Jump to content

Moto Zajednica

Gde sme, a gde ne sme motorom u Beogradu

Recommended Posts

  • Drug član, 747 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV

Moja firma ima radnje u svim tržnim centrima i uglavnom parkiram u garažama (hlad, krov). Nikad problem nisam imao. Beo Shopping Centar čak ima iscrtan parking za motore, odmah do jednog od ulaza.

Ada Mall ima za bicikle u garaži što se koristi za motore.

Delta ima predviđeno parkiralište za motore na otvorenom, uz Jurija Gagarina.

Mercator nema, Ušće nema, Big nema, u Galeriji nisam video ali ima baš široke površine oko ulaza gde nikome ne smetaš.

SC Voždovac isto nema obeleženo ali ima prostora.

U Mercatoru sam jednom doživeo napušavanje od strane invalida jer sam stao između pešačkog prelaza/staze i mesta za invalide, a iza stuba, gde nikome ne smetaš ni u čemu (uvek gledam da stanem tako da ne ometam ničiju kretnju)...

Promenio član QmBGD

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /

Mercator onde gde su bajsevi...

 

pre 12 minuta, Rambedidabum je napisao:

Kad sam bio jednom na adi na parkingu sa rampom covek me napusi kao samo za kola 

Pa dobro, na Adi je parking servis...

U garazama molova mozes. Npr ja u Delta c. nisam nikad ispred vec u garazi, bas kod dela gde je ulaz iz garaze u tc.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1398 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Usce u garazi ima parking za motore. Meni tu ne odgovara pa se parkiram obicno sa strane negde da ne smeta, ulazim i izlazim pored rampe zato sto je kratka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016
Pre 8 sati, ske je napisao:

Pa ako ti niko nista nije rekao ne znaci da je dozvoljeno i ok:)

Ja tamo imam "problem" jer ponekad tuda prodjem bajsom i cesto sretnem motoriste na tom delu, od semafora do beton hale, mada ih ima i ovamo ka Buda baru. Najcesce oni tuda voze nekom minimalnom brzinom i stvarno realno ne smetaju. Ali , naravno, sretnem i one koji idu bas sa namerom da pokazu silu svojih motora i bukvalno te izguraju sa bici staze. Nije sad to neka brzina ali i 30km/h je na bici stazi, na tom deu, sa tim motorima je velika brzina. I svi se sklanjaju, i biklisti ipesaci jer se bas osecaju ugrozeno.

Ne znam koje je resenje za taj problem? Parking je daleko, motori na njima bez nadzora ali i ovo bas nekako nije u redu...:stabre:

 

Rešenje je da ljudi ne budu bezobzirna, bahata, egocentrična go*na i da ne glume ludilo jer su zajahali motor. Ako se prodje sa nogom spuštenom do zemlje, podignutim vizirom, niko ništa reći neće. Pešacima nije mesto na biciklističkoj stazi, tako da oni svakako nisu problem, nijedan motor ne ide 30km/h u prvoj brzini ili drugoj bez davanja gasa. 

 

Kad policija počne da obraća pažnju pri prijavama ukradenih motora, tad možda i počnemo da vodimo računa gde je zabranjeno da prolazimo a gde ne, a do tad - motor u vidnom polju, ili menjam kafić/restoran. 

Promenio član blackmore

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx
Pre 5 sati, Rambedidabum je napisao:

E pa iskreno ne znam za skutere. Kad sam bio jednom na adi na parkingu sa rampom covek me napusi kao samo za kola lol. Pa reko otkud znam. Jer znam u Delta City se parkiraju ispred malla.

I na taj parking samo prodjes pored desne rampe (tu ima prostora) bez placanja. Rekao mi cika u kucici i nikad nije bilo problema ;) 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1398 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT
On 6.8.2022. at 16:57, QmBGD je napisao:

Gde je taj parking, nisam ga video?

Ja sam našao štek oko ulaza jednog, gde ne prolaze pešaci, zaštićen ogradom.

Mislim da je na -1 negde kod ulaza A ali nisam siguran, idem tamo jednom mesecno do tehnomanije da im pregledam lift pa cu bas pogledati

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i
Sto ne mozes u garazu?
Meni se jednom desilo, mislim da je Aviv park na Zvezdari, da rampa na ulasku u garažu nije htela da mi se otvori. Jednostavno, senzor me nije prepoznao, a rampa dugačka do samog kraja trake, pa jos nizbrdo. Jedva sam okrenuo skuter, napravio haos na ulazu, jos sam i batine hteo da dobijem

Tako da od sada oprezno sa ulaskom u garazu motorom. Prvo osmotrim da li je rampa "biker friendly", da mozemo da prodjemo i kad je zatvorena, pa ako jeste onda idem.

:mobilizator:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 747 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV

Na Kalemegdanu parking, kod Zoološkog vrta. Ne može da se prođe pored rampe, a prekoputa ulaza u ZOO obeležen "besplatan parking" za motore.

Posle krenuo napolje regularno kroz rampu, čovek kaže ne može ručno da se podigne, a nizbrdica ozbiljna. Jedva se iskobeljah, usko baš...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Bgd Zvezdara
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 250
On 25.5.2022. at 9:52, m.milivojevic je napisao:

Konačno prava letnja tema.

 

Da, počeli su da fotografišu motore i da šalju obaveštenja

 

Ajdemo prvo ovako, da razgraničimo u glavama neke stvari

 

Oko sokolovo i komunalna milicija ne izdaju kazne, jer za to, nemaju ovlašćenja, već izdaju obaveštenja koja podsećaju na kazne, kako bi se narod doveo u zabludu i uplatio novac na račun grada Beograda a ne na račun Republike Srbije.

ok?

 

Komunalna milicija nije ovlašćena da primenjuje i sprovodi niti jedan zakon, već mora da postupa isključivo u skladu sa ovlašćenjima koja su definisana odlukom skupštine Grada, te samim tim komunalna milicoja (oko sokolovo), nema pravo da kontroliše, sprovodi i primenjuje članove ZoBS-a.

 

odluka skupštine grada kojom je formirana komunalna milicija mora da bude usklađena sa odgovarajućim zakonima - odluka skupštine grada je podzakonski akt. - tu padaju.


Parkiranje i saobraćaj se regulišu samo ZOBS-om

 

U Članu 2, stav 1, ZoBS-a je jasno iskazana nadležnost sprovođenja ZoBS-a kao i primena zakona.

Član 2
Kontrolu i neposredno regulisanje saobraćaja na putevima vrši Ministarstvo unutrašnjih poslova - Uprava saobraćajne policije i područne policijske uprave.

image.png.5a15d01ec1591cf8b506c828fe373066.png

Služba Komunalne milicije se ne pominje u ZoBS-u.

 

U Članu 66, stav 13, jasno je opisana situacija kako vozač ne sme da zaustavi vozilo (uokvirio sam deo za trotoar)

 

image.png.6ceb368ae8cd88aa692a735943ee8eea.png

 

 

I prekršaj iz ovog člana se ne može utvrditi neposrednim opažanjem već utvrđivanjem činjeničnog stanja na licu meste - premerom baždarenim mernim uređajem od strane ovlašćenog lica, bliže opisanog u Članu 2, stav 1.

 

U prevodu, komunalac može da pretpostavi da je učinjen saobraćajni prekršaj i sve što može je da pozove ovlašćeno službeno lice

policajca - saobraćajca, koji će izaći na lice mesta i baždarenim mernim uređajem utvrditi činjenično stanje.

 

Dalje, u našem, a ni u jednom evropskom zakonu, ne postoje znakovi dozvola, već znakovi zabrana, upozorenja, naredbi - te samim tim ne postoji prostor predviđen za parkiranje u smislu dozvole, nego se posmatra član 66. koji sam iskopirao ovde - u prevodu, parkiranje je dozvoljeno, svuda gde znakom nije zabranjeno - ali samo uz poštovanje stavova navedenih u članu 66. u koliko se neki od navedenih stavova ne ispoštuje - vozilo je u prekršaju.


Ukoliko je saobraćajni prekršaj u pitanju, mandatna kazna se može izdati samo od strane ovlašćenog lica - i na osnovu toga se novac uplaćuje u budžet RS, a ne u budžet grada na osnovu opažanja veštačke tvorevine zvane komunalna


Ovakvo posmatranje nije ustavno, jer po ustavu RS sva lica imaju pravo na život, slobodu, kretanje, rad... komunalna milicija i odluke skupštine grada nisu u skladu sa tim, jer se represivnije mere primenjuju u gradovima u odnosu na opštine gde ne postoji takva zloupotreba

 

Dodatno

Pravilnik o Saobraćajno signalizaciji ne prepoznaje znak: "Zona snimanja parkiranja - Komunalna Milicija - Telefon za informacije: 011/36-10-463" i isti ne sme biti postavljen na zvanične znakove uređene "Zakonom" i "Pravilnikom"
U Članu 32 "Pravilnika o Saobraćajnoj signalizaciji", Sekcija Postavljanje znakova izričitih naredbi je detaljnije regulisano postavljanje znakova.


Član 25 "Pravilnika o Saobraćajnoj signalizaciji", sekcija 1.2. Znakovi izričitih naredbi, stav:
34) znak "zabrana zaustavljanja i parkiranja" (II-34), označava stranu puta na kojoj je zabranjeno zaustavljanje i parkiranje vozila;

a da bi važio na trotoaru, neophodno je dopuniti dopunskom tablom i to definisanom "Pravilnikom"

 

Ovo već klasičan primer represije - OBAVEŠTENJE... tek se po učinjenom prekršaju može izdati kazna i dati rok od 8 dana za plaćanje

U sam ZOBS je pre 3 god. ubaceno da komunalni policajac ima nova ovlašćenja po propisima jedinice lokalne samouprave.

evo skraceno iz zakona:
 

Član 278

Posebne mere i ovlašćenja preduzimaju se radi sprečavanja ugrožavanja bezbednosti učesnika u saobraćaju, odnosno omogućavanja odvijanja saobraćaja.

Posebne mere, odnosno ovlašćenja iz stava 1. ovog člana su:

.....

12) uklanjanje, odnosno premeštanje vozila, kao i postavljanje uređaja kojima se sprečava odvoženje vozila,

...

Mere i ovlašćenja iz stava 2. tačka 12) ovog člana, nalaže i preduzima i komunalni policajac, prilikom ostvarivanja nadzora i kontrole parkiranja, u skladu sa zakonom, podzakonskim propisima i propisima jedinice lokalne samouprave.

...

Jedinica lokalne samouprave propisuje uslove i način obavljanja poslova nadzora i kontrole parkiranja, uslove za obavljanje poslova uklanjanja odnosno premeštanja vozila kao i postavljanja uređaja kojima se sprečava odvoženje vozila, kada te poslove preduzima komunalna policija, u skladu sa propisima koji uređuju ova pitanja za postupanje policijskog službenika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Али, у БГ не постоји комунална полиција. Значи, ништа. 

 

А све и да им то погледамо кроз прсте, пише да могу да раде као паук или лисице да ставе на точак. Не пише да смеју да сликају и шаљу казне. 

 

 

И опет да нагласимо члан 2, јасно пише да је само полиција надлежна. 

Promenio član Zuba87
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25
14 hours ago, miryu said:

U sam ZOBS je pre 3 god. ubaceno da komunalni policajac ima nova ovlašćenja po propisima jedinice lokalne samouprave.

evo skraceno iz zakona:
 

Član 278

Posebne mere i ovlašćenja preduzimaju se radi sprečavanja ugrožavanja bezbednosti učesnika u saobraćaju, odnosno omogućavanja odvijanja saobraćaja.

Posebne mere, odnosno ovlašćenja iz stava 1. ovog člana su:

.....

12) uklanjanje, odnosno premeštanje vozila, kao i postavljanje uređaja kojima se sprečava odvoženje vozila,

...

Mere i ovlašćenja iz stava 2. tačka 12) ovog člana, nalaže i preduzima i komunalni policajac, prilikom ostvarivanja nadzora i kontrole parkiranja, u skladu sa zakonom, podzakonskim propisima i propisima jedinice lokalne samouprave.

...

Jedinica lokalne samouprave propisuje uslove i način obavljanja poslova nadzora i kontrole parkiranja, uslove za obavljanje poslova uklanjanja odnosno premeštanja vozila kao i postavljanja uređaja kojima se sprečava odvoženje vozila, kada te poslove preduzima komunalna policija, u skladu sa propisima koji uređuju ova pitanja za postupanje policijskog službenika.

OK, a gde pise da mogu da izdaju dopunske karte, kazne, obavestenja ili kako god?

Ovim stavom se uređuju njihova ovlašćenja u smislu da mogu da ti uklone vozilo paukom, da mogu da ti stave "lisice".

Upravljanje i održavanje javnih parkirališta... nadzor kontrole parkiranja (na javnom parkiralištu).

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25
On 8/6/2022 at 4:12 PM, QmBGD said:

U Mercatoru sam jednom doživeo napušavanje od strane invalida jer sam stao između pešačkog prelaza/staze i mesta za invalide, a iza stuba, gde nikome ne smetaš ni u čemu (uvek gledam da stanem tako da ne ometam ničiju kretnju)...

Uvek kada ti zasmeta nešto u životu, nevezano za ovu izjavu, samo okreni strane.
Postavi se na suprotnu stranu.

 

.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 747 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV

Sve se slažem sa tobom, samo u datoj situaciji nije bilo osnova za teko nešto. Nisam ni ulazio u raspravu...

Dobro pamtim muke svoje kad sam bio u gipsu samo, ne mogu ni da zamislim ostalo. Takođe, imao sam kvadriplegičara u najbližoj familiji (brat od tetke)... Tako da, veruj da imam obzira itekako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 86 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja 400 '20

#dizemtemeizmrtvih

ekipa, gde parkiramo za TC Galeriju? U glavi mi je da sam videla obelezene zone za motore u garazi ali kad vec moram da idem u taj pakao...da bar ne lutam :rolleyes: a prekopah temu i @blackmore je ostao duzan za info za galeriju :jee:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 114 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda SH350i

U podzemnoj garaži negde pored ulaza ako znaš gde ideš
Na velikom nadzemnom parkingu pored ulaza na sprat koji ideš.
Ili na prvom ulazu s desne strane gde je parking za bicikle. A na spoljnim ulazima ljubazno zamole da se ne parkiraš pored ulaza..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016
Pre 2 sati, zarumi je napisao:

#dizemtemeizmrtvih

ekipa, gde parkiramo za TC Galeriju? U glavi mi je da sam videla obelezene zone za motore u garazi ali kad vec moram da idem u taj pakao...da bar ne lutam :rolleyes: a prekopah temu i @blackmore je ostao duzan za info za galeriju :jee:

 

Preduhitrio me @Ji 4Tze :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 86 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja 400 '20
On 10. 6. 2023. at 15:41, blackmore je napisao:

Preduhitrio me @Ji 4Tze :) 

onda my baaad, stvarno sam mislila da sam detaljno prosla celu temu i da nisam videla nista za Galeriju :happy:

Promenio član zarumi
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Ništa strašno :) Ja juče baš bio do Galerije, parkirao se u garaži ispred ulaza pored stuba, bitno da nikome ne smeta motor za prolaz :) 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 19 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kymco Grand Dink 125

Ja sam ranije u big fashionu, u onom otvorenom delu kad idem u maxi parkirao skuter izmedju maxija i ulaza u garazu, skroz do onog stakla tako da bas nikome  ne smeta. Onda su poceli da mi seru iz obrzbedjenja da tu ne smem da parkiram, na moje pitanje sto ne smaraju ove sto parkiraju na invalidska mesta,a takvih je bas mnogo,  rekose mi parkiraj i ti samo nemoj ovde. Tako da sad zauzimam bezveze mesto za kola (ne invalidsko naravno) a cesto ume da bude bas guzva.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja