Jump to content

Moto Zajednica

Brzi alpski đir

Recommended Posts

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Prvo o naslovu

 

Zasto "brzi"? Paaa ne bas zato sto smo mi brzi vozaci, naprotiv, vozim k'o tetka, vec zbog vremena koje smo imali na raspolaganju za turu od ovoliko kilometara.

 

Zasto "alpski"? Treba li ovo objasnjavati?

 

Zasto "djir"? Zanimljivije mi zvuci nego "krug" (posebno sto je pola ekipe crnogorskog porekla) a putanja je kruzna, dakle nismo se vracali istim putem.

 

Sad kad smo razjasnili osnovno, mozemo da pocnemo!

Uvod

Mozda cu malo udaviti uvodom, ali obecavam da necu toliko daviti dalje u tekstu. Pre svega da se predstavim(o).

 

 

Pre malo manje od 5 godina, kupih prvi motorcic od 125 u zivotu. Pre toga nikad seo na motor. Ne znam ni sam kako tacno se to uopste desilo ali desilo se. Par dana kasnije prijavio se na forum i poceo sa raspitivanjima kako je to krenuti na Zlatibor (iz Sapca) motorom. Iz ovog ugla izgleda presmesno ali tada je to bio poduhvat i to poduhvat koji nije uspeo. Ne znam zasto, ali nije. Prva turica pala je te godine nesto kasnije od nesto malo preko 200km i to je bilo to, skromno ali led je probijen!

 

Prve dve godine posedovanja motora vozilo se dosta ali nikada daleko. 2012. drug sa fakulteta, Crnogorac Mirko odlucuje da kupi yamahu xj6 i krece da pravi silne planove o putovanjima - prepun ideja.. Ja ga slusam al kao da mu nije jasno da mojih 125cc nisu bas previse pogodni za neki ozbiljan put (sad ne mislim tako, da se ne uvrede vlasnici manjih motora).

Ubrzo je i u meni ojacala zelja za necim jacim, sposobnijim za put i kao sto pisah na forumu kupih prvi veci motor, onaj koji i sad vozim, XJ6 bas kao i Mirko.

 

Malo se vozalo po okolini i posto je Mirko resio da se vrati u CG te 2012 se u ime toga odvazujemo na prvi duzi put. Bio je to vec svima poznati Transfagarasan sa Transalpinom. Za nas tada veliki podvig nakon dotadasnje najvece ture do Zlatibora. Zavrsilo se i to. Naucili smo dosta. Samopouzdanje poraslo, ali i apetiti.

 

Zima 2012/2013 duga i dosadna. Pocinje da se kuje plan za sledecu godinu. Da bi se nastavilo dobrim tempom, put mora da bude veci od proslog. Razne opcije se javljaju: od istoka, preko italije do zapadne evrope i alpa. Gledale se slike, mape i putopisi celu zimu... Menjao se plan vise puta ali nekako se ti Alpi uvek probijali na prvo mesto medju ostalim idejama. Valjda je zbog reklama za Milku, ko ce ga znati, ali ti alpi, iako nista o njima nismo znali, uvek su nekako mamili.. Marketing je cudo! Negde na prolece definitivno utvrdismo da idemo tamo i detaljniji planovi pocinju.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Pripreme

 

Pravljenje rute je vecim delom prepusteno meni. Pri tom sam se vodio uglavnom slikama sa google maps-a i street view-a. Zakucali smo neke fiksne tacke poput Stelvia na mapi i trazili najzanimljivije pravce izmedju tih tacaka. Mozda je moglo biti interesantnije, mozda nije ali nije ni bitno. Cilj je bio ziveti tih 7-10 dana na putu i proci kroz sto raznovrsnije predele u skladu sa nasim vozackim, vremenskim i finansijskim mogucnostima.

 

Kada smo dosli do neke manje-vise fiksne rute, trebalo je dogovoriti smer, posto je putanja kruzna. On je u Budvi, ja u Novom Sadu. S obzirom da je tih dana Exit pocinjao, resili smo da ipak on dodje do mene, odradi dan exit-a pa da krenemo.

 

Vracam se kuci i menjam gume dan pred polazak. Posle starih dobrih Roadsmart obuli smo nove Roadsmart 2 sa velikom nadom da ce nas voziti bezbedno kroz planine. Pomalo nervozan, prvi put skidam tocak na motoru sam, ali nekako uspevam da sastavim sve ali kapiram da zadnje plocice prakticno nemam a tolika brda su nam u planu!

 

SVIrajj.jpg

 

Dada, jesu to cuvene fila papuce ali nemojte vuci predrasude iz toga ovaj put,nisam ja takav :)

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Dok je mirko putovao ka NS ja u panici jurim plocice, kupujem pogresne, menjam.... Dolazim nekako do pravih plocica zahvaljujuci Markosu (dragi nam Yamaha uvoznici nisu imali nista odgovarajuce).

 

Mirko je u NS na exit-u, ja u Sapcu pakujem stvari . Od alata skoro nista sem onog koji je dosao uz motor. Od delova malo svecica, malo sijalica, malo sajli sa kojekakvim sitnicama, set za gume - standardno... Svima ovde dobro poznad Dane Deda me "naterao" da ponesem te sitnice sa sobom.. Ko zna, mozda i zatreba. Na motoru ugradjujem 2 uticnice za punjace kako bi se baterije punile u toku voznje jer ce se voziti dosta, 8-10 sati svaki dan. Od torbi imamo obojica po tank, bocne i kofer. Uz staro pravilo: "koliko dana toliko gaca" nismo mnogo komplikovali sa prtljagom. Nosimo samo osnovno.

 

I to je to. Dan pred put se zavrsava. Spavam koliko je moguce od treme pred polazak. Sutra se nalazimo u Rumi u 7 ujutru. Iz Rume polako krecemo zajedno prema Hrvatskoj.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Dan 1. Sabac (NS) - Kranjska Gora

 

Plan za prvi dan je jednostavan. Cist autoput kroz Hrvatsku i Sloveniju... Na karti to izgleda ovako:

TO4YpcQ.png

 

Ustajem u 6:00, oblacim se, isterujem motor ispred garaze.

SDmgI30.jpg

 

Dogovor je da se nadjemo na rumskoj raskrsnici, u 7:00. Ne volim onu nervozu pred polazak i uzurbano krecem. Obicno cim krenem nestane ta "predputna" nervoza ali ovaj put nikako da ode. Jos uvek nerazbudjen dovoljno dolazim do ukljucenja na autoput kod Rume, gasim motor i koristim momenat za par slika dok cekam Mirka.

 

yEFjfzO.jpgIma nesto posebno lepo u tim jutarnjim satima kada se krece na put, i kada radi ta trema, a sve je to jos jace kada si sam i imas vremena da mislis o tome. Sad dok kucam ovo, gledam ovu sliku i tacno znam kako je mirisalo to jutro. Cula se valjda pojacaju kada ste (pozitivno) napeti, bar tako kazu pametnjakovici sa discovery-a.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Razmisljam o tome sto nas ceka i tek sad, posle pola sata pocinje mozak polako da se prebacuje u "putni" rezim i ona nervoza nestaje.

 

Nisam imao previse vremena da slozim misli pred sam polazak jer je posle nekoliko minuta stigao i on iz pravca Novog Sada.

 

3CM5nAw.jpg

 

 

Sa sobom nosi zutu gumenu patkicu koja pripada Aleksi, njegovom sinu. Patkica ce putovati sa nama, zapamtice krajeve kojima je prolazila pa ce ispricati malom Aleksi svoje dozivljaje kada on dovoljno poraste da ih razume.

 

AatjteZ.jpg

  • Podržavam 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Posto je tura za Mirka pocela pre 600km, u Budvi, on ce zalepiti prvu zastavicu ovde, u Rumi. Spremili smo za svaku drzavu po jednu, cisto kao mali ritual da ozvanicimo nase prisustvo u drzavama kroz koje cemo proci.

AL9BtiJ.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Evo i nase dve natovarene bliznakinje kobile

 

l2TARcS.jpg

 

Posle kratkog preslisavanja ponetih stvari u utvrdjivanja da smo ponesto i zaboravili ali konacno krecemo!!!

 

kA6j0ij.png

 

Uh kad bih samo znao da recima izrazim tu euforiju! Nit sam neki vozac, nit sam vozio mnogo van drzave, a sad od jednom postajem svestan svega sto nas ceka i koliko potencijalno tesko i opasno moze biti ali uzivam u tom osecaju. Mislim da to ne treba ni opisivati.. Svi vi ovde vrlo dobro znate kako to izgleda!

 

Ako niste ljubitelj velike brzine tesko da mozete uzivati na 500-600 km neprekidnog autoputa kroz izuzetno dosadne predele Hrvatske. Sve se vise cini kao dobra odluka sto smo krenuli u ovom smeru, jer cemo najlosiji deo puta ostaviti iza sebe prvi dan. Granicu prelazimo vrlo brzo. Na samom prelazu nema stuba ili stakla na koje nije nalepljena zastava Evropske Unije u koju su nasi susedi nedavno usli. Mrki pogledi i drsko obracanje carinika nas ne iznenadjuje ali prolazimo sve to prilicno brzo i bez komplikacija. Dosadu od auto-puta ubijamo promenom tempa, medjusobnim preticanjem, saranjem levo-desno u traci... Sve samo da prodje vreme i kilometri...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Prvu pauzu pravimo kod neke drumske kafane gde i autobusi staju da odmore putnike. Kafa da nas razbudi i odrzi svesnim jos mnogo sati na motoru.

 

F6zbzL9.jpg

 

Par dana ranije smo napravili nalepnice zastavica drzava kroz koje cemo proci, te koristimo priliku da zalepimo prvu posle srpske, tj hrvatsku.

 

6VwybV5.jpg

 

Polako pocinje da radi glad, pa je plazma pri ruci, da je koliko toliko ublazi do vecere

 

SxKMkCD.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L
htedoh i ja ove zastavice da lepim, to ste vi shtampali ili negde kupili?

 

Treba povremeno zastati u pisanju i odgovoriti na pitanja publike :) Zastave smo napravili kod jednog clana foruma ali iskreno, ne secam se kod kog. Mogu da pogledam u poruke pa da javim ukoliko se taj clan sam ne javi ovde :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

I jos jedna odatle:

 

torPsJ6.png

 

Put je stvarno kvalitetan i moze se lepo peglati. Guzve nema, lako se vozi. Da nije tako ne znam kako bih izdrzao. Ne volim auto-put nikako...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Prvazajednicka slika i prvi predah od granice pada tek negde pred Bled.

n2J7Q3c.jpg

Prvamalo ozbiljnija pauza je kod Bled jezera. Ne izigravamo turiste, tj ne setamoprevise nego odmaramo kicme u stolici uz par slika iz okoline.

ZxNezlH.jpg

iRYM6xd.jpg

OZC3Qj0.jpg

Uay2ZmM.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Posle jos jedne kafe, put nas vodi dalje ka Kranjskoj Gori. . Okolina postaje zanimljiva a ocima vise nije dosadno! Konacno pocinjem da osecam zasto smo se uopste uputili na ovu stranu!

 

bjHIVj7.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Tamo smo smestaj nasli u jednom hostelu, ali u odvojenoj sobi. Parkiramo motore, istovarujemo stvari i onda setnja do centra na zasluzeno pivo!

 

58X0gwL.jpg

 

Na sve strane oko nas planine. A sutra se i vozimo kroz njih!

 

WJddAJ4.jpg

 

bbM2zko.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Kranjska Gora mi se jako svidela! Malo planinsko mesto, okruzeno planinama sa izuzetno lepim putevima na dohvat gasa, sa odlicnom prirodom u okolini.. Mi smo imali srece da nam je prozor sobe neposredno do reke. O cistoci slovenije ne treba trositi reci. Planiram da narednih godina odvojim jedan odmor samo za taj predeo.

 

Evo par slicica iz Kranjske Gore, mada nisu nesto preterano interesantne s obzirom na umor i glad

dkYPE1T.jpg

PFKJNpg.jpg

 

Id3TJ6x.jpg

 

hG25Uyu.jpg

 

Ddit07E.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

jx5Ozvp.jpg

 

DGfXmhy.jpg

 

vGRxg7U.jpg

 

Crvenilo oko ociju govori koliko lako mi je pao ovaj deo puta. Cirka se pivo, pa jos jedno u basti jednog finog puba koji nismo imali snage ni slikati. Dovukosmo se do smestaja negde oko ponoci. Prijatno iznenadjenje je bio zvuk potoka (ili omanje reke) pod samim prozorom. Steta sto se od cepica za usi, koje nosim zbog Mirkovog hrkanja, nije moglo uzivati u zuboru vode. Prijalo bi na sav taj umor.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Tu je kraj prvog i najmanje zanimljivog dana. Sutra idemo dalje... Ako ima zainteresovanih...

 

PS

Svaki od dana prati i odgovarajuci namontiran snimak. Nisu svi snimci gotovi ali cu se truditi da budu u skorijem periodu. Sutra cu okaciti snimak za prvi dan. Uzgred, evo i albuma sa svim slikama sa prvog dana:

 

 

Nastavice se...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja