Jump to content

Moto Zajednica

Dileme jednog početnika

Recommended Posts

  • U prolazu, 5 postova

Pozdrav svima! Treba mi vaša pomoć u rešavanju nekih nedoumica koje verovatno većina početnika ima. Elem, planiram da polažem za motocikl ovog leta. Imam 25 godina i nemam nikakvog iskustva u vožnji, niti automobila, niti motora. Odlučio sam se da prvo polažem za motor, jer mi je najpotrebniji za gradsku vožnju po Beogradu, a kako još uvek nemam porodicu, izgleda mi kao dosta bolja opcija od automobila. E sad kreću dileme

1. Prva je: da li polagati odmah za A kategoriju, ili ići na A1?

2. Ako bih i polagao odmah za A, razmišljam da li svakako kao prvi motor uzeti neki od 125 kubika? Tu razmišljam između Benelli BN125(nov)2500e, ili neki polovan( verovatno honda cbr125, oko 1600-1700e). Ovde je dilema jer nemam mnogo iskustva, pa ne bih baš znao da procenim stanje pri kupovini polovnog, a kod novog imam garanciju. E sad dolazi pitanje da li vredi dati više novca za motor koji ću verovatno brzo menjati?

3. Treća opcija je da kao prvi motor kupim hondu cb600f hornet, jer mi se mnogo dopada i to mi je za sada, da kažem, motocikl koga mogu da zamislim da vozim baš dugo, a slušajući razne recenzije video sam da ga hvale kao dobar za početnika, jer se lako vozi i dosta je pouzdan…

Koju od opcija biste mi preporučili, ili ako postoji još neka opcija van ovih koje sam nabrojao?

Hvala unapred!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • NW, 2592 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS

Јеси ли сео на неки од тих мотора?

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1015 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Odmah za A, a ostalo će samo leći kada budeš probao neke od tih motora i sam zaključiš šta ti leži....

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • NW, 2592 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS
Nisam, ovo je čisto iz recenzija koje sam gledao. Planiram ovih dana da odem do Benelija, tamo mogu da vidim uživo i da sednem.
Oвако, моје мишљење:
1). Одмах целу А, не чекај биће ти жао и компликовано после.
2). Прескочи 125

Седи на мотор и пробај, много значи. Лепо на око и свиђами се, не вози мотор. Треба да ти "легне" на руке и кичму.


Свако добро и са срећом

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Štef ti kratko reče sve. Mislim da jasnije ne može.
Evo i zašto:
Što bi dva puta išao u istu školu?
Odmah za A - tolike su generacije polagale za A pa vozili lagano redom ili preko reda, po volji i svojoj pameti. Što sam sebe da ograničavaš...

Što se izbora tiče, valjalo bi da probaš. Lično nisam za nov ako znaš da ćeš ga brzo menjati. Bolja solucija bi bio polovan od poznatog vlasnika.

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova

I ja razmišljam da dok budem vozio časove za A, to će biti na motoru od 600ccm pretpostavljam, tako da ću steći uvid u to da li se osećam sigurno da odmah kupim neki takav, ili da ipak idem na 125.

Je l ima možda ovde vlasnika benellija bn 125 da kažu utiske, nisam našao temu o njemu na forumu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1015 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Napisa ti kolega gore, preskoči 125. Sem za grad nije ni za šta. Brzo ćeš se uželeti nečeg jačeg i posle muke sa prodajom, traženjem, bla bla bla...

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07

Odmah za A… Ako ti nešto znaci ja nikad nisam vozio isto pa sam odmah kupio mt07, ali moram da naglasim da imam iskustva u saobraćaju jedno 10 godina vozim auto. Mene više brine sto možda ne znaš pravila saobracaja i nemaš osećaja za to nego kubikaza motora… Svakako pamet u glavu i budi realan što se tiče tvoje sposobnosti.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 285 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Jos jedan glas za full A kategoriju. Razlika u ceni nije dovoljna da bi opravdala duplo cimanje. 

 

Sto se motora tice ne zaleci se. Upisi casove i pocni da vozis. Vecina strahova i nedoumica ce nestati kad budes krenuo da vozis. Ako vec imas pik na Horneta gledaj da upises skolu koja ima nesto slicno njemu. Voziti motor od 600cc nije bauk. Po mom misljenju je cak i lakse nego voznja skutera. 

 

Za prvi motor ne bih isao na varijantu novo a posebno ne motor od 125cc jer ces ga u buducnosti tesko prodati a da ne izgubis dosta novca. CBR125 je jako mali motor. Ne znam kojih si gabarita ali on je kao bicikl u odnosu na Hornet. Realno kao pocetnik neces biti u prilici da probas veliki broj motora a realno ne verujem ni da znas jos uvek sta hoces/ocekujes od motora. To ce ti se verovatno iskristalisati u prvih godinu dve nakon sto polozis i pocnes da vozis.

 

Ako ti motor treba iskljucivo za grad uz neke krace ture van, naked varijante poput Horneta su skroz ok. Kao neke alternative u tom cenovnom rangu oko 2k pogledaj i Kawasaki ER5, ER6, Suzuki 500GS, SV, Honde CB500, CBF500/600. 

 

Ono sto je bitnije od same kupovine motora je da naucis da se snalazis u saobracaju. Voziti po Beogadu je zahtevno i ulice su prepune ljudi koji ne vide ni kamione od 4m iza sebe a ne motore i nas na njima. O bahatim bilmezima i da ne govorim. Oni su kategorija za sebe.

 

Samo polako i oprezno i upisi sto pre casove da ne bi polagao tek u oktobru. Guzve u auto skolama su o ovom periodu velike i moze ti se desiti da celo leto ne stignes na red da polazes.  

 

 

 

 

Promenio član DeusExMachina
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SRAD, MT07, GS1200R, Honda CRF300L

Odmah A. 
Ja nisam nikada vozio motor do svoje 27 godine i odmah polagao za A kategoriju i cim sam seo na motor zaljubio se. Prvi motor mi je odmah bio 600cc. Takodje bih se slozio sa gore navedenim komentarima da ne uzimas nov motor i OBAVEZNO probaj sto vise motora. Ja sam moj prvi motor uzeo sportski i posle par meseci skontao da mi se dopao izgled ali uzasno neudoban za duzu voznju i rekao sam sebi da cu sledeci motor da uzmem neki sa uspravnijim polozajem sedenja ali opet da ima tako neki vise sportski izgled, pa sam uzeo eo naked.. Da ti budem iskren, vec vidim da cu sledeci uzeti neki touring, putnicki... :D Imao sam prilike da probam krosericu malo od drugara i tako.. Definitivno probaj vise motora ako imas prilike. Nek je sa srecooom o/

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 23 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Ktm sx 125,Cpi sm 50

Idi odmah na punu A kategoriju,ali ako planiras i za B onda idi uporedo za B i za A,i idi prvo za Bkategoriju,iz mog nekog iskustva je bolje da prodjes autom casove prvo jer si pocetnik pa tek posle Bkategorije da polazes za A.NEk je sa srecom.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja