Jump to content

Moto Zajednica

Trešnja volana?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Kako sam uspio riješiti većinu problema što su me mučili na red je došla i trešnja volana. Kad pustim ruke s volana u jednom trenutku volan počne toliko jako tresti da je to za nevjerovati. Da ga ne uhvatim sigurno bi ludovao od graničnika do graničnika.

 

Ispočetka sam sumnjao na prednju gumu, ali to sam promijenio. Sad sumnjam na ležajeve volana. Probao sam vidjeti jel imaju lufta, ali ne čini se da imaju, jer volan je stvarno stabilan, nema nikakvog šetanja ili klimanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

tako je i meni bilo na MZ etz250, ja balansirao felnu, reklamirao tri puta, i ono isto, na kraju sam video da je ram poceo da se cepa ispod rezervoara, tu je tanak lim. Ojacao sa par flahova i sve je bilo u redu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

pa onda je kriva felna....mada kod mz a je prednji kraj dosta lagan,tako da najmanji debalans se oseti

 

Zaboravio sam reći da sam mjenjao i felgu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Moguce je i da ti je kriv disk, pa plocice zakacinju u jednom delu, meni su bili isti simptomi, a to je bilo u pitanju. Pregledaj disk da negde nije promenio boju, moj je od toplote u jednom delu poplaveo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

tako je i meni bilo na MZ etz250, ja balansirao felnu, reklamirao tri puta, i ono isto, na kraju sam video da je ram poceo da se cepa ispod rezervoara, tu je tanak lim. Ojacao sa par flahova i sve je bilo u redu.

 

Sad me plašiš. Iako mislim da nije to. Trese meni volan već sigurno godinu dana, pa da je rama počela pucati sigurno bi već pukla. Zanimljivo da ne trese ni najmanje dok su mi ruke na volanu. Dok sam maknuo ruke trešnja počinje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

tako je i meni bilo na MZ etz250, ja balansirao felnu, reklamirao tri puta, i ono isto, na kraju sam video da je ram poceo da se cepa ispod rezervoara, tu je tanak lim. Ojacao sa par flahova i sve je bilo u redu.

 

Sad me plašiš. Iako mislim da nije to. Trese meni volan već sigurno godinu dana, pa da je rama počela pucati sigurno bi već pukla. Zanimljivo da ne trese ni najmanje dok su mi ruke na volanu. Dok sam maknuo ruke trešnja počinje.

pa nije ram skroz pukao, nego je mogao malo da dise, samo se videla crta kao dlaka. Aparat za varenje i sve gotovo za 20 minuta. To je meni bilo, onaj jadnik je balansirao felnu kao ni jednu do tada kako sam ga smarao, GRSKOM.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

tako je i meni bilo na MZ etz250, ja balansirao felnu, reklamirao tri puta, i ono isto, na kraju sam video da je ram poceo da se cepa ispod rezervoara, tu je tanak lim. Ojacao sa par flahova i sve je bilo u redu.

 

Sad me plašiš. Iako mislim da nije to. Trese meni volan već sigurno godinu dana, pa da je rama počela pucati sigurno bi već pukla. Zanimljivo da ne trese ni najmanje dok su mi ruke na volanu. Dok sam maknuo ruke trešnja počinje.

pa nemoj da pustas ruke  ;D ;D ;D ;D

mislim da bi trebalo da proveris disk,ram ,gumu,nema mnogo mudrolije,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

Takodje je moguce da su ti krivi stapovi viljuske ili da nisu paralelni.  Probaj da ih otpustis iz trouglova i ponovo ih stegnes polako naizmenicno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Proveri kompletnu imaginarnu liniju od zadnjeg ka prednjem tocku. Desava se na dvotockasima da trese i zbog zadnje viljuske (meni je to bio slucaj sa proslim motorom TOMOS 14m-zadnja viljuska je imala luft ali je zbog tezine vozaca bila uglavljena pa je ram prenosio vibracije na prednju viljusku kada se puste ruke sa upravljaca)!Jaci motori upravo zbog smanjenja vibracija imaju stabilizator na upravljacu(ono sto izgleda kao mali amortizeri)sto u tvom slucaju rade tvoje ruke kada ih pustis na upravljac...Mada kao sto rece RSVMillenian  proveri i  sipke prednjeg amortizera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Meni isto trese izmedju 50 i 70 ,sto je i brzina kojom najcesce vozim pa me nervira.Dok su ruke na rucicama nema problema,cak i kada drzim jednom rukom nista se ne oseti ali ako pustim za par sekundi desava se efekat katapulta.Malo mi je kriva felna i mislim da je to osnovni razlog,probacu malo da je naspanujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Stvarno mi ništa ne pada na pamet, sve ste naveli, možda jedino ležajevi ili distancer...

 

Mada nije, osetilo bi se to na okretaje na prazno...

 

Moguce je i da ti je kriv disk..

 

Proveri disk, stavljao si druge obloge pa neznamo koju temperaturu one proizvode

 

 

Mada kao sto rece RSVMillenian  proveri i  sipke prednjeg amortizera.

 

Kada crkne jedan semering viljuške na jednom štapu a drugi ostane čitav onda točak više skače pa trese ceo volan. Pošto viljušku nisi skidao dobro bi bilo proveriti stanje semeringa i nivo ulja u štapovima, trebalo bi da je jednak.

 

Mrle me uplašio, mislio sam da je ram nešto što ne može da izazove problem, to mi baš nije palo na pamet a i ne sviđa mi se kao kvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Šta sve nisam pročitao, a da možda uradiš generalnu? :)

 

Najverovatnije ti guma nije u redu, tj. u odredjenom momentu udje u rezonancu i počne da baca, tj. decentrirana joj je struktura, a to ne može da se provali prilikom balansiranja jer nema opterećenja motora i podloge.

Takodje ne znači i ako je relativno nova da je dobra...

 

Uvek kreni od najjeftinije i najprostije stavke za servis, pa onda ako je potrebno rasturaj dalje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

JOooooj, ja se izvinjavam za off, ali moram... :D

 

Tresnja volana...mislio sam da se radi o vocu...tresnji :D ...pomislih: "bok'te, koji je sad to deo na volanu, Tresnja?!" ... hhahahahaha....

 

Oprostite, morao sam...

 

Da ne bude totalni off:

 

Proveri, kao sto Cope kaze, sve redom...ne moze to da bude ne znam sta...prvo guma, proveri i taj ram sto kazu ljudi, pa vidi...ne moze tu da bude 100 stvari...spisak stvari je zaista uzak...znaci guma, felna, lezajevi viljuske, ram. Drugo ne moze biti. Isproveravaj jednu po jednu stvar, pa ces znati sta je.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

E da, proveri da li su ti praralelni štapovi, ako se smiču moguće je i to...

 

(ako si padao, pa onda vračao u ravan štapove, e možda nisi lepo)

 

ajd pa javi dalje šta i kako ide sa trešnjama... poz...  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Teleskopi su ravni i dobro smješteni u trokutovima. Ulje u vilicama sam skupa sa semerinzima mjenjao prije godinu i pol, ali i nakon promjene je treslo. Zapravo promijenio sam sve osim ležajeva volana. Samo što sam prevelika ljenčina da idem mjenjati ležajeve volana, pa ću radije još koji put provjeriti u kakvom je stanju felga i guma, pa tek onda ići na veliko rastavljanje.

I da, disk i pločice su u najboljem redu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

PROVERI ZADNJU VILJUSKU!!!Da nema lufta, a mozes i luft u zadnjem tocku...zvuci blesavo ali mene je to zezalo-imao sam luft u caurama na zadnjoj viljusci. Doduse bio je u pitanju manji motor (tomos 14) ali nikad' se ne zna!!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Lokacija: Slavonski Brod

i ja sam imao problema sa trešnjom guvernala i to onako odjednom, al sam skužio o čem je riječ!

stavio sam kofer nazad i od tad sam počeo primjećivat to!

 

bez kofera je miran!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ja nikada nisam imao kofere, ovo je za mene potpuno novo saznanje  ???

 

Što ne trese kada neko lagan sedi nazad, neverovatno mi je da je razlika od 20 do 40 kg toliko bitna?

 

Ustvari, neznam ni koliko se koferi ''prosečno'' opterećuju, možda nije 20 kg u pitanju.  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Ja nikada nisam imao kofere, ovo je za mene potpuno novo saznanje  ???

 

Što ne trese kada neko lagan sedi nazad, neverovatno mi je da je razlika od 20 do 40 kg toliko bitna?

 

Ustvari, neznam ni koliko se koferi ''prosečno'' opterećuju, možda nije 20 kg u pitanju.  ???

 

Kod kofera je više problem što su poprilično udaljeni od vozača, a gotovo su uvijek 's onu' stranu zadnje osovine. Tako da unose popriličan debalans na motor plus što odmažu aerodinamici motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Sve mi se čini da će problem biti u zadnjoj vilici. Kad sam, prije 2 godine, sastavljao vilicu falilo mi je dosta dijelova (odstojna pločica i jedan onaj plastični "amortizer"). Pa sam ja to stastavio improvizirajući ono što mi fali.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

JA TI LEPO KAZEM...Znam da zvuci bezveze, ali kod mene je to bio problem.Razjele se caure na zadnjoj viljusci(tomos 14m) pa je motor gubio balans.Onog trenutka kada pustis ruke sa upravljaca, dupetom odrzavas pravac motocikla preko zadnjeg tocka...Ukoliko zadnja viljuska ili zadnji tocak nije utegnut vibracije se prenose na ono mesto koje je najmanje cvrsto, a posto si sklonio ruke sa upravljaca to je upravo prednji tocak!Proveri te spojeve i sajbne pa JAVI sta si uradio!!

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja