Jump to content

Moto Zajednica

Voznja u grupi

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 493 postova
  • Lokacija: Beli grad
  • Motocikl: strom 650 vs aprilia 650

par puta sam prisustvovao situaciji da kada se vozi u smaknutoj koloni, motoristi rade prestrojavanje u okviru trake ( recimo sa krajnje leve strane na krajnju desnu ) kada se motorista ispred njih isključi ili ode da popuni neku rupu od napred.

Jel bi ovakva situacija trebala da se reši kao na skici ili bi ipak motorista trebao da se prestroji i zauzme poziciju kolege...

post-4946-12879045120284_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 434 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica / Nemacka
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F

Evo da i ja dodam nesto.Mogu za sebe reci da sam iskusan u voznji u koloni.Recep te je prost, bez jurnjave i preticanja.Prvi u koloni je uvek iskusan biker kao i zadnji u koloni.Jako je bitna signalizacija kao na onim skicama sto sam video.Vecinu od tih koristim godinama.U startu se dogovaramo o brzini i svi se pridrzavamo toga.Motor se vozi sa uzivanjem sto je jako vazno za prave bajkere.

Ko voli brzu voznju i obilazenja netreba da ide sa grupom.

Recimo ima grupe koje sam video koje voze uz tablicu.Jako opasno za sve!!!!Grupe koje odrede vreme kad ce stici na odrediste, pa se vozi bez uzivanja.Vazno je vreme.

Licno volim da uzivam u grupnoj voznji bila ona 50km ili 800km sa dobrom ekipom uzivas maksimalno,broj u grupi je nevazan ako je grupa DISCIPLINOVANA.Grupne voznje nebi trebalo da prelaze vise od 100-120 u zavisnosti od puta.Desavalo mi se x puta da se nevozi vise od 90 i svima bude fenomenalna voznja.Po selima se vozi mnogo sporije, sve po propisu i nema problema

Najveci  problem je sto mnogi imaju "jake masine" a nemaju nikakvo iskustvo.Nas starije nije imao ko da uci pa smo ucili sami sto iz licnog iskustva sto od drugih.

U danasnje vreme mnogo toga bi mladji bikeri mogli da nauce od iskusnijih samo ih treba pitati.Nije sramota ni neznati a ni pitati.Garantujem da cete dobiti prave savete i pravu pomoc!!

Dakle moje iskustvo navodi na ovaj zakljucak.Disciplina, postovanje brzine,pravo rastojanje,osnovna signalizacija(koju bi trebao da zna svaki biker) najmanje dva iskusna bikera u grupu i to je to!

Za svaku pohvalu je ova tema

Hteo sam jos nesto da napisem ali to cu uraditi u novoj temi da ovo nebi otislo na drugu stranu.

 

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Posle velikog iskustva vožnje u grupi (čitava 2 puta) moram priznati da mi je ovaj topik više nego značio... uspeo sam da se uklopim u grupu i ne smetam nikom (bar mi niko nije rekao) a da se i ja osećam vrlo lepo... naravno bilo je par puta zbunova koje sam dobio...

 

prvo od Duleta_Popa na putu za ostrvicu pa posle od Jimmija...  prvo ispružena leva noga, pa desna, pa obe.. pa kontra.... ja sad već razmišljam... QQ ovo verovatno znači jezikom signala "juri te pobešnjeli zmaj" tek kasnije sam provalio da su obojica istezala noge :P:P:P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Posle velikog iskustva vožnje u grupi (čitava 2 puta) moram priznati da mi je ovaj topik više nego značio... uspeo sam da se uklopim u grupu i ne smetam nikom (bar mi niko nije rekao) a da se i ja osećam vrlo lepo... naravno bilo je par puta zbunova koje sam dobio...

 

prvo od Duleta_Popa na putu za ostrvicu pa posle od Jimmija...  prvo ispružena leva noga, pa desna, pa obe.. pa kontra.... ja sad već razmišljam... QQ ovo verovatno znači jezikom signala "juri te pobešnjeli zmaj" tek kasnije sam provalio da su obojica istezala noge :P:P:P

 

Mora da su vozili R masine pa se pokocili ... ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1342 postova
  • Lokacija: Beograd-Srbija
  • Motocikl: ZX10-R

 

Mora da su vozili R masine pa se pokocili ... ;D ;D ;D

 

Ha,ha......ima li sta gore nego kada pocnes da se kocis i pocnes ko pile da protezes "nogice".....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova

prije svega da pohvalim temu koja je jako pucna takođe bi zelio cuti kako zajedno ustrojiti masine koje imaju po 150 ks pa i vise i kineze (copere)  kojima ja maksimalna brzina oko 100 pa jos pomalo nesiguran vozac  :-X cesto mi se desava na primjer kad stajemo na nekoj pumpi da mi vozaci jacih motora prigovaraju radi spore voznje a opet ovi sa kinezima gdje se tako zurimo da poludis vise puta mi dolazilo da ni sam neznam kako da reagiram znam da ce bit i onoh koji ce rec podijelite se u dvije grupe međutim onda dolazi ona prica ko je bolji vozac dalije ovaj problem standardna pojava ili je kod mene iznimka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Opusti se grunfe, to je normalna pojava osim ako ne vozite u grupi po strogim pravilima kako se vozi na BJB vožnjama. Ne mogu ti dati recept za uspeh ali ti mogu reći kako da propadneš odmah. Pokušaj svima da ugodiš.  ;D ;D ;D

 

Zvuči šaljivo ali je živa istina. Jedino da se dogovorite da oni kojima je baš mnogo sporo i ne žele da se taljigaju sa kinezima, u jednom trenutku napuste grupu i nek teraju po svome pa neka vas čekaju. A kineze ne možeš ubrzati nikako i ostaje ti da se bar ti, ako si vođa grupe, voziš sa njima. Ako je u pitanju samo jedan spor motor, onda ostali neka idu svojim putem a on će stići kad stigne.

 

Obrni, okreni, jedino da razbiješ grupu. Isti takav problem smo imali na reliju kroz Srbiju ali smo to rešili tako što smo podelili grupe po snazi motora ali su i oni najjači išli 80km/h jer je bio takav dogovor.  A te priče ko je bolji vozač, pusti neka svako tera svoju priču. Nisam ti mnogo pomogao jer i nema neke pomoći osim dogovora između vas. Grupna vožnja podrazumeva pravila i poštovanje dogovora. Ko neće po pravilima i po dogovoru, neka ide sam, srećan mu put.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Otprilike je tako kao što Scuba kaže :D

 

Samo, trebamo razdvojiti zajedničku vožnju u neformalnim grupama, tipa: dogovor drugara za zajedničku vožnju, od organizovane BJB vožnje pri kojoj su odavno ustanovljena osnovna pravila vožnje u grupi (celovitost grupe, dogovor o prosečnoj i maksimalnoj brzini, cik - cak formacija bez preticanja u grupi i obezbeđena grupa redara koji u svakom trenutku obezbeđuju organizovanu kolonu) i brzina BJB grupe uvek se prilagođava brzini najslabijeg motora u grupi. Uvek je ostavljena mogućnost da ko neće u organizovanu grupu vozača, može da ide sam i da nas čeka na dogovorenim mestima.

 

U neformalnim grupama, ukoliko se želi celovitost grupe, normalno je da se brzina prilagodi najslabijem motoru i on obavezno ide napred, odmah iza vođe grupe. Drugi način je podela na "brže" i "sporije" sa dogovorom o čekanju na određenim mestima, Međutim, tu je najveće opterećenje na slabijim motorima, skoro sve vreme oni voze blizu granica mogućnosti motora da ne bi previše zaostali...na mestima gde ih čekaju oni brži ostaje malo vremena za odmor onih sporijih...začarani krug. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rider on the storm, 1272 postova
  • Lokacija: Dojčland
  • Motocikl: Pesadinac

Ja imam da iznesem samo pohvale na racun organizavanja grupe motora na BJB voznjama.Isao sam na par davanja krvi,dve deda mraz akcije i sve sam to odlicno izvezao sa skuterom od 50cc imax 60-65khm,nikakvih problema nisam imao.Na voznji za Jagnjilo sam isao u prvoj,mini grupi od nas troje gde je Lancia88 bio vodja grupe,njegova lepsa polovina je bila prvi put na grupnoj voznji (kol`ko sam ja razumeo) i ja kao najslabiji i najsporiji,stigli smo bez problema,cak pre glavne grupe.

Razliku u grupnoj voznji sam video tek kad sam sa par drugara ispracao kolonu za Bike Rock Kosovo...pa to je totalno rasulo bilo..od spusta niz Kneza Milosa,pa auto putem do Bubanj Potoka tu nije bilo nikakvog reda,jurcali su svi kao da su se trkali ko ce pre do Mitrovice...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

E sad ja nesto da pitam,ovde,da ne bi' otvar'o drugu temu.

Primer:

Ja kao solo rider,priblizavam se grupi od nebitno koliko (mozda i nije  ???) motorciklista.Primecujem da je moj ritam bitno jaci od njihovog i sta radim?

Iskreno krenem sa puno paznje da ih obilazim,prethodno blitz a i svirenka.U zavisnosti od situacije iz suprotne trake,ili jednog po jednog ,ili koliko god vise moze bez naravno nekih uletanja tipa zurim na posao itd...

Kad dodjem do prvog i obidjem ga,pozdrav rukom (nogom) i odo'

Znaci nista siledzi'ski.Do sada nije bilo problema.Bi li vama smetalo?

Primer 2:

Opet ja rider-biker  :D,al' sad nekako svidza mi se ritam ljudi ispred mene,vidim ljudi znaju znanje (a i put) pa za njima gas gas.Ono kontam ljudi ima raznih,a vrlo cesto se pominje da je prilicno bitno imati poverenje u onoga ko je neposredno iza vas,i pojavljuje se sad tu neki.

Bi li vama smetalo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Za primer 2 - imao sam takav slucaj kad nam se prikljucio jedan motor ka NS. Dok smo pravili pauzu. Tako da smo iskoristili stajanku da ga uputimo u nas nacin/tempo grupne voznje. Slozio se i krenuo ali kao predposlednji, ja sam bio na kraju kolone.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

E sad ja nesto da pitam,ovde,da ne bi' otvar'o drugu temu.

Primer:

Ja kao solo rider,priblizavam se grupi od nebitno koliko (mozda i nije  ???) motorciklista.Primecujem da je moj ritam bitno jaci od njihovog i sta radim?

Iskreno krenem sa puno paznje da ih obilazim,prethodno blitz a i svirenka.U zavisnosti od situacije iz suprotne trake,ili jednog po jednog ,ili koliko god vise moze bez naravno nekih uletanja tipa zurim na posao itd...

Kad dodjem do prvog i obidjem ga,pozdrav rukom (nogom) i odo'

Znaci nista siledzi'ski.Do sada nije bilo problema.Bi li vama smetalo?

Primer 2:

Opet ja rider-biker  :D,al' sad nekako svidza mi se ritam ljudi ispred mene,vidim ljudi znaju znanje (a i put) pa za njima gas gas.Ono kontam ljudi ima raznih,a vrlo cesto se pominje da je prilicno bitno imati poverenje u onoga ko je neposredno iza vas,i pojavljuje se sad tu neki.

Bi li vama smetalo?

 

Ne vidim zasto bi takav nacin preticanja ili pridruzivanja grupi bio sporan bilo kome.

 

Za prvi primer mogu da kazem da smo imali takvu situaciju na reliju. Vise od 200 motora vozi u grupi doduse podeljenih na podgrupe od po 20tak motora. Bio sam redar na zacelju celog relija a iza mene prateca vozila. Vidim momka u ogledalu iza nas na R-u a posto smo imali radio-vezu iz kola su javili da nije nas tj. nije ucesnik relija. Neko vreme je vozio nasim tempom (otvoren pravac na magistrali) uredno iza pratecih vozila a onda isto tako uredno krenuo u preticanje. Radio-veza se pokazala i u tom slucaju kao mnogo dobra stvar. Ja javim onima napred da imamo motor u preticanju kolone i svi redari napred ga ocekuju i prave mu prolaz. Mora da mu je bilo jako zabavno preticanje kolone od 200 motora ;D

 

Drugi primer sam licno praktikovao. Vozio sam od Foce prema Rogatici. Malo ne poznajem dobro put a malo mi frka od radara, u svakom slucaju u jednom trenutku sustigne me grupa od 4 motora sa domacim (BiH tablicama). Ja im napravim mesta da prodju i potom podignem svoj tempo tj. uhvatim njihov jer zakljucim da oni znaju put a grupu motora bas radar i ne zaustavlja ;). Vozili smo tako jedno 20-tak km zajedno (ja poslednji) i vidim oni staju na jednoj raskrsnici pa stanem i ja. Tu se upoznamo, popricamo i pozdravimo jer oni ostali da cekaju tu drugara a ja produzim po svome. Naravno da mi nisu zamerili sto sam se "slepovao" uz njih u njihovoj grupi...naprotiv prijatno smo popricali, odakle smo, gde se ko uputio i tako to.

 

Sve u svemu, sve sto se uradi na kulturan i bezbedan nacin tj. da ne ugrozava nikoga ne bi trebalo ni da smeta nikome.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

@pronto

 

Ne znam da li pitaš da li bi "nam" smetalo ako prestigneš kolonu na nekoj organizovanoj BJB vožnji ili pitaš da li bi uopšte nekoj grupi "nas" smetalo ako bi pretekao grupu. U oba slučaja ne bi bilo nikakvih problema. Jasno je da nisi iz grupe i srećan ti put. Jedino što bi bio problem je preticanje na nebezbedan način ali si već pomenuo da bi to uradio na pogodan način i na pogodnom mestu duž puta. Sa druge strane, preticanje uređene kolone je suprotno i starom i novom zobsu pa se može reći da bi formalno činio prekršaj ali sobzirom da nismo službena lica ne možemo ti ništa niti bi hteli.

 

Što se tiče priključivanja grupi ili uređenoj koloni na organizovanoj BJB vožnji, ne vidim razlog za problem sve dok poštuješ pravila kretanja u grupi. Pošto je tokom svake grupne vožnje svako već zauzeo neko mesto u grupi a preticanje unutar kolone nije popularno, bar ne na organizovanim BJB vožnjama (gde toga i nema) poželjno bi bilo da se priključiš na kraju ili pri samom kraju kolone ukoliko je neko iz grupe po dogovoru postavljen na začelje. Taj na začelju je nekad i važniji u grupi od onog na čelu i ako je takva situacija, onda se priključi ispred njega. Dakle sve se svodi na to da poštuješ pravila vožnje u grupi i na prvoj stajanci ili čak i tokom vožnje pitaš da li je u redu da se priključiš grupi. Iz mog ličnog iskustva, retko kad bi ti se desilo da te neka grupa ne prihvati ukoliko pitaš i poštuješ pravila.

 

pozdrav

 

 

edit: preteče me Koča

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Jasno je meni odavno,da se uz malo elementarnog bon-tona,resava gomila situacija.Posto je to vrlo cesto luksuz,krajnje jednostavne,da ne kazem banalne situacije,postaju nekad neresive zagonetke.To je sad neka druga prica....

Hvala Vama "organima"  :D na posvecenom vremenu i odgovoru.

Samo kratko da dodam.

Obilazenje kolone,barem po italijanskom zakonu o saobracaju,nije zabranjeno.Naravno kad se obavi uz postovanje svih ostalih (i zdravorazumskih) pravila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja