Jump to content

Moto Zajednica

Mogu li motociklisti preticati kolonu pred naplatnim kućicama, na graničnom prijelazu ...

Recommended Posts

  • Drug član, 533 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)

Cunjah po forumu ali ne nađoh neki tekst na ovu temu, a ako sam omašio ukloniću ga

Tekst preuzet od 24hr


Mogu li motociklisti preticati kolonu pred naplatnim kućicama, na graničnom prijelazu ... ? Ometate li motocikliste možete biti kažnjeni!

Ovakva je situacija u Hrvatskoj a šta praksa i zakon kažu kod nas u Srbiji ?

image.png.386579315b3beb9d6175142aafe12922.png

Nekoliko sati čekate u koloni koja "mili" prema moru, a onda, kad ste konačno na redu, prestižu vas motociklisti. Skidaju kacige, rukavice, traže novac za putarinu ... Kidaju vam živce. Mogu li motociklisti preko reda? Samo na raskrsnicama motociklisti moraju voziti u kolonama! Ometate li motocikliste možete biti kažnjeni!

 

Mnogim vozačima automobila smeta preticanje motociklista dok čekaju na granici, ali neopravdano. Osim što mirovanje na suncu zbog vrućine može biti opasno za motocikliste, preticanje kolona na graničnim prijelazima zakon ne svrstava u prekršaje, javlja portal 24hr. Za 24hr je dodala viša policijski inspektor Maja Ciperle Adlešič da kod preticanja postoji izuzetak vozila i to motocikala.

 

Vožnja mimo kolone

To je propisano Zakonom o sigurnosti u prometu, gdje je propisano da vozač vozila s jednim tragom, ako je kolona vozila zaustavljena na kolovozu i na njemu ima dovoljno prostora, može proći pored zaustavljenog vozila ili kolona vozila desnom stranom uz primerenu brzinu i oprez.

Iznimka ne vrijedi kada su se vozila u koloni zaustavila ispred raskrsnica. Budući da granični prijelaz nije raskrsnica, dozvoljena je vožnja pored kolone za stajanje, javlja 24hr.

Kada su vozila u koloni zaustavljena na raskrsnici, vozači motocikala, kao I automobili, moraju čekati svoj red u koloni. Vozači ne smeju preticati na čelo kolone pišu oni.

 

Je li zatvaranje puta motociklistima kažnjivo?

Uprkos tome što vozači motocikla mogu preticati kolonu vozila, događa se da im neki automobil namerno želi preprečiti put, što ne samo da je opasno i za vozača motocikla i za vozača automobila, već može biti i kažnjeno u slučaju kršenja pravila putno prometnih propisa.

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2819 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Samo seronjama smeta kada ih motociklista obidje na granici u koloni, kome god nesto nije jasno treba da se zapita kako bi njemu bilo da ceka 3 sata pod opremom na suncu pri temperaturi od 40⁰. Pitam se ko bi u tom slucaju odgovarao da covjek kolabira i kako bi stigla hitna do njega. Vozaci automobila bar ako nemaju klimu imaju mogucnost da voze u laganoj odjeci i zasticeni su direktnom uticaju sunca. Ja se svaki put ustupim mjesto bajkerima kada mogu.
Mada pitanje je na mjestu, i mene zanima sta zakon kaze i pod kojim clanom

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока



  • Sviđa mi se 11
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2350 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Citiram :

Preticanje ili obilaženje vozač sme da vrši samo ako time ne ometa normalno kretanje vozila koja dolaze iz suprotnog smera kada na putu ima dovolјno prostora za bezbedno izvođenje tih radnji.

Vozač ne sme da vrši preticanje ili obilaženje kada time može ugroziti druge učesnike u saobraćaju.

Vozač ne sme vozilom da započne preticanje ili obilaženje:

1) kolone vozila,

2) ako je vozač koji se kreće iza njega otpočeo preticanje ili obilaženje,

3) ako je vozač ispred njega na istoj saobraćajnoj traci dao znak za preticanje ili obilaženje,

4) ako bi time ugrozio bezbednost saobraćaja ili ometao saobraćaj iz suprotnog smera,

5) ako po izvršenom preticanju ili obilaženju ne bi mogao da se vrati u saobraćajnu traku kojom se kretao pre toga bez ometanja ili ugrožavanja ostalih učesnika u saobraćaju,

6) zaustavnom trakom,

7) na početku prevoja, na prevoju, ispred i u nepreglednoj krivini, osim na kolovozu sa najmanje dve saobraćajne trake za kretanje vozila u istom smeru,

8) u tunelu, osim u tunelu sa najmanje dve saobraćajne trake za kretanje vozila u istom smeru,

9) vozila koje se približava pešačkom prelazu ili ga prelazi,

10) vozila koje se zaustavilo i zaustavlјa radi propuštanja pešaka na pešačkom prelazu,

11) na prelazu puta preko železničke ili tramvajske pruge,

12) kolone vozila pod pratnjom,

13) saobraćajnom trakom za spora vozila,

14) na mestu gde je to zabranjeno saobraćajnom signalizacijom,

15) na način da prelazi vozilom preko neisprekidane uzdužne linije pri čemu koristi saobraćajnu traku namenjenu za kretanje vozila iz suprotnog smera.

Bla, bla, bla... 

Nama interesantno sledeće :

Obilaženje zaustavlјene kolone na putu je zabranjeno ako se vozač nakon obilaženja ne bi mogao bezbedno uklјučiti na saobraćajnu traku namenjenu kretanju vozila u smeru u kome se on kreće.

Izuzetno, obilaženje u slučaju iz stava 3. tačka 15) ovog člana je dozvolјeno, pod uslovima iz stava 1. ovog člana.

Vozač koji pretiče dužan je da svoje vozilo drži na potrebnom rastojanju i odstojanju od vozila koje pretiče, tako da ga ne ometa niti ugrožava druge u saobraćaju.

>>> Sto bi značilo da ako se vozač, tj motorista uverio da moze bezbedno da izvrsi radnju i vrati se u traku namenjenu kretanju vozila u smeru u kome se on kreće MOZE DA OBIDJE ZAUSTAVLJENU KOLONU na granicnom prelazu ili naplatnoj rampi. Ne mali broj puta se na graničnom prelazu nadje neki pametan pripadnik mupa koji preti kaznom za nasilnu vožnju zbog probijanja na čelo kolone. Inace, i kod nas je zabranjeno ugrožavanje vozila koja vas pretiču, tako da i to zatvaranje prolaza iskosenim automobilom podleze sankcijama. 

Molio bih da neko stručan da svoje cenjeno mišljenje. Hvala. 

Promenio član stari roker
  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 533 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)

30.априла ове године са запутих у бању Морахалом у Мађарској, кренух на гранични прелаз Бачки Виногради и налатех на поприличан ред који је чекао прела границе, претходно у Хајдукову видех да је велики Мото скуп, док смо чекали у реду возачи мотоцикала из мађарске су почели да се враћају и сви су нас редом заобилазили, нисам приметио да је иједан наш возач аутомобила негодовао али баш возач кола са мађарскаим таблама испред мене, нич га нисам разумео шта прича на мађарском али по његовом тону и гестакулацији сам сконтао да им ј..е све по списку.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2819 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

E bas imam snimak gdje jedna baba na Bajakovu neki dan ne dozvoljava kolima da prodju zaustavnom trakom, cirkus
Otom potom izbacicu jer sad nemam vremena.
Bilo je negdje vec pisano na forumu prije par godina i neko je izbacio clan zakona gdje je dozvoljeno obilazenje kolone na granici, ne mogu se sjetiti samo dal kod nas ili u nekoj od susjednih zemalja

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 533 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)
pre 4 minuta, Bigor je napisao:

E bas imam snimak gdje jedna baba na Bajakovu neki dan ne dozvoljava kolima da prodju zaustavnom trakom, cirkus emoji23.png
Otom potom izbacicu jer sad nemam vremena.

Јој, са нестрпљењем чекам да имаш мало времена да видим снимак ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2819 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Ne bih bas posto moram kaciti na YT da bi prebacio ovde ali evo slike.
E sad jeste zaustavna ali sve vrijeme tu je kolona dok ona nije rijesila da stane ispred, a najveca fora da je oslobodila ovima u traci do zaustavne i ljudi se odma poceli ubacivati ffd964143adce3a66e9c3e207dd07370.jpgf88e413482515e4c33b4de0d1b09f092.jpg

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 533 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)

Богме ко сме овој на црту да изађе, ова би Тајсону главу одшрафила :lol2:

  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Ako je kisa,smes,skini kacigu i namesti izraz lica placipicke, svi ce te sazaljevaju i ce te puste

Ako je jako sunce, smes, skini kacigu i glumi toplotni udar, isto izraz lica pacenicki

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Simptomi

  • malaksalost i grčevi
  • vrtoglavica
  • žeđ
  • slabost
  • prestanak znojenja
  • jaka glavobolja
  • zujanje u ušima, pulsiranje u grudima
  • koža je suva i crvena
  • puls je slab i jako ubrzan
    ………..
  • dovoljno da glumis malaksalost, glava ti par puta klone, podignes glavu ona opet klone. Ako ti se neko obrati, nemas snage da mu odgovoris, videce da ti nije dobro itd

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1944 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Nikad nisam imao problema sa prelaskom granice na motoru...kolika god da je kolona lagano je obiđem ili prođem da budem politički korektan :D stanem na tri vozila pre prelaza, pitam vozače iza da li mogu da uskočim. Uvek su me puštali...onda ako ide još koji drugar motorom ili nepoznat kolega pokažem da stanu pored mene. Pokupim dokumenta, predam zajedno sa svojim papirima i svi zajedno prelazimo granu. Nikad nikakav problem ni sa vozačima niti sa graničarima.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: QJ SRT550X, Suzuki Burgman 125, Tomos A3 '82

U aprilu sam putovao motorom za Makedoniju, Ohrid. Na granicnom prelazu nije bila posebna guzva, cekalo se 10 - 15 minuta, sto sam iskoristio za pus pauzu a supruga da protegne noge. Dolazimo do makedonskog policajca koji me pita: - A sto ti sa motorom cekas u koloni? :neznam: Nije bila vrucina, kisa je stala na 10 minuta pred granicu :lol3:a krenuo sam da uzivam i nisam imao zelju da se raspravljam da li je ok da obilazim kolonu ili ne i na kraju "dobio po nosu" jer nisam to i uradio.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1944 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 4 minuta, There is no spoon je napisao:

U aprilu sam putovao motorom za Makedoniju, Ohrid. Na granicnom prelazu nije bila posebna guzva, cekalo se 10 - 15 minuta, sto sam iskoristio za pus pauzu a supruga da protegne noge. Dolazimo do makedonskog policajca koji me pita: - A sto ti sa motorom cekas u koloni? :neznam: Nije bila vrucina, kisa je stala na 10 minuta pred granicu :lol3:a krenuo sam da uzivam i nisam imao zelju da se raspravljam da li je ok da obilazim kolonu ili ne i na kraju "dobio po nosu" jer nisam to i uradio.

Nisi dobio packu već te je čovek lepo pitao pošto je negde ustaljena praksa da i oni izađu motoristima u susret. Prosto potpuno je drugačije kad čekaš u autu sa klimom zaštićen od vremenskih (ne)prilika u odnosu na motor. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2809 postova

po zakonu motociklisti imaju pravo da zaobilaze kolonu vozila ali pre njih imaju prvenstvo pešaci pa biciklisti tako da kad neko od njih dođe na granicu on je u prednosti nad motociklom to jest uvek je prvi na redu.

To može biti zajebano na malograničnim prelazima gde ljudi sa jedne strane -obično naše idu preko da rade u firmama ili češće na njivu da nadniče.Dođe obično predveče pun autobus nadničara iskrca 50 pešaka a radno vreme prelaza do 19 časova.Svih 50 prvo prelaze ,ostali čekaju a prelaz se zatvori jer je došlo 19 časova.Obično se pojavljuju i mnogi nadničari biciklisti,na apencima ......i svi su u prednosti u odnosu na motocikl

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N
pre 53 minuta, Andrej_Hotstepper je napisao:

Nama Crnogorski graničar je8o sve po spisku, vratio nas nazad sa sve pretnjom da nas neće ni pustiti da pređemo... Mora da mu neki s motorom jbo ribu...

Balkanizam, obuces uniformu i odma si bog ( malim slovom).

pod pretnjom smrad obicni 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Nas na granici u Ulcinju prilikom izlaska zvali da idemo na pesacki prolaz. Samo nas upozorili da ima neko uzvisenje. A cak nije bila guzva, par automobila ispred nas, nije frka da se saceka.

I kao, sta bre cekate, pesaci prodju za 15 sekundi, vi za 30, sta ima da cekate.

Ali bilo je i prelaza gde smo bog.e po 45 minuta cekali po najvecoj vrucini. Ne dozvoljavaju carinici/policija da se obilazi i hebi se.

Alins siguran da su to ljudi koji imaju neki problem sa motociklistima.

Danas sam se sklanjao x puta kad ih vidim u retrovizoru (iz CG dolazio kuci) i vidim da ato ispred ne je8e zivu silu da se skloni desno da motorom moze da prodje bez prelaska u suprotnu traku. 

Pa brate, to sto smo mi zaglavljeni iza kamiona, ne moraju i motorom da su zaglavljeni iza nas jbt. Pusti ljude da odu, samo se smakni do ivice puta na 10 sekundi. Olaksao si i sebi i njemu.

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Motocikl: XTZ 750
Pre 2 sati, sasa ns 1 je napisao:

po zakonu motociklisti imaju pravo da zaobilaze kolonu vozila ali pre njih imaju prvenstvo pešaci pa biciklisti tako da kad neko od njih dođe na granicu on je u prednosti nad motociklom to jest uvek je prvi na redu.

 

Kolega, molim te, eksplicitno mi navedi clan ZOBS-a koji potvrdjuje ovo sto si rekao. Ja do sada to nigde nisam procitao niti nasao. Motociklista iliti osoba koja kao prevozno sredstvo koristi motocikl nema ama bas nikakva veca ili manja prava od osoba koje u saobracaju na javnim putevima kao prevozno sredstvo koriste putnicko vozilo - automobil. Naravoucenije, nikakva prava ti brale nemas sa motociklom u odnosu na automobile a ponajmanje da se provlacis prvi na vr' kolone bilo na raskrsnici u saobracaju a pogotovu na granicnom prelazu. To sto neki mogu to nije problem. Ali pitanje je da li smeju i koliko se to tolerise od strane policije i carine ili kojih vec drugih "organa" i organela...

 

Ajde malo manje da sirimo dezinformacije na forumu, jeR cita ovo i neka novopecena omladina koja se danas u moderno vreme vise edukuje preko gugla nego iz knjige...

Promenio član Marko81
  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja