Jump to content

Moto Zajednica

(Možda) problem sa menjačem na Royal Enfield Interceptoru

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650

Pošto su mi u servisu rekli da je to normalno, a nisam baš siguran da jeste jer "problem" nisam imao od prvog dana već se isti javio negde na oko pređenih prvih 500km (nov motor je u pitanju), prinuđem sam da potražim savet ovde. Prilikom ubacivanja u prvu, ponekad osetim blagi trzaj uz glasni klik menjača. Takođe, menjač nije precizan kao kada sam motor izvezao iz salona i prilikom prebacivanja iz druge u treću brzinu, kao da postoji neutralna između, što je apsurdno, znam, ali ne znam kako bih ovo drukčije opisao. Nekoliko puta mi  se u toku vožnje desilo da mi motor ispadne iz brzine i prebaci u neutralnu, kada sam u prvoj ili drugoj (jako retko doduše ali jeste se desilo).

Pre odlaska u servis sam potražio info na Internetu i tek tada sam obratio pažnju na prazan hod poluge kvačila koji je bio veći od onog koji je Royal Enfield propisao za Interceptor (skoro 2,5 cm a propisan je 3-4mm). Kako sam već imao zakazan termin u servisu za prvi servis, nisam hteo da se upuštam u podešavanje kvačila sam, a i nisam bio siguran da li smem zbog garancije jer je položaj sajle obeležen (mada bi bilo krajnje kretenski da ne smem). Nakon razgovora sa serviserom, podešeno mi je kvačilo, i osećaj u vožnji je nešto bolji, ali nije isti kao na početku. Za trzaj motora prilikom ubacivanja u prvu mi je rekao da je normalan i da zavisi od položaja lanca i da sam treba da budem "odlučniji" sa kvačilom. Napomenuću za svaki slučaj da brzine uvek menjam sa potpuno stisnutim kvačilom kao da sam izuzetno pažljiv sa polugom (povlačim je sa dva prsta) kao i sa pedalom. 


Kako nemam nikakvog iskustva sa održavanjem motora, zanima me da li su taj trzaj prilikom ubacivanja u prvu i povremena nepreciznost menjača normalni i ako nisu, šta bi moglo da bude uzrok tome? Da li je prazan hod mogao da ošteti nešto u sklopu menjača pošto sam pročitao svakakve horor priče, iako nije bilo nikakvih problema sa menjanem brzina u početku? Pošto mi je motor u garanciji, moram da ga održavam isključivo u ovlašćenom servisu, ali su sva mišljenjenja i saveti dobrodošli kako bih znao na šta da im ukažem kada budem odvezao motor. 

 

Hvala svima koji su izdvojili vreme da pročitaju ovu temu. 

LR

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1950 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Manje više je sve ok, razrađuje se još komplet agregat pa i kvačilo. Podešavanje sajle je u pitanju...To što opisuješ da ''ispadne iz brzine'' ti je zato što ti poluga menjača ne ode skroz u adekvatan položaj tj. previše mekano menjaš brzine pa ne ubaci kako treba u brzinu i vrati se u niži stepen prenosa. 

Treba neko vrema da se sve to razradi i da se uklopi.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1283 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Ne znam kako je na RE-u ali prazan hod poluge kvačila možeš i sam preventivno da proveravaš i podešavaš na samoj poluzi za šta ti ne treba ni alat a ni neko veliko znanje, po manualu. Oni su položaj sajle i kontramatice verovatno zabeležili na ulazu u agregat. Kada je veći slobodan hod, kvačilo slabije odvaja pa menjač može biti tvrđi ali ne verujem da je tu nešto oštećeno. Takođe ima slučajeva da previše labav pogonski lanac pravi "loš" osećaj na menjaču prilikom prebacivanja stepena prenosa.

Promenio član bajker71
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 248 postova
  • Lokacija: 50,000 miles beneath my brain
  • Motocikl: Yamaha xv950r

Sto se tice "klank" zvuka kad ubacujes u prvu, to je manje vise prisutno kod svih motora...a sajle  se s vremenom rastezu pa ih je potrebno periodicno provjeravat  i podesit nazad u tvornicke preporuke.

Mislim da nema potrebe za brigama, osim da u zdravlju docekas prolice i pocnes nabijat kilometre. Ako sta i podje tehnicki naopako, imas garanciju. Uzivaj!

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
Pre sat vremena, mick je napisao:

Manje više je sve ok, razrađuje se još komplet agregat pa i kvačilo. Podešavanje sajle je u pitanju...To što opisuješ da ''ispadne iz brzine'' ti je zato što ti poluga menjača ne ode skroz u adekvatan položaj tj. previše mekano menjaš brzine pa ne ubaci kako treba u brzinu i vrati se u niži stepen prenosa. 

Treba neko vrema da se sve to razradi i da se uklopi.

Hvala na odgovoru. Pratiću svakako pa ću videti već. Pre Interceptora sam imao novi Meteor, ali nisam imao ovakvo iskustvo pa sam zato zbunjen. 

 

 

Pre sat vremena, bajker71 je napisao:

Ne znam kako je na RE-u ali prazan hod poluge kvačila možeš i sam preventivno da proveravaš i podešavaš na samoj poluzi za šta ti ne treba ni alat a ni neko veliko znanje, po manualu. Oni su položaj sajle i kontramatice verovatno zabeležili na ulazu u agregat. Kada je veći slobodan hod, kvačilo slabije odvaja pa menjač može biti tvrđi ali ne verujem da je tu nešto oštećeno. Takođe ima slučajeva da previše labav pogonski lanac pravi "loš" osećaj na menjaču prilikom prebacivanja stepena prenosa.

Hvala! Royal Enfield ima dosta korisnih DIY videa na YouTube pa sam zahvaljujući tome skapirao kako da podesim kvačilo:
 


Pročitao sam takođe  da lanac može da bude uzrok, ali tek nakon što sam preuzeo motor sa servisa, tako da ću tražiti da ga provere kada ga ponovo odvezem, jer mi je podešavanje lanca komplikovano zasad, a nemam ni alat. 

 

 

pre 20 minuta, overtone je napisao:

Sto se tice "klank" zvuka kad ubacujes u prvu, to je manje vise prisutno kod svih motora...a sajle  se s vremenom rastezu pa ih je potrebno periodicno provjeravat  i podesit nazad u tvornicke preporuke.

Mislim da nema potrebe za brigama, osim da u zdravlju docekas prolice i pocnes nabijat kilometre. Ako sta i podje tehnicki naopako, imas garanciju. Uzivaj!

 

 

Hvala! Taj deo oko garancije me najviše i brine jer je ostvarivanje prava na garanciju u Srbiji u velikoj većini slučajeva nemoguća misija :( 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 594 postova
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tenere

ako nesto znaci meni se pojavljivao 'ler' izmedju brzina zbog loseg ulja posle nesto preko 1000km od sipanja, desavalo mi se i da zgazim menjac iz trece u drugu i iz druge u prvu i da imam osecaj da je promenio, a menjac ostane u istoj brzini. npr vozim drugom sumskim putem i hocu da se okrenem polukruzno, gazim menjac u prvu, menjac ostane u drugoj uz osecaj da je prebacio u prvu, kad pocnem da pustam kvacilo pri 4-5kmh u sred okretanja motor se momentalno gasi i zavrsava na boku. iskoristicu i ovu priliku da pljunem na mineralno elf 20w-50 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Cbr1100xx, R1200GS

Elf 20w-50 mineral-da li je na kutiji pisalo da zadovoljava standard JASO- MA2? Ako nije pisalo onda to ulje nije bilo namenjeno za motore sa mokrim kvacilom kao sto je tvoja tenera...i zato je najverovatnije pravilo problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 15 minuta, sasha. je napisao:

ako nesto znaci meni se pojavljivao 'ler' izmedju brzina zbog loseg ulja posle nesto preko 1000km od sipanja, desavalo mi se i da zgazim menjac iz trece u drugu i iz druge u prvu i da imam osecaj da je promenio, a menjac ostane u istoj brzini. npr vozim drugom sumskim putem i hocu da se okrenem polukruzno, gazim menjac u prvu, menjac ostane u drugoj uz osecaj da je prebacio u prvu, kad pocnem da pustam kvacilo pri 4-5kmh u sred okretanja motor se momentalno gasi i zavrsava na boku. iskoristicu i ovu priliku da pljunem na mineralno elf 20w-50 

Hvala. Znači itekako jer si upravo opisao problem koji ja imam. Ulje je zamenjeno na prvom servisu. Stavljeno je Castrol Power1 Racing 4T 10W-50 sudeći po fakturi, pa ne bi trebalo da bude problem u ulju. Možda je samo potrebno da se menjač razradi kao što je neko napisao. Ili možda ja imam prevelika očekivanja od Royal Enfielda. :/ Znao bih tačno na čemu sam da imam drugi Interceptor sa kojim bih mogao da uporedim rad svog menjača. Ako u salonu još uvek budu imali demo motor kada malo otopli (mada sam se ja vozio danas, ali vidim da će u narednom periodu biti dosta kišnih dana), zakazaću probnu vožnju pa ću definitivno znati više.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 9 minuta, braca je napisao:

Elf 20w-50 mineral-da li je na kutiji pisalo da zadovoljava standard JASO- MA2? Ako nije pisalo onda to ulje nije bilo namenjeno za motore sa mokrim kvacilom kao sto je tvoja tenera...i zato je najverovatnije pravilo problem.

Pogledao sam karakteristike tog ulja na netu na brzinu i ne verujem da postoji verzija istog ulja koja ne zadovoljava taj standard, ali evo za svaki slučaj:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 3 minuta, braca je napisao:

Kolega je napisao samo elf mineral 20w-50...postoji varijanta koja ne zadovoljava standarde JASO-MA...

ULJA.RS

Elf sporti txi 20w50 je multigradno, mineralno motorno ulje za dizel i benzinske motore...

 

Da, ali to nije ulje za motocikle pa ne verujem da bi baš to sipao. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1950 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 40 minuta, Lone rider je napisao:

Hvala. Znači itekako jer si upravo opisao problem koji ja imam. Ulje je zamenjeno na prvom servisu. Stavljeno je Castrol Power1 Racing 4T 10W-50 sudeći po fakturi, pa ne bi trebalo da bude problem u ulju. Možda je samo potrebno da se menjač razradi kao što je neko napisao. Ili možda ja imam prevelika očekivanja od Royal Enfielda. :/ Znao bih tačno na čemu sam da imam drugi Interceptor sa kojim bih mogao da uporedim rad svog menjača. Ako u salonu još uvek budu imali demo motor kada malo otopli (mada sam se ja vozio danas, ali vidim da će u narednom periodu biti dosta kišnih dana), zakazaću probnu vožnju pa ću definitivno znati više.

Samo lepo razradi taj agregat i uživaj u motoru! 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 594 postova
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tenere
2 hours ago, braca said:

Elf 20w-50 mineral-da li je na kutiji pisalo da zadovoljava standard JASO- MA2? Ako nije pisalo onda to ulje nije bilo namenjeno za motore sa mokrim kvacilom kao sto je tvoja tenera...i zato je najverovatnije pravilo problem.

 

1 hour ago, Lone rider said:

Pogledao sam karakteristike tog ulja na netu na brzinu i ne verujem da postoji verzija istog ulja koja ne zadovoljava taj standard, ali evo za svaki slučaj:

 

 


to je to 'ulje', mislim da je tada imalo ovakvu etiketu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1584 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Evo neki info za početnike u moto svetu:

 

1. Motocikli imaju po nekoliko lamela, ne 1 kao na kolima i kupaju se u ulju.

2. Ako motocikl duže stoji, potpuno je normalno da na štenderu vrti točak ili da kvačilo ne odvoji po prvom stiskanju poluge istog.

3. Osećaj na kvačilu, ali i samom menjaču (poluga menjača tačnije i lakoća nalaženja neutrala) se menja u zavisnosti od zagrejanosti agregata, a samim tim i motornog, tj. menjačkog ulja.

 

Sve je normalno osim činjenice da ispada iz brzine. Budi odlučan sa polugom menjača, tu nema titranja i laganice, nego secni nogom jako i odlučno, naravno uz potpuno pritisnutu ručicu kvačila. Ako i dalje ispada iz brzine u vožnji, imaš neki problem sa menjačem.

  • Hvala 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 1 minut, milomir22 je napisao:

Evo neki info za početnike u moto svetu:

 

1. Motocikli imaju po nekoliko lamela, ne 1 kao na kolima i kupaju se u ulju.

2. Ako motocikl duže stoji, potpuno je normalno da na štenderu vrti točak ili da kvačilo ne odvoji po prvom stiskanju poluge istog.

3. Osećaj na kvačilu, ali i samom menjaču (poluga menjača tačnije i lakoća nalaženja neutrala) se menja u zavisnosti od zagrejanosti agregata, a samim tim i motornog, tj. menjačkog ulja.

 

Sve je normalno osim činjenice da ispada iz brzine. Budi odlučan sa polugom menjača, tu nema titranja i laganice, nego secni nogom jako i odlučno, naravno uz potpuno pritisnutu ručicu kvačila. Ako i dalje ispada iz brzine u vožnji, imaš neki problem sa menjačem.

Hvala. Nakon odrađenog servisa nije ispadao iz brzine ali i dalje imam osećaj da je menjač bio precizniji kada sam tek počeo da vozim motor. Na stranim forumima sam čitao o sličnim problemima drugih vlasnika Interceptora ali je nejasno da li je čitav jedan kontigent izašao iz fabrike sa serijskim problemom ili su u pitanju izolovani slučajevi. Ukoliko zaista postoji problem, voleo bih da ga što pre otkrijem i prijavim salonu jer se plašim da bi krivicu mogli da pokušaju da svale na mene zbog "nepravilog korišćenja kvačila" ili čega god drugog što im padne na pamet.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Pokusaj ako imas prakse, da šaltas bez kvacila. U visi stepen prenosa, blagi-srednje jak pritisak na polugu menjaca tik pred zaljenu promenu stepena prenosa, blago otpustanje gasa... Bez otpustanja poluge menjaca.

Klik, ode stepen prenosa na sledeci. 

Ako ti tu ne pravi problem sa ispadanjem iz "brzine" onda je vrvtno kvacilo.

Da li je u problemu ili je samo do podesavanja, utvrdice se.

Lanac mora da bude zategnut na propisanu meru kao sto kolega reče, to je osnov.

 

 

P.S

Promena stepena prenosa mora da bude odlucna. Uvek i na svakom motociklu (OK skoro svakom)

Bez prenemaganja i sa blagom dozom agresije. Ne lomljenja, da ne shvatis pogresno. 

 

Srecno. Ako zatreba pomoc, javljaj. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2454 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
1 hour ago, abarth_maniac said:

 

P.S

Promena stepena prenosa mora da bude odlucna. Uvek i na svakom motociklu (OK skoro svakom)

Bez prenemaganja i sa blagom dozom agresije. Ne lomljenja, da ne shvatis pogresno. 

...ovo ti je sine filozofija života. 

Ovo gore napisano se može definisati i kao: "Sa menjačem se postupa kao sa ženom - čvrsto al ne grubo" :P

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650

Hvala svima na odgovorima. Zbunjujuće je što sve recenzije Interceptora koje sam pročitao do sada, govore o promeni brzina kao glatkoj i preciznoj, ali kao što već rekoh, možda samo ja imam prevelika očekivanja. Pročitao sam upravo dva sjajna teksta @Jovan Ristic o proklizavajućem kvačilu, kakvo je na Interceptoru i kvačilu uopšte, pa kapiram da, i ako postoji, problem bi trebalo da bude samo u lamelama što je relativno lako rešivo (ako išta kapiram:)).

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Probaj da provozaš neki Apn-4,ili neki Tomos sa menjačem,možda neki stariji motocikl,pa onda sedi na svoj motocikl .Onda ćeš videti da ide kao u sir.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650

E ma znam, nego se radi o tome da mi menjač u početku nije bio takav, a i ne dešava se uvek da promena brzina ne ide glatko pa zato mislim da možda postoji problem. Merodavnije bi bilo da uporedim rad menjača na svom sa menjačem na drugom Interceptoru, ali hvala svakako na ideji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8407 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Pozdrav, ubaci u prvu i probaj da guras ugasen motor u napred dok je kvacilo skroz stisnuto.

Javi ovde sta se desava, ide li lagano ili osecas da "u skokovima" se pomera.

 

 

Takodje, mozes li lagano u mestu izbaciti u ler? (Motor startovan i zagrejan)

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 5 minuta, N.F.S. je napisao:

Pozdrav, ubaci u prvu i probaj da guras ugasen motor u napred dok je kvacilo skroz stisnuto.

Javi ovde sta se desava, ide li lagano ili osecas da "u skokovima" se pomera.

 

 

Takodje, mozes li lagano u mestu izbaciti u ler? (Motor startovan i zagrejan)

U ler ulazi lagano. Ovo drugo probam pa javim. Hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8407 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

"Odavde" mi lici da ne presaltujes kako treba, (u kombinaciji sa lamelom koja ne raskaci skroz). Mogu se kladiti da u ler upada (ono izmedju brzina, gde ga ne treba biti) jedino kada saltujes na gore i to u trenutku kada gas dodas.

 

Ako iskljucimo mehanicki defekt rekao bih da je ergonomija problem, resenje je u spustanju papucice menjaca na dole.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja