Jump to content

Moto Zajednica

Kostolac-Kladovo

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Kostolac,Srbija
  • Motocikl: Gilera Typhoon X

Pošto nam u poslednjih dve nedelje vreme nedozvoljava neko ozbiljnije planiranje duže vožnje dobili smo tračak nade od meterologa da će u nedelju biti lepo vreme koje normalno odmah treba iskoristiti na najbolji način koji umemo-vožnjom.Početna ruta bila je da odemo do Donjeg Milanovca ali pošto tamo nije bilo ničeg zanimljivog a i hteli smo još malo da uživamo u vožnji i napokon lepom vremenu nastavili smo do Kladova-nekih 190km od Kostolca.Verujem da su mnogi od vas obišli ovaj kraj tako da neću suviše komentarisati predele koje smo prošli.

 

404.jpg

 

404.jpg

 

404.jpg

 

404.jpg

 

Tvrđava.

 

404.jpg

 

404.jpg

 

404.jpg

 

404.jpg

 

Hotel Lepenski Vir.

Nigde nikoga,u restoranu samo osoblje.Hotel na veoma lepom mestu ali nigde ni traga od gostiju-baš me čudi  :-[.

 

404.jpg

 

404.jpg

 

Put nastavljamo dalje prema Kladovu.

 

 

Trajan.Predivan spomenik.

 

404.jpg

 

404.jpg

 

Ekipa.

 

404.jpg

 

404.jpg

 

Stigli smo u Kladovo.Momentalno se traži neki restoran da se našto prezalogaji.Nalazimo veoma lepu Cafe piceriju-poslastičarnicu.cene veoma pristojne a takođe i osoblje.

Posle ručka valja se malo prošetati pre nego krenemo nazad.

 

404.jpg

 

Krenuli smo nazad.Nežurimo,trudimo se da putovanje kući traje duže da bismo još malo uživali u prelepim pejzažima.Nisam rekla da na putu od Donjeg Milanovca pa do Kladova na svakih par kilometara ima lepo odrađene klupice sa još lepšim pogledom gde se može malo predahnuti.

 

404.jpg

 

404.jpg

 

404.jpg

 

404.jpg

 

Kraj.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

Na pravi nacin iskoriscen lep suncan nedeljni dan.

 

Ja sam malo sentimentalno vezan za tu Djerdapsku magistralu...ne malo nego toliko da kad god se zapijem u kafani prva pesma koju narucim pocinje sa:

 

"Kraj Dunava kolibaaa, kolibaaa, kolibaaaaa...tu me Vlajna cekalaaa, cekalaaaa, cekalaaaaa" ;) no, to Tozovac zna mnogo bolje :D Uglavnom, ta Vlajna mi je supruga evo ravno 20 godina :) Svih tih 20 godina nebrojeno puta sam vozio tuda i svaki put divim se tom Dunavu i prirodi oko njega kao da mi je prvi put.

 

Zato nisam odoleo ni ovaj put da ne prokomentarisem ovaj putopis i da preporucim svakome ko vozi motor a nije prosao Djerdapsku magistralu da prvi suncani vikend iskoristi upravo za takav izlet.

 

Moram i da dam malu ispravku na putopis.

 

Lice urezano u stenu na rumunskoj strani Dunava nije lice Trajana, rimskog imperatora Marcus Ulpius Nerva Traianus - poznatijeg kao Car Trajan vec upravo jednog od najvecih neprijatelja Rimljana iz tog doba. U stvari to je lik Diurpaneus-a koji je bio Kralja Dacana od kojih poticu danasnji Rumuni, poznatijeg kao Decebal. Rumuni ga slave kao veliku istorijsku licnost koja je, pored ostalog, organizovala i vodila dva pobednicka rata protiv najezde Rimljana na tadasnju Daciju. Inace, odatle i ime cuvenom rumunskom automobilu Dacija.

 

S druge strane, Car Trajan je nama uglavnom poznat po Trajanovoj tabli (vidi se samo sa reke jer je urezana u stenu ispod puta) kojom je obelezio - ostavio zapis o izgradnji Rimskog puta niz Dunav. Taj rimski put je u stvari, manje - vise, upravo ta Djerdapska magistrala kojom mi u sadasnje vreme uzivamo vozeci nase motore.

 

Na zalost, nasa drzava nije uradila nista da se malo vise zna o jednom drugom graditeljskom poduhvatu Cara Trajana, koji je po meni daleko impresivniji. Naime, samo 6 kilometara nizvodno od Kladova je sada selo Kostol. A u tom selu nalaze se ostaci (kameni stubovi) Trajanovog mosta koji su u ono vreme Rimljani izgradili tu preko Dunava i kojim su prelazili Dunav u pohodima na Daciju.

 

Mi se danas divimo gradjevinarima koji su u dvadesetom veku pregradili Dunav i izgradili hidrocentralu...a Rimljani su na jos sirem delu Dunava u ono vreme pobijali betonske stubove u reku i napravili most preko istog tog Dunava.

 

Cuo sam negde da se pominjalo kako ce se uraditi replika Trajanovog mosta i to laserskim zracima na istom mestu gde je taj most nekada postojao. To bi tek bila prava stvar i ogromna turisticka atrakcija - i jos bolji razlog da covek projase Djerdapskom magistralom.

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Kostolac,Srbija
  • Motocikl: Gilera Typhoon X

Eto nisam znala da llik nije Trajan,hvala na ispravci.Da znaš da je prava šteta što naša država nije ništa uradila po pitanju table.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

....u prelazili Dunav u pohodima na Daciju.

 

....

 

 

 

 

 

he, he, danas se preko Dunava ide u pohode na Daciu, a nekada se pohodila Dakia  ;D

 

Naravno, bas kako Koca rece, ali projekat laserskog mosta je jos na dugackom stapu, posebno sada. Sa mnogo se entuzijazma prislo ideji i razradi, ali dospelo se do, tesko je reci neocekivanog, uskog grla - novac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

Pozdrav,

 

....u prelazili Dunav u pohodima na Daciju.

 

....

 

 

 

 

he, he, danas se preko Dunava ide u pohode na Daciu, a nekada se pohodila Dakia  ;D

 

 

:D

 

tako je to kad se napravi papazjanija u neuspelom pokusaju da se upotrebi originalni latinski naziv i srpski padez  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 168 postova
  • Motocikl: Kawasaki ZX-12R, Yamaha FZS 1000, BMW R1200GS, BMW S1000RR, Kawasaki ZX10R, Suzuki GSXR1000

Interesantna kamena faca na jos lepsoj fotografiji......a putovanje pored Dunava uvek lep dozivljaj :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: XVS1300 Midnight Star

Bravo, bravo. Ja jos uvek nisam prosao tuda. Slusao sam i ranije da je deonica prelepa. Definitivno , mozda cak i sledeceg vikenda, mi palimo tamo.

Pozzz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja