Jump to content

Moto Zajednica

Zamjena mašine 3VD na 4TX

Recommended Posts

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Bosna i Hercegovina, Mostar
  • Motocikl: Yamaha 850 TDM 3VD

Pozdravi svim koji budu spremni pomoći a isto tako i ostalim forumašima i bikerima.

 

Otvorio sam temu kako bi mi netko iskusniji i s više znanja pomogao u zamjeni mašine sa mog YAMAHA 850 TDM 3VD GOD. 95 koju sam u Nedjelju ostavio bez ulja... Znam da je amaterska greška ali eto dogodila mi se i tražim rješenje zamjene kompletne mašine.

E tu sam došao do mog stvarnog pitanja. Jeli moguće, to jest odgovara li mi mašina od YAMAHA TDM 850 4TX GOD. 2001. Mašina na 4TX-u je koliko sam skontao serija od 96 do 2001 s karburatorima.

Koliko je zahtjevno isto odraditi i koje izmjene je potrebno napraviti na mom 3VD-u?? Ako netko ima iskustva bio bih zahvalan da me usmjeri u pravom pravcu i jeli ovo što radim dobro rješenje.

Unaprijed hvala za svaki vid pomoći

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Resenje je odlicno ali imaces problem jer 4tx ima dve bobine i drugaciji komp, jos jedan problem je cantra za ulje koja je u sklopu masine za razliku od 3vd koja je izdvojena, onda ostaje pitanje mesta akumulatora.

Da sam na tvom mestu uzeo bih masinu od 4tx i ubacio u blok od 3vd (menjac zbog drugacijeg odnosa prenosa) radilicu i bregaste, onda ostaje samo pitanje struje tj bobine i komp.

Kako god ozbiljan posao sa obecavajucim rezultatima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK Obrenovac, 519 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Ja sam kompletnu masinu od sestrinog slupanog TDMa 4tx prodao coveku koji ju je ubacio u Super Teneru bez problema (naravno uz odgovarajucu instalaciju)

Eno ga i dan danas odusevljen kako ide Tenera

Tako da verujem da nije neki veliki problem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Veliki je to posao. Ako masinu imas za dzabe ili manje pare onda se isplati. Ako kupujes po trzisnoj ceni onda ne vidim racunicu. 

Moraces da pakujes instalaciju. 

Ima razlike izmedju 3vd i 4tx kao sto ti je bdada rekao ali moze. Izvodljivo je. 

A zasto ne remontujes tvoj agregat? Kolika je razlika u ceni izmedju remonta i polovnog za 4tx?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Sve ćeš ti to lepo da uradiš...

...i na kraju nećeš moći da je registruješ.

Ili će neko drugi imati problem...

Zašto? 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Bosna i Hercegovina, Mostar
  • Motocikl: Yamaha 850 TDM 3VD
Pre 2 sati, Astral je napisao:

Pozdrav još jednom, hvala svima koji su se uključili kako bi mi pomogli oko dilema koje imam u vezi ugradnje 4TX za 3VD. Puno mi je jasnije sada što me očekuje. Koliko sam shvatio bez odgovarajuće elektronike (kompletne instalacije i upravljački computer) mi se ne isplati upuštati u zamjenu. Naravno moram provjeriti jeli uz motor mogu dobiti gore navedene elektronske dijelove. Ako to bude slučaj, bez problema se može riješiti zamjena. Što se tiče akumulatora isti ću već negdje izmjestiti, mislim da to ne bi trebao biti veliki problem.

Tako da dobijam prostor koji mi je potreban za uljni rezervoar koji na 4TX nije odvojen, nego dođe na poklopcu mašine.

Što se tiče registracije, neće biti problema. Kod nas u BiH ne upisiju broj motora u prometnu/saobraćajnu. Tretira se kao potrošni materijal a razliku između 4TX i 3VD može vidjeti samo profesionalac.... Tako da prolazi 100%.

Cijena remonta (generalke) košta momački, osim što sve to treba da uradi netko tko zna šta radi. Inače dobiješ poslije remonta probleme. Zato sam se odlučio na zamjneu kompletne mašine. Mislim da je to najbolje rješenje.

IMG_20190603_200354_resized_20190604_092958517.thumb.jpg.db52b3b27ca2f3d82aaaa3361fc005e9.jpg

Sinoć se odradilo posla... Sve je razmontirano i spremno za eksperimentiranje s 4TX-om

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

A ko ti garantuje za ispravnost tog agregata od 4tx? ;)

Niko nije rekao da je nemoguće prebaciti kompletan agregat, ali da treba puno posla - treba... Tek kad kreneš da upakuješ agregat od 4 tx-a, vodećeš koliko tu stvari nije isto i koliko toga mora da se doda, izmeni, izmesti... :)

Svakako, želim ti puno uspeha i tom poduhvatu! Ja sigurno ne bih imao računicu za takav posao...eventualno bih uradio ono što ti je predložio bdada...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Bosna i Hercegovina, Mostar
  • Motocikl: Yamaha 850 TDM 3VD

Pozdrav ekipa,

evo da javim kako je prošla ugradnja agregata/mašine 4TX-a na 3VD-u.

Sinoć smo bez većih problema riješili ugradnju i pokrenuli-upalili agregat/mašinu. Dosta stvari koje su navedene u odgovorima koje ste poslali rekao bih da su pola pola istinite. Najbolje da kažem kako smo riješili...

Fizički agregat odgovara na nosače bez problema. Jedan od nosača motora prednji lijevi je različit na jednom šarafu jer u 4TX-a ide ta strana malo dublje do agregata nego u 3VD-a. Problem riješen zamjenom nosača od 4TX-A. Posuda za ullje (rezervoar za ulje) smo uklonili komplet i tu ćemo riješiti problem s prostorom za akumulator. Sajla za kvačilo ne odgovara s 3VD-a, riješeno ugradnjom dodatnog nosača na glavni nosač motora (tako je fabrički na 4TX-u), jer se poluga kvačila povlači na suprotnu stranu nego što je slučaj s 3VD-om.

Zamijenjeno je paljenje i magnet (kompletno deklo s 3VD-a), postavljeni su stari karburatori s 3VD-a, elektro instalacije su ostale od 3VD-a bez ikakvih izmjena, zamijenjena je zeljezna cijev od vode na glavi motora koja je u 4TX-a okrenuta na drugu stranu te ne odgovara direktno na hladnjak. Zamjenom iste je riješen hladnjak i vodeno hlađenje. Bombina je ostala jedna (zbog zamjene magneta i paljenja). Computer je ostao stari da ne bude zabuna.

Bez problema smo upalili agretat i radi perfekt.

Napomena: Agregat/mašina od 4TX-a je serija 96 - 2001 godine, s novijom serijom ovo sigurno ne bi bilo moguće izvesti bez da se zamijene el. instalacije, kompletan sat i dosta drugih sitnica.

Znači sve u svemu smo potrošili 2 sata na ugradnju agregata/mašine s tim da smo imali na raspolaganju gore navedene dijelove od 4TX-a.

 

Ostale su još poneke sitnice koje su rješive za kratko vrijeme i ako Bog da ovaj vikend bi Yamaha trebala na drum/cestu.

 

Hvala svima koji su htjeli pomoći prijedlozima i sugestijama. U produžetku slika mog ljubimca... Pa ako se gdje sretnemo javite se da popijemo pivo..

yamaha.thumb.jpg.b814eb373643d173edc3fa71eeee386a.jpg

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
pre 15 minuta, James077 je napisao:

Pozdrav ekipa,

evo da javim kako je prošla ugradnja agregata/mašine 4TX-a na 3VD-u.

Sinoć smo bez većih problema riješili ugradnju i pokrenuli-upalili agregat/mašinu. Dosta stvari koje su navedene u odgovorima koje ste poslali rekao bih da su pola pola istinite. Najbolje da kažem kako smo riješili...

Fizički agregat odgovara na nosače bez problema. Jedan od nosača motora prednji lijevi je različit na jednom šarafu jer u 4TX-a ide ta strana malo dublje do agregata nego u 3VD-a. Problem riješen zamjenom nosača od 4TX-A. Posuda za ullje (rezervoar za ulje) smo uklonili komplet i tu ćemo riješiti problem s prostorom za akumulator. Sajla za kvačilo ne odgovara s 3VD-a, riješeno ugradnjom dodatnog nosača na glavni nosač motora (tako je fabrički na 4TX-u), jer se poluga kvačila povlači na suprotnu stranu nego što je slučaj s 3VD-om.

Zamijenjeno je paljenje i magnet (kompletno deklo s 3VD-a), postavljeni su stari karburatori s 3VD-a, elektro instalacije su ostale od 3VD-a bez ikakvih izmjena, zamijenjena je zeljezna cijev od vode na glavi motora koja je u 4TX-a okrenuta na drugu stranu te ne odgovara direktno na hladnjak. Zamjenom iste je riješen hladnjak i vodeno hlađenje. Bombina je ostala jedna (zbog zamjene magneta i paljenja). Computer je ostao stari da ne bude zabuna.

Bez problema smo upalili agretat i radi perfekt.

Napomena: Agregat/mašina od 4TX-a je serija 96 - 2001 godine, s novijom serijom ovo sigurno ne bi bilo moguće izvesti bez da se zamijene el. instalacije, kompletan sat i dosta drugih sitnica.

Znači sve u svemu smo potrošili 2 sata na ugradnju agregata/mašine s tim da smo imali na raspolaganju gore navedene dijelove od 4TX-a.

 

Ostale su još poneke sitnice koje su rješive za kratko vrijeme i ako Bog da ovaj vikend bi Yamaha trebala na drum/cestu.

 

Hvala svima koji su htjeli pomoći prijedlozima i sugestijama. U produžetku slika mog ljubimca... Pa ako se gdje sretnemo javite se da popijemo pivo..

yamaha.thumb.jpg.b814eb373643d173edc3fa71eeee386a.jpg

 

Samo me interesuje jedna "sitnica", a to su papiri ( broj mototra ) od te "nove" 4TX masine u ramu 3VD. Sta je sa tim? ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
pre 18 minuta, bdada je napisao:

Cek, cek, po ovom ako bih ja na 3vd stavio radilicu i bregaste od 4tx to bi bilo to? :stabre:

Nije mi jasno kako može mašina od 4tx da radi sa paljenjem, CDI-em i bobinom od 3vd-a, jer je kod 4 tx ugao radilice drugačiji, samim tim i paljenje nije isto kao kod 3vd-a...:neznam:

Poprilično sam siguran da ovo rešenje gore neće ˝piti vodu˝ na duže staze...no, živi bili - pa videli...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Bosna i Hercegovina, Mostar
  • Motocikl: Yamaha 850 TDM 3VD
Pre 1 sat, Branko je napisao:

 

Samo me interesuje jedna "sitnica", a to su papiri ( broj mototra ) od te "nove" 4TX masine u ramu 3VD. Sta je sa tim? ;)

Pozdrav, kod nas u BiH nije obavezan unos broja motora u papire. Tako da nema problema s zamjenom motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Bosna i Hercegovina, Mostar
  • Motocikl: Yamaha 850 TDM 3VD
Pre 1 sat, ThePainkiller je napisao:

Nije mi jasno kako može mašina od 4tx da radi sa paljenjem, CDI-em i bobinom od 3vd-a, jer je kod 4 tx ugao radilice drugačiji, samim tim i paljenje nije isto kao kod 3vd-a...:neznam:

Poprilično sam siguran da ovo rešenje gore neće ˝piti vodu˝ na duže staze...no, živi bili - pa videli...

Ni meni nije bilo jasno, ali dečko koji je to radio je napravio kao što sam napisao. Ja sam bio skeptičan ali očigledno radi. Nema trokiranja i sličnih nuspojava. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Moguce je da polozaj Pick app-a igra ulogu. Magneti su isti, samo ugao pod kojim stoje pik apovi odredjuje kada ce biti varnica. Na bloku 4tx a oni su vec bili na svom mestu. :kafa:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
Pre 7 sati, James077 je napisao:

Pozdrav, kod nas u BiH nije obavezan unos broja motora u papire. Tako da nema problema s zamjenom motora.

 

U kojoj BiH se ne upisuje broj motora u saobracajnu? Ja zivim izgleda u nekoj drugoj BiH gdje se upisuje? U mojim saobracajnim ( auto i motocikl ) ima upisan broj motora, a sad sam se cu osa drugom u Tuzli i kaze da je bas danas produzavao registraciju motocikla cerki i da ima upisan broj motora u saobracajnoj. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

Čemu toliko insistiranje na broju, možda čovek ima neku štelu za to a neće da to objašnjava javno, treba poštovati malo privatnosti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Sve jasno, hercegovina ima copy paste hrvatski pravilnik, broj motora neigra ulogu.


Vozim motor, nisam bajker.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja