Jump to content

Moto Zajednica

Pitanja o ZOBS-u

Recommended Posts

  • Dukags, 291 postova
  • Lokacija: НОВИ САД

Krecem se recimo magistralnim putem. Ibarska magistrala, 'ajde :) Sustizem motorom neko vozilo. Puna linija. Vozilo se pomera desno, a posto je nasa kolovozna traka siroka, mogu da ga obidjem a da ne prelazim preko pune linije.

Jesam li ja ovde napravio prekrsaj ili ne?

 

E pa ljudi ili ovaj pas nije ptičar ili ga mi ne bacamo dovoljno visoko... čika Lalajko lepo pit'o za preticanje Ibarskom... ako se vozilo pomerilo skroz desno ima mesta do pune linije i ako se uverio da će to moći bezbedno da uradi i... i šta imamo ne može ali može ako... jel to ja nisam bio na času kad je bilo o tome ili?

Jel može i kad ili baš nikad ni u jednoj varijanti ne može (sem  ako naiđe na gradski autobus koji ima svoje stajalište)? ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Za motocikle važi pravilo da smeju preticati uz punu liniju ako je ne prelaze. Dakle ako ima mesta, pretičeš uz poštovanje ograničenja brzine. Ako si motociklom prešao preko pune, puko si.

 

Jesi li siguran da ovo postoji u Zakonu, bilo starom ili novom? Nesto mi ne izgleda verovatno. Bila je prica da tamo gde je puna linija jendostavno preticanja NEMA! Jer, ko ti garantuje da u sred preticanja preticani auto nece naglo skrenuti u levo zbog nekakve prepreke (rupa, pesak, etc...) a koju onaj ko pretice nije mogao da vidi? Neko je za takva problematicna mesta smatrao da tu ne treba preticati i postavio punu liniju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova

ta rupa bi bila gadna.... :'(

Ova teorijska rasprava moze biti interesantna ali treba imati u vidu da su pravila = pravila, a ne garancija bezbednosti.

Licni parametri procene rizika moraju biti ostriji od onih koje predvidja neki institut. Ako je puna= ne obilazi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Nisam pravnik, ali nisu ni panduri... ;D Ako je zakonom dozvoljeno preticanje motora bez prikolice UVEK, zasto isto tako i motocikl bez prikolice ne bi mogao UVEK da pretice ostale, pod uslovom da ne ide preko pune...? ;D ;D ;D Ta stavka vuce korene iz 1950-ih godina, kad na Balkanu, nije bilo motocikala brzih od automobila... :D Mislim, ko ce bre na regionalnom putu da me obidje... ;D ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

To moras da pitas autore zakona. A dok to ne razjasnis, na punoj liniji je pretizanje zabranjeno.

 

Ama, sa unutrasnje strane pune linije... Zakon kaze da ako ima dovoljno mesta izmedju pune linije i ivice kolovoza za 2 vozila, racunas kao da je put sa vise od jedne trake u istom smeru, primer Ostruznica-Umka... I ne prelazis preko pune... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: hornet

Члан 55.

Претицање или обилажење возач сме да врши само ако тиме не омета нормално кретање возила која долазе из супротног смера када на путу има довољно простора за безбедно извођење тих радњи.

Возач не сме да врши претицање или обилажење када тиме може угрозити друге учеснике у саобраћају.

Возач не сме возилом да започне претицање или обилажење:

колоне возила,

ако је возач који се креће иза њега отпочео претицање или обилажење,

ако је возач испред њега на истој саобраћајној траци дао знак за претицање или обилажење,

ако би тиме угрозио безбедност саобраћаја или ометао саобраћај из супротног смера,

ако по извршеном претицању или обилажењу не би могао да се врати у саобраћајну траку којом се кретао пре тога без ометања или угрожавања осталих учесника у саобраћају,

зауставном траком,

на почетку превоја, на превоју, испред и у непрегледној кривини, осим на коловозу са најмање две саобраћајне траке за кретање возила у истом смеру,

у тунелу, осим у тунелу са најмање две саобраћајне траке за кретање возила у истом смеру,

возила које се приближава пешачком прелазу или га прелази,

возила које се зауставило и зауставља ради пропуштања пешака на пешачком прелазу,

на прелазу пута преко железничке или трамвајске пруге,

колоне возила под пратњом,

саобраћајном траком за спора возила,

на месту где је то забрањено саобраћајном сигнализацијом,

на начин да прелази возилом преко неиспрекидане уздужне линије при чему користи саобраћајну траку намењену за кретање возила из супротног смера.

Обилажење заустављене колоне на путу је забрањено ако се возач након обилажења не би могао безбедно укључити на саобраћајну траку намењену кретању возила у смеру у коме се он креће.

Изузетно, обилажење у случају из става 3. тачка 15) овог члана је дозвољено, под условима из става 1. овог члана.

Возач који претиче дужан је да своје возило држи на потребном растојању и одстојању од возила које претиче, тако да га не омета нити угрожава друге у саобраћају.

 

 

Mene buni ovo sto je boldovano, kaze ne sme da prelazi vozilom preko neisprekidanne linije i da koristi traku za suprotan smer, a ako mesta u svojoj traci onda sme da pretice?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Za ovo tvoje pitanje

Члан 55.

 

Возач не сме возилом да започне претицање или обилажење:

 

на начин да прелази возилом преко неиспрекидане уздужне линије при чему користи саобраћајну траку намењену за кретање возила из супротног смера.

 

 

 

Mene buni ovo sto je boldovano, kaze ne sme da prelazi vozilom preko neisprekidanne linije i da koristi traku za suprotan smer, a ako mesta u svojoj traci onda sme da pretice?

 

 

Citiracu samog sebe

 

 

Puna linija ne znaci zabranu preticanja.

 

Preticanje je zabranjeno znakom Zabrana preticanja, a ne punom linijom

Puna linija sama po sebi nije zabrana preticanja vec zabrana prelaska u suprotnu traku.

Znaci, ako mozes da preteknes ne prelazeci punu liniju, a i da ne povrijedis ni jednu od gore pomenutih zabrana, onda pretekni.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Za ovo tvoje pitanje

Члан 55.

 

Возач не сме возилом да започне претицање или обилажење:

 

на начин да прелази возилом преко неиспрекидане уздужне линије при чему користи саобраћајну траку намењену за кретање возила из супротног смера.

 

 

 

Mene buni ovo sto je boldovano, kaze ne sme da prelazi vozilom preko neisprekidanne linije i da koristi traku za suprotan smer, a ako mesta u svojoj traci onda sme da pretice?

 

 

Citiracu samog sebe

 

 

Puna linija ne znaci zabranu preticanja.

 

Preticanje je zabranjeno znakom Zabrana preticanja, a ne punom linijom

Puna linija sama po sebi nije zabrana preticanja vec zabrana prelaska u suprotnu traku.

Znaci, ako mozes da preteknes ne prelazeci punu liniju, a i da ne povrijedis ni jednu od gore pomenutih zabrana, onda pretekni.

 

 

 

TO PRICAM, KONACNO... ;D

 

Ostruznica - Umka... Dupla puna... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: hornet

Znam da puna linija ne znaci zabranu preticanja nego prelaska u suprotnu traku, nego sam ovde procitao razlicita misljena oko toga da li je dozvoljeno preticati u okviru iste trake a malo sam citao zakon i nisam nigde pronasao da je precizno navedeno da je zabranjeno a ni da je dozvoljeno.Meni je logicno da je dozvoljeno ako se moze bezbedno izvesti ali ne znam kako bi to bilo protumaceno od strane policije ili suda npr.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Znam da puna linija ne znaci zabranu preticanja nego prelaska u suprotnu traku, nego sam ovde procitao razlicita misljena oko toga da li je dozvoljeno preticati u okviru iste trake a malo sam citao zakon i nisam nigde pronasao da je precizno navedeno da je zabranjeno a ni da je dozvoljeno.Meni je logicno da je dozvoljeno ako se moze bezbedno izvesti ali ne znam kako bi to bilo protumaceno od strane policije ili suda npr.

 

Opet ja cekam u zasedi...  ;D Prilikom jednog uvidjaja, mi je OSL reklo da u slucaju ulica u kojima nije obelezeno vise traka u istom smeru, a dovoljno su siroke za vise od jedne trake, se racuna ZAMISLJENA razdvojna linija, jer u slucaju eventualnog cukanja, ako je bilo dovoljno mesta za dva vozila, gleda se ko je u kojoj nazovi traci...  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dukags, 291 postova
  • Lokacija: НОВИ САД

Puna linija sama po sebi nije zabrana preticanja vec zabrana prelaska u suprotnu traku.

Znaci, ako mozes da preteknes ne prelazeci punu liniju, a i da ne povrijedis ni jednu od gore pomenutih zabrana, onda pretekni.

Moze li se analogno tome onda smatrati i "provlacenje" motocikla u prvi red do platna na semaforu (ako ne prelazis ono parce pune linije) dozvoljenim? Aj javite da se bas ne ucimo na svojim greskama! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Puna linija sama po sebi nije zabrana preticanja vec zabrana prelaska u suprotnu traku.

Znaci, ako mozes da preteknes ne prelazeci punu liniju, a i da ne povrijedis ni jednu od gore pomenutih zabrana, onda pretekni.

Moze li se analogno tome onda smatrati i "provlacenje" motocikla u prvi red do platna na semaforu (ako ne prelazis ono parce pune linije) dozvoljenim? Aj javite da se bas ne ucimo na svojim greskama! ;)

Mislim da nas ovdje vadi to sto je Pablo u emisiji na TV-u navukao policajca Rebica da kaze da nas policija za to nece juriti  ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 73 postova
  • Lokacija: Subotica

Član 89.

Vozač bicikla ne sme da se kreće biciklističkom stazom brzinom većom od

35 km/h.

Ukoliko na putu postoji biciklistička traka, vozač bicikla, mopeda i lakog

tricikla mora da se kreće desnom biciklističkom trakom u odnosu na smer kretanja

saobraćaja.

Na biciklističkim stazama za saobraćaj u oba smera vozila, vozač bicikla

mora da se kreće desnom stranom u smeru kretanja vozila.

Ako se dva ili više vozača bicikala, mopeda, tricikala i motocikala kreću u

grupi, dužni su da se kreću jedan za drugim.

 

Znači krenemo nas 30 i napravimo kolonu od 100metara???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Član 89.

Vozač bicikla ne sme da se kreće biciklističkom stazom brzinom većom od

35 km/h.

Ukoliko na putu postoji biciklistička traka, vozač bicikla, mopeda i lakog

tricikla mora da se kreće desnom biciklističkom trakom u odnosu na smer kretanja

saobraćaja.

Na biciklističkim stazama za saobraćaj u oba smera vozila, vozač bicikla

mora da se kreće desnom stranom u smeru kretanja vozila.

Ako se dva ili više vozača bicikala, mopeda, tricikala i motocikala kreću u

grupi, dužni su da se kreću jedan za drugim.

 

Znači krenemo nas 30 i napravimo kolonu od 100metara???

Aha!

Nikako drugacije ne bih ni vozio  ;)

I kako to mocno izgleda ...  ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Iz Zakona o bezbedosti saobraćaja:

 

74) preticanje je prolaženje učesnika u saobraćaju pored drugog učesnika u saobraćaju koji se kreće kolovozom u istom smeru,

75) obilaženjeje prolaženje učesnika u saobraćaju pored drugog učesnika u saobraćaju koji se ne pomera, objekta ili prepreke na kolovozu,

 

 

Čitava sekcija samo za preticanje i obilaženje:

 

11. Preticanje i obilaženje

Član 53.

Preticanje i obilaženje vrši se sa leve strane vozila koje se pretiče.

Preticanje mora da se vrši sa desne strane ako je vozilo na kolovozu zauzelo takav položaj i njegov vozač daje takav znak da se sa sigurnošću može zaključiti da to vozilo skreće ulevo.

Tramvaj koji se kreće po šinama postavljenim na sredini kolovoza sme da se pretiče samo sa desne strane, ako između njega i desne ivice kolovoza postoji saobraćajna traka.

Na putu na kome postoje najmanje dve saobraćajne trake namenjene za saobraćaj vozila u istom smeru, na kome su kolone vozila, brže kretanje vozila u jednoj traci od kretanja vozila u drugoj traci ne smatra se preticanjem.

Na putu u naselju na kome postoje najmanje dve saobraćajne trake namenjene za saobraćaj vozila u istom smeru, prolaženje sa desne strane vozila koje se ne kreće krajnjom desnom saobraćajnom trakom, ne smatra se preticanjem.

 

Član 54.

Vozač kome je dat znak za preticanje dužan je da pomeri svoje vozilo ka desnoj ivici kolovoza.

Vozač ne sme da povećava brzinu kretanja svog vozila dok ga drugo vozilo pretiče.

 

Član 55.

Preticanje ili obilaženje vozač sme da vrši samo ako time ne ometa normalno kretanje vozila koja dolaze iz suprotnog smera kada na putu ima dovoljno prostora za bezbedno izvođenje tih radnji.

Vozač ne sme da vrši preticanje ili obilaženje kada time može ugroziti druge učesnike u saobraćaju. Vozač ne sme vozilom da započne preticanje ili obilaženje:

1) kolone vozila,

2) ako je vozač koji se kreće iza njega otpočeo preticanje ili obilaženje,

3) ako je vozač ispred njega na istoj saobraćajnoj traci dao znak za preticanje ili obilaženje,

4) ako bi time ugrozio bezbednost saobraćaja ili ometao saobraćaj iz suprotnog smera,

5) ako po izvršenom preticanju ili obilaženju ne bi mogao da se vrati u saobraćajnu traku kojom se kretao pre toga bez ometanja ili ugrožavanja ostalih učesnika u saobraćaju,

6) zaustavnom trakom,

7) na početku prevoja, na prevoju, ispred i u nepreglednoj krivini, osim na kolovozu sa najmanje dve saobraćajne trake za kretanje vozila u istom smeru,

8 ) u tunelu, osim u tunelu sa najmanje dve saobraćajne trake za kretanje vozila u istom smeru,

9) vozila koje se približava pešačkom prelazu ili ga prelazi,

10) vozila koje se zaustavilo i zaustavlja radi propuštanja pešaka na pešačkom prelazu,

11) na prelazu puta preko železničke ili tramvajske pruge,

12) kolone vozila pod pratnjom,

13) saobraćajnom trakom za spora vozila,

14) na mestu gde je to zabranjeno saobraćajnom signalizacijom,

15) na način da prelazi vozilom preko neisprekidane uzdužne linije pri čemu koristi saobraćajnu traku namenjenu za kretanje vozila iz suprotnog smera.

Obilaženje zaustavljene kolone na putu je zabranjeno ako se vozač nakon obilaženja ne bi mogao bezbedno uključiti na saobraćajnu traku namenjenu kretanju vozila u smeru u kome se on kreće.

Izuzetno, obilaženje u slučaju iz stava 3. tačka 15) ovog člana je dozvoljeno, pod uslovima iz stava 1. ovog člana.

Vozač koji pretiče dužan je da svoje vozilo drži na potrebnom rastojanju i odstojanju od vozila koje pretiče, tako da ga ne ometa niti grožava druge u saobraćaju.

 

Član 56.

Posle preticanja ili obilaženja vozač je dužan da se, bez ometanja ili ugrožavanja ostalih učesnika u saobraćaju, vrati u saobraćajnu traku kojom se kretao pre toga.

 

Član 57.

Vozač ne sme da pretiče drugo vozilo neposredno ispred raskrsnice ili na raskrsnici koja nije sa kružnim tokom saobraćaja.

Neposredno ispred raskrsnice i na raskrsnici vozač u slučaju kada se kreće putem sa prvenstvom prolaza, sme da pretiče:

1) vozilo koje skreće u levo, a pretiče se sa desne strane,

2) vozilo koje skreće u desno, ali da pri tom svojim vozilom ne prelazi na deo kolovoza namenjen za saobraćaj vozila iz suprotnog smera,

3) vozilo koje se kreće na putu sa prvenstvom prolaza,

4) vozilo koje se kreće raskrsnicom na kojoj je saobraćaj regulisan svetlosnim saobraćajnim znakovima ili znacima koje daje policijski službenik,

5) bicikl, moped ili motocikl.

 

Član 58.

Ako se na sredini kolovoza nalazi površina koja nije namenjena za saobraćaj vozila, objekat ili uređaj, vozila moraju da ih obilaze sa desne strane. Površine, objekti ili uređaji iz stava 1. ovog člana koji se nalaze na sredini

puta sa jednosmernim saobraćajem mogu da se obilaze sa obe strane, ako saobraćajnim znakom nije drugačije određeno.

 

Dakle, ovo podebljano gore lijepo kaže da je preticanje ili obilaženje kojim se prelazi preko pune (neisprekidane) linije - zabranjeno.

 

I to se kažnjava:

 

Član 333.

Novčanom kaznom u iznosu od 5.000 kazniće se za prekršaj lice koji postupi suprotno odredbama iz sledećih članova ovog zakona:

78) člana 132. stav 3, osim kada je to ovim zakonom na drugačiji način propisano (svetlosni saobraćajni znakovi, saobraćajni znakovi ograničenja brzine kretanja, zabrane preticanja, prelaženja preko neisprekidane uzdužne linije u traku namenjenu za saobraćaj vozila iz suprotnog smera u svrhu preticanja i dr.)

 

 

Dakle, sve piše, samo treba da se pročita. Inače, zakon može da se skine u PDF verziji odavde: http://doku.mi.gov.rs/dokumenta/bezbednost/zakon%20o%20bezbednosti%20saobracaja.pdf

 

Ajd' sad pazite kako vozite. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Jutros sam gledao vesti i načelnik saobraćajne policije iz Ljermontovljeve je rekao da sledi pojačana kontrola motociklista i po pitanju nošenja obavezne opreme (kaciga, prva momoć) i po pitanju prekršaja u smislu preticanja preko pune linije, prekoračenja dozvoljene brzine, preticanje više vozila odjednom...

 

Moraćemo da pripazimo :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1392 postova
  • Lokacija: Beograd

Jutros sam gledao vesti i načelnik saobraćajne policije iz Ljermontovljeve je rekao da sledi pojačana kontrola motociklista i po pitanju nošenja obavezne opreme (kaciga, prva momoć) i po pitanju prekršaja u smislu preticanja preko pune linije, prekoračenja dozvoljene brzine, preticanje više vozila odjednom...

 

Moraćemo da pripazimo :D

nek pokusa da nas kontrolise u subotu!

 

a sta ima da pripazimo kad ovde na bjb svi vozimo po ps-u?  ;D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 573 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: SKUTERAŠ :)

Jutros sam gledao vesti i načelnik saobraćajne policije iz Ljermontovljeve je rekao da sledi pojačana kontrola motociklista i po pitanju nošenja obavezne opreme (kaciga, prva momoć) i po pitanju prekršaja u smislu preticanja preko pune linije, prekoračenja dozvoljene brzine, preticanje više vozila odjednom...

 

Moraćemo da pripazimo :D

 

Ministarstvo finansija zaribalo sa naplatom PDV-a i akciza, pa krpe iz Ministarstva unutrasnjih poslova rupe u budzetu :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Da...i pročitah pre neki dan da je planiran prihod u kasu MUP-a u toku 2010. g. oko 80 miliona evra a za prvih tri meseca nije im ušlo ni 5 milona... ;D Ne ispunjavaju normu pa zato kažem da se bojim kažnjavanja i zbog zalepljene mušice na viziru :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Da...i pročitah pre neki dan da je planiran prihod u kasu MUP-a u toku 2010. g. oko 80 miliona evra a za prvih tri meseca nije im ušlo ni 5 milona... ;D Ne ispunjavaju normu pa zato kažem da se bojim kažnjavanja i zbog zalepljene mušice na viziru :D

 

Naj***smo k`o zuti... >:( >:(>:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja