Jump to content

Moto Zajednica

Motori sa smanjenom snagom iz Švicarske

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Pozz svima,

 

Jako mnogo motora koji se prodaju na ex-Yu tržištima potječu iz Švicarske. Ono što mnogi ne znaju, i nastave tako voziti motor, je da su tamo motori redovno prodavani sa smanjenom snagom zbog ekoloških propisa. Ja sam 2017 kupio polovni BMW K 1100 RS koji je od strane prethodnoga vlasnika uvezen iz Švicarske. Na moje iznenađenje, u vlasničkoj knjižici pronašao sam podatak kako motor ima tek 60 kW (82 KS) umjesto 72 kW (98 KS) kako je prodavan u Njemačkoj, ili 74 kW (100 KS) za sve ostale zemlje. Prvo sam mislio da se radi o pogrešci, no nakon malo googlanja i ćakule na raznim BMW forumima to se i potvrdilo - zbog glupih švicarskih propisa o buci i ispušnim plinovima tamo su doista prodavani motori sa umanjenom snagom. Uputili su me na ovo uputstvo kako vratiti originalnu punu snagu za K1 koje se djelomice odnosi i na moj motor (kod mene je nešto jednostavnije, jer je potrebno samo zamjeniti šarafe za podešavanje gasa u praznom hodu, prerezati jednu žicu koja ide na utikač Motronic "black boxa" i zamjeniti ispušni sistem), ali i na sve K100RS sa 4 ventila:

 

http://technik.flyingbrick.de/images/7/7f/13_k1drossel.pdf

 

Za 2-ventilske K modele postupak je još jednostavniji, kod njih je izgleda samo ograničen broj obrtaja i mijenja se samo "ECU".

Ako slučajno i vi posjedujete motor uvezen iz Švicarske, ne samo BMW ove generacije već i druge, ne bi bilo loše da provjerite jeli i vaš "prigušen"...
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Nije dvotockas, ali je iz svice... 

Prosle godine kupim vanbrodski motor za camac u svici. I posle par voznji primetim da je sajila gasa skracena i da kad zavrnem pun gas, klapna u karburatoru se otvori 2/3...

Srafciger i 2 minuta posla je vratilo punu snagu koju taj motor moze da isporuci.... 

Onda je nastao problem u karburatoru, jer je i plovak bio podesen na taj njihov mod, pa nije mogao da napuni goriva koliko je bilo potrebno sada kad se gas odvrne do kraja, pa je i to moralo da se presteluje.... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1281 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Nije dvotockas, ali je iz svice... 
Prosle godine kupim vanbrodski motor za camac u svici. I posle par voznji primetim da je sajila gasa skracena i da kad zavrnem pun gas, klapna u karburatoru se otvori 2/3...
Srafciger i 2 minuta posla je vratilo punu snagu koju taj motor moze da isporuci.... 
Onda je nastao problem u karburatoru, jer je i plovak bio podesen na taj njihov mod, pa nije mogao da napuni goriva koliko je bilo potrebno sada kad se gas odvrne do kraja, pa je i to moralo da se presteluje.... 
Verovatno imas i suzetak (reducir) u auspuhu proveri i verovatno manje dizne u karburatoru.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca
Pre 2 sati, vidakn je napisao:

Verovatno imas i suzetak (reducir) u auspuhu proveri i verovatno manje dizne u karburatoru.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

4t honda je bila... neznam za auspuh,prozivela je kad sam namestio sajlu da otvara skroz i kad sam posle ustelovao nivo goriva na plovku...

 

Ali sam je prodao,preslaba je bila za moja ocekivanja...

 

Kao kad kupis motor od 125ccm i za tri voznje te smori pa hoces neki 600ccm,tako i ovo samnom i sa pentama....

 

sad merkam 30ks 2T :)

sorry za off

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja