Jump to content

Moto Zajednica

Obavezno tehnicko znanje za put

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6804 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Montiranje/demontiranje tockova, spanovanje pogonskog lanca, zamena sijalica, krpljenje pneumatika (do prvog vulkanizera), provera fluida, promene sajli...

 

Ulje mozes sam da zamenis, plocice, filter za vazduh, to su neke jako proste stvari i za njih ti ne treba majstor.

 

 

svaka čast ako to sve znaš i radiš sam ... to je pohvalno .. :takoje:

 

ali savjetovati nekoga da to isto radi sam je u najmanju ruku neodgovorno .. ;):zvizduk:

 

svi vi koji sami šarafate po svom potoru je OK i pohvalno, ali vi šarafate sami po svom motoru i ako se nedajbože nešto desi zbog nestručnog popravka, sami ste si krivi ... ;)

 

ima nas koji šarafamo i po tuđim motorima, pa se vrlo često susrećemo sa takvim sranjima i glupostima da je to za nevjerovati ... od stvari da se od srca nasmijem, do stvari gdje me oblije hladan znoj zboh mogućih posljedica ... >:(

 

montaža i demontaža točka, zamjena pločica ... te može stajati glave zbog najmanej sitnice koju pogrešiš ..

 

a što je najgore, taj posao kod majstora košta kao tura cuge u birtiji .. :lud:

 

sve ostalo što si napisao može samo dovesti do neispravnosti motora ... ;)

 

Uvek sam smatrao da dobar vozac treba i da poznaje osnove i principe mehanike da bi ''razumeo'' ponasanje masine. Bar da zna kako funkcionise kvacilo i da proveri tecnosti, da ne ganja hladan agregat i sl. stvari.

 

Kod operacija koje sam naveo, stvarno ne vidim nista posebno. Tockove stezati moment kljucem, centrirati po reperima na viljusci, obavezno svaki put baciti stare osigurace i zameniti ih novim, lanac spanovati mereci slobodan hod... Ima finesa, ali opet smatram da to 90% ljudi moze to da nauci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

nije stvar u tome jel može ili ne može da nauči ..... već je stvar u tom dali zna ili nezna ...

 

i nuklearna fizika se može naučiti ... ali koliko ljudi poznaješ da ju zna ... :zdravo:

 

i naštelati ventile je piškin dim od posla.... treba samo zagurati "špijune" i promjeniti pločice ... :takoje:

 

ni leteće ležaje nije neki veliki problem promjeniti, treba samo ugraditi odgovarajuće i to je to . :takoje:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

nije stvar u tome jel može ili ne može da nauči ..... već je stvar u tom dali zna ili nezna ...

 

i nuklearna fizika se može naučiti ... ali koliko ljudi poznaješ da ju zna ... :zdravo:

 

i naštelati ventile je piškin dim od posla.... treba samo zagurati "špijune" i promjeniti pločice ... :takoje:

 

ni leteće ležaje nije neki veliki problem promjeniti, treba samo ugraditi odgovarajuće i to je to . :takoje:

Zadnja stvar koju sam povjerio "majstoru" je montaža i balansiranje gume, uspjeo je tek iz 4-tog pokušaja. Da ja ne znam kako treba bio bih mrtav 3 puta do sada, a ovaj ima bar 10 godina iskustva.

 

Sam popravljam svoj motor i nemam nikakve ambicije da popravljam tuđi, mogu pomoći al neću da se prljam, jer mrzim da popravljam, a pizdim kad trebam da popravljam ono što su "majstori" radili.

 

Kod majstora mogu otići jedino ako nemam alat za specifičnu radnju, u navedenom primjeru balanserku, ali i na tome ću poraditi tako da sledeći put ne bude potrebe da rizikujem sa odlaskom kod "majstora"

 

U HN postoji mnogo automehaničara, učenih i priučenih, možda dvojica-trojica od njih stvarno znaju šta rade, ali se kod njih ne može doći na red, sve ostale možete obići i sami popravljati svoje auto, jer ne možete napraviti gore nego oni, a i uštedićete koji dinar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

možemo tako u nedogled ... :Mina:

 

kakvih sam ja imao mušterija koji su sami šarafali po motorima, morao sam biti čarobnjak, a ne majstor da za njima koliko toliko popravim stanje .. :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Pa možemo do u nedogled, činjenica je da mnogi rade nešto o čemu nemaju pojma bez straha od posljedica i to nema veze isključivo sa mehanikom.

 

Još nešto, to što se neko profesionalno bavi neko djelatnošću znači jedino da je plaćen za to što radi, ne i da je dobar u tome

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 371 postova
  • Lokacija: Ravni Banat

Eto svašta si čuo, a skoro svako je u pravu iz nekog svog ugla. Ono nemoj samo ko moja žena, ključ u bravu i udri, pa kad treba gorivo da sipa nezna da otključa čep na rezervoaru a kamoli šta komplikovanije. Održavaj mašinu kako valja a usput se trudi da što više naučiš, počni od najjednostavnijih pa nadalje. I samo nemoj kao Stevo Žigon u "Majstorskoj radionici " da kukaš, nego gas (al polako).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1584 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Montiranje/demontiranje tockova, spanovanje pogonskog lanca, zamena sijalica, krpljenje pneumatika (do prvog vulkanizera), provera fluida, promene sajli...

 

Ulje mozes sam da zamenis, plocice, filter za vazduh, to su neke jako proste stvari i za njih ti ne treba majstor.

 

 

svaka čast ako to sve znaš i radiš sam ... to je pohvalno .. :takoje:

 

ali savjetovati nekoga da to isto radi sam je u najmanju ruku neodgovorno .. ;):zvizduk:

 

svi vi koji sami šarafate po svom potoru je OK i pohvalno, ali vi šarafate sami po svom motoru i ako se nedajbože nešto desi zbog nestručnog popravka, sami ste si krivi ... ;)

 

ima nas koji šarafamo i po tuđim motorima, pa se vrlo često susrećemo sa takvim sranjima i glupostima da je to za nevjerovati ... od stvari da se od srca nasmijem, do stvari gdje me oblije hladan znoj zboh mogućih posljedica ... :(

 

montaža i demontaža točka, zamjena pločica ... te može stajati glave zbog najmanej sitnice koju pogrešiš ..

 

a što je najgore, taj posao kod majstora košta kao tura cuge u birtiji .. :lud:

 

sve ostalo što si napisao može samo dovesti do neispravnosti motora ... ;)

 

Kad je trebalo da zamenim gumu na skuteru, niko od vulkanizera nece da skida tocak nego trazi da se donese vec skinut, a oni samo da zamene gumu. Jes' da ima malo zafrkancije, ali nije kvantna fizika, majku mu. Na kraju mi burazer od strica nije dao da sam skidam i rekao mi je upravo ovo sto si ti napisao. Smatram da ako sam umem da zamenim ulje i filter ulja na motoru i da ako te redovne servise sam radim, da umem i tocak da skinem, ali ipak sam terao kod Mate.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kymco Super 9

Vidim da se cesto pominje set za krpljenje guma, sprej sa komprimovanim vazduhom, kompresor i sl.

Posto vozim bicikl vise nego prosecni rekreativac i slusam iskustva pravih profesionalaca na tom polju - neka osnova je da nosi uvek sa sobom mala pumpa za vazduh i set za krpljenje guma. Bicikl je isto dvotockas i gume mu pucaju nema pravila gde i na kojoj gumi.

Posto kompresori, razni sprejevi i cuda zauzimaju poprilicno mesta mogu da preporucim obican mali set sa zivom gumom i parcicima unutrasnje gume + mala pumpa za bicikl sa auto-ventilom. Jeste da se sve radi rucno ali pumpa se ne moze istrositi i zauzima mikronsko mesto bilo gde na motoru, a set za krpljenje jos manje :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova

Hvala svima na savetima, za pocetak sam skinuo service manual, pozabavio se zamenom sijalica, skapirao kako se cepuje guma, i narucio set za cepovanje, mislim da bi to odradio lagano, prijavio se za prosireni clanski paket AMSS, i pogledao kako pristupiti i zameniti osigurace, i zameniti sajlu kvacila...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Gume, točkovi, ram (šrafovi, mackanje, ne varenje),ulje i semerinzi na štapovima , struja, ulje, filteri, sajle, komande... sve uglavnom sam radim.

Što se tiče agregata, tu pipam samo štelovanje ventila i svećice.

 

Na put do 100+100km nosim set za čepovanje ili krpljenje+ključevi i ostalo za skidanje točka i gume i malu ručnu pumpicu od MZ-a, holšrafe za drvo i superlepak, ispitnu lampicu, izolir, vezice, francuski, krstasti i ravni, motorcangle, poneko parče zice, nekoliko buksni. Rez. sijalice i osigurači su uvek u motoru. Krpu, maramice i kišno odelo ne vadim iz kofera.

Na duže od 100km dodam još nešto malo alata, čisto da se, kao, nađe, pribor za mazanje lanca ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1893 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Ako se svecice menjaju na vreme skoro nema sanse da crkne na putu. U zivotu mi nikad nije crkla ni na autu ni na motoru. Menjam na vreme iako mi skoro svi iz okoline kazu da sam budala sto to radim. Tehnicko znanje skoro da nemam nikakvo a isao sam motorom starim 20 god i za Grcku sam samcat (dole mi bilo drustvo) i za Bosnu opet sam samcat (drustvo doslo posle). Dobro pregledan motor pre puta, uradjeni servisi, osiguraci i malo alata uz mene cisto da ne razmisljam o tome. Clanska karta ams uplacena i najvaznije pozitivne misli. Pa i ako stane motor nije smak sveta. Jbg sve se da resiti, nece niko da vas pojede. Ako ja ne znam valjda ce neko da stane da pomogne. Na kraju slep i ko ga j.

 

Ovo za majstore mi nije jasno. 5 puta razmislite gde cete da idete i posle ne menjajte majstora ako je dobar. Necu valjda sve u zivotu sa cim imam dodira da ucim i da budem expert. To samo na balkanu ima da smo za sve najpametniji. Najbolji smo i mehanicari i moleri i zidari i sve ostalo. Nije ovo kameno doba pa da znam i da ulovim kopljem divlju svinju da bih jeo.

 

PS: Ko voli i ima vremena da sam cacka po motoru pozdravljam i nemam nista protiv.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Kad je trebalo da zamenim gumu na skuteru, niko od vulkanizera nece da skida tocak nego trazi da se donese vec skinut, a oni samo da zamene gumu. Jes' da ima malo zafrkancije, ali nije kvantna fizika, majku mu. Na kraju mi burazer od strica nije dao da sam skidam i rekao mi je upravo ovo sto si ti napisao. Smatram da ako sam umem da zamenim ulje i filter ulja na motoru i da ako te redovne servise sam radim, da umem i tocak da skinem, ali ipak sam terao kod Mate.

 

Oćeš da ti kažem zašto velika većina vulkanizera neće skidati točak ... ;)

 

iz vrlo jednostavnog razloga .... nemaju školovanog čovjeka za taj posao i manja im je šteta ako ti uopće ne uzmu pare za zamjenu, nego ako se nedajbože nešto desi, pa mogu da zatvore i firmu i sve po redu .....

 

a sa druge strane, vremenski da ti skine i montira točkove na motoru može da odradi 5-6 auta, a kad bi ti rekao da to košta toliko, rekao bi mu da nije normalan ... tako da će ti svaki vulkanizer koji je normalan reći da ti neće skidati točkove na motoru ... i to mu je nevjerovatno pametna odluka .. :takoje:

 

svi smo mi pametni kad je sve OK .... ali kad se nešto desi, onda je cijeli svijet kriv, samo ne onaj koji je sam šarafao, a nezna ..

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Pa ne radim ja sve po kuci zato sto volim vec zato sto moram. Zato sto su majstori kao ajkule kada osete slabost i da ne znas ima da te odere i da grize do koske. Ja sam od majstora cuo izreku da je jedini dobar majstor mrtav majstor! Vecina su teski lopovi i prevaranti. A na sve to vecina je do juce radila nesto skroz drugo pa dobila otkaz u svojoj drzavnoj firmi ili slicno pa posto znaju da drze srafciger onda su resili da budu majstori. Opet cast izuzecima.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2818 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Tek sad kapiram da je duži put različit za svakog od nas.Tako da osećam potrebu da pojasnim.

Na višednevni put od 1000 i više kilometara uglavnom inozemstvo nosim koješta od alata i delova.Na put u krugu od 200 kilometara nosim samo kacigu,čak ni pribor za krpljenje guma pa to mi je u lokalu snaćiću se valjda.Opet na višednevne ture po srbiji nosim komplet za krpljenje guma i osnovni alat što ide uz motor.

Da i što je dosta važno sve što nosim znam i da iskoristim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

nemam pojma šta reći za nošenje alata .... :neznam:

 

meni je to bespotrebno zauzimanje mjesta i dodatni bespotrebni teret ...

 

i da se razumijemo, vozim staru kantu .... 26 godina .. i u mojim rukama preko 150K km (pitaj qurca koliko je napravila prije mene)..

 

i od alata, (ako se tako može nazvati) nosim ona kombinirana klješta što imaju na sebi kao švicarski nožić svega i svačega... i set za krpanje gume ili sprej, kako kad ... i to je to ..

 

prije koju godinu mi krepa motor u Rumunjskoj, začunajte da ja do tamo imam poprilično više kilometara (cca 600) nego netko iz Kladova :lol:

 

sve da sam sa sobom imao i kamion alata sa radionom, nebih popravio jer nisam imao dio koji je krepao ... :neznam:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2486 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Gledam da sa majstorima imam što manje posla i ono što znam da odradim sam - odradim sam, nevezano da li je kuća, kola ili motor u pitanju. Najgore mi je kad moram da teram kola ili motor kod majstora pa ponovo dolatim po to. Srećom burazer ima servis u dvorištu pa mi nije daleko.

To je tako jer je ovo Srbija a ne EU i svaki dinar koji se uštedi dobro dođe. Znam i ja kako bi da živim u nekoj normalnoj zemlji i imam platu od 2-3K eura. Tad ne bih pipnuo ništa oko motora ili kola sve bi to radio neko drugi.

Ovako gde i kako živimo svako pliva kako zna i ume.

Evo jedan primer sad sam sam krečio i sređivao kuću uštedeo sam skoro 2K eura za ruke majstorima a radio lagano i opušteno. Eto para za letovanje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Evo jedan primer sad sam sam krečio i sređivao kuću uštedeo sam skoro 2K eura za ruke majstorima a radio lagano i opušteno. Eto para za letovanje.

 

Kad si već kod krečenja ... :zvizduk:

 

prošlo ljeto reko idem okrečiti stan ... kupim kantu jupola, pigment, zamješam za jednu prostoriju i krenem ... uprskao sam sve živo i neživo, došao do pred kraj, kad ono fali pola litre boje ... nema boga isusa da dobijem više istu nijansu, pa zamješam drugačiju i opičim ponovo cijeli jedan zid da ne bude šareno baš na pola zida... onda mi je te boje ostala cijela teglica... krenem drugu prostoriju i tu zamješam previše, pa mi opet ostalo viška... ali sam potrošio gotovo cijelu kantu ... i po toj računici bih trebao kupiti još najmanje 3 kante za ostatak stana

 

onda popizdim i nazovem frenda molera... čovjek sa jednom kantom oboja SVE ostalo ... po prostorijama je zamješao točno toliko boje da sam morao samo oprati kantu da bude čista ... u svim prostorijama zajedno nije mu kapnulo koliko meni u 10 umakanja valjka ..... predvečer kad sam se vratio iz radione, cijeli stan okrečen savršeno, oprano po prekidačima i utičnicama ... popio pivo sa čovjekom, izvadio pare iz džepa što sam taj dan zaradio u radioni (i još mi ostalo) i bio prezadovoljan ...

 

da sam sam išao to završiti, trajalo bi opušteno bar 4 dana, za ta 4 dana ja nebih mogao u radionu... tu bih popušio najmanje 5x više nego što sam njemu platio, pa ti meni daj računicu kako je to bolje i jeftinije da okrečim sam nego da platim čovjeka da mi to napravi ?!?

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

To ko kad je drug pitao molera profesionalca "koliko će mi boje trebat za toliki i toliki stan", ovaj kaže "3 kante velike", ovaj ode i javlja se poslje sedmicu dana, kaže "ja sam bogami i cjelu četvrtu potrošio", ovaj ode da vidi šta je radio a tamo :staa2: samo mu je rekao "aaaa, nisi rekao da ćeš i podove da krečiš" :D

 

Inače drugi drugar je nedavno isto sam krečio stan, ja došao da vidim trebaju li pomoć, po priči imaju isto iskustva ko ja, a ono kad su počeli da meckaju :/ ja im pokazao na jednom zidu kako treba i ostavio ih da rade :goodluck: poslje kad se sve osušilo jedini pristojno okrečen komad zida u tom stanu je taj :dobar: pređen jednom rukom, a oni su sve ostalo prešli dva-tri puta ::)

 

Sve zavisi od koga si učio da krečiš 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Ja ne znam puno ali znam nesto osnovno tipa zamena ulja, plocica, svecica i tako neke sitnice. Voleo bih da kad bih znao sam nastelovati ventile i komplet ocistiti karburator i zameniti lanac i lancanike. Mislim da bih mogao nastelovati ventile sam a za ostalo jok- narocito karburatore iako imam poprilicno detaljno uputstvo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2486 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

 

strasilo user_popup.png

Evo ukratko da ti objasnim. Imao sam slobodnog vremena - znači ne gubim od mog posla jer imam radnike.

 

Ne koristim nikad boje koje sam toniram, tipa jupol i sl. već AR lak boje koje su istonirane i kupuju se na litru jer jedna litra pokriva pokriva 10m2 u dve ruke a zid izgleda gladak skoro kao staklo kad pogledaš a nema tragova valjka kao kad se radi sa poludisperzijama.

 

Radi se sa valjkom specijalnim,od mohera koji maltene ne prska ako znaš koliko da ga ocediš. Krečenje sa njim pesma i uživanje. Meni moler nije ušao u kuću od 1990 kad sam prvi put sam renovirao svoju kuću. Uvek radim sa skupim materijalom jer me na kraju cena materijala izađe skoro isto kao kad bi radio sa jupolom recimo.

 

Evo jedan primer kako moleri deru a nije komplikovano. Radio sam tehniku na nekim zidovima oko 20m2 sve ukupno. Majstor mi je tražio 8E/m2. Ja se raspitam u farbari kako se radi i probam na jednom manjem delu i uđem u foru kako se radi.

Vreme za zid oko 8-9m2 koje sam utrošio da uradim tehniku, ne računam tu nanošenje podloge, je bilo oko 2h pa sad vi vidite koliko sam uštedeo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ja vozim suzuki,netreba mi alat..:moto3:

mozda srafcigerce,kljesta,ustvari imam neki nozic sa tim multi alatima, cepici za krpanje gume stoje u motoru vec dve tri godine..ma nis mi netreba...

nekima i celu radionicu da das nebi im pomogao alat kad neznaju sta je...:lol:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

...

 

da sam sam išao to završiti, trajalo bi opušteno bar 4 dana, za ta 4 dana ja nebih mogao u radionu... tu bih popušio najmanje 5x više nego što sam njemu platio, pa ti meni daj računicu kako je to bolje i jeftinije da okrečim sam nego da platim čovjeka da mi to napravi ?!?

 

Prvo, ne vjerujem kako neko dokazano spretan kao ti moze biti tako smotan. :D:P

Drugo, tvoja racunica je ok, AKO imas radionu, odnosno prihod koji ceka dok krecis.

Ako bi umjesto krecenja pio pivo i gledao tekmu, onda bi i popusio vise na majstora, nego sto bi zaradio uz TV.

Obicni smrtnici krece uglavnom kad se vrate "iz radione", radi opustanja. :D;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja