Jump to content

Moto Zajednica

Koji je najbolji pristup uvoda početni(ce)ka u vožnju motora?

Recommended Posts

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT

Poštovani, uvaženi drugari i gosti ove teme, preda mnom je velika dilema, i potrebna su mi tuđa mišljenja i saveti.

 

Dakle, moja verenica, a uskoro i žena je izrazila veoma jaku želju da postane deo moto sveta, od malena ima tu ideju, a sada i priliku da to ostvari. Već smo u pregovorima koji auto školu upisati, i kad, i koji motor za nju uzeti da se vežba i malo nauči da vozi.

 

Sve je to lepo, ali ona ne zna neke stvari koje mene muče u vezi cele te ideje, a to su:

1) Kako pobediti moj strah vezan za nju, baš mi je frka kad pomislim da će sutra da sedne na motor, plašim se, šta ako joj neka budala izleti, šta ako loše proceni krivinu, i itd. U principu razumem da sam poprilično dvoličan, i da je ovo nešto što najverovatnije svi naši bližnji osećaju kad god mi sednemo na motor.

 

2) Kako je najpametnije postupiti što se tiče učenja vožnje motora, da li je ispravno čekati i prepustiti ceo taj proces auto školi, ili ipak posle tipovanja uzeti neki omanji motor i polako je pripremiti pred odlazak na vožnju u auto školi. Već sam joj davao malo skuterić mali od 50cc, malo da se vežba po ulici gore dole, ali to ne ubrajam u vožnju, sve dok nema brzina i kvačila jer znam da su oni ono što najviše buni početnike.

 

3) Koji motor uzeti za nekog ko ima 164cm i 50kg? Razmišljao sam o KTM 125 ili 390, ali iskreno nisam nikad probao ni jedan ni drugi pa me interesuje da li neko možda ima neku ideju koji bi motor bio odgovarajući za nekog ko je nizak, nema baš puno snage u rukama, i čisto da ima dovoljno ali ne previše snage za početak?

 

Pomagajte, s ovim nemam iskustva i u velikoj sam nedoumici.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

1) Nikako

2) moj ti je savet da je bar uputiš kako idu brzine, šta koja poluga radi, sedneš iza nje pa malo po parkingu prva druga,

Tu ćeš joj spasiti dosta časova 

3) Možda neki čoperčić tipa Virago 125, 250 ako je u tom fazonu, lagano za vožnju, nisko, nađeš neki sa crash barom u slučaju da ga ispusti da ne bude kuku meni, kad je to smori, uzmeš šta joj se sviđa

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 359 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Kymco VisaR 110, Honda VFR1200XD

1. Predaj joj odgovornost za njen život.

2. Sve zavisi kakav si sa živcima, i koliko si sposoban za prenošenje znanja.

3. Po meni nešto tipa Varadero 125 možda postoji i TDM125 , nešto tog tipa. Imaju i Kinezi sad takve slične modele.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E
pre 11 minuta, maza1 je napisao:

1. Predaj joj odgovornost za njen život.

2. Sve zavisi kakav si sa živcima, i koliko si sposoban za prenošenje znanja.

3. Po meni nešto tipa Varadero 125 možda postoji i TDM125 , nešto tog tipa. Imaju i Kinezi sad takve slične modele.

Jao prijatelju, to su top motori, ali ona ne bi mogla ni da se popne na to :jee:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT
Pre 1 sat, maza1 je napisao:

Varadero 125 možda postoji i TDM125

Pre 1 sat, Tošbo je napisao:

Jao prijatelju, to su top motori, ali ona ne bi mogla ni da se popne na to

Ovo nam je problem, da kažem, najveći... Zato i gledam nekog KTM-a, deluju mi kao da su manji, nisam pametan...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E
pre 1 minut, Paljevina je napisao:

Ovo nam je problem, da kažem, najveći... Zato i gledam nekog KTM-a, deluju mi kao da su manji, nisam pametan...

Jesu manji, i to dosta, imaju dovoljno snage, upravljivi, pravi početnički

 

E sad dolazi do esketike, šta se njoj sviđa?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1067 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07

Na moje iznenađenje, uspela sam baš komotno da se spakujem na drugarov BMW F650GS 2009. To mu je ujedno i prvi motor. Kaže da se vozi kao bajs. Sedište udobno, korman na dohvat ruke, ručica gasa kao pero, ja se oduševila. :D

I ja sam 165cm, gledaj visinu sedišta do 80cm. Računaj da će motor još malo da se spusti kad sedne. :)

Možda Honda CBF 125?

I da, neprevaziđeni https://cycle-ergo.com/ :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT
pre 13 minuta, Tošbo je napisao:

E sad dolazi do esketike, šta se njoj sviđa?

Trenutno je u fazi da mora R da bude, a i generalno voli samo R motore, ovi KTM-ovi su onako meeeh, ali ja pokušavam da ubedim kako je to dobro, upravljivo, zabavno za vožnju i itd.. Muke moje, pogibe... :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT
Upravo sada, Alexandra995 je napisao:

I ja sam 165cm, gledaj visinu sedišta do 80cm.

E to! Ovakva neka informacija je od značaja!

 

pre 1 minut, Alexandra995 je napisao:

Honda CBF 125

Zamalo da uzmemo jednu ali ne, nikako, ružno. Doduše, CBR 125 R, tu i tamo, tako nešto možda bi i htela :D

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1067 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07

Po meni, najlepši 125 je Yamaha YZF-R125, moj devojački san. :) Ali će na njemu da se iskrivi ko kifla od 20 dinara.

Honde su nekako uske u 125cc sport klasi, Jedini CBR koji mi se makar malo sviđa je model od 2007 do 2010 god.

Šta konkretno nju interesuje, za koju namenu? Polaže za A1 ili A2?

Ja sam za prvi motor uzela ni manje ni više nego CBR600, prvobitno za kraće gradske vožnje, tako sam planirala. E onda mi se sve polako zavuklo pod kožu, pa sad hoću da zagrizem i duži put, što nije za takav tip motora, ali Bože moj. Pre ću da izdržim da se krivim k'o kifla nego da ga prodam i uzmem turing. :lol:

P.S. Nemoj da vam visina sedišta iz fabričkih specifikacija bude prepreka. Za moj motor piše od 805 do 810mm, a neko od bivših vlasnika ga je spustio, tako da je ispod 80cm, mislim da je između 78 i 80. Mogu obe noge na prstima ili jedna na peti. Meni dovoljno. :)

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7065 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Za početak uzmi joj neku umiljatu 4taktnu 125-icu, i najpre je nauči da UVEK ima zaštitnu opremu na sebi, a što se tiče vožnje, gledaj da je upišeš u dobru auto školu gde će imati pun fond časova vožnje, a u međuvremenu možete na nekom velikom parkingu dodatno da izoštrite veštinu vožnje, tako da kad dobije dozvolu da bude što bolje uigrana.

Ne znam da li devojka već ima B kategoriju i iskustva u saobraćaju, u oba slučaja moraš da sedneš s njom da joj objasniš da nije isto kad si u kolima ili na motoru, druga (nepisana) pravila važe za motoriste jer smo mnogo ranjiviji, mala silueta ne vide nas, nemožemo da kočimo efikasno kao auti, veća distanca... 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Beograd

Ja sam 160cm / 50kg, i kupila sam Benelli BN125 kao prvi motor, stize u martu :)
Jedan od jedinih naked motora na koji sam sela a da mogu sa obe noge da dodirnem pod u salonu :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT
pre 26 minuta, Alexandra995 je napisao:

Jedini CBR koji mi se makar malo sviđa je model od 2007 do 2010 god.

Taj i imamo na nišanu! Što se tiče onoga što ona hoće, ona hoće direkt na moju nindžu da sedne i da vozi :D Ali to malo nije realno, pa onda nisam ni pametan, dal prvo A1, pa posle A2, dal odmah na A2, mislim da će odabir motora najviše da utiče na kategoriju za koju će da polaže. Ja bih onako sebično hteo da počne prvo sa A1, jer smatram da je to najzdraviji izbor, s obzirom da nikad na motor nije sela u životu.

 

pre 3 minuta, anya je napisao:

Ja sam 160cm / 50kg, i kupila sam Benelli BN125 kao prvi motor, stize u martu :)
Jedan od jedinih naked motora na koji sam sela a da mogu sa obe noge da dodirnem pod u salonu :D 

Veoma korisna informacija, Benelija sam skroz zaboravio, ako nije tajna, koliko je koštao nov?

 

pre 4 minuta, Disko Nindža je napisao:

najpre je nauči da UVEK ima zaštitnu opremu na seb

Tvrdoglava je, i posvađali smo se X puta oko toga i kad je bila suvozač, ali na motor bez full kože, samo preko mene mrtvog. :D

Promenio član Paljevina
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1067 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07

Da, ja sam zaboravila da napomenem da sam pre kupovine Honde iza sebe imala 8 god staža na skuteru od 50cc (znam da nije motor, ali sam za te godine savladala neke tehnike vožnje i generalno osećaj za dva točka) i 6 god staža u autu - savladala promenu brzina, dovoljno vremena da razumem kako funkcioniše menjač, kvačilo, kako da promenim brzinu bez trzanja, kako da vraćam iz više u nižu međugasom itd. Znači, kad sam izašla u grad na školskom motoru, već sam znala propise, znala sam kako da pođem i stanem da ne padnem. Ostalo je samo da skapiram da mi menjač više nije u desnoj ruci nego na levoj nozi, da mi kočnica nije više samo na desnoj nozi, nego i desna ruka i desna noga, itd. Prvih par časova sam se osećala kao bubnjar jer sam i obe ruke i obe noge uposlila. :D

Ja dajem glas za A2 kategoriju, pa neka posle kupi i 125cc, verujem da će kroz godinu dana da ga savlada, a u slučaju da ima samo A1, morala bi za A2 da polaže, što povlači veće troškove.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT
pre 1 minut, Disko Nindža je napisao:

Dobro, ne mora uvek full koža ali, kaciga, rukavice i jakna da bude neki minimum

Ma koža, previše sam puta i video i doživeo sve i svašta što bi kožno odelo makar 50% ublažilo. 

 

Ja recimo ne sedam na motor bez kože, doduše da, po gradu se švrćkam kožna jakna rukavice pantalone, ali čim se krene van grada, koža full. 

 

Ono što želim da kažem je to da se navikne čovek na sve, mene su motkom mogli da biju, rukavice da stavim neću, a sad bez njih ne sedam. Isto tako i kožno odelo, vremenom navikneš i postane ti deo svakodnevnice. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1067 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07

Ja uvek nosim moto patike, pojas, rukavice i kacigu. Fale mi samo pantalone i jakna. Za grad bi pazarila pantalone od kevlara i mesh jaknu. Za duže vožnje i otvoren put imam kožno odelo za koje treba da smršam (pisala sam u drugoj temi), tu mi već fale čizme i duboke kožne rukavice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

Uzmeš joj lepo ninju od 400, staviš blokadu na sajlu i miran si :jee1:

 

A KTM duke je retko ružan motor

Pravi indijski

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT
pre 8 minuta, Alexandra995 je napisao:

imam kožno odelo za koje treba da smršam

Nabio sam kilometražu... ovaj kilažu :D zimus, i u istom sam problemu, trenutno sam na režimu ishrane i kažnjavam sebe time što neću da sednem na motor dok ne uđem nazad u kožno odelo. 

 

pre 11 minuta, Alexandra995 je napisao:

čizme

Ako imaš šemu da znaš nekog ko sarađuje sa InterCars-om, možeš da pazariš jako jeftine Adrenaline kožne čizme za čitavih 100 eura. Ja ih uzeo i prezadovoljan sam, a inače u slobodnoj prodaji koštaju oko 17k do 19k, što opet nije puno, a baš su dobre.

 

pre 4 minuta, Tošbo je napisao:

Uzmeš joj lepo ninju od 400

Idealno, i sviđa mi se taj motor, ali se plašim da je previše jak za početak. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E
pre 12 minuta, Paljevina je napisao:

Idealno, i sviđa mi se taj motor, ali se plašim da je previše jak za početak. 

Nije previše jak, al može da povuče ako se ne pazi, al prašta greške što je najbitnije

 

Al ako se baš bojiš, ima i ninja od 250, al mislim da ćeš brzo posle toga uzimati veći

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1067 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07
pre 16 minuta, Paljevina je napisao:

Ako imaš šemu da znaš nekog ko sarađuje sa InterCars-om, možeš da pazariš jako jeftine Adrenaline kožne čizme za čitavih 100 eura. Ja ih uzeo i prezadovoljan sam, a inače u slobodnoj prodaji koštaju oko 17k do 19k, što opet nije puno, a baš su dobre.

Sasvim slučajno moj suprug sarađuje sa njima. :D Videla sam u njihovom katalogu svašta nešto od opreme, dosta toga nemaju na stanju, a većina ne može da se vrati, jedino me to sprečava da poručim.

Ako te interesuje Nindža 250R, mislim da će moja drugarica uskoro da ga prodaje, pa mogu da je pitam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT
pre 1 minut, Alexandra995 je napisao:

Sasvim slučajno moj suprug sarađuje sa njima. :D Videla sam u njihovom katalogu svašta nešto od opreme, dosta toga nemaju na stanju, a većina ne može da se vrati, jedino me to sprečava da poručim.

To je to, posao završen! Uh, i ja sam čekao nešto duže te čizme dok su stigle, doduše ja nosim 45, imam tanku nogicu pa uvek veoma lagano kupujem obuću, uglavnom čim piše na njoj 45, to je to.

 

pre 2 minuta, Alexandra995 je napisao:

Ako te interesuje Nindža 250R, mislim da će moja drugarica uskoro da ga prodaje, pa mogu da je pitam.

Zašto da ne! Otvoren sam za sve!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 231 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Koh Phangan
  • Motocikl: '23. CB500X (prethodno '98. Transalp xl600v)

Par stavki iz mog ugla.

- Ja bih rekao da je prvi preduslov dosta vozackog iskustva kolima.
- Skuter kao prvi korak, bar jednu sezonu (tipa Hodna pcx150, nmax150,  Aerox155, itd.. da ima bar 120-130kg, da se navikne na kontrolu)
R motori nemaju smisla, nisu ni za sta sem za stazu i neke idealno lepe puteve kojih je malo, polako je odvrati od toga.
- i konacno neki motor sa manuelnim menjacem (najbolje A2 do 35KW, ima svega tu).

Promenio član Blackened

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 402 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki
Pre 1 sat, Blackened je napisao:

 R motori nemaju smisla, nisu ni za sta sem za stazu i neke idealno lepe puteve 

Jok

Promenio član vex

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja