Jump to content

Moto Zajednica

Tvrđave Ram i Golubac, 2. februar 2008.

Recommended Posts

  • U prolazu, 82 postova
  • Motocikl: Yamaha XVS 650A DragStar

U Golupcu sam bio više puta motorom, ali uvek istim putem... Jutros mi je, dok sam ispijao kafu i studirao mapu, pažnju privukla oznaka za neku tvrđavu na mapi u mestu Ram, ne tako daleko od puta kojim sam planirao da idem... Kod Požarevca nisam produžio ka Velikom Gradištu već sam skrenuo prema Kostolcu i rimskim iskopinama Viminacium.

 

Viminacium je bio značajno vojno središte i glavni grad rimske provincije Gornje Mezije. Najpre je bio sedište manjih vojnih odreda, a krajem prvog veka je postao legijski logor. Ostalo je zapisano u istorijskim izvorima da se 284. godine u neposrednoj blizini Viminacijuma odigrala presudna bitka za prevlast nad ovim prostorima. Koplja i mačeve ukrstile su vojske dvojice imperatora, Dioklecijana i Karina. U četvrtom veku grad je postao značajno episkopsko sedište. Sredinom petog veka razorili su ga Huni.

 

lGbxH_img0111oh5.th.jpg

 

UWfEF_img0118br1.th.jpg

 

iUAJr_img0128gk4.th.jpg

 

Put me dalje vodi ka tvrđavi Ram...

 

dBNTf_img0140vn4.th.jpg

 

Po ulasku u seoce Ram je jako strma nizbrdica a pri kraju te nizbrdice nalazi se tabla sa natpisom "Srećan put"... Ne više od pet metara posle toga je: "n e m a   d a lj e" odnosno Dunav!  ;D ;D ;D

 

5ZIm0_img0141ci4.th.jpg

 

6K9Bn_img0150za8.th.jpg

 

No dobro, ni neću dalje, hoću na tvrđavu...

 

6j4GW_img0151oq6.th.jpg

 

Nije poznato kada je Ram podignut, ali on sigurno spada među najstarija utvrđenja na ovim prostorima. Najstariji zapis o njemu datira iz 1128. godine kada su u njegovoj blizini Vizantinci potukli Mađare. Nakon što su Turci ovladali našim krajevima, okrenuli su se kraljevini Mađarskoj i osvajanju Panonske nizije. U cilju zaštite desne obale Dunava turski sultan Bajazit II (1480-1512) je preradio i ojačao postojeće utvrđenje za potrebe borbe vatrenim oružijem, tako da Ram predstavlja jedno od najstarijih artiljerijskih utvrđenja u Srbiji.

 

Ovo je bio moj vodič. Čim sam sišao sa motora on je dotrčao od nekuda i sve vreme je bio uz mene... Pravi domaćin.  :)

 

5itbs_img0193eg5.th.jpg

 

8Mq3d_img0200zm4.th.jpg

 

B9s74_img0243nu6.th.jpg

 

P8Iql_img0255ma4.th.jpg

 

OySKo_img0184nj9.th.jpg

 

eKfTL_img0188to8.th.jpg

 

Pogled sa tvrđave...

 

YDCv3_img0266es7.th.jpg

 

Nastavljam dalje prema Golupcu, ali uz Dunav preko Srebrnog Jezera. Nisam siguran koliko to ove fotografije mogu dočarati, ali mene su ovi predeli ostavili bez daha!!!

 

404.jpg

 

llnuR_img0293bl7.th.jpg

 

404.jpg

 

404.jpg

 

404.jpg

 

404.jpg

 

hVuF5_img0340ct2.th.jpg

 

404.jpg

 

YPWhh_img0354vt0.th.jpg

 

404.jpg

 

Autoportet...

 

jlDES_img0286mn7.th.jpg

 

Golubac...

 

Jn7Sv_img0365nl2.th.jpg

 

Golubac se prvi put se pominje u ugarskim izvorima datiranim u 1335, 1337, odnosno 1342 godinu. Ne zna se kada i ko ga je podigao,ali je njegovu osnovu tj. Gornji grad podigao srpski odnosno pravoslavni velikaš o čemu svedoči i pravoslavna kapelica u sastavu 4. kule. Grad je potom proširen (na zadnji i prednji grad) tokom srpske ili mađarske vlasti, iako nije isključeno da je u startu izgrađen u ovoj veličini. Poslednju fazu u gradnji sproveli su Turci ojačavši 6,7,8 i 9. kulu i dodavši u produžetku spoljašnjeg bedema nisku artiljerijsku kulu (10.) koja je kontrolisala Dunav i štitila pristanište za šajke koje se uz nju nalazilo.

 

Nalazio se u sastavu države kneza Lazara,koji je sela u okolini davao kao metohe manastirima.Odmah nakon Kosovskog boja, 1389 godine, u njega ulazi Bajazit I. Našao se u rukama Mađara koji ga 1403 godine predaju despotu Stefanu, kada je on postao ugarski vazal. Grad je trebalo, prema ugovoru iz 1426 godine, da po despotovoj smrti (Stefan umire 1427 godine), zajedno sa Beogradom, bude predat Mađarima. Međutim, komandant grada vojvoda Jeremija ga, iz nepoznatih razloga, predaje Turcima. Prema Segedinskom miru, iz 1444 godine, između Mađara i Turaka, srpska Despotovina biva obnovljena i u njen sastav ulazi i Golubac. Nakon smrti despota Đurađa 1456 godine, Turci ga osvajaju. Mađari uspevaju da ga osvoje 1481 godine, ali ga vrlo brzo napuštaju.

 

Od tada pa do 1867 godine, kada ga, sa još nekim gradovima u Srbiji, Turci predaju knezu Mihailu, Golubac se skoro sve vreme nalazio u njihovim rukama. Za kratko su ga držali Austrijanci (1688 - 1690) i srpski ustanici tokom Kočine krajine i Prvog srpskog ustanka.

 

aigCz_img0379lc6.th.jpg

 

FaV6Y_img0387tq0.th.jpg

 

5xwwt_img0399uv3.th.jpg

 

juvvr_img0414cn7.th.jpg

 

Xc8jf_img0425hb2.th.jpg

 

HvPra_img0434us1.th.jpg

 

mEcmf_img0441hn2.th.jpg

 

iA6A0_img0453hh8.th.jpg

 

Krećem dalje ka Donjem Milanovcu, gde se odvajam od klisure i skrećem ka Majdanpeku i nazad u Beograd.

 

Put ka Majdanpeku

 

VNRWy_img0465gn6.th.jpg

 

UWWpD_img0471yl0.th.jpg

 

Dobar motor je prljav motor... Reče neko na ovom forumu...  ;D

 

6BcEX_img0479hl4.th.jpg

 

Majdanpek je pomalo tužan grad, tako sam ga bar ja doživeo...

 

404.jpg

 

qkP2z_img0493yw9.th.jpg

 

Prešao sam 468 km za deset sati i shvatio da ako vozim između 60 i 100 km/h, motor mi troši svega 4,3 litre na 100 km!  ;D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Chicago, IL / Bor, SRB
  • Motocikl: 04 Yamaha R1, 15 Kawasaki ZX-14R 30th Anniversary LE, 01 Ducati Monster S4, 21 Vespa Primavera 150 Sean Wotherspoon, 16 Aprilia Dorsoduro 750, 01 Suzuki Hayabusa, 14 Harley-Davidson Road King FLHR, 94 Suzuki RM250

Dunav,lep kao i uvek...Krajina jos lepsa...Kad sledeci put budes zalazio u ove krajeve (a to vazi i za sve ostale),svrati i do Bora,da se upoznamo,popijemo kafu...Inace,ima ovde jos lepih lokaliteta knpr. Borsko jezero,Dubasnica,Zlotska pecina,planina Stol,Crni vrh...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 554 postova
  • Lokacija: Banatsko Novo Selo

Dunav,lep kao i uvek...Krajina jos lepsa...Kad sledeci put budes zalazio u ove krajeve (a to vazi i za sve ostale),svrati i do Bora,da se upoznamo,popijemo kafu...Inace,ima ovde jos lepih lokaliteta knpr. Borsko jezero,Dubasnica,Zlotska pecina,planina Stol,Crni vrh...

  Ova tura je u planu za neki vikend ove godine, ja sam vise puta dolazio na Borsko jezero, u Zlotsku pecinu i odusevljen sam tim krajem, ne zna se sta je lepse dal' sume, dal' reke, dal' Vlaine  ;D .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Chicago, IL / Bor, SRB
  • Motocikl: 04 Yamaha R1, 15 Kawasaki ZX-14R 30th Anniversary LE, 01 Ducati Monster S4, 21 Vespa Primavera 150 Sean Wotherspoon, 16 Aprilia Dorsoduro 750, 01 Suzuki Hayabusa, 14 Harley-Davidson Road King FLHR, 94 Suzuki RM250

Dunav,lep kao i uvek...Krajina jos lepsa...Kad sledeci put budes zalazio u ove krajeve (a to vazi i za sve ostale),svrati i do Bora,da se upoznamo,popijemo kafu...Inace,ima ovde jos lepih lokaliteta knpr. Borsko jezero,Dubasnica,Zlotska pecina,planina Stol,Crni vrh...

   Ova tura je u planu za neki vikend ove godine, ja sam vise puta dolazio na Borsko jezero, u Zlotsku pecinu i odusevljen sam tim krajem, ne zna se sta je lepse dal' sume, dal' reke, dal' Vlaine  ;D .

 

Ko god da dolazi u ove krajeve,neka se obavezno javi,i bice zbrinut u full-u  ;D...Bice mu prezentovane sve prirodne lepote,specijaliteti ovoga kraja,kao i one lepote "na 2 noge"  :D ;D...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

 

Ko god da dolazi u ove krajeve,neka se obavezno javi,i bice zbrinut u full-u  ;D...Bice mu prezentovane sve prirodne lepote,specijaliteti ovoga kraja,kao i one lepote "na 2 noge"  :D ;D...

 

Ha, pa ja sam svake godine tu na godisnjem, verovatno znam sve napamet, i uvek sam skroz zbrinut ;)

 

Ove godine ce verovatno nas vise tuda proci, cuce se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja