Jump to content

Moto Zajednica

Voznja u grupi

Recommended Posts

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Tako je to marisol,ja i zence na aMZi idemo laganih 70 km/h,prosto uzivamo,komentarisemo po nesto, ka PN na moto skup prosli vikend.Pravac od Cuprije idem desnim tragom tockova i onda majmuncina kvari sve.Pretice me sa nekih 2oo i ooohohohohooo kusur tako da su nam se jakne dodirnule,a imao je prostora da protera FAP-a,vise nismo uzivali nego sam samo gledao da stignem i parkiram motor dok se budale izdivljaju.Lalajko jos jedna pohvala u dugome nizu za tekst.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Valjevo city

Moje iskustvo sa organizovanih putovanja krece se od 4 do 65 motocikala.Kod nas se tek ucimo zajednickoj voznji i voznji u grupi.Ostali ucesnici u saobracaju u Srbiji nisu navikli na vece grupe motorcikala pa cine opasne greske (preticanje grupe bez signalizacije ili ulazak vozilom u kolonu bez zmigavca).Sve sam ovo iskusio na svojim voznjama i pricam iz iskustva.Na zapadu je drugacije ,siri su putevi a kolona motocikala se ne pretice sem na auto putu ili ako ga puste.U Hrvatskoj sa bio svedok kada su kola izlupali jer je namerno upao u kolonu bajkera.Sreca nije bilo povredjenih samo materijalna steta.Na zapadu se vozaci cetvorotockasa plase bajkera jer oni ne prastaju. Kod nas da bi vozio u koloni moras prvo da se pomolis bogu pa da krenes na put. Preporucljivo je ko je na celu kod obilaska vozila da na neki nacin skrene paznju na sebe najbolje na sirenu jer dosta vozaca automobila ne gleda u retrovizor. Moja iskustva sa klupskih voznji u Srbiji su dosta negativna i mislim da treba na neki nacin skrenuti paznju nato da smo i mi na drumu i da hocemo da uzivamo u voznji.Trebalo bi sto vise da se vozimo zajedno jer samo tako cemo ispraviti neke greske a ujedno i uticati na druge.i

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Lokacija: Beograd NBGD

Vrlo korisno stivo... :)

 

Elem...,ja sam bez teoriskog predznanja prvi put predvodio kolonu od sest motora za NS i nazad! (sa obilaskom fruske gore) sad u nedelju......

 

Pored 4 "velika" motora imali smo i dve QINGQI SM 125-tice :)  u koloni,koje se maksimalno mogu voziti nekih 100-110kmh tako da smo nasli neki kompromis na 80km/h....

 

Pre puta sam mislio da ce nas kociti ali ta brzina je sasvim dovoljna za lepu voznju sa uzivanjem, cak i da njih nije bilo ili da su bili neki  snazniji motori ne bi prelazili stotku, jel se pri vecim brzinama ne moze obratiti paznja na lepe detalje koje pruza okolina! :l)

 

Nije bilo nikakvih ekscesnih situacija......,sem jedne (smesne) :)

 

Neki momci u Audiju A8 su preticali nasu kolonu i stali iza MAXE(bjb) ;) , dok je on cik cak voznjom proveravao da li mu volan vuce u stranu ( posle sredjivanja motora nakon udesa koji je imao ) slucajno je u dva tri navrata poceo "cik-cak" bas u momentu kada se covek spremao da ga obidje, ispalo je kao da ga namerno zeza! Nije ga ni primetio dok mu na kraju covek nije svirao, ja nisam video ali ostali su se kidali kad smo stali na F.Goru da predahnemo.... :) :) :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1342 postova
  • Lokacija: Beograd-Srbija
  • Motocikl: ZX10-R

Koristite li i ovo...doduse efikasno je isprobano u manjim grupama...jako je bitno da svi budu skoncentrisani da se nedesi kao jednom meni da je covek ispred ostavio levi zmigavac a ja zamalo da najebem....

Elem na manje preglednim putevima sa krivinama vodja puta moze veoma dobro da Vas vodi koriscenjem i signalizacije.....posto on ide ispred i ima bolju preglednost njegov konstantno upaljeni levi zmigavac znaci da slobodno preticete (pritom ostaje na levoj strani puta dok je sigurno za one iza da preticu)...desni zmigavac je znak da se vracate u svoju traku....par uzastopnih kocenja (da se vidi treptanje na stop svetlu) znaci da podhitno smanjujete brzinu....

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Koristite li i ovo...doduse efikasno je isprobano u manjim grupama...jako je bitno da svi budu skoncentrisani da se nedesi kao jednom meni da je covek ispred ostavio levi zmigavac a ja zamalo da najebem....

Elem na manje preglednim putevima sa krivinama vodja puta moze veoma dobro da Vas vodi koriscenjem i signalizacije.....posto on ide ispred i ima bolju preglednost njegov konstantno upaljeni levi zmigavac znaci da slobodno preticete (pritom ostaje na levoj strani puta dok je sigurno za one iza da preticu)...desni zmigavac je znak da se vracate u svoju traku....par uzastopnih kocenja (da se vidi treptanje na stop svetlu) znaci da podhitno smanjujete brzinu....

 

Mislim da je ovo suvise rizicno za opustenu turisticku voznju. Kao sto si i sam rekao, moze da se dogodi da vodja zaboravi ukljucen migavac i eto belaja. Sem toga, zasto preticati u nepreglednim krivinama? Za takvu voznju je potrebna i dobra koncentracija, a pitanje je koliko dugo bi neki od clanova grupe mogli da voze a da ne naprave gresku. A greska po nepreglednim krivinama moze skupo da kosta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1342 postova
  • Lokacija: Beograd-Srbija
  • Motocikl: ZX10-R

Podrazumeva se da niko nece preticati u nepreglednoj krivina.....kada je vodja ispred i vidi vise nego ostali a oni jos uvek nemaju dobar pregled on voznjom levom stranom i upaljenim zmigavcem obavestava ostale da mogu krenuti u preticanje....normalno da se tu ne manijaci a jako je korisno kod puteva koji su manje pregledni jer onaj ispred tebe moze da ti pomogne prilikom preticanja.....koncentracija je zaista potrebna a primenjuje se u grupama koje se dobro poznaju.....a meni sto se desilo desilo se zato sto sam isao iza decka koji je prvi put vozio na taj nacin a hvalio se kako je "veteran"....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 258 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Ovu tehniku cesto koristim kad sam u kolima,

mislim da je dosta praktična u određenim situacijama,

ali se slažem da je rizično osloniti se na nju kao pravilo.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

Ovu tehniku cesto koristim kad sam u kolima,

mislim da je dosta praktična u određenim situacijama,

ali se slažem da je rizično osloniti se na nju kao pravilo.

 

:o

Kolima si i oslanjas se na nekoga ko ispred tebe pretice u nepreglednoj krivini? Ovo mi je malo mnogo rizicno.

Osim ako je ispred tebe neko koga poznajes ili

osim ako imas jak auto koji ce lako da te izvuce iz makazica.

Ali opet  :o

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1342 postova
  • Lokacija: Beograd-Srbija
  • Motocikl: ZX10-R

Pa za informaciju ovu tehniku sam naucio jos u Nemackoj tacnije u Meinzu 1982...godine......druga stvar ta tehnika se i dan danas primenjuje u eskortu i u kolonama sluzbenih vozila kada se prevoze VIP osobe itd.....

Neverujem da ju je osmislio neko bas glup cim se primenjuje u ovim situacijama....jedino ogranicenje je da vozaci treba izmedju sebe da se znaju dobro i da budu svesni pojedinacno vozackih kvaliteta........i neznam sto se hvatate za "nepregledne krivine" pa niko ....pa ni prilikom takve voznje nece preticati u nepreglednoj krivini....vec u krivinama gde vozaci uvek imaju vizuelni kontakt......

I kao trece kada budete imali prilike probajte, pa bih voleo da cujem komentar posle toga...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 258 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Ovu tehniku cesto koristim kad sam u kolima,

mislim da je dosta praktična u određenim situacijama,

ali se slažem da je rizično osloniti se na nju kao pravilo.

 

:o

Kolima si i oslanjas se na nekoga ko ispred tebe pretice u nepreglednoj krivini? Ovo mi je malo mnogo rizicno.

Osim ako je ispred tebe neko koga poznajes ili

osim ako imas jak auto koji ce lako da te izvuce iz makazica.

Ali opet  :o

Pretpostavljam da ja nisam dovoljno precizno objasnio kako koristim ovu tehniku, pa ću pokušati sad:

1. obično ja vodim kolonu,

2. pre polaska se dogovorimo oko detalja, znakova i procedura

3. NE koristim ovu tehniku u nepreglednim krivinama,

nego u situacijama kada je vozaču iza mene zbog nečega smanjena vidljivost, a to su obično duge krivine,gde je potrebno izvirivanje da bi se videlo dovoljno daleko. Pogotovo ako se pretiče kamion ili slično. A često dobro dođe i na pravcu.

Inače se ovo koristi da se NE uleti u makazice.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Da dam i ja mali doprinos ovoj temi.

 

Nedavno sam vodio tročlanu grupu na duži put. Vozili smo u dve kolone. Iako je ograničenje bilo 80 uslovi puta dozvoljavaju više, ali nama bočni vetar ne dozvoljava brže od 90 koliko i vozimo. Primetio sam da se iza nas stvara kolona vozila  koji pokušavaju preticanje, ali zbog gustog saobraćaja iz suprotnog smera ne uspevaju. Odlučio sam da dam znak za prestrojavanje u jednu kolonu i usporio sam grupu, kako bi oni kojima se više žuri mogli da nas obiđu.

 

Kako o ovakvoj situaciji nisam nigde ništa pročitao, a ja sam smatrao da je to najbolje, molim ostale učesnike foruma za komentar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 897 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650

E svaka cast onome ko smisli ovo sve.......svi treba da se pridrzavamo ovoga....zakon

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 547 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: BMW F650 GS

Svaka cast na temi vidim ima bas korisnih saveta koje bi svi trebalo da zapamte.

 

  Ove godine sam tek kupio motor i tek sam poceo da vozim u grupama,kad vozim iza nekog uvek drzim rastojanje i gledam da i on mene vidi u retrovizoru.Mada to je vise zato sto ja njemu neverujem,cesto se desi da neko naglo prikoci jer je pogresio skretanje ili sta vec pa sam uvek oprezan a imam i drugara koji i negleda u retrovizore :-\

 

Jos sam neiskusan vozac al za ovih par meseci shvatio sam da ima i dosta neiskusnijih od mene,zato uvek treba drzati rastojanje jer ko zna sta taj neko misli.

 

A najgore je kad ima BRDoo motora u gradu kao na moto skupu i svi se guraju,tu vlada opsta pometnja jer ima par qu***vitih koji hoce da se dokazu tako sto ili projure il dizu na zadnjaka il sta vec a nerazmisljaju da tu ima i inih koji su jos neiskusni pa mogu da se zamisle,opuste i mogu da skrenu gde netreba.Samo cekam ko ce napraviti neku gresku a to se na zalost malo malo desava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Svaka cast na temi vidim ima bas korisnih saveta koje bi svi trebalo da zapamte.

 

  Ove godine sam tek kupio motor i tek sam poceo da vozim u grupama,kad vozim iza nekog uvek drzim rastojanje i gledam da i on mene vidi u retrovizoru.Mada to je vise zato sto ja njemu neverujem,cesto se desi da neko naglo prikoci jer je pogresio skretanje ili sta vec pa sam uvek oprezan a imam i drugara koji i negleda u retrovizore :-\

Jos sam neiskusan vozac al za ovih par meseci shvatio sam da ima i dosta neiskusnijih od mene,zato uvek treba drzati rastojanje jer ko zna sta taj neko misli.

Namestanje u retrovizor ti odlicno ide, za tebe najmanje brinem dok vozimo zajedno jer si mi uvek na oku, i drzis optimalno rastojanje. Takodje si me podsetio na ono sto praktikujem ukoliko ima potrebe - pri kocenju gledam retrovizor, ako vidim da mi se onaj iza priblizava brze nego sto bih ja zeleo, tada pustam kocnicu, u slucaju da nije primetio na vreme da kocim, a zatim lagano pritisnem, tek da proradi stop svetlo. Ako je u pitanju zatvaranje semafora, ili nesto slicno gde je neophodno brzo zaustavljanje, tada se pomeram sto vise u levu stranu, ne bi li onom iza sebe omogucio bolju preglednost i duzi zaustavni put, jer mu oslobadjam mesto.

 

A sto se tice drugara koji ne gleda u retrovizore i ja ga se malo poplasim s'vremena na vreme, a imao je i gadnu naviku da mi vozi u mrtvom uglu, mada mislim da se sada malo popravio po tom pitanju, mada ti to bolje znas, jer je on uglavnom iza tebe.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova

Vožnja u grupi podrazumeva ista pravila kako na duge staze tako i na kratke.

U svem oko nas postoji određen vid hijerarhije (a i treba da postoji ).Onaj ko je već imao prilike da se vozi u grupi trebalo bo da je vodeći, a ne po vrsti i vrednosti i ne daj Bože brzini motora. Sujeta tu nema mesta! svi su ravnopravni i svi bez pogovora prate i poštuju lidera. ko se ne pridržava pravila zamolite ga da ne putuje s Vama, greške su kobne. Zapitajte se kome će od Vas takav zasmetati, dovoljno samo jednom i kraj.

takođe treba da se zna; ako prvi putuje 80km/h zadnji na momente ide i 150km/h da bi se održao u koloni.

Mislite o tome. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

takođe treba da se zna; ako prvi putuje 80km/h zadnji na momente ide i 150km/h da bi se održao u koloni.

Mislite o tome. 

 

Dobro, ne bas toliko, ali svakako dosta brze nego celo kolone. Uverio se u praksi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja