Jump to content

Moto Zajednica

Uvoz motor iz Italije

Recommended Posts

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ6 - BMW R1200GS - Yamaha Xmax 400

Ako nekoga zanima, sad posle višegodišnjeg uvoza mogu podeliti neka iskustva oko nabavke motora iz Italije.

Malo se menja situacija na našoj carini jer uvode novi način obračunavanja vrednosti motora i obračuna poreza.

Po starom običaju kad nam nešto ukinu i smanje na kraju više platimo.

Pošto se ukida carina uveden je novi obračun po kojem vrednost motora procenjuju na osnovu katalog našeg AMS u kojem su cene motora mnogo veće nego što se realno plate napolju, pa samim tim obračun poreza bude mnogo veći.

Sama procedura uvoza motora je ostala ista i posle traženja motora preko interneta na primer sa sajtova

www.moto.it

www.subito.it

www.motoexport.it

www.auto.secondamano.it/moto/

Posle odabira motora koji Vam se sviđa i tada počinje proces kupovine,

Kad uspostavimo kontakt sa prodavcem, ugovara se vreme za pregled motora i ako sve odgovara dogovara se trgovina.

Prva stvar je da se izvrši odjavljivanje motora i dobija poseban obrazac (potvrda) sa hologramom CDP, kao dokaz da motocikl nije ukraden i druga stvar jeste da se obavezno pribavi originalna saobraćajna dozvola koja takođe mora biti odjavljena u smislu da su tablice vraćene policiji, što se potvrđuje pečatom na dozvoli koji se stavlja u policijskoj upravi.

Olakšavajuća okolnost je ta da oba ova dokumenta pribavlja prodavac motora, a ne kupac, ali to prodavac obično traži da se plati i košta oko 70-80 €. Nakon isplate motora sačinjava se račun (faktura) u kome se navode pored svih ostalih generalija i podaci o prodavcu (koji i izdaje račun), podaci o kupcu i cena motora. Obzirom da će naša carina da ocarini motor po kataloškoj vrednosti za to godište, taj model i tu zapreminu motora, a ne po ceni iz fakture, proverava se sa špediterom, koji će vam izvršiti proceduru carinjenja motocikla, na koliko će ga carina proceniti i pravi se račun na taj iznos. . Tek kada se i ovo završi, motor je spreman za transport.

 

Carinjenje motora na ulasku kamiona u Srbiju je obavezno i tu se najčešće radi tzv. propratnica kojom se motor od strane pogranične carinske službe zvanično upućuje na konačno carinjenje u onu ispostavu koju ste prethodno odredili.

Kada motor stigne na svoje konačno odredište smešta se u carinsko skladište i tu stoji dok se procedura carinjenja ne završi. Proceduru carinjenja vrši špediter i vi kao budući vlasnik motora sa tim nemate ništa. Na vama je da sačekate da vam neko iz špedicije javi koliki su troškovi carine i poreza kako biste to što pre uplatili prema detaljnim uputstvima špeditera. Odmah po uplati priznanicu odnosite svom špediteru koji ih dalje prosleđuje carini kao dokaz da ste platili dažbine na uvoz motocikla. Nakon ovoga ostaje vam da još platite špediteru za uslugu carinjenja koju je za vas izvršio. Čitava ova ”priča” traje između tri i pet dana, ali zbog gužve zna da bude i duža, a sve u zavisnosti gde se vrši carinjenje motora. Najzad, kada je sve ovo završeno možete preuzeti svog toliko željenog ljubimca.

Nije toliko komplikovano, ali treba imati malo strpljenja i sreće, jer ipak kupovina polovne stvari je uvek rizik.

Ako nekog zanima nešto konkretnije pitajte slobodno.

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Kawa EX500

Cisto ako nekog zanima, prosle godine porez na Transalpa 600 1992 god platio sam 100 evra, tako ako neko planira da ga uveze da zna odprilike cenu poreza !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Trstenik
  • Motocikl: cbr900rr-xl1000v varadero

Napokon su izjednaceni troskovi

uvoza za motore iz Ch i ostalih evropskih drzava....

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ6 - BMW R1200GS - Yamaha Xmax 400

Da, sada se koristi jedinstven katalog bez obzira gde je kupljeno vozilo.

Pre su gledali katalog zemlje iz koje se uvozi, jer je recimo isti motor u Nemačkoj skuplji i za nekoliko hiljada € u odnosu na isti takav u Italiji, naravno odnosi se na novi motor. Ima tu i razlike u opremi i specifičnim zahtevima za Nemačko ili Švajcarsko tržište u pogledu zahtevnijih ekoloških normi ali i većih poreza.

 

Prednosti kupovine napolju su da je motor tamo održavan u ovlašćenim servisima sa mnogo kvalitetnijim uljima i originalnim delovima, a smanjivanje kilometraže se smatra krivičnim delom, pa se zbog visokih kazni ne radi to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Којекуде, 484 postova
  • Lokacija: Borča-Bgd

Odlicno, hvala na pojasnjenjima posto se i sam interesujem za uvoz iz Italije. :-) Od prilike znam okvirno proceduru ali nisam znao koji su okvirni troskovi tamo u Italiji te ovde u Srbiji za recimo Honde Transalp i Varadero 1996,2002. Hvala PSYCHO.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 360 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TDM 900

Odlicno, hvala na pojasnjenjima posto se i sam interesujem za uvoz iz Italije. :-) Od prilike znam okvirno proceduru ali nisam znao koji su okvirni troskovi tamo u Italiji te ovde u Srbiji za recimo Honde Transalp i Varadero 1996,2002. Hvala PSYCHO.

 

Onih 100 evra od prosle godine zaboravi, sad je skuplje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

 

Prednosti kupovine napolju su da je motor tamo održavan u ovlašćenim servisima sa mnogo kvalitetnijim uljima i originalnim delovima, a smanjivanje kilometraže se smatra krivičnim delom, pa se zbog visokih kazni ne radi to.

 

Nije bas 100% tako. Treba paziti, jer i "napolju" ipak zive ljudi. Sansa je veca da neko "napolju" ima vece prihode, pa ce uloziti vise u motor, ali ima dosta preprodavaca koji npr. naspu gusce ulje, obrisu isto sa viljuske, sve dobro uglancaju i NARAVNO vrate kilometre, alfu i omegu marketinga polovnih vozila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 201 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: BMW F650GS DAKAR

Mene interesuje koliko se moze vjerovati kad napisu u kakvom je stanju motor.I mogu li se izvaditi nekakve probne tablice(koliko izlaze para),posto bi se sa motorom vratio kuci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Mozda je malo off ali bi mi znacila informacija.

Trebam da prenesem motor na svoje ime. Motor je vec registrovan u Srbiji samo u drugom gradu, na fizickom licu je i ja ga prenosim na moje ime dakle isto fizicko lice.

Da li ova promena kataloga znaci da ce i mene porez za prenos vise kostati bez obzira na to sto je motor vec uvezen i registrovan i da li je ovo vec pocelo da se primenjuje ili tek treba?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Којекуде, 484 postova
  • Lokacija: Borča-Bgd
Mene interesuje koliko se moze vjerovati kad napisu u kakvom je stanju motor.I mogu li se izvaditi nekakve probne tablice(koliko izlaze para),posto bi se sa motorom vratio kuci.
Pise ti negde gore u tekstu. Nema probnih tablica za motore, moras na kamionce pa na put.. Uvozio sam auto iz It i svi su me savetovali da uzmem na severu zemlje jer je bogatiji a samim tim i ljudi bolje odrzavaju vozila.. U sustini isto kao i da verujes nasima pa ako ne proveris dobro kako ti zapadne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 201 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: BMW F650GS DAKAR

Ja sam uvozio iz Njemacke,al sa Italijom nisam imao iskustva pa me zato i interesuje.Mislim na to da svabo uslika ogrebotine i sl. a za talijane ne znam.

Mene interesuje koliko se moze vjerovati kad napisu u kakvom je stanju motor.I mogu li se izvaditi nekakve probne tablice(koliko izlaze para),posto bi se sa motorom vratio kuci.
Pise ti negde gore u tekstu. Nema probnih tablica za motore, moras na kamionce pa na put.. Uvozio sam auto iz It i svi su me savetovali da uzmem na severu zemlje jer je bogatiji a samim tim i ljudi bolje odrzavaju vozila.. U sustini isto kao i da verujes nasima pa ako ne proveris dobro kako ti zapadne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

Italijani su ti poput nas ako ne i gori. Ima postenih ali vecina ce gledati da te bar za nesto zajebe. Dve godine sam ziveo tamo i tek tri dana pred polazak u srbiju sam nasao sebi motor. Mnoge sam gledao i u vecini slucajeva kao i kod nas, preko telefona sve super a kad dodjes tamo banana. Inace probne table u italiji ne postoje kao ni one za izvoz. Varijanta je samo prikolica. Moras da napravis ugovor i odjavu za izvoz. Ako ti neko drugi doteruje a ugovor je na tvoje ime onda i on treba da ima ovlascenje od tebe. E sad to oko ugovora je problem. Neko kaze da jos uvek prolazi od notara(sto je kostalo desetak evra) neko kaze da vise ne moze tako i da moras da imas ugovor da se kupio od nekog registrovanog dilera, placa, salona itd. Znaci i ako se tamo vodi na privatno lice ugovor ti izdaje ta kuca. Sa fals racunima se ne igraj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ6 - BMW R1200GS - Yamaha Xmax 400

Evo stigao i motor iz Italije, u pitanju je Suzuki V-storm DL650 2006. carina i porez po ovim novim uslovima je izašla 46.000 din

 

Donešen na kamionu i ovako izgleda

http://www.piaggio.co.rs/uvoz_iz_Italije.html

 

ako ima još nekih pitanja...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ6 - BMW R1200GS - Yamaha Xmax 400

Evo još zanimljiv podatak, upravo je ocarinjena Yamaha XTX 2005. godište - carina i porez po novom obračunu je izašla 39.000 dinara što je značajno povećanje od prošle godine kada je za isti model tog godišta, plaćeno 23.000

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Beograd

Italijani su ti poput nas ako ne i gori. Ima postenih ali vecina ce gledati da te bar za nesto zajebe. Dve godine sam ziveo tamo i tek tri dana pred polazak u srbiju sam nasao sebi motor. Mnoge sam gledao i u vecini slucajeva kao i kod nas, preko telefona sve super a kad dodjes tamo banana. Inace probne table u italiji ne postoje kao ni one za izvoz. Varijanta je samo prikolica. Moras da napravis ugovor i odjavu za izvoz. Ako ti neko drugi doteruje a ugovor je na tvoje ime onda i on treba da ima ovlascenje od tebe. E sad to oko ugovora je problem. Neko kaze da jos uvek prolazi od notara(sto je kostalo desetak evra) neko kaze da vise ne moze tako i da moras da imas ugovor da se kupio od nekog registrovanog dilera, placa, salona itd. Znaci i ako se tamo vodi na privatno lice ugovor ti izdaje ta kuca. Sa fals racunima se ne igraj.

Ako kupim od fizickog lica ko moze drugi da mi izda/overi ugovor nego notar? Na koju kuću misliš da izdaje kupoprodajni ugovor izmedju dva fizicka lica?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ6 - BMW R1200GS - Yamaha Xmax 400

sve je ostalo isto po pitanju ugovora.

Ako uvozis za poznatog kupca, odnosno za sebe, pravi se ugovor na svoje ime i overava se kod notara. Sa tim ugovorom bez problema se ovde carini i dobijas sve papire na to ime.

Ako zelis da ga prodajes dalje pa da ne placate porez na promet, onda se moze uvesti na firmu, ali je potrebno napraviti ugovor izmedju privatnog prodavca u Italiji i firme ugovor, pa onda uvesti ovde na firmu, tek tako dobijas racune da su na firmu i ovde se prodaje "na ime kupca" znaci odmah se pravi racun na kupca i registruje bez odlaska u opstinu, kupoprodajni ugovor i placanje poreza.

Ali naravno tamo se placa pravljenje dva ugovora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja