Jump to content

Moto Zajednica

Akumulator uvek prazan?

Recommended Posts

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Kad crkne celija onda samo menjanje pomaze? Cini mi se da i meni sledi kupovina novog akumulatora ali odmah kupim i punjac pa ga jednom mesecno napunim..odrzavanje je mama i tata sve tehnike i tehnologije. Nisam znao, sada znam da i akumulator ima dusu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: Honda PCX 125

Aj da ne otvaram novu temu..zanima me koliko dugo bih mogao da punim telefon/tablet na akumulator motora dok je on ugasen? :) npr kampujem negde i treba da napunim telefon za sutra..a ne bih voleo da ujutru nmgu da upalim :)

 

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12230 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Obično se ti uređaji pune sa nešto manje od 1A struje što znači da više od 2 - 3 sata ne bi smelo da traje punjenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: Honda PCX 125

Da li bih onda treba da ga malo upalim npr ili mu to u leru ne bi nista pomoglo? :)

 

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12230 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

U leru obično ne puni ni jedan motor, morao bi malo da mu daš po gasu :) Prag punjenja je većinom oko 1700 1/min.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Nabavio punjac juce..najslabiji model pise 5 ampera na njemu. Link ima u ovoj temi negde gore kupujemprodajem, e pa taj. Spojim prvo unimer da vidim napon na akumulatoru, stajao na hladnom u garazi u motoru, 10.74 volta ili 1.79 po celiji a minimum minimuma je 1.74 po celiji za ove zatvorene tzv. bez odrzavanja. Prikacim i punjac, napon se penje na 16.8 volti, to mi se ne svidja bas puno jer bi trebalo da punim sa 14.7 volti ali ajde nema veze. Nakon 5 sati punjenja, treba ici da se spava, necu da ga ostavljam tokom noci da mi ne prosvira nesto, iskljucim, ostavim akumulator pored prozora. Jutros izmerim voltazu 12.8 volti. Lici da je dobro. Spojim ga na jos 2 sata da se puni, sada cu da skinem pa cu da vidim sta se desilo. Probacu danas motorom na posao, ne mogu vise da izdrzim nedeljama se nismo vozili. Magla je, klizavo, polako cu.

 

Jedino sto me buni je ampermetar na punjacu stoji na nuli sve vreme. E sad moguce je da ampermetar ne radi ili je struja punjenja mala oko 300mA pa je ne registruje. Ovo je unibat od 4Ah i on se puni sa nekih 300mA i treba mu oko 10-12 sati da se skroz napuni. Necu da ga drzim toliko zbog napona koji je kao sto sam rekao oko 16.8 volti sto je malo puno.

 

Sutra je subota pa cu imati vremena da uzmem unimer pa proverim kako mi motor puni kad prikacim akumulator i malo dam gas da vidim da li je to u redu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2485 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

 

ivan88

Na mom punjaču ampermetar pokazuje jačinu struje kojom punim aku. U startu je ta struja veća da bi kako se aku puni ona bila sve manja i kad se napuni na ampermetru stoji skazaljka na nuli. To mi je znak da je proces punjenja završen.

 

Tako bi trebalo da bude i kod tebe da bude.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8922 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Prikacim i punjac, napon se penje na 16.8 volti, to mi se ne svidja bas puno jer bi trebalo da punim sa 14.7 volti ali ajde nema veze. Nakon 5 sati punjenja, treba ici da se spava, necu da ga ostavljam tokom noci da mi ne prosvira nesto, iskljucim, ostavim akumulator pored prozora. Jutros izmerim voltazu 12.8 volti. Lici da je dobro. Spojim ga na jos 2 sata da se puni, sada cu da skinem pa cu da vidim sta se desilo.

 

Jedino sto me buni je ampermetar na punjacu stoji na nuli sve vreme. E sad moguce je da ampermetar ne radi ili je struja punjenja mala oko 300mA pa je ne registruje. Ovo je unibat od 4Ah i on se puni sa nekih 300mA i treba mu oko 10-12 sati da se skroz napuni. Necu da ga drzim toliko zbog napona koji je kao sto sam rekao oko 16.8 volti sto je malo puno.

 

Sutra je subota pa cu imati vremena da uzmem unimer pa proverim kako mi motor puni kad prikacim akumulator i malo dam gas da vidim da li je to u redu.

 

Koliko ce punjac puniti zavisi od stanja akumulatora, to sto je pokazao 16.8V u startu punjenja ne znaci da ne valja, znaci da ti je aku poprilicno slab pa je samim tim povukao vecu struju punjenja koja ce se postepeno smanjivati i na kraju pasti na 0 sto znaci da je aku pun, njegov kapacitet je na maximumu.

 

Takodje se moze desiti da prikacis aku na punjac i da 1,2h pokazuje 0 na skali, pa tek nakon npr. 3,4h da znake zivota i popne skalu punjenja na neku vrednost ili ti vraca se iz mrtvih.

 

Svaki akumulator bilo da je moto ili auto bitno je da ga punis manjom strujom vise sati nego vecom strujom manje sati jer moze doci do krivljenja celija i stradanja akumulatora i ako je bio skroz ispravan.

 

Jedan od faktora zasto nam crkavaju regleri ili alternatori na automobilima:

Video si koliko je povukao struje kada si nakacio punjac 16.8V sto nije malo. E sad, sta se desava, kada tako slab aku upalis preko kablova mislis super to je to, otisao sam....dopunice se... upravo tada si opteretio regler, jos kada upalis svetla, dodatno povecavas opterecenje sto rezultira da pregori nesto unutar reglera.

 

Pored kucnog punjaca treba imati unimer sa kojim bi s'vremena na vreme proverio stanje akumulatora, dolio kiselinu, punio po potrebi. Sa takvim, nazovi ga odrzavanjem smanjio bi mogucnost kvara reglera/namotaja/akumulatora i u svakom casu bio bi spreman za voznju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Tesko da ti je taj punjac dobar izbor za tako mali akumulator ali sad je gotovo.

10.74 V znaci da je bio totalno prazan i pitanje je kolika sada kapacitet ima zbog sulfatizacije.

A napon akumualtora posle punjenja meris tek posle 24 ili vise sati da bi video pravo stanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Stavio danas akumulator, motor lepo vergla, upalio, malo se vozio, mnogo lepse radi motor, kao kad sam ga kupio, nema vise stucanja. Izgleda mu falilo struje pa je i CDI stekao i nije radio kako treba.

Nisam merio napone, kisa je padala pa nisam hteo da kisne unimer i akumulator. Mislim da je sve kako treba. Razlog zasto se akumulator ispraznio je verglanje do besvesti kada se pokvasi svecica kada pada kisa, pa onda moram da ocistim puknutu kapicu i onda verglaj 20 puta dok se upali ponovo. Isto mi se i danas desilo 4 puta u roku od 30 kilometara, vidno iznerviran i blatnjav, ali sa saznanjem da treba da promenim kapicu iliti lulicu i nece vise biti verglanja do besvesti jer se motor nece gasiti ergo akumulator se nece isprazniti do koske. Svejedno, sad imam punjac pa cu ga jednom mesecno na punjac cisto da znam da je pun.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Moje iskustvo je cim pocne da slabije vergla cim malo zahladi napolju, to mu je pocetak kraja i samo je pitanje vremena kada cu morati kupiti drugi. A drzim ih uvek u kuci preko zime. Prosle godine merio onim aparaticem sto sam dobio uz njega, sijalo zeleno, valjda znaci 12V. Trenutno sija crveno sto znaci da je ispod 12v, nadam se da ce kada se dopuni drzati dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Sta ovo meri, sastav kiseline i ima li prakticnu primenu? Utvrdis da je kiselina za zamenu, sta?

 

http://www.kupujempr...lter_id=5738675

 

Bometar, sluzi za merenje gustine elektrolita (koncentraciju kiseline.) Koristi se za proveru stanja akumulatora tj dijagnostiku, dobra stvar ako znas da je koristis.Inace kiselina se ne menja jer ne isparava, destilovana voda se dosipa ako ima potrebe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja