Jump to content

Moto Zajednica

Obavezno tehnicko znanje za put

Recommended Posts

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

@strasilo

 

Ne moze svako biti moler!!!

 

Medjutim, ne moze svako da prekomponuje jedan Z kao ti... Jasno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2461 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Tačno tako, ne možemo svi da znamo sve da radimo. Nekom ni jedan zanat ne ide od ruke jer nema osećaj za to ali možda je sposoban za nešto drugo. Međutim sve ovo je posledica lošeg standarda u kom živimo i primorani smo da uštedimo gde možemo. Neko uspešnije a neko manje. To nam je sudbina u poslednjih 20tak godina a koliko još, pa videće se - to nam niko ne može obećati ni prognozirati. Do tih boljih vremena kad na dužu vožnju neću nositi maltene nikakav alat i ako mi se dogodi neki kvar ladno moći da platim šlep do kuće a da se ne nasekiram ni najmanje. Ja mislim da to vreme ja neću doživeti, nekako mi se javlja ovih dana.

Ma samo opušteno što manje nervoze i nerviranja, koliko je to moguće i što više km na 2 točka bez upotrebe ikakvog alata. :moto3::moto3:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 284 postova
  • Lokacija: Beogard
  • Motocikl: U potrazi

Fabricki alat (ako ga imas), malo zice, konopac,izolir traka mogu da odrade dosta stvari.

Ali s obzirom da nisi ljubitelj mehanike, najvaznija tehnicka disciplina koju treba da uvezbas je provlacenje Visa-e kroz POS 1moto3.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Evo jedan primer sad sam sam krečio i sređivao kuću uštedeo sam skoro 2K eura za ruke majstorima a radio lagano i opušteno. Eto para za letovanje.

 

Kad si već kod krečenja ... :zvizduk:

 

prošlo ljeto reko idem okrečiti stan ... kupim kantu jupola, pigment, zamješam za jednu prostoriju i krenem ... uprskao sam sve živo i neživo, došao do pred kraj, kad ono fali pola litre boje ... nema boga isusa da dobijem više istu nijansu, pa zamješam drugačiju i opičim ponovo cijeli jedan zid da ne bude šareno baš na pola zida... onda mi je te boje ostala cijela teglica... krenem drugu prostoriju i tu zamješam previše, pa mi opet ostalo viška... ali sam potrošio gotovo cijelu kantu ... i po toj računici bih trebao kupiti još najmanje 3 kante za ostatak stana

 

onda popizdim i nazovem frenda molera... čovjek sa jednom kantom oboja SVE ostalo ... po prostorijama je zamješao točno toliko boje da sam morao samo oprati kantu da bude čista ... u svim prostorijama zajedno nije mu kapnulo koliko meni u 10 umakanja valjka ..... predvečer kad sam se vratio iz radione, cijeli stan okrečen savršeno, oprano po prekidačima i utičnicama ... popio pivo sa čovjekom, izvadio pare iz džepa što sam taj dan zaradio u radioni (i još mi ostalo) i bio prezadovoljan ...

 

da sam sam išao to završiti, trajalo bi opušteno bar 4 dana, za ta 4 dana ja nebih mogao u radionu... tu bih popušio najmanje 5x više nego što sam njemu platio, pa ti meni daj računicu kako je to bolje i jeftinije da okrečim sam nego da platim čovjeka da mi to napravi ?!?

 

Ovo podebljano nas jebucka pa zato sami krečimo...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: Honda PCX 125

Dobar "instruktor", malo vezbe i osecaja i skoro svako moze da sam okreci dovoljno dobro :) boje je.i.bolje da ostane, za popravke i slicno ;) Mada to bas i nema veze sa motorom :D vozis suzuki i treba ti samo alat za gume, nista vise ;) cale je probusio gumu na tri mesta i motor je stajao 3 meseca, oa sam ga ja vozio jos neke 3 nedelje i tek je onda ispustila :P Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ovo podebljano nas jebucka pa zato sami krečimo...

 

*ebiga kad derem mušterije sa cijenama pa se može... :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Pa to je poznato,...''majstor samo čačne neki šrafčić i uzme ti paaare'' :lol:

 

A teme što se tiče :stabre::neznam:

 

eee, ali ja čačkam šarafić sa znanjem ... nije to isto kao čačkati šarafić bez znanja ... :lol: :lol:

 

motori uglavnom i završe kod mene jer je netko čačkao šarafić bez znanja .. :lol: :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

eeee da.. kad se samo sjetim kakve sam torture u radioni prolazio kraj dide i tate ... da mi nije interneta, neznam šta bih danas .. :lol: :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blokovi
  • Motocikl: Afrika

Ode tema u teski off...moleraj and stuff... :lol: ...i ko zna bolje da popravi svoj motor... -_-

 

Covek lepo pitao potrebno tehnicko znanje na putu, a ne kod kuce :Six::jee: sta obican covek moze sam opraviti na putu realno...a da nije moto mehanicar iz kawasakija ;)

 

LM...i mene su mucila ista pitanja...Krecem na put, pa sta ce biti ako rikne guma..pa pokvari se motor pa ja to ne znam da popravim....pa sto cuda i najcrnjih scenarija nakarikira covek u svojoj masti.. :fajt:

Onda lepo sednes i razmislis pa sta to moze da se desi na putu...Ako crkne guma (a nije tubeles pa da se moze cepovati)...pa jebiga uvek ce se naci neka slep sluzba i do vulkanizera...ako je nesto tesko zamrlo na motoru pa onda mu svakako nema pomoci i mora kuci na slep...

 

Ako su neke sitnice sto moze da se opravi srafcigerom, motorcanglama i ponekim kljucicem to mozes sam...sve krupnije od toga ako nisi vican opravci motora, a napisao si da nisi...onda batalis i pomiris se sa sudbinom da nisi imao srece na tom putovanju i sta naravno? opet slep :oda2:

 

Nego lepo sto napisase kolege odgore...spremis motor pre putovanja dobro kod nekog majstora ako vec nisi moto mehanicar...Sipas benzin, nadjes jos jednog ili dvojicu motorista i zajedno na voznju....to ti je najbolji bekap ako nesto rikne...uvek ce te pomoci jedan drugom i lakse se snaci..lakse se muka podnosi ako se podeli... :muzicari:

 

Pre puta se pomolis bogu da se sve da na dobro tokom putovanja...i uzivaj:moto3: :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2461 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Kao što rekoh najbitnija stavka je na put krenuti ispravnim i proverenim motorom. Od kvarova koji se mogu popraviti usput može se napraviti manji spisak. Čepovanje gume ili zamena unutrašnje, dotezanje lanca, zamena sijalica i osigurača i još po neka sitna budžacija. Sve ostalo zahteva vreme, adekvatan alat i na kraju znanje da se taj kvar otkloni na licu mesta.

Najbolja varijanta ali i najskuplja je šlep do najbližeg servisa a mi u hotel dok se ne otkloni kvar, ovo ako smo daleko od kuće a ako se desi blizu kombi i vozi kući.

Kada se motor vozi u granicama normale, redovno održava sa kvalitetnim delovima, servisira kako je fabrika propisala tad mogućnost kvara svodimo na minimum. Međutim MARFI je tu i vreba pa koga nagazi. :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Izmedju ostalog,guma se da probusiti i nova. Znači da nova guma nije preduslov da do bušenja ne dodje. A šta raditi ako se desi gumi defekt? I to zavisi od obima havarije,jer nekad je guma samo za đubre. U glavnom,ako je bez unutrašnje to je bezbolnija varijanta. Ili sprej ili cepovanje i vožnja može da se nastavi. A šta ako se probusi unutrašnja? Sedi i plači!!! E pa ne mora baš tako. Postoje "flekice" koje služi da se zalepi guma. Treba samo naći gustu šumu,tamo će mo da letimo gumu. Poneti dva mala montiraca,podloske za zaštitu felne od grebanja (ima u louisu),set za lepljenje guma,kompresor. Skine se točak,smakne spoljašnja,izvuče unutrašnja i zalepi. Proveri se uljez koji je napravio karambol (ekser,žica...) i sve se vrati obrnutim radom. Naduvati i voziti. Nije lako,ali nije neizvodljivo. Pogotovo ako je vulkanizer kilometrima daleko. Kako se skida guma može se videti na youtube,a spretnost i brzina se mogu postići samo vezbom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2461 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Po meni krpljenje unutrašnje gume nije neki težak posao, što reče kolega iznad malo na YT ima raznih fora za skidanje i krpljenje guma.

Ko je nekad kao klinac krpio gume na bajsu to je isti sistem samo što na motoru ima više posla i sama guma je jača tj teže se montira i demontira sa felne nego što je slučaj sa bajsom ali malo truda, znanja, volje i posao se zaršava

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

koji ste vi amateri ... :nanana:

 

guma sa unutrašnjom se krpa bez skidanja točka sa vilice ... :zvizduk: :zvizduk:

To je zato što ti uvek žuris,a mi imamo kada... ;-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

koji ste vi amateri ... :nanana:

 

guma sa unutrašnjom se krpa bez skidanja točka sa vilice ... :zvizduk: :zvizduk:

 

Sprejem?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Jel neko koristio sprej za krpljenje gume sa unutrašnjom? Na pakovanju piše da može,ali me interesuje ima li neko iskustva...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Jesam ja. Stvar radi ako rupa na unutrašnjoj nije previše velika, tipa neke razderotine. Normalna oštećenja od eksera bez problema zatvori i još i napumpa gumu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

koji ste vi amateri ... :nanana:

 

guma sa unutrašnjom se krpa bez skidanja točka sa vilice ... :zvizduk: :zvizduk:

 

Sprejem?

 

Bez skidanja sa motora, podigne se točak da može slobodno da se okreće, nađe se mesto i tu se razmakne spoljašnja od felne i izvuče oštećeni deo unutrašnje. Skrpi se i sve se vrati nazad, kao kad upasuješ duks u trenerku :hej:

Naravno, uljeza izbaciti (ekser, žica...)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

koji ste vi amateri ... :nanana:

 

guma sa unutrašnjom se krpa bez skidanja točka sa vilice ... :zvizduk: :zvizduk:

Jes, lako je tako fušerisat kad je tuđi motor u pitanju :P

 

A svoj ne voziš ni kad ti kapica ispadne ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ne znam, na sreću ne mogu da ti potvrdim iz vlastitog iskustva :D

Ali ima tih snimaka po YT.

 

Ja sam probao to na biciklu par puta i svaki put sam na kraju morao "sve ponovo". :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Na biciklu (i na Tomosu) sam samo na taj način krpio, za 5 minuta nastavljaš vožnju :moto3:

Na motoru, mala je Srbijica, na svakom ćošku vulkanizer dok sam vozio TT gume (uvek ispravna unutrašnja u koferu). Kad sam promenio motor (TL gume), naručio sam iz Louis-a set za čepovanje ali pored njega spakujem i tubicu super-lepka i nekoliko holšrafa, da se nađe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

I to je nekome u realnom zivotu poslo za rukom? (Mislim nekom amateru, strasilo se ne racuna. :D )

 

Правда за колегу страшила!!! :besan:

 

Миле, Миле...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+

Ovako nekako, davne 1983. otkinut ventil na magistrali kod Petrovca (CG). Zakrpljeno parčetom gume i "Tigrom" i izdržalo do Kotora (dokle je i trebalo!) preko Trojice - tada nije bilo tunela kroz Vrmac!

 

post-1935-0-54012600-1390263820_thumb.jpg post-1935-0-11487900-1390263846_thumb.jpg

 

A o potrebi za alatom... možda je najbolje pročitati putopise Zvoneta Šeruge. Čovek je proputovao pola Afrike sa jednim gumi defektom, ili Južnu Ameriku preko Anda, a da pojma nije imao o mehanici i nije nosio nikakav ozbiljan alat ili rez. delove. Tada je sreo nekog Italijana koji je putovao na Laverdi i sa sobom vukao 17 kg alata i delova!

Glavni kvarovi su bili lomljenje nosača kofera zbog loših puteva, što je rešavao kod lokalnih kovača, i jedan kvar alternatora, koji je seoski električar popravljao ceo dan ali je zahvaljujući dnevnoj inflaciji popravka koštala kao tura pića...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja