Jump to content

Moto Zajednica

Obavezno tehnicko znanje za put

Recommended Posts

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Ovako nekako, davne 1983. otkinut ventil na magistrali kod Petrovca (CG). Zakrpljeno parčetom gume i "Tigrom" i izdržalo do Kotora (dokle je i trebalo!) preko Trojice - tada nije bilo tunela kroz Vrmac!

 

post-1935-0-54012600-1390263820_thumb.jpg post-1935-0-11487900-1390263846_thumb.jpg

 

A o potrebi za alatom... možda je najbolje pročitati putopise Zvoneta Šeruge. Čovek je proputovao pola Afrike sa jednim gumi defektom, ili Južnu Ameriku preko Anda, a da pojma nije imao o mehanici i nije nosio nikakav ozbiljan alat ili rez. delove. Tada je sreo nekog Italijana koji je putovao na Laverdi i sa sobom vukao 17 kg alata i delova!

Glavni kvarovi su bili lomljenje nosača kofera zbog loših puteva, što je rešavao kod lokalnih kovača, i jedan kvar alternatora, koji je seoski električar popravljao ceo dan ali je zahvaljujući dnevnoj inflaciji popravka koštala kao tura pića...

 

Nije to do Zvoneta Šeruge, več do motora..........1jezik.gif1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+
Hm,...kolko se sećam,Šeruga je proputovao nešto Azije,Afrike pa potom Južne Amerike sa Tomosom E 90 ali je nosio 10 kg delova i alata što su mu spremili u fabrici...

 

Štampar, zaboravio si gradivo! Jedan drugi Slovenac je Tomosima putovao po svetu - Tomo Križnar. Negde početkom 80-tih od Tomosa je dobio APN6 sa ugrađenom mašinom od T14, prednjom viljuškom od E90 i nešto rezervnih delova. Tim motorom je putovao po Africi, što mu inače nije bilo prvi put.

Šeruga je po Africi vozio Suzuki od 100 ccm, koji je kupio kada je shvatio da stopiranjm neće daleko stići. Pre toga nikada nije vozio motor. Lokalnim policajcima je umesto dozvole pokazivao planinarsku knjižicu!

Po sev. Americi je putovao prvo Yamahom XT550, zatim Suzukijem GS450L, koji je u Kaliforniji zamenio za skoro nov četvorocilindrični GS550L kojim je prešao centralnu i južnu Ameriku a na povratku je morao da ga ostavi u Trstu, jer mu naši carinici nisu dozvolili da uđe u zemlju sa stranim tablicama (CA-USA). Za put preko Azije i Australije do Novog Zelanda, nabavio je nov BMW R80G/S, dodatno opremljen i ojačan (imao je saputnicu - Romana Dobnikar),a u "Tehnounionu" tadašnjem zastupniku BMW-a prošao je i kraći kurs o održavanju i popravkama, koji mu na svu sreću nije trebao na putovanju. Na svim putovanjima glavni problem su bili karburatori zbog lošeg goriva. Imao je više padova, sa jednim prelomom ključne kosti, ali i jedan incident u Indiji gde je zakačio dete bočnim koferom sa, nažalost, fatalnim ishodom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+

Dobro, nisi zaboravio, samo si malo pomešao stvari...

Tomo Križnar je 1979 prešao oko 16.000 km po južnoj Americi Tomosom E90 sa pomenutih 10 kg rez. delova, a prethodne godine je takođe Tomosom T14 obilazio Afriku.

Pomenuti E90 je bio pripremljen u Kopru za put, a po završenom putovanju avionom je vraćen nazad u fabriku. Od dodatne opreme imao je napravljene nosače prtljaga i kante za gorivo i ugrađen volan od "cross juniora". Na putu ga je pratilo dosta problema, već si pomenuo kidanje žbica, navarivanje istrošenih osovina točka i zadnje viljuške, ležajevi točkova, zavarivanje korpe kvačila i magneta za konus, pregrevanje i hlađenje mokrom krpom paljenja, neizbežni su bili gumi defekti i pucanje sajli. Svetla tačka su bile "Bosna" svećice koje su avanturu izdržale bez problema. Tomo Križnar je kasnije, 90-tih godina, putovao po svetu biciklom.

Inače, pre par godina su se Križnar i Šeruga posvađali pred kamerama Slovenačke televizije, gde je Križnar nazvao Šerugu ratnim profiterom i napustio studio!

 

Evo, neću više, izoffovasmo temu skroz!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši baksuz :), 598 postova
  • Lokacija: Beograd / Leskovac
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Mislim da zapravo uopste niste offovali temu, vec nama mladjima, koji o tim putovanjima nista nismo culi, dokazali da se sranja desavaju, nosio ili ne nosio rezervne delove, i da je zapravo vaznije sporazumeti se sa lokalnim kovacem, limarom, elektricarom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

... i da je zapravo vaznije sporazumeti se sa lokalnim kovacem, limarom, elektricarom...

 

Odes kod kovaca i kazes mu da ti malo izlupa sport mode ...nesto nece. :D

 

Meni pre 17-18 godina kovač popravljao pumpu goriva na fići, u kovačnici. Imao je i teraco na stepenicama, pa je i dobro izravnao, pa ti vidi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+
(Sećaš li se ekspedicije Kragujevac-Kilimandžaro sa Zastavom 101 ?)

Bio sam klinac, ali naravno da se sećam! Čak sam jednu od tih zastava 101 video uživo, stajala je neko vreme iza jedne zgrade u Cvijićevoj ulici u Beogradu. Mada, o tome, i još nekim automobilskim i kamionskim ekspedicijama bi trebalo otvoriti posebnu temu, ima interesantnih momenata. Kada smo već kod tog uživo, video sam (i opipao!)i Šerugin BMW jednog leta (88.-89.) u Poreču. Zaista je impozantno izgledao aluminijumski rezervoar od 40 litara na njemu. Što neko reče : "Ovo je kao da uzjašiš krov od fiće!"

Mada, od moto putnika sa ovih prostora, zasluzuje da se pomene Imre Salma iz Hajdukova kod Subotice. Čovek je 70-tih učestvovao na FIM relijima po Evropi sa svojim ROG-om. Za one mlađe - to je pravi bicikl sa pomoćnim motorom. O njemu je pisao britanski "Motorcycle news", a japanska TV snimila reportažu. Lep dokaz da nije sve u kubikaži, a danas se ni do trafike ne kreće bez bar 1000 ccm...

post-1935-0-88029000-1390429414_thumb.jpg

post-1935-0-57048700-1390429424_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • SuperStar, 1098 postova
  • Lokacija: Ćićevac
  • Motocikl: MonsteR

ja nosim sve živo sa sobom kada krećem na put, od krpljenja guma, sprejeva, ključeva, alata, ulja do antifriza kao rezerva :D naravno za duže puteve...................sa druge strane neke stvari ne umem da odradim sam, pa se uzdam u kolege :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8142 postova
(Sećaš li se ekspedicije Kragujevac-Kilimandžaro sa Zastavom 101 ?)

Bio sam klinac, ali naravno da se sećam! Čak sam jednu od tih zastava 101 video uživo, stajala je neko vreme iza jedne zgrade u Cvijićevoj ulici u Beogradu. Mada, o tome, i još nekim automobilskim i kamionskim ekspedicijama bi trebalo otvoriti posebnu temu, ima interesantnih momenata.

 

Ova ekspedicija "kečevima" na Kilimandžaro jedno mi je od najranijih sećanja uopšte. Bila je i dokumentarna putopisna emisija na jednom od tadašnja dva kanala televizije. I to u boji! Gledao sam pažljivo i sećam se živo.

 

Možda je sećanje tako jako, jer je vođa ekspedicije (Džo, tj. Branimir Perić, reli vozač, možda ga se sećate, ako ne po čemu drugom, kao čoveka sa start zastavom u "Nacionalnoj klasi", koji Flojda proglasi najzad pobednikom!) bio otac moje školske poznanice. I vlasnik jedne od prvih privatnih palačinkarnica i sendvičara u Beogradu (u Bloku45!). Pa smo kasnije, kao školarci, često svraćali i slušali.

 

Verujem da sam se još tada zarazio virusom putovanja, tako to ide, a crvena Zastava 101, ispisana belim slovima i prošarana reklamama, mi je i danas živa u sećanju.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6318 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ja sam slusao price kako je nas komsija i legenda sa stare Cukarice "Bane Krezon" trebalo da ide na tu ekspediciju. Dobar deo radnog veka je proveo u RTSu, a kao izuzetan poznavalac mehanike, bio je pravi kandidat za tako nesto. Medjutim, zajeban karakter je po ko zna koji put kumovao da mu se u zivoti ovo nedesi. Onako po srpski...Njegova zivotna prica jako podseca na "Price iz radionice".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2355 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ala je bilo veselo u ovom prvom kecu kad se Ćira okrenuo i podigao uši ...hehehe

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2355 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Hehehe... Gari Kekan,ostaju zirafe u prašini...

"Vozila dobra i kad putevi nisu"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+
Možda je sećanje tako jako, jer je vođa ekspedicije (Džo, tj. Branimir Perić, reli vozač, možda ga se sećate, ako ne po čemu drugom, kao čoveka sa start zastavom u "Nacionalnoj klasi", koji Flojda proglasi najzad pobednikom!) bio otac moje školske poznanice. I vlasnik jedne od prvih privatnih palačinkarnica i sendvičara u Beogradu (u Bloku45!). Pa smo kasnije, kao školarci, često svraćali i slušali.

 

Da, pokojni Vladimir Perić Džo, jedna od legendi auto sporta u Jugoslaviji, jedan je od glavnih "krivaca" za ekspediciju "KK", ali i "Od Aljaske do Ognjene Zemlje" golfovima iz TAS-a ( jedna posada je, čini mi se, "emigrirala" zajedno sa golfom u SAD!), "Autobol" utakmica fićama, "Letnje lige" na Ušću koju je jednom prilikom gledao Niki Lauda i rekao: "Neverovatno, deset automobila juri ka krivini kroz koju mogu da prođu samo dva, i niko ne koči, svi dodaju gas!"

Inače, Džo je imao 140 kg kada je bio u najboljoj formi, ali mu to nije smetalo da se bavi relijem, tačnije bio je specijalista za maratonske reli trke. Legendarne su njegove vožnje u Mazdi 1500...

Na reliju "Tour dEurope" 1973. godine nastupile su dve fabričke ekipe "Crvene Zastave" sa Z101. Paliković-Nađ i Perić-Carevac. Ukupna dužina itinerera je bila 14.000 km. Interesantno je da automobili namerno nisu "frizirani" da bi im se ispitale mogućnosti. Posada Paliković-Nađ je zauzela 1. mesto u klasi do 1500 ccm, odnosno 4 u gen. plasmanu, a Perić-Carevac 9. odnosno 20. mesto. Pre toga Džo je "Tristaćem" takođe "harao" Evropom. Trke su bile poligon za proveru zastavine inovacije - prebacivanje komande menjača sa volana na pod. Što se tiče ekspedicije na Kilimandžaro, iako uspešna, nije medijski dovoljno eksploatisana jer je, navodno, došlo do promene rukovodstva u "Zastavi" pa su automobili koji su učestvovali umesto u muzeju završili kao sluzbena vozila u "Zastavinim" poslovnicama, gde im se gubi trag... U ekspediciji su učestvovala 4 keca izlepljena imenima sponzora i jedan potpuno serijski koji je sluzio za snimanje reklamnog materijala. Učesnik ekspedicije je bio i režiser Branko Baletić, koji se brinuo o snimanju video materijala. Film je bio izgubljen godinama, ali je jedna kopija pronađena i prebačena u digitalni format, a nalazi se u kinoteci u Podgorici.

A, rekao sam da neću da offujem temu ...

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Evo danas se nađem sa starim u birtiji i naiđe neka ekipa i krenu "lovačke" priče iz trkaćih dana ... iako sam dobar dio tih priča i sam doživio i preživio, ne mogu ti opisati koliko se zanimljivo "vratiti" u ta vremena i istu priču slušati na različite načine.. ili ti ga kako je to netko doživio u tom trenutku ... svi smo bili na istom mjestu u isto vrijeme, ali smo određene događaje gledali svojim očima ... i onda kad krenu priče.. zajebancija .. e čovječe, zaista bih mogao to satima i satima slušati ... :care:

 

a o znanju... šta da ti pričam kad sve znaš i sam .. :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6297 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

 

Ima tih priča auuuh...nego me mrzi da kuckam a mogao bih.Npr.''šta mi se desilo jedared kad sam išo u Slav.Požegu a još sam deran bio'' ...ni dozvolu nisam imao a ''tehničkog znanja'' malo,jako malo... :D

Skupi volje, pazljivih citalaca ces imati sigurno, ako bude upola zanimljiv kao prosli, bice prava poslastica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+
A Đorđe je kako vidiš živa enciklopedija :care:

 

Skupilo se toga tokom godina, nešto u glavi ali najviše u arhivi, izbaciće me žena iz kuće zajedno sa njom...

post-1935-0-84471500-1391026823_thumb.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2826 postova

setih se jos jedne bitne stvari a to je uze za slepovanje.Kad smo mi sa istoka drzave isli na grobnik osamdesetih sa sa mz,cz,jawa i ostalo, bilo je potrebe i za slepanjem i onda ti netreba nikakvo tehnicko znanje osim da vezes konopac

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+
Hahaha...eh,...šta je para otišlo na novine mogao bi se kupiti solidan motocikl...

 

E, to je stara škola, da vide ovi mlađi sa kakvim se predznanjem seda na motor! U stvari, kako objasniti da je u to vreme "pravi" motocikl bio teško ostvariv san. Sanjali smo o "velikim" i "pravim" motorima, a vozili "Tomose", MZ i "Jawe". Štampar je opisao finansijske i administrativne vratolomije oko kupovine "Laverde", tada si kupovao jedan motor sebi a jedan državi. Da ne pominjem uvozne kvote, tako da nije bilo dovoljno da imaš pare, već si morao da imaš i sreću (vezu) da dođeš do motora! Zato nije ni čudo da smo prosto gutali sve časopise u kojima je moglo da se nađe bilo šta o motociklima. Ja sam "Auto magazin" kupovao prvenstveno zbog nekoliko stranica o motociklizmu. Učili smo nemački i italijanski zbog "Motorrad"-a i "Motociclismo"-a... Gledali slike, znali tekstove napamet, pa je ponešto od tog "nepotrebnog znanja" ostalo. Kada uzmem neki od tih časopisa sada da prelistam, vratim se nekako u to vreme entuzijazma, osetim miris TTS Castrola pomešan sa mirisom spaljenog azbesta kvačila i kočnica u zagrebačkom zavoju... Teško je to objasniti danas kada sve što te interesuje možeš naći sa nekoliko laganih pritisaka po tastaturi računara...

 

Ne bih više, od ovog može da se rikne!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja