Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha xtz 750 Super Tenere ili Africa Twin 750

Recommended Posts

• U prolazu, 72 postova

Pozdrav svima

Posto sam prodao K2 na kraju sezone :( i nekako prezimio ovu nazovi zimu kao pesak djak, u skladu sa reklamom "sta jos nisam probao" i smanjenim budzetom zbog resavanja stambenog pitanja dosao sam u sledecu dilemu

Yamaha xtz 750 Super Tenere ili Africa Twin 750 ?

Nakon duze potrage danas sam kod nekog decka iz Uba nasao OBA ova motora, koja je uvezao i sad ih prodaje (stvarno je malo neverovatno da u istom dvoristu nadjete dva koja trazite ali eto cudni su putevi gospodnji/motorashki...)

Moram da naglasim da su oba motora u pefektnom ali totalno perfektnom stanju, oba su '92 godiste i oba su 3,000eur (racunam na mozda par stotina nizu cifru,al ajde)

Posto sam resio da se ove godine mirno i lagano vozikam po srbiji i eventualno blizem komsiluku sa ponekim izletima na neki off-road po prirodi mislim da je ovo dobar izbor.

Ali koji od ova dva? AT je prelepa, crveno-bela (drugim recima, u pravim bojama :D ) ali Tenere mi je nekako mocniji motor plus ima lepu opremu, akrapovica, givi top case, grejace rucki, alarm, teflone, neku koznu presvlaku za rezervoar, znaci dosta dobrih stvari. Jos jednom da naglasim, oba su u fabrickom stanju.

U svakom slucaju do vikenda mora da padne odluka pa se unapred zahvaljujem na savetima/komentarima.

pozz

Bokson

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

• , 1321 postova

ja sam imao super tenere prije 9 godina. Iako sam bio jako zadovoljan

objektivno mislim da je africa za nijansu bolji motor ali imaju dosta slicnosti

p.s.konacno za usporedbu dva motora u istoj klasi

• Teoreticar ..., 11930 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
Afrika - ali samo zbog svega ostalog
Nazalost Afrika... Ten trosi i po 2-3 litre vise od Afrike na istu km...

Zasto na zalost? To je Honda! :)

O Yamahi zaista znam vrlo malo, koncepcijski je vrlo slicna Africi. Sto se Afrike tice, po bojama koje si opisao i ceni bih rekao da je u pitanju RD04, za kojeg mnogi kazu da je mozda najbolji model, jer je konstrikcijski blizu legendarnom RD03 sa dodatkom motora od 750ccm i dva diska napred, uz nesto vecu tezinu. Dakle, model cuven po izdrzljivosti. Zbof toga, moj glas ide za Afriku.

BTW, ako ovako nastavi mi Afrikanci cemo uskoro preci kriticnu tacku za osnivanje sekte :)

• Svrati ponekad, 479 postova
  • Motocikl: Yamaha XT600E

I ja se razmišljam da uzmem Africu ne uskoro naravno. Koja godišta je najbolje uzimati tj.iz kojih godina su se najbolje pokazali...

• Teoreticar ..., 11930 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
I ja se razmišljam da uzmem Africu ne uskoro naravno. Koja godišta je najbolje uzimati tj.iz kojih godina su se najbolje pokazali...

Mozda je malo off (bolji otvori novi topic pa da divljamo) ali mozda boksonu pomogne. Dakle ukratko, prva Africa je kako kazu "rally replica bike", 650ccm, 185Kg na suvo. 1988-1990. Zatim ide RD04, veci motor, 750ccm, veca tezina, dva diksa napred. 1990 do 1993. Na kraju RD07, koji se dosta razlikuje od prethodnika koji su vise bili "off road". Sad procitah na jednom forumu da "RD07 has pussymagnet", ne znam sta je to, moram da pisem Hondinoj tehnickoj podrsci za objasnjenje. Proizvodio se do 2003 godine.

to bokson:

Da, oko Tenere. Pogledaj ovde po forumu poruke AnteK, covek se odlicno razume u enduro motore, pominjana je i Tenere nekoliko puta, mada u poredjenju sa drugim motociklima.

• Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 393 postova

Iz poptisa vidis koji motor vozim. ST i AT su slicni modeli po dimenzijama. AnteK je jednom prilikom rekao da ST ima nesigurno vesanje, a moj licni utisak je da je vesanje idealno za putovanja, ali po asfaltu. Sto se tice masine, ST ima proverenu masinu na cijem konceptu je napravljeno nekoliko modela u poslednjih 15 g, pricam o TDMu 850 i 900. Fabricki, Yamaha pumpa koji konjic vise od Honde, ali mislim da su razlike marginalne. I jedan i drugi model su viskokog kvaliteta, ali ipak je Honda Honda kada detaljno pogledas sve sitnice.

Ako se dvoumis izmedju ova dva modela, po ovim cenama, moj glas je da uzmes Hondu. I to zbog toga sto je realno ovaj model postigao vise uspeha na svetskom trzistu od ST, a imam i utisak da ces lakse naci delove za njega. A i za razliku od ST, ima onaj putni dodatak iznad satova :)

• Zainteresovan, 981 postova

XTZ se pravi kao super tenere od '89, model koji je kasnije prerastao u TDM-a. Neverujem da je razlika u kvalitetu tolika na stranu AT. Posto su oba isto godiste, istog stanja, iste cene... a uz XTZ dobijas kufer, alarm, grejace, akrapa (sve to min 500e) moja odluka ide za Yamahu!

• Drug član, 1254 postova
  • Motocikl: AJP PR7
Pozdrav svima

U svakom slucaju do vikenda mora da padne odluka pa se unapred zahvaljujem na savetima/komentarima.

Bokson

Afrika, definitivno. Ja sam imao XTZ 750 jednu sezonu - to je OK bike,

ali troši previše ( 7-10 litara ), prednji ovjes se loše ponaša u graniènim situacijama i motor je pomalo težak na volanu, hoæu reæi da je Afrika dosta upravljivija. Afrika ima i bolji raspored težine , Supertenere jednom kad krene... Inaèe je XTZ 750 kvalitetan i dobar motor, ali za offroad je više razvikan nego upotrebljiv. Doduše, nije ni Afrika bash za neki offroad. Afrika troši puuuno manje, nešto slabije ide, no fluidniji je motor i opušteniji u vožnji. Naravno, kod kupovine je najbitnije stanje polovnog vozila, to je glavni kriterij. Inaèe, kad sam sjeo sa XTZ 750 na XTZ 660 kao da sam sa IMTjca sjeo na bicikl - izgubio sam na snazi, no puno dobio na upravljivosti, a i ovjes se na XTZ 660 puno bolje ponaša. Za ne povjerovati koliko su to razlièiti motocikli a naizgled slièni. Inaèe, kad bi se na tvom mjestu odluèivao izmeðu AT ili XTZ kupio bi Transalp 600, onaj zadnji model sa dva diska - troši ko upaljaè, ide ko Afrika, koèi bolje i od AT i XTZ, a vozi se ko bicikl i nema veæih mana, dok i AT i XTZ imaju poneku slabost.

• U prolazu, 72 postova

Hvala svima.

Vidim da ste u vecini za AT i mislim da su navedeni razlozi zasto AT a ne ST stvarno osnovani i realni. Jedino sto mi se cini da je ST u malo boljem stanju. Zaboravio sam da kazem da se na AT cuje malo korpa ili druklager ne znam tacno sta to inace lupa u kvacilu, ne previse ali ipak se cuje (kad stisnes/pustis kvacilo cuje se kako zvrnda)

Elem, sta su mi osnovni kriterijumi pri kupovini ove klase motora:

1. naci najveci i najsnazniji u klasi (mislim u budzetu do 3k)

2. 80% upotrebe na asfaltu 20% off road

3. koji bolje podnosi ostru / brzu voznju na asfaltu

4. nikakvo divljanje off-road nego laganica do/preko nekog potoka / livade ili slicno, ne mislim da ga teram kao cross motor

5. pouzdanost masine - koja bolje podnosi tesku ruku (ne mislim na nikakvo divljanje sa 15god starim motorom ali ni na penzionersku voznju)

6. potrosnja nije problem

7. voznja sa suvozacem (tj. suvozacicom) - vidim da na africi moze da se steluje centralno/zadnje ogibljenje a na ST ne moze - koja je udobnija za dvoje

u svakom slucaju idem sutra do Uba pa cu da probam obe

probao sam i jedan i drugi motor (uzeo djir od drugara) prilicno davno, cak sam i vozio/imao tengaija jedno vreme ali ipak nemam dovoljno iskustva sa ovakvim motorima

znaci, u principu koja mi bolje "legne" i koja bude zadnja cena

u svakom slucaju hvala na savetima, ako imate jos nesto molim vas dodajte

pozz

Bokson

• Drug član, 2247 postova
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Elem' date=' sta su mi osnovni kriterijumi pri kupovini ove klase motora:

1. naci najveci i najsnazniji u klasi (mislim u budzetu do 3k)

2. 80% upotrebe na asfaltu 20% off road

3. koji bolje podnosi ostru / brzu voznju na asfaltu

4. nikakvo divljanje off-road nego laganica do/preko nekog potoka / livade ili slicno, ne mislim da ga teram kao cross motor

5. pouzdanost masine - koja bolje podnosi tesku ruku (ne mislim na nikakvo divljanje sa 15god starim motorom ali ni na penzionersku voznju)

6. potrosnja nije problem

7. voznja sa suvozacem (tj. suvozacicom) - vidim da na africi moze da se steluje centralno/zadnje ogibljenje a na ST ne moze - koja je udobnija za dvoje

Bokson[/quote']

Ja znam šta bo uzeo - Africu bez razmišljanja, a tebi bi mislim bolje ležala Yama, po gore navedenim željama...

• Drug član, 1777 postova
Hvala svima.

Zaboravio sam da kazem da se na AT cuje malo korpa ili druklager ne znam tacno sta to inace lupa u kvacilu' date=' ne previse ali ipak se cuje (kad stisnes/pustis kvacilo cuje se kako zvrnda)

[/quote']

Druze, nemoj to da te zabrinjava ni najmanje, to se cuje i na potpuno novim Afrikama i to je najnormalnija stvar. Kada sam kupovao moju afriku bila je 2 godine stara sa 15 000 km i isto se culo, menjao sam druk lezaj i korpa je bila pregledana, ali se posle opet culo kako si ti opisao. Kasnije sam nasao na forumima da se svima cuje, tako da te ne brine to ni najmanje. Kupi Afriku i budi srecan motoras!

• Drug član, 2143 postova

Ja bi se prikljucio Africkoj sekti....sad vozim XTZ-660 Tenere, ali planiram Africu cim pre. malo noviju od te koju si gledao i da resim to pitanje za neko duze vreme.

Vozio sam i ST, veliki i na bas jako upravljiv motor. Dosta troshi i nije bas ekonomican.

Sve u svemu: AFRICA FOREVER...

:shock: :shock: :shock:

• Motorradfahrer, 1733 postova
  • Motocikl: Race Bike in a Tuxedo

Ja bih samo postavio jedno pitanje a vezano je za menjach kod Super sa karamelom Tenere...Naime,vozio sam oba motora i kod Karamele sam "ulubio stopalo i ris na levoj nozi... a takodje sam vozio i neke druge Yamahe s'pochetka 90 tih i imao sam isto zapazzanje...

Kod Honde sve "ko u sir"...

Dakle,jel ima neko objashnjenje ili je to ta bitno-ne bitna razlika izmedju fabrike i radionice? :lol:

Dane?

AnteK?

Dzasmine?

• Drug član, 1254 postova
  • Motocikl: AJP PR7
Ja bih samo postavio jedno pitanje a vezano je za menjach kod Super sa karamelom Tenere...Naime' date='vozio sam oba motora i kod [i']Karamele[/i] sam "ulubio stopalo i ris na levoj nozi... a takodje sam vozio i neke druge Yamahe s'pochetka 90 tih i imao sam isto zapazzanje...

Kod Honde sve "ko u sir"...

Dakle,jel ima neko objashnjenje ili je to ta bitno-ne bitna izmedju fabrika i radionica? :lol:

Dane?

AnteK?

Toèno, kod nekih Yamahi je mjenjaè poprilièno neprecizan, a u tu

grupu ide i XTZ 750, pogotovo modeli 1989-1992. Inaèe nije dobro

voziti bos :lol:

• Zainteresovan, 560 postova

Ja nemam bas mnogo iskustva sa tim motorima,ali vozio sam par puta XT300 ili 350 (nisam siguran koja je od ove dve kubikaze),a redovno vozim moju Yamu TW125...hocu da kazem da na oba motora menjac radi perfektno.Predpostavljam(posto je ta tenera visa klasa od ovih koje sam vozio)da je na toj teneri jos bolji menjac,a ta losa iskustva sa pojedinim tenerama verovatno ima veze sa ispravnoscu...ili gresim?

Na stranu ova prica,da je u pitanju XT600e ili XT660r glasao bih za Yamahu,ali posto je u pitanju tenera(koja mi je mnogo ruzna)-moj glas ide Hondi,koju inace bije dobar glas,kako vlasnika,tako i ljudi koji su imali prilike da je provozaju-ja bih bez razmisljanja uzeo Hondu...

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Aktivni korisnici   0 članova

• Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.

• Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja