Jump to content

Moto Zajednica

Beograd, Zajecar, Beograd - (al' okolo)...

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ETV1000 Capo di tutti capi

Sve je počelo tako što je nekoliko mojih prijatelja, koji rade kao konzervatori u Narodnom muzeju, otišlo na 2 nedelje u Zaječar da rade na re-konzervaciji dva najvrednija mozaika iz Felix Romuliane, palate rimskog cara Galerija iz 4. veka, posvećene njegovoj majci Romuli.

 

Dionis i Lavirint

01FELIX-ROMUNIANA-Dionis-mozaik_res.jpg02FELIX-ROMUNIANA-Lavirint-mozaik_r.jpg

 

Moja prva ideja je bila da idem starim smederevskim putem kroz Boleč i Grocku do Smedereva, pa starim putem do Požarevca, pa do sela Ram,

odakle bih uz Dunav mogao da idem sve do iza Kladova, kad bih skrenuo prema Negotinu i na kraju stigao u Zaječar.

Bgd-Zaječar malo manje od 400 kilometara.

E, onda sam se malo presabrao, setio se da mrak pada u 6 i shvatio da sam ipak preambiciozan. Tako da sam odlučio da ovog puta presečem direktno iz Donjeg Milanovca u Zaječar, što rutu svodi na pristojnijih 300km.

 

Plan je bio da pođem u subotu 4.10. prespavam kod njih u Zaječaru i vratim se u nedelju.

Ta subota je osvanula hladna i kišna i nije mi padalo na pamet da idem bilo gde dalje od kupatila, pa smo se dogovorili da akciju premestimo za sledeći vikend. U utorak su mi javili da je njihov boravak u Zaječaru skraćen i da polaze u Beograd u subotu ujutru i da ja vidim šta mi je činiti.. Pošto sam zahvaljujući poslu i civilnoj vojsci celo leto proveo u Beogradu (bez godišnjeg odmora i slobodnih dana) shvatio sam da je došlo vreme da se sa jedne strane šlihtam, a sa druge “sindikalno organizujem” ne bih li nekako oteo 2 slobodna dana. Na kraju u sredu uveče pakujem stvari, podmazujem lanac i spreman sam za polazak!

 

Lep dan. Ja i KLE smo jedno i jezdimo prema Bubanj Potoku.  8)

Zastajemo za jedno kratko poziranje na praznoj pijaci:

03IMG_1179_resize.jpg

04IMG_1180_resize.jpg

 

I taman što sam seo i dao kontakt zvoni službeni mobilni. “Hmmm.. Ovaaaj, ako nisi daleko.. Pa ako bi mogao samo na kratko da dodješ do firme...”

Dobro. Ovo nije moj omiljeni razvoj situacije.. Umesto pravo ka Boleču skrećem na auto put i vraćam se u grad.

Pojavljujem se u kancelariji obučen kao Marsovac, završim šta sam imao i PONOVO pođem.

 

Pošto sam već izgubio dosta vremena idući tamo-vamo kroz grad odlučujem da se odvezem auto-putem do Požarevca. Stiskam gas i držim brzinu između 140 i 150 po GPS-u.

Ako nekog interesuje, kada sam sledeći put sipao benzin shvatio sam da KLE pri toj brzini troši malo više od kamiona sa poluprikolicom  :-\.

 

Od isključenja za Požarevac nastavljam do skretanja prema selu Kličevac.

05IMG_1181_resize.jpg

 

Prvo se nailazi na selo Bubušinac.

Svega ima: i stadion, i kućica za goste i zastavice za korner. Još malo pa ko prva liga… ;-)

06IMG_1183_resize.jpg

 

Uz put prema Kličevcu se prolazi pored površinskog kopa Drmno koji snabdeva termoelektranu Drmno.

Ova žuta brda koja se vide na slikama su jalovina sa kopa

07IMG_1184_resize.jpg

08IMG_1185_resize.jpg

09IMG_1186_resize.jpg

 

A ovako izgleda sam kop:

10IMG_1200_resize.jpg

11IMG_1198_resize.jpg

12IMG_1206_resize.jpg

 

Iako su mi velike mašine uvek bile interesantne morao sam da ih pustim da se same igraju a ja da nastavim dalje.  ;D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ETV1000 Capo di tutti capi

U Kličevcu sam video ovog bastarda jawe, čopera i enduro motora :)

 

13IMG_1210_resize.jpg

 

14IMG_1211_resize.jpg

 

 

 

Jawa mašina i zadnji deo rama, viljuška i prednji točak (sa sve gumom) sa nekog endura.

 

A, kao i svaki drugi dobar show-bike nema prednju kočnicu :) – ono je samo disk bez klješta.

 

U stvari, kad malo razmislim, ovo bi glatko mogao da bude čuveni zlatni DID sa RD03 Africe. Africa experti?

 

 

 

U Ramu se put završava.

 

15IMG_1212_resize.jpg

 

 

 

Glavna ulica se uliva u Dunav.

 

16IMG_1214_resize.jpg

 

 

 

Skele voze preko reke u Banat, u Staru Palanku.

 

17IMG_1218_resize.jpg

 

18IMG_1222_resize.jpg

 

 

 

Ova kuća pripada gazdi skele i lokalne kafane  ;D

 

19IMG_1225_resize.jpg

 

 

 

Klinci su mi posle mahali kad sam odlazio :)

 

20IMG_1226_resize.jpg

 

 

 

Ovde počinje zabavni deo.  ;D

 

Kao deo velike Dunavske biciklističke staze koja treba da ide od Budimpešte do ušća u Crno More postoji i parče od Rama do Zatonja (oko 9 km) koje nije baš završeno i u principu se ne preporučuje biciklistima. U selu su mi takođe rekli da tuda retko neko prolazi i da mi je bolje da idem asfaltom. Ali ja se nisam dao omesti ;)

 

Početak je odličan makadam (© Lalajko),

 

21IMG_1229_resize.jpg

 

 

 

ali kasnije postaje uže zbog granja koje se nadvija nad put.

 

22IMG_1231_resize.jpg

 

23IMG_1232_resize.jpg

 

24IMG_1234_resize.jpg

 

 

 

Slatko sam se izjurio tih 9km i stigao u Zatonje.  ;D

 

 

 

Tu sam skrenuo levo prema Dunavu i izašao na nasip koji vodi sve do Srebrnog jezera.

 

To je oko 15km vožnje kroz prelep krajolik i uz samu reku.

 

25IMG_1243_resize.jpg

 

26IMG_1245_resize.jpg

 

27IMG_1248_resize.jpg

 

 

 

Srebrno jezero

 

28IMG_1252_resize.jpg

 

29IMG_1253_resize.jpg

 

 

 

Na Srebrnom jezeru sam odlučio da nešto jedem. Na šetalištu sam pitao jednog čoveka koji mi je delovao kao lokalni (a i kao ozbiljan klopadžija), da li zna gde bih mogao da jedem. “Uh, ‘de mene nađe? Ja ću da ti preporučim moju kafanu…”

 

Ja mu kažem da je to sasvim legitimna preporuka i zaputim se tamo.

 

Naručim jaja sa slaninom i šopsku salatu. Moram priznati da mu preporuka baš i nije bila slavna  >:(. Umesto jaja sa slaninom dobio sam jaja sa PARIZEROM, paradajz u šopskoj salati je imao ukus na krastavac, a krastavac nije ni imao ukus…

 

30IMG_1255_resize.jpg

 

 

 

Kad sam polazio sa Srebrnog jezera sam otvorio kofer da uzmem kiselu vodu i shvatio da se pena za krpljenje gume otvorila sama (valjda od onog skakanja od Rama do Zatonja) i umesto bušne gume napunila kofer. Pošto pena smrdi na lavove, toliko sam se smorio čisteći da se nisam setio da je uslikam :(. Sad kad se setim vidim da je scena bila prilično komična, ali da mi se tamo neko smejao verovatno bi završio udavljen u peni ili Dunavu… ;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ETV1000 Capo di tutti capi

Sedam nazad na mašinu, brige nestaju, kez se vraća i stižem do Velikog Gradišta.

Tu skrećem prema Golubcu.

31IMG_1258_resize.jpg

 

Uz put prelazim preko zlatonosne reke Pek.

32IMG_1260_resize.jpg

 

Vozeći se uz samu reku stižem do Golubačke tvrđave.

 

Pošto je ovde visina reke kontrolisana Djerdapskom branom, put može da ide vrlo blizu reke. Širina Dunava i put kojem su sa jedne strane voda a sa druge stene, stvaraju utisak vožnje po Boki Kotorskoj :D

33IMG_1265_resize.jpg

34IMG_1267_resize.jpg

35IMG_1270_resize.jpg

36IMG_1273_resize.jpg

 

Odatle nastavljam do Donjeg Milanovca.

 

Vožnja je prelepa. Kvalitetan put, puno krivina, odličan pogled sve vreme.

37IMG_1276_resize.jpg

38IMG_1280_resize.jpg

39IMG_1284_resize.jpg

 

U Milanovcu zastajem da obiđem zoološki vrt.  ;)

40IMG_1285_resize.jpg

41IMG_1287_resize.jpg

 

I uživam u pogledu na skoro more

42IMG_1289_resize.jpg

43IMG_1292_resize.jpg

 

Nastavljam još malo uz reku i odvajam se desno u brda, prema Negotinu i Zaječaru.

44IMG_1294_resize.jpg

 

Pošto je već postajalo kasno (ovde se vidi mali Mesec iznad brda)

45IMG_1296_resize.jpg

 

ovaj deo puta sam vozio malo brže, ali sam i dalje imao prilike da uživam u lepoti kraja kroz koji prolazim.

46IMG_1300_resize.jpg

47IMG_1302_resize.jpg

 

A lepota ne bi bila toliko lepa da nema i nešto ružno :)

Mislim da je ovo krečana.

48IMG_1298_resize.jpg

 

Sa poslednjim tragovima Sunca stižem u Zaječar, čujem se sa prijateljima i skoro po mraku se penjem do Felix Romuliane.

49IMG_1304_resize.jpg

 

Moj drug Maxa, komentariše da bi njegovo dupe izdržalo najviše 20min na KLEovom sedištu :)

50IMG_1305_resize.jpg

 

Uveče je bila klopa u Zaječaru u Medinoj kafani (ovog puta dobra preporuka!!)

51IMG_1308_resize.jpg

 

pa pivo u IrishPubu (takodje zaslužuje preporuku :) ).

52IMG_1309_resize.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ETV1000 Capo di tutti capi

Ujutru sam prebrojao koliko insekata je doputovalo samnom

53IMG_1320_resize.jpg

 

i otišao da obiđem majstore na Romuliani.

54IMG_1321_resize.jpg

 

Konzervatori u poslu

55IMG_1328_resize.jpg

 

Konzerve u poslu

56IMG_1350_resize.jpg

 

Udružene snage radnika i seljaka, konzervi i konzervatora

57IMG_1327_resize.jpg

 

Evo malo slika sa samog lokaliteta:

 

Jupiterov hram

58IMG_1333_resize.jpg

 

Unutrašnje dvorište

60IMG_1349_resize.jpg

 

Stepenište drugog hrama (verovatno posvećenog  boginji Kibeli)

59IMG_1341_resize.jpg

 

Ja sedim na arheologiji

60aIMG_1342_resize.jpg

 

 

Na brdu Magura iznad Felix Romuliane se nalaze dva mauzoleja koji obeležavaju mesto gde su car Galerije i njegova majka Romula posle smrti uvedeni u red božanstava.

Do tamo vodi traktorski put, što me posebno obradovalo :)

61IMG_1352_resize.jpg

 

Pogled na Zaječar sa Magure.

62IMG_1353_resize.jpg

63IMG_1354_resize.jpg

 

I povratak nazad, ali drugim putem ;)

65IMG_1358_resize.jpg

 

Onda izmedju Nigde i Ništa ispadam pravo na malu vikendicu koja sva u ovom ljubičastom cveću.

66IMG_1357_resize.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ETV1000 Capo di tutti capi

Kad sam se vratio nazad i skoro stao ispred, pritiskam kvačilo i čujem “tak”. Motor poskoči i ugasi se, a ja ostanem sa puknutom sajlom kvačila! :(

Prva stvar koju sam uradio je bila da pozovem brata i kvalitetno ga ispsujem zato što nije zamenio sajlu kvačila iako već mesec dana nova stoji kod kuće.

E, a onda sam ga pitao šta da radim i kako to da popravim/okrpim :)

 

Za vožnju nije problem, pošto KLE ima ravne zube u menjaču i lako menja brzine bez kvačila, ali su polaženje i zaustavaljanje stvarno smaranje…

 

Raspitao sam se kod lokalnih ljudi da li ima majstor za sajle u Zaječaru, i čuo da u AVNOJ-u u broju 9 (šta god to značilo) ima čovek koji to radi. Uzmem kola i pozovem “djokica” sa foruma da se nađemo kod njega u Zvezdanu i da idemo da nađemo majstora. Posle malo lutanja nađemo gde je to, međutim čovek je u selu i neće se skoro vraćati!  :-\

 

Prelazimo na plan B. Radnja sa elektro-materijalom, luster kleme u par veličina i nazad do Romuliane.

 

Ovde djokic lamentira nad istorijom, budućnošću i puknutim sajlama.

67IMG_1360_resize.jpg

68IMG_1361_resize.jpg

 

Pošto se otkinula samo kuglica sa vrha sajle Maxa uspeva da nabudži luster klemu na njeno mesto i ja sav srećan odlazim u dalje istraživanje traktorskih puteva. Nažalost sam, pošto je djokic morao na posao..

69IMG_1362_resize.jpg

70IMG_1363_resize.jpg

 

Uveče svečana večera povodom završetka prvog dela posla na mozaicima, i ja na njoj kao padobranac :). Sve vreme sam govorio “živeli mladenci”, izgovarao zdravice u čast “našeg malog što ide u vojsku”, i zaletao se na ljude da im cepam košulju zbog rodjenja sina…

 

Čisto da bih se uklopio u skup… ;)

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ETV1000 Capo di tutti capi

U subotu ujutru sam krenuo krenuo kući. Pošto me čekalo brdo nekog posla oko kuće, odlučio sam se za najkraći put. Preko Čestobrodice do Paraćina, pa na auto-put.

 

Put je vrlo lep i interesantan za vožnju

71IMG_1373_resize.jpg

 

Ovo je približavanje Rtnju:

72IMG_1377_resize.jpg

73IMG_1379_resize.jpg

74IMG_1380_resize.jpg

 

Damperi parkirani i zaboravljeni pored puta.

75IMG_1382_resize.jpg

 

Sportski aerodrom pored Paraćina

76IMG_1385_resize.jpg

 

Ova ciglana pored auto-puta me uvek fascinirala.

Mislim da ovakva stoji već 40 godina :)

77IMG_1388_resize.jpg

 

I toranj u polu-erekciji znači da smo stigli kući :)

78IMG_1390_resize.jpg

 

Još jedno prebrojavanje saputnika koje sam stekao…

79IMG_1391_resize.jpg

 

 

Rezime: 3 dana i oko 800km. Odlična tura u kojoj sam mnogo uživao.

 

 

Želje i pozdravi: Dakle, želim Africu (ili nešto sl.) sa koferima, za putovanje po putu i silazak sa puta tu i tamo, ali bez mnogo divljanja. A za nastavak želim 250ccm cross mašinu sa gumama krampačama, koju ću da vozim na prikolici iza auta do lokacije, a onda da jurim i skačem kol’ko god mogu!!

 

Koga interesuje više, evo ga par linkova:

 

Felix Romuliana

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%BC%D0%B7%D0%B8%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4

 

http://www.gamzigrad.com/

 

http://www.kultura.sr.gov.yu/?p=170

 

Dunavska biciklistička staza

http://www.donau-info.org/donau.php?pg=4&ld=sr

 

 

PS. Ala sam se raspisao... Šta bi tek bilo da sam išao na neki ozbiljan put…  ;D ;D

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1668 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kilo Smor L8

Vladimire ova tvoja avantura je fenomenalna, mada od tebe nisam ni ocekivao nista manje znajuci za tvoj avanturisticki duh i osecaj za uzivanje ;)

A pro po pene, i meni se na Vlasini otvori talk u GIVI-ju i kad smo stali na pumpu i ja otvorim koferce kofer je izgledao kao da je pun heroina :o

Svima je bilo smesno a ja sam pizdeo, doduse samo na tren a onda sam se i ja smejao zajedno sa celim orkestrom :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Negotin

  Odlicna voznja,samo sledeci put slobodno odvozi preko Kladova i Negotina(celim putem

pored Dunava)pa onda preko Majdanpeka nazad za Beograd.Najbolje u letnoj sezoni

zbog prelepe prirode. :);)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1073 postova
  • Lokacija: Beograd.........Srbija.......
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure 2014 - Touratech oprema full + F650GS Dakar

Vladimire, ne budi skroman, imas talenat ........lepo pises, lepe fotografije i meni je bilo super zanimljivo da pregledam ovaj tvoj putopis.

Spreman si ti i za veca putovanja..........samo ponesi rezervnu sajlu kvacila sa sobom, a sprej za gume zakaci negde na ram motocikla. I bog da te vidi...............

Pozdrav iz Afrike...........

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ETV1000 Capo di tutti capi

Hvala vam svima na pohvalama  8)

Uzivao sam u voznji, a i pravljenje putopisa me vrlo zabavilo  ;)

 

Rekompresovao sam fotografije, tako da bi trebalo da se sad malo brze ucitava...

 

@smith

Isao sam tuda kolima pre par godina i hteo sam sada da napravim ceo krug, ali kratak dan :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Cestitam na uspelom putopisu! Nadam se da ces nastaviti ovim stopama. Prosao sam ti u susret na autoputu kad si prilazio Beogradu, nazalost autom. Prepoznao sam KLEmentinu i camo pantalone! Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

e stvarno nije fer. :) taj prilaz djerdapu preko rama trasirao sam jos pre mesec dana i evo stoji mi track log spreman a ti me preduhitrio. svaka cast na putopisu. i hvala sto si mi olaksao dilemu da li je to parce off-a prohodno. ja sam ga nasao na mapi i uplanirao ali nisam bio siguran. inace sam u tu full dunav rutu ubacio i kostolac sa posetom viminacijumu a i iza srebrnog jezera da nastavim skroz pored vode na pozezeno pa vinci (mesto na obali dunava sa preko 1500 vikendica i motelom dunavski raj) - odatle na usje pa tu onda izlazak na djerdapsku magistralu. i sto rece smith preko kladova, negotina do motela rtanj na cuvenu gibanicu sa kiselim mlekom pravljenog od mleka krava koje pasu iskljucivo lekovito bilje. :) u svakom slucaju znam koga da pozovem kad krenem tamo ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks
I taman što sam seo i dao kontakt zvoni službeni mobilni. “Hmmm.. Ovaaaj, ako nisi daleko.. Pa ako bi mogao samo na kratko da dodješ do firme...”

Dobro. Ovo nije moj omiljeni razvoj situacije.. Umesto pravo ka Boleču skrećem na auto put i vraćam se u grad.

 

Kad sam polazio sa Srebrnog jezera sam otvorio kofer da uzmem kiselu vodu i shvatio da se pena za krpljenje gume otvorila sama (valjda od onog skakanja od Rama do Zatonja) i umesto bušne gume napunila kofer.

 

Nemoj da te mi ucimo !! Kad ne radis, a pogotovo kad ides na put, ugasis lepo sluzbeni telefon !  ;) 

A sad lepo nadji paralelu u ova dva citata, pa predoci kolegama sa posla cenu "fast spreja". Ako ne pre, makar znaju kad ti je rodjendan.  ;D

 

Putopis je boNbonica !  8)

 

ps. Slobodno pokazi kolegama ovaj post, da ti vise ne baksuziraju putovanja.  ;D ;D ;D

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 923 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: st 1300 i r1200gsa i 250 madison3

Kad budes raspolozen da ponovis ovu turu ili neku koja sadrzi i ove lokalitete, ja sam ti prvi saputnik sa mojim KLEom

Odlicna tura i josbolje pretstavljena

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja