motocikla zakrivljena, obim kotrljajuæe površine je manji po njenom obodu.kada je motocikl, a samim tim i guma, po nagibom ona se ponaša kao kotrljajuæa kupa (konus): spoljna ivica kontaktne površine teži da pretekne unutrašnju i prelazi veæi put. Zbog toga se guma po podlozi kreæe u luku i ceo motocikl skreæe ka unutrašnjoj starani krivine tj na stranu na koju je motor nagnut. Zbog ovog efekta nije potrebno kao kod automobila okrenuti upravljaè u pravcu krivine.

 

 

 

3. šta je nagib (ugao) viljuške?

 

To je ugao koji osa glave upravèjaèa zauzima u odnosu na vertikalu. Pogledaj sliku.

 

yk5He_slika496xv9.jpg

 

 

 

4. šta je predtrag?

 

Ovo je malo teže opisati, ali ako bacite pogled na skicu stvari æe biti mnogo jasnije. Predtrag je razdaljina izmeðu centra kontaktne površine gume (taèka u koju pada vertikala povuèena kroz osu prednjeg toèka) i taèke gde osa upravljaèa dodiruje podlogu.

 

 

SFRSz_slika497wo7.jpg

 

 

5. šta je izbaèaj?

 

Kao što se lako može videti na slici izbaèaj je razdaljina ose glave upravljaèa i paralelne ravni koja prolazi kroz štapove viljuške. Koristi se za nezavisno podešavanje ugla i predtraga i kod veæine modernih motocikala se koristi za redukovanje predtraga pri odreðenom uglu viljuške. Reguliše se dimanzijama trouglova viljuške.

 

404.jpg

 

 

6. kako ugao viljuške utièe na upravljivost motora?

 

Manji ugao viljuške (bliži vertikali) omoguæuje motocikllu da brže reaguje na komande. Veæi ugao omoguæava veæu stabilnost ali iziskuje veæi napor pri upravljanju. Takozvani „kastom“ motori èiji dizajn presvega omoguæava veliku stabilnost na pravcu imaju uglove viljuške 28-30 stepeni, pa i više, dok GP trkaèi kojima je važniji trenutni trenutni odgovor na vozaèeve komandeimaju ugao manji od 22 stepena. Zbog velèikog ugla neki kastom motori imaju težnju da se ruše na unutrašnju stranu u sporim krivinama.

 

 

 

7. kako predtrag utièe na upravljivost motora?

 

Veæi predtrag poveæava težnju toèka da se vrati „u pravac“ ukoliko ga vozaè ili neka neravnina izbaci iz tog položaja. Kada bi predtrag imao vrednost 0 prednji toèak bi padao u stranu pri najmanjem dodiru upravljaèa, veliki predtrag bi pak veoma otežao upravljanje motorom.na osnovu dugogodišnjeg iskustva došlo se do zakljuèka de je optimalna vrednost predtraga izmeðu 3.5 i 4 inèa.

 

 

 

8.kako meðuosovinsko rastojanje utièe na upravljivost?

 

Veæe meðuosovinsko rastojanje daje sporije reagovanje i veæu stabilnost, a njegovo smanjenje daje brže reagovanje na vozaèeve komande.

 

 

 

9. kako preènik toèka utièe na upravljivost motocikla?

 

Pošto, kao što smo veæ rekli, toèkovi motocikla u pokretu deluju kao žiroskopi, manji toèkovi daju brži odziv ali reaguju nervoznije, dok toèkovi veæeg preènika daju stabilnost nauštrb brzine reagovanja. Na primer motocikl sa toèkom od 19 cola iziskuje veæi napor pri obaranju nego onaj sa toèkom od 16 cola ali zato obezbeðuje veæu stabilnost i predvidivije proklizavanje. Kontaktna površina kod manjeg toèka je šira i kraæa dok je kod onog veæeg ina uža i izdužena pa on bolje drži pravaac.

 

 

 

10. kako oblik gume utièe na upravljivost?

 

Profil gume, njen oblik gledano spreda, ima veliki uticaj na ponašanje oborenog motocikla. Guma trouglastog profila-ona koja ima uzak središnji pojas i relativno ravne boène strane teži da brzo „padne“ u krivinu ali kada se obori nastavlja da vrlo taèno i stabilno prati podlogu. Guma zakrivljenog profila pokazuje mnogo predvidljivije i neutralnije ponašanje po cenu nešto lošijeg prijanjanja u graniènim uslovima. Guma koja je èija je središnja površina zaranjena daje nešto sporiju upravljivost na pravcu ali brže i preciznije reaguje kada je nagnuta. Novije gume imaju profil u obliku peèurke i njihovo ponašanje zavisi od stepena deformacije gume prilikom obaranja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3126 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

za sve je potrebna neka nauka, gde nas odvede globalizacija. salim se naravno. Dosta dobrih informacija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: STARA PAZOVA
  • Motocikl: Suzuki V STROM 1000

odlican tekst! interesuje me koliko sirina prednje i zadnje gume,kao dimenzije samog tocka(15,16,17 cola) uticu na ponasanje motora i njegovu upravljivost?pozzz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada
odlican tekst! interesuje me koliko sirina prednje i zadnje gume' date='kao dimenzije samog tocka(15,16,17 cola) uticu na ponasanje motora i njegovu upravljivost?pozzz[/quote']

 

Sira guma obezbedjuje vecu dodirnu povrsinu i samim tim bolje prianjanje za cestu, ali cini upravljanje tromijim. Zbog povecanja dodirne povrsine se gume na stazi duvaju na nizi pritisak, jer nesto vecom deformaciom povecavaju dodirnu povrsinu.

Manji precnik tocka doprinosi brzem reagovanju motora, ali svi idu prema nekom kompromisu, pa su zato 17" gume sada najcesce na motorima za asfaltnu podlogu.

Ove stvari se lepo uocavaju ako se kao jedna krajnost uzme vespa, a na drugu neki kros motor. Tako nema velike razlike u tezini, ali je razlika u geometriji ogromna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 681 postova
  • Lokacija: Podgorica - MNE
  • Motocikl: BMW S1000XR

Zbog povecanja dodirne povrsine se gume na stazi duvaju na nizi pritisak' date=' jer nesto vecom deformaciom povecavaju dodirnu povrsinu.

[/quote']

 

za svakodnevnu upotrebu pritisak u gumama mi je 2.5/2.9. koliko je preporucljivo za stazu da bude pritisak?

 

Ra$a, bravo za tekst

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Zbog povecanja dodirne povrsine se gume na stazi duvaju na nizi pritisak' date=' jer nesto vecom deformaciom povecavaju dodirnu povrsinu.

[/quote']

 

za svakodnevnu upotrebu pritisak u gumama mi je 2.5/2.9. koliko je preporucljivo za stazu da bude pritisak?

 

Ra$a, bravo za tekst

Recimo 2.2/2.2 za Michelin :wink:

Pored kontaktne povrsine, gume se manje pumpaju na stazi zbog veceg zagrijavanja jer se zahvaljujuci nasoj divnoj termodinamici taj vazduh vise siri nego pri temperaturama i opterecenjima na cesti :wink:

 

Sve sam vec spremio za Grobnik, a ti jos blejis :twisted:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Zbog povecanja dodirne povrsine se gume na stazi duvaju na nizi pritisak' date=' jer nesto vecom deformaciom povecavaju dodirnu povrsinu.

[/quote']

 

za svakodnevnu upotrebu pritisak u gumama mi je 2.5/2.9. koliko je preporucljivo za stazu da bude pritisak?

 

Ra$a, bravo za tekst

 

Evil_Zo ti je dobro odgovorio.

 

Ipak, to zavisi i od motora i od tipa gume i od samog vozaca. Sa prednjom ne bi trebalo ici ispod 2,0 zbog velikih opterecenja kod kocenja, dok neki zadnju spustaju cak i do 1,9. Svakako treba probati i odabrati po vlastitom osjecaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 681 postova
  • Lokacija: Podgorica - MNE
  • Motocikl: BMW S1000XR

Zbog povecanja dodirne povrsine se gume na stazi duvaju na nizi pritisak' date=' jer nesto vecom deformaciom povecavaju dodirnu povrsinu.

[/quote']

 

za svakodnevnu upotrebu pritisak u gumama mi je 2.5/2.9. koliko je preporucljivo za stazu da bude pritisak?

 

Ra$a, bravo za tekst

Recimo 2.2/2.2 za Michelin :wink:

Pored kontaktne povrsine, gume se manje pumpaju na stazi zbog veceg zagrijavanja jer se zahvaljujuci nasoj divnoj termodinamici taj vazduh vise siri nego pri temperaturama i opterecenjima na cesti :wink:

 

Sve sam vec spremio za Grobnik, a ti jos blejis :twisted:

 

pa zato postoje forumi, da se na brzinu informisemo... dok ti radis na teoriji ja vec praxu naveliko vjezbam :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: underlittleforest
  • Motocikl: nekakvo motokros sokocalo

i dok ti budesh zola objashnjavao sebi teoriju ulaska u krivinu veci ce te cepa za cio krug e tako go veci go veci go veci iiiidemoooo dajte mi v dajte mi E dajte mi C dajte mi II iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii veciiiiiiiiiiiiiiiiiii hahaha kako cu budem vatrena navijacica na dojkama cu ispisem vecem ime , treba defitivno manji pritisak zbgo zagrijavanja i sirenja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
i dok ti budesh zola objashnjavao sebi teoriju ulaska u krivinu veci ce te cepa za cio krug e tako go veci go veci go veci iiiidemoooo dajte mi v dajte mi E dajte mi C dajte mi II iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii veciiiiiiiiiiiiiiiiiii hahaha kako cu budem vatrena navijacica na dojkama cu ispisem vecem ime ' date=' treba defitivno manji pritisak zbgo zagrijavanja i sirenja[/quote']

Ti ces tako u tangicama da drzis stopericu druze moj i da mjeris 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
odlican tekst! interesuje me koliko sirina prednje i zadnje gume' date='kao dimenzije samog tocka(15,16,17 cola) uticu na ponasanje motora i njegovu upravljivost?pozzz[/quote']

 

Sira guma obezbedjuje vecu dodirnu povrsinu i samim tim bolje prianjanje za cestu, ali cini upravljanje tromijim. Zbog povecanja dodirne povrsine se gume na stazi duvaju na nizi pritisak, jer nesto vecom deformaciom povecavaju dodirnu povrsinu.

Manji precnik tocka doprinosi brzem reagovanju motora, ali svi idu prema nekom kompromisu, pa su zato 17" gume sada najcesce na motorima za asfaltnu podlogu.

Ove stvari se lepo uocavaju ako se kao jedna krajnost uzme vespa, a na drugu neki kros motor. Tako nema velike razlike u tezini, ali je razlika u geometriji ogromna.

Da li bi smetalo da se na motor za koji je propisano da se stavi guma sirine 180 stavi 190?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

neæe mu ništa biti, koliko sam ja shvatio ovu teoriju malo æe postati teži na obaranju, a pogotovu prilikom brze promene pravce (leva pa odmah desna krivina)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5348 postova
  • Lokacija: Trebinje
  • Motocikl: Honda Varadero 1000 ABS

A da li ce u tom slucaju,ako stavis siru ili uzu gumu od te koja je predvidjena na toj felgi doci do deformacije gume?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Evo Mixa je odgovorio, a ja cu iz licnog iskustva. Stavio sam gumu sirine 190, umesto fabricki predvidjene 180. Guma je suvise savijena zbog neodgovarajuce felge i to mi smeta u voznji, a umjesto potpune iskoristenosti zbog deformacije mi ostaje ogroman (oko 1,5cm) deo do ivice gume koji ne mogu da koristim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Ja sam na Suzani imao zadnju gumu širine 150mm, i jedino što je se primeæivalo je da je motor bolje izgledao odpozadi, subjektivno. Nije bilo ikakvih deformacija gume ili toèka, sem blagogo dodira gume sa polugom zadnje koènice, ali to nije bilo kritièno.... Po specifikacij, na GS500 ide 130/17. Iako sam viðao da se na nekim felnama primeæuje neprirodan položaj gume, kod mene to nije bio sluèaj.

 

Fp7DB_mebackeh8.th.jpg

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja