Jump to content

Moto Zajednica

Derbi Senda R

Recommended Posts

  • U prolazu, 8 postova

Evo biće c/p radova do sada sa jednog skuter foruma,da ne tipkam ponovo a ovde ću nastaviti update radova koji slijede :)

 

 

Evo jedne masine koja treba tek da se radi.Rijec je o Derbi Sendi R,50ccm,1997 g.p.

Motor sam dobio za skoro smijesne pare.Ima oko 4200 na satu,a najvise me privuklo to sto je masina odlicna.Pali na metar guranja,ima odlicno odaziv na gas,i dobro ide.Pali ujutru kao i kad je vozen,masina se za sad cini kao odlicna.

Neispravan je zupcanik kurble i zbog toga pali na guranje,kilometar sat,navodno je sajla pukla i nema ni jedne kocnice.Juce sam ga uzeo i otvorio posudu ulja,a unutra nije bilo ni kapi.Veceras sam pokusao da je ozracim medjutim bezuspjesno a nisam bio narocito uporan,iskreno.Sutra je svetac tako da necu nista cackati.U planu je popavka plastika te farbanje u neku full cross kombinaciju.Na oko je u dosta losem stanju medjutim masina i mijenjac su jako dobri,nista ne krci,ne lupa,zapinje i slicno.Motor je kupljen na selu od starijeg covjeka koji ga je navodno sinu kupio a on nije htio da vozi.

Evo par slika od proslog vlasnika :

post-0-12878991861094_thumb.jpg

post-2-12878991861637_thumb.png

I to je kod babe u garazi,smjesten iza Corse.Baba je rekla da nikad nisam imao ruzniji motor.U pravu je ali promjenicu joj misljenje, siguran sam :-)

post-145-12878991863029_thumb.jpg

Radovi pocinju sa prvim promjenama temperature.

 

 

Kočnice su rješene obe danas ..i prednja i zadnja ..ne koči nešto specijalno ali za sada dovoljno :) mada ja sam navikao na nrg-ovu kočnicu,on ima i veće diskove i sve ..A i disk je bio pomastan malo od ulja,vjerovatno i to utiče :) I ova BHF slova su odstranjenja par minuta poslije, i maska sa farom je skinuta i neće biti više vraćana.

Mislim da se ne razvrti baš do kraja ,kao da ne ide do kraja u obrtaje.Skinuo sam filter i čini mi se da nikad nije skidan,prilično je prljav i kada sam ga prao počela se ona spužva runiti u sitnim komadićima tako da sam brzo odustao.Osušiću ovaj i vratiti a kada budem nešto poručivao uzeću i novi filter,a karburatorom ću se pozabaviti kad sve budem rasklapao.

Jedna od danas :)

rnqj.jpg

 

Pozdrav svima

Počelo je ..Slike su očajne,slikane su još očajnijim telefonom ..Ne dočaravaju ni 30% efekta uživo.. Al jbg,biće bolje sljedeći put..

u73o.jpg

 

Maske demontirane,prilično odmašćene i jedan dio ošmirglan..Ide teže nego očekivano,sve se radi ručno..Ova stara boja mi izlgeda kao bumper sprej da je neko uradio .. Nije isključeno,ona u sebi ima i prajmer pa je vjerovatno nekom bilo najbolje rješenje u tom trenutku..Toplu vodu smo mijenjali jednu 15 puta..Stvarno je prljav :/

 

ng5s.jpg

34pk.jpg

 

Najfinija šmirgla koju sam koristio je 240,pod prstom je kao staklo,ali ni blizu onom što treba biti prije prajmera ..Slijedi uljepšavanje i sitnija granulacija u narednom periodu ..

Bilo je i šrete na plastici ..Ona se bukvalno rasjecipa,svi dijelovi su na mjestu ali se primjetila pukotina ..To je sanirano lemljenjem..potrebno je dobro ošmirglati kako se ništa ne bi poznalo poslije lakiranja

 

8ydn.jpg

 

Baba..Osoba koja mi je ustupila garažu jer mi je moja podalje od stana,voda je zavrnuta i hladno je ..Dobrvoljno je ponudila pomoć,što da se odbije ..Pretpostavljam da sam na forumu prvi kojem baba radi oko motora :P

 

0f6i.jpg

 

Dok sam lemio plastike ona se malo potrduila oko feluga,ništa nije uradila osim što ih je dobro oprala toplom vodom.Ima neku jebačku pastu za poliranje aluminijuma,probao sam na jednom dijelu i sjaj je nevjerovatan.To ću na kraju..Ako ništa,feluge neće dati gledati u sebe :)

 

3lkz.jpg

 

Far sam skinuo i prodao,na mjesto njega će ići pločica kao što nose pravi full crosevi.

jn2y.jpg

 

Ostatak tek čeka na pranje,čišćenje,šmirglanje i poliranje :$

Showa vješanje

p3ni.jpg

 

Još par slika masne i prljave mašine

 

e851.jpg

 

bmaf.jpg

 

Prirubnica je ispucala na nekoliko mjesta,oko šelni,i šelna na karburatoru nije dobro stegnuta tako da tu hvata malo falš vazduha..Tu se dvoumim da li da uzmem novu ili da radi Wurth izolirka..To u stvari nije klasična prirubnica kao na skuterima već komad 'crijeva' koji ide sa usisa koji je izveden visoko iz bloka na karburator.Učvšrćene sa 2 šelne,koje mi se ne sviđaju..Njih ću zamjeniti ..Ako išta ne volim to su kineske šelne koje na koso hvataju ..Napatim se kao Isus da stegnem šaraf i opet ne drži !

1joi.jpg

 

Cilindar,ho ho ho

vz3o.jpg

aago.jpg

 

To je to za danas,garaža obrisana,Senda propušta Corsu da uđe poslije sušenja garaže, a potom na spavanje :)

15c8.jpg

 

Pozdrav svima

http://forum.mieloch...or-t354890.html

To je to,identično.Kako izvaditi ?

Fin dan pa smo malo stelovali karburator,prethodno opran filter..Karburator 14 PHVA,glavna dizna 80,zasto i kako toliko pojma nemam.Dobijao previse goriva..Sada je mnogo zivlji i cini mi se da pravi i vece obrtaje.Zadovoljajn sam.Bez filtera je mrvicu bolji medjutim razlika nije velika,a rizik da mi nesto uleti nije vrijedan tih 2% performansi.Razmisljam da preradim airbox malo..Vidjecemo..Par slika danasnjih radova

e0zk.jpg

m6d4.jpg

mt7k.jpg

f4jd.jpg

Danas sam i 2/3 plastike detaljno osmirglao sa 240 sto nisam dokukentovo.

Послато са GT-I5500 користећи Тапаток 2

Varovi su pojačani staklenom mrežicom sa donje strane..Sad j**em li ga ako pukne kad se sve sastavi ..

9iuq.jpg

 

Napravljena je i 'pločica' koja će ići naprijed,na mjesto fara ..po uzoru na full cross motore koji se voze na stazi ..Na tu pločicu će ići broj i biće ukrašena nekim stikerom,polako :)

 

izz5.jpg

k7xn.jpg

 

Ostavljeno da se suši :

t3eh.jpg

 

Pa je na red došla sanacija plastika,pretežno ovih dijelova koji fale ..

Prije je to izgledalo ovako

 

ic8l.jpg

cgo9.jpg

t0wv.jpg

k8rf.jpg

 

Onda je okrpljeno poliesterom..Ovo je prva faza tek,sutra ako se fino stegne idemo dalje

fqp8.jpg

(ostatak sam zaboravio poslikati,biće slike sutra :)

 

Napolju,suše se

xcui.jpg

 

E sad onaj najteži dio od početka ..Očisiti motor ..Ovu drešinu nikad nije očistio nikad,od kako je izašao iz tvornice ..Zapečeno blato,pomješano sa raznom masnom prljavštinom.Užas.Topla voda,četka,spužvica,žica za suđe,šarafciger..Bukvalno se sve skorilo,zapeklo..Namučio sam se najviše do sada ..I opet nisam zadovoljan ..

c7c1.jpg

g02r.jpg

ko5q.jpg

ic3n.jpg

3azq.jpg

 

Kasnije izgleda nešto ljepše,ali i dalje nedovoljno

 

va3s.jpg

zo8e.jpg

d21s.jpg

04te.jpg

 

Najviše sam vremena potroši na glupu sajlu kvačila..Danas izvezem motor ajd reko idem se provozati..Ubacim u brzinu poguram se,qrac..zakočen..Drkam po sajli,otežem,zatežem,jedva nekako ubodem ..Ajd dobro,upalim ga nekako,ide ..Nakon 50m stanem,fino naštelujem sajlu odem bacim đir ..Vratim se,operem motor..Pustim da se osuši ajd reko idem još jedan krug dok baba ne skuva čaj ..Opet isto..Isfuro se više,5 km sam štelovo sajlu u pm,ili pretegnem pa ne može otpustiti do kraja u vožnji ili ostane labava..popizdio,99 puta stanem,naštelujem krenem nisam zadovoljan..I na kraju,jedva nekako..Ubacim u prvu i onako isufran zavrnem gas i pustim naglo kvačilo..On se samo prope,čovjek neki gleda krsti se ..Haos :D večeras ga pokušam u prvoj dobro je ugašen,ne koči mi točak ..moguće da jebe ona guma/maska što dođe preko,navuče se da se ne vide oni šarafi za zatezanje ..Jer oba puta sam nju navukao i sjebe se ..Sada sam ostavio nju ne navučenu i dobro se ponaša..Šta vi mislite ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova

Može li pomoć ?

Kuda se sipa ulje u mjenjač ? Nije kao na Apriliji RS 50 i ostlaim AM6 mašinama gdje ima čep na deklu,odvrneš,naspeš i ćao.Uopšte na deklu nema nikakvog čepa a imaju šarafi za ispuštanje ulja,klasično.

Mašina je ovakva :

10opgr5.jpg

 

Po nekoj logici trebao bi biti otvor na deklu negdje,zar ne ?

 

2cmk9za.jpg

 

E sad,jedino moguće po meni bi bilo da se odvrne šaraf koji je zaokružen crvenom bojom,koji drži polugicu kvačila (zaokružen žutom bojom tu odma pored crvene) naspe i poslije sve vrati.Međutim on ima neku specifičnu glavu,za poseban alat.Pretpostavljam da nije on jer bi trebalo da se to uradi bez puno mudrolije,a ne sa specijalnim alatima koje rijetko ko ima.E sad još nešto sam primjetio na bloku,ali sa druge strane.Čep kakav bi trebao biti na deklu,jedino ako nije on ali mi je glupo što je na drugoj strani.Njega sam zaokružio žutom bojom,viidi se iza bužira od uljne pumpe.

 

Ako iko zna neka piše,hitno mi je ..Hvala unaprijed

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja