Jump to content

Moto Zajednica

Voznja u grupi

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Valjevo

takođe treba da se zna; ako prvi putuje 80km/h zadnji na momente ide i 150km/h da bi se održao u koloni.

Mislite o tome. 

 

Dobro, ne bas toliko, ali svakako dosta brze nego celo kolone. Uverio se u praksi.

 

I meni se cini da je tako al ne znam zasto, prosto nije logicno...ako svi idu na normalnom rastojanju i cela kolkona krece u (manje-vise) isto vreme logicno je da i prvi i poslednji idu istom brzinom..

Zamislite da nema te kolone, onda bi drugi vozac jako brzo stigao prvog...mislim da je stvar u mnogo vecoj oscilaciji u kretanju poslednjeg...mnogo cesce koci, usporava i ubrzava, dok prvi drzi konstantnu brzinu.

Sta mislite?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Zaista je tako kao sto kazes, ali u slucaju pravog puta bez prepreka. Ukoliko vodja kolone sustigne nekoga, obici ce ga cim mu se ukaze prilika, i mozda jos par motora sa njim. Medjutim, dogodice se da naidje neko u susret ili da se stigne do nepreglednog dela puta gde ce ostatak kolone morati da se uzdrzi od preticanja. Oni koji su preticanje obavili nastavljaju dalje istim tempom, dok kraj kolone zaostaje. Kada ostatak kolone zavrsi preticanje, prednji deo je malo izmakao te se mora voziti brze od uobicajenog tempa.

 

U slucaju manje kolone naravno da vodja moze da vidi sta se desava pozadi i da prilagodi (smanji) svoju brzinu. Ali u slucaje vece kolone (10 i vise motora) dolazi do ove razlike u brzinama. Proslog leta je ovaj problem bio izrazen na BJB voznjama jer su kolone bile od 20 do 40 motocikala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova

Da, u pravu si,

Oscilacije, preticanja, semafori, sve u svemu komplet saobraćaj.

Zato najiskusniji, ne najbrži, napred i nazad.

Lider u svakom momentu treba da zna gde mu je zadnji čo'ek, i da li treba da uspori kretanje kolone da bi ih ovaj sustigao.

Neki iskusniji prilikom preticanja uspore vozilo koje pretiču ili ga "sklone" sa strane, po meni to komplikuje kretanje kolone.

lakše je na autoputu gde su manje trzavice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Lider u svakom momentu treba da zna gde mu je zadnji čo'ek, i da li treba da uspori kretanje kolone da bi ih ovaj sustigao.

 

Ovo malo teze :) Ako uzmes da rastojanje od 2 sec minimum izmedju motora, kolona od 30 motocikala ce prolaziti pored slucajnog prolaznika ceo minut, a kolona ce biti dugacka oko jedan kilometar! Kako bi vodja znao sta se desava pri kraju kolone??

 

Mi cemo ovo pitanje za sledecu sezonu resiti radio stanicama. Planirano je da bude bar 2-3 vozaca kao vodje puta i oni bi sve vreme voznje bili u radio vezi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Radio veza je odlicna stvar iz vise razloga. Doduse na tridesetak motora dvoje sa vezom je jako malo . Mislim da je neki maximum desetak motora u grupi . Prava je stvar da su svi povezani iz razloga obavestavanja sta vas ceka iza krivine , kakvo je stanje puta itd... Daje veci osecaj sigurnosti . Uz to ako vozimo auto put imamo obicaj da pevamo , zbijamo sale , budimo nekog ko je poceo da krivuda . Isto tako kada ste na odredistu, nekom gradu , hotelu ne koristite mobilni nego iskljucivo radio  .

  Malo odoh u off jer nije tema radio veza ali ima neke veze sa voznjom u grupi .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSA

Evo nekoliko tema:

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=26815.0

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=9568.0

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=11390.0

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=8928.0

 

Koliko sam video na brzinu, jedino fino rešenje je u prvom linku, ali najjeftiniji uredjaj je 11200 din, a na to treba dodati cenu radio predajnika koji se mora ugraditi za komunikaciju sa ostalim vozačima.Kad bi se ovo sredilo, ostaje još jedan problem.Ako uredjaj radi kao voki-toki (moraš da držiš dugme da bi te ostali čuli) to je čista ludost koristiti na motoru.Ako podržava duplex prenos (kao što podržava ovaj, u svakom trenutku te čuju) to bi tek ispao haos.Zamislite grupu od 50 motorista svi povezani radio vezom i svaki bi ponešto da kaže.Ja npr volim da pevam dok vozim.

 

Najbolje rešenje je nešto ovakvo ali definitivno ne za svakoga u grupi.Grupu podeliti na manje manje od 4-5 motora i vodju svake grupe ozvučiti.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova

Ovo malo teze  Ako uzmes da rastojanje od 2 sec minimum izmedju motora, kolona od 30 motocikala ce prolaziti pored slucajnog prolaznika ceo minut, a kolona ce biti dugacka oko jedan kilometar! Kako bi vodja znao sta se desava pri kraju kolone??

 

Da.

Moja putovanja su do 10-tak riders-a na duže, od 90km/h do120km/h

Mada bih voleo da s grupom od 30 ljudi putujem par dana, a da sve bude OK.

Ima li neko tak'o iskustvo?

 

Elem,

Nevolem ni ženu čut' kad putujem, a zamisli da mi i tad' može prigovarat'  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Mada bih voleo da s grupom od 30 ljudi putujem par dana, a da sve bude OK.

Ima li neko tak'o iskustvo?

 

Pa... par puta sa po 20, par puta sa po 30 i jednom sa 42 :) Sve na po dva dana. Ovo poslednje sa 42 bi bilo super da nisu hteli da staju svaki cas! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: Naisus

Tema odlicna ...

 

 

Licno mislim da veliki uspeh grupne voznje lezi u tome da se pronadju i sastanu vozaci koji imaju isti ili slican pogled na voznju tj. stil voznje motorcikla. Tako nece dolaziti do situacije da jedan zeli brze a drugi sporije. 

I naravno postovanje izmedju vozaca.

 

Ovako se po meni moze u odredjenu kolonu ukljuciti i vozac tomos autmatika :)    ako ga ostatak ne zbrise u startu  ;D

post-5044-1287901598021_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1122 postova
  • Lokacija: Beograd, Čubura
  • Motocikl: BMW F800GS Adventure

Komuniciranje u grupi. Korisni signali.

 

http://www.njmc.org/etiquette/

 

Pa ovo bi trebalo da bude "prijemni" za sve koji zelle da se ukljucce u grupnu voznju. Ili da se ranije "polaze" i dobije sertifikat, ali i da se dele "ocene" da bi znali za sleddeci put, redosledd u grupi,...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Travnik-BiH

Pozdrav svima i naravno hvala  na korisnim savjetima.Licno mislim da postoje dvije vrste bajkera oni koji uzivaju u voznji i zele to uzivanje podjeliti sa drugima i druga vrsta su oni koji nemaju obzira ni samodiscipline da bi mogli voziti u grupi.Mislim da bi klubovi morali trositi malo vise vremena na edukaciju clanova jer vecina ljudi je lijena da bi citala ili nema dostupnu literaturu sa kojom bi podigli toretsku bajkersku kulturu.Zbog toga svim Predsjednicima klubova preporucujem da prije polaska provjere dali njihovi clanovi imaju to osnovno znanje i naravno da im ga ponude tj. nametnu kao obavezno ako zele da imaju sto manje problema na cesti. ;) ;) ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: BMW K1300R

Komuniciranje u grupi. Korisni signali.

 

http://www.njmc.org/etiquette/

 

Pa ovo bi trebalo da bude "prijemni" za sve koji zelle da se ukljucce u grupnu voznju. Ili da se ranije "polaze" i dobije sertifikat, ali i da se dele "ocene" da bi znali za sleddeci put, redosledd u grupi,...

 

Slazem se potpuno!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /

Savrsen primer za voznju u grupi sam video u nedelju od Preseva kroz Grdelicku klisuru ka Nisu... Moto klub ARHANGEL, 4 motora (jedan skuter T-Max) i najkulturnija voznja koju sam video u poslednjih par godina.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1122 postova
  • Lokacija: Beograd, Čubura
  • Motocikl: BMW F800GS Adventure

Evo testa u nedelju u 9:00 ispred 1000 ruza, startuje grupa! Pa da vidimo. U svakom slucaju ssrecno!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 19 postova
  • Lokacija: Beograd

Savrsen primer za voznju u grupi sam video u nedelju od Preseva kroz Grdelicku klisuru ka Nisu... Moto klub ARHANGEL, 4 motora (jedan skuter T-Max) i najkulturnija voznja koju sam video u poslednjih par godina.

 

 

Hvala !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Down Under
  • Motocikl: U Potrazi

Evo testa u nedelju u 9:00 ispred 1000 ruza, startuje grupa! Pa da vidimo. U svakom slucaju ssrecno!

 

 

Hajde neko ko je bio na voznji da da ocenu kako su se motoristi pridrzavali voznje u grupi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mistik, 297 postova
  • Lokacija: Beograd-Konjarnik
  • Motocikl: Honda CBF1000A 2007

Ja sam bio na voznji i mogu ti reci da se 90% vozaca pridrzavalo pravila,

signalizirali su prepreke i opasnosti, drzali odstojanje, davali migavce,

a bilo je par nenormalnih preticanja .

Sve u svemu ocena 9  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1122 postova
  • Lokacija: Beograd, Čubura
  • Motocikl: BMW F800GS Adventure

Evo testa u nedelju u 9:00 ispred 1000 ruza, startuje grupa! Pa da vidimo. U svakom slucaju ssrecno!

 

 

Hajde neko ko je bio na voznji da da ocenu kako su se motoristi pridrzavali voznje u grupi

 

Napomena da smo se "razvukli" u vise grupa. U grupi u kojoj sam ja bio ocena po mom kriterijunu je 4- ( raspon od 1 do 5 )!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja