Jump to content

Moto Zajednica

Pobeći negde, daleko što dalje, gde ne trebaju pilule....

Recommended Posts

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Pozdrav,

koliko primećujem poslednjih godina, broj ljudi koje muči alergija u ovo doba godine značajno raste. Ni ja je nisam imao do pre 6-7 godina, a onda je i mene počela da muči. Problema imam samo u ovo doba godine, pa negde do oktobra, a one s proleća me još uvek nisu kačile. Situacija se malo promeni kada odem na more u ovo doba godine, ali već 4-5 dana nakon povratka opet počinju problemi. Sve više se bavim mišlju da kada krene period alergije pobegnem u neki kraj gde tih problema nema i da provedem tamo ceo taj problematični period, ali ne znam gde mi je prihvatljivo. More mi je poznato kao rešenje, ali je preskupo da tamo boravim cca dva meseca.

Da li neko zna koji su to krajevi u regionu i mesta koji su cenovno prihvatljivi da se iznajmi stan ili kućica na određeno vreme (treba da ima internet pa ne može baš neka planinska čuka).

Ne planiram još puno godina da radim u firmi, a i to što planiram mogao bih da iskoristim delom godišnji odmor, a delom da radim preko neta....:neznam:

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 746 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

Da, broj ljudi sa alergijom je enormno povećan. Naročito kod odraslih ljudi koji nikada nisu imali problema sa disajnim putevima ili kožnim alergijama. Puno je to faktora koji utiču na to, ali pre svega glavni krivac je ishrana. Upotreba jako velikog broja aditiva u svim sverama industrije. Pekare koriste aditive... U prevodu zlo. Veliki broj ljudi ima alergiju na sunce itd... Teško je pobeći negde gde će se čovek izolovati, jer se i na selu ljudi hrane hranom sa aditivima. Po meni treba ubaciti fizičku aktivnost u vidu sporta, korigovati ishranu, odnosno prilagoditi ishranu potrebama koje vaše telo ima. Nikako ishrane sa interneta jer to može da dovede do ozbiljnog disbalansa minerala i vitamina u telu. Kada se izbace grickalice, gazirana pica, industrijska piva, razne čajne koje i nisu čajne itd, polako će vam organizam reći šta vam treba a šta ne. Jasno je da čovek ne može sve izbaciti i potpuno se zdravo hraniti jer priroda posla to ne dozvoljava. Ali sa ishranom dobar deo problema će i nestati i sa rekreativnim sportom. Samim tim će i alergije nestati... ali one alergije koje nisu hronične, hronične već mislim da mora da se leče sa farmacijom nažalost ili prirodnim lekovima.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

I ja pretpostavljam da je krivac za alergiju sva hemija kojom nas tretiraju. Kada razmislite i pogledate u frižider gotovo da nema hrane koja nije tretirana ko zna kakvom hemijom. Kiselo mleko i jogurti kojima je rok trajanja mesec dana, salame i kobasice sa rokom od 3 meseca, sve voće i povrće ko zna čim je sve prskano. Da ne pominjem pikap za zaprašivanje komaraca koji mi X puta prolazi na tri metra od kuće i koji  dobro tamani komarce, ali mislim da ti otrovi jako nepovoljno utiču i na nas. Kada bih znao šta je od svega toga uzrok problemu i da će nestati ako se pridržavam nekih pravila, ja bih to primenjivao i rešio se alergije....

Međutim, meni i većini je ovaj problem sezonskog tipa (meni samo u ovo doba), a obzirom da postoje krajevi bez ambrozije (primorje, planine....) voleo bih da saznam gde je moguće unajmiti nešto za 200 - 300 evra mesečno i tu provesti kritične mesece. Verujem da će takva informacija koristiti još nekim članovima koji imaju isti problem...

Znači treba mi predlog za dvomesečni "izlet"...još ako ima neke vode za pecanje....savršeno.... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer
Pre 3 sati, Motorcyclist je napisao:

Kakve tacno simptome imas zbog te alergije? 

Klasika... kijanje, peku i suze oči, u talasima curi nos kao pobesneo, pa se posle nekog vremena smiri...

Naročito kada neko vreme boravim napolju pa onda uđem u kuću....to mi nikako nema smisla.....:neznam:

Kada je kišno i mirno bez vetra tada je najbolje. Kada je suvo i vetrovito tada je najgore....

 

Nešto sam čuo da ambrozije nema na određenim visinama, ali kod nas baš i nema nekih ozbiljnijih visina, a tamo gde ih ima je prilično skupo....

 

Promenio član ZoraNS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4395 postova
Just now, ZoraNS said:

Klasika... kijanje, peku i suze oči, u talasima curi nos kao pobesneo, pa se posle nekog vremena smiri...

Naročito kada neko vreme boravim napolju pa onda uđem u kuću....to mi nikako nema smisla.....:neznam:

Kada je kišno i mirno bez vetra tada je najbolje. Kada je suvo i vetrovito tada je najgore....

:/ Imao sam ja kolegu iz NS koji je imao iste simptome. Ode sa nama na teren, znaci potrosi 5 pakovanja maramica, kijanje, nos... Gadno i iritirajuce verujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2821 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Godinama sam alergican, srecom sve manje kako koja godina, juce skoknem na Divcibare, nos se otcepi, prodisah kao Ferrari punim plucima.
Eto moja preporuka, a da nije isuvise daleko.
Iskreno vidjeo samni tamo pored puta ambroziju ali se ne osjeca kao ovde u gradu.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 776 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV

U sredu i četvrtak sam "umirao", pluća peku bukvalno... U petak odem za Sokobanju i provedem tamo vikend, od subote ništa od alergije. Sinoć se vratili u BG, još uvek me "ne drma". 

Inače sam alergičan na nešto od snega do snega bukvalno, ali se popravljam definitivno sa godinama, što pripisujem tome što ipak gledam da jedem "pravu" hranu..

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8403 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ovo vam kucam crvenih ociju koje svrbe, bolnog grla i slinavog nosa :jee:

Od pre tri godine sam alergican na polen ambrozije, ima slika na forumu negde, zagnjurio sam u zbun pomenute biljke da šok terapijom izlecim sebe (silly stupid me) :D

Nije uspelo, sav sam otekao ali sam svoj alergen otkrio, u Sokobanji sam bas cesto, vreme dosta na Ozrenu provodim. Simptome iritacije takodje (i tamo) imam!

Ne u ovom stepenu (kao u Kg) ali imam..

 

Od terapije pijem Nixar jedan uvece a Lertal (2 kom) ujutru...

Ne pomaze mi bas pomenuto.

Prosle sam godine koristio presing i batalio, sav sam (od njega) letargican bio.

 

Ucinkovit je (prve godine) bio "Dymista" sprej za nos ali mi je drugarica, lekar preporucila da probamo drugi vid terapije (sprej je valjda kortiko/antihistamin a tablete samo antihistamin)

 

IMG_20220829_172530.jpg

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2821 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Novola mi je savjetovao neku injekciju koja stiti nekih 6 mjeseci ali kako me ne muci kao prije, a i malo nemarnost jos je nisam uzeo niti sam zapamtio koju je rekao, pa bi trebao njega kontaktirati.
Za sada Xyzal resava problem kod mene

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4395 postova

Ja sam se iscimao da sam postao alergican na nesto u poslednje vreme zbog promuklosti i upaljenog grla. Ipak bice da sam sjebao zeludac antibioticima i ostalim lekovima u zadnjih mesec dana pa me sada zeza refluks kiseline koji iritira grlo.

 

Nema piva vec neko vreme, sto mi tesko pada :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Nisam dosad uzimao nikakve lekove ili terapije i pokušaću da ih zaobiđem dokle god ne bude kritično. Pokušaću zato da pronađem mesto i kraj gde nema problema sa alergijom pa ću bežati tamo u kritičnom periodu....

Sokobanja je korisna informacija! Koliko se sećam imamo neke članove iz Sokobanje pa bi bilo sjajno da nam daju info kakva je tamo situacija po tom pitanju. Meni se čini da bi krajevi u jugoistoku Hercegovine (Trebinje i okolina) ili negde po Crnoj Gori (tipa Žabljak) mogli biti bezbedni po tom pitanju. U tim mestima sumnjam da se može naći nešto za 200 - 300 evra mesečno, ali u okolini bi se možda i moglo pronaći....:neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 195 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: bila Honda NC700X, sada samo na 4 tocka

@ZoraNS Iskustvo iz prve ruke - pre dve godine sam proveo nekih nedelju dana u Pirotu krajem avgusta, pocetkom septembra. Setali po gradu, obilazili svasta nesto po Staroj planini i secam se da sam se preporodio. Spavao kao beba!

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 157 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Triumph tiger 1050

Sve zavisi gde se nadješ u kom trenutku.  Ne cveta ambrozija u istom momentu i na nižim i na višim visinama, zato neko reče da je nije osetio na Divčibarama, jer je logično da će gore kasniti cvetanje. Inače ja nigde nisam bio a da je nisam video, u manjim ili većim količinama. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 245 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Beverly 500ie Cruiser

Ljudi, ne nasedajte na prebacivanje odgovornosti na nas gradjane. Da hrane jeste katastrofalna, puna je aditiva, ali ambrozija je prosle godine merena preko 1000 (32 je gornja granica inace), a isla je i do 1500. Pre 5-6 godina kada sam poceo da reagujem mereno je 180-200 i to je moglo da se vidi na internetu koje su vrednosti, na upozorenje struke, tada, da su te vrednosti od oko 200 katastrofalno velike desila se promena, vise nije moglo da se vidi koliko je merenje, nego semaforcic, s tim da crveno moze da bude 100, a moze i 1000. Od tada porast je bio malte ne eksponencijalan, sledece godine oko 400, pa 700, pa pre dve 900+ 

pregled kod alergologa, je dobar dan = 6000 din, pa testovi, pa lekovi, dete mi pije gluposti 7 meseci godisnje, a i duze, i opet je ovih dana ko u Rokiju da je igrao, ja se raspadam i pored svih lekova koje uzimam, sna bez. 

Na pregledu kod ORL mi je doktorka rekla da su vrednosti nenormalne, plus zagadjenje koje je jako visoko, cestice polena se vezuju za mehanicko zagadjenje i dobija se superalergen, potentniji i tezi, vetar ga teze razduvava i zadrzava se daleko duze, ranije je problem prestajao polovinom Septembra, sada ide debelo u Oktobar. 

U medijima celi spiskovi sta treba da se uradi u licnoj reziji, te otuptujte negde na mesec - dva, svi smo milioneri izgleda, pranje kose svakodnevno, pranje odela, zavesa sto cesce, ne otvarajte prozore pustite klimu, ali nigde ne vidim pravi lek da se pominje, a to je prelazak granice, gde god sam isao sto poslovno ili privatno sam imao daleko manje problema ili nisam uopste. 

Ne radi se nista da se suzbije biljka, zakon postoji, pare se odvajaju ali se nista ne radi, jos sam i nacuo, i nije proverena informacija, da je namerno sade kod tentova na pepelistima jer je jeftinija od regularnih mera sprecavanja da se pepeo razvejava, ne znam koliko je tacno ali znam da je u selima okolo epidemija alergija kod dece.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8403 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
Pre 13 sati, ZoraNS je napisao:

Sokobanja je korisna informacija!

Ja imam par apartmana u centru banje, kod poste... Nisam bio postedjen alergijske reakcije, cisto da znas (da novac ne bacas), vidi gde vreme provodim, milina za oci (koje nisu svrabne i krvave :D ) 

IMG_20220819_112719.jpg

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 195 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: bila Honda NC700X, sada samo na 4 tocka
Pre sat vremena, Koprian je napisao:

a to je prelazak granice, gde god sam isao sto poslovno ili privatno sam imao daleko manje problema ili nisam uopste. 

i ovo je istina. Evo vec drugo leto kako zivimo van zemlje i nikakvih problema do sada nisam imao, ni najmanje. Antihistaminici zaboravio sam sta su i konacno se naspavah.

Ali kada se budemo kroz par godina vratili kuci, na*ebah opet :D

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 746 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1
pre 21 minuta, saxomofon je napisao:

i konacno se naspavah.

 

Kad smo kod spavanja. Da li se i vama dešava da ne možete da se naspavate? Kad odem u centralnu Srbiju prosto se preporodim, ovde u Vojvodini (Banat) vazduh stoji... i kad odspavam 8h probudim se umorniji nego što sam bio... grozno, sparina, vazduh težak i leti i zimi, pogotovo kad daška vetra nema. Fali zelenila to je definitivno, drvoredi posečeni u ataru golet, njive i njive, uskoro će i kanale uzorati kako su krenuli. Drvo se vidi svako drugo na 5km.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4395 postova
RS.N1INFO.COM

Alergijski rinitis predstavlja preosetljivost na supstance koji se prirodno nalaze u našoj okolini i bezopasne su za osobe koje nisu alergične. Tu najčešće spadaju prašina, grinje ili poleni...


Koliko vidim u komentarima, najbolji lekovi su u inostranstvu. :/

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8403 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Postoji aplikacija za android (vrv i za ios) "xEco Polen" za pracenje alergena po mestima...

Sent from my EML-L09 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja