Jump to content

Moto Zajednica

Obavezno tehnicko znanje za put

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 155 postova

Ove godine sam presao sa skutera na er6n i moji apetiti po pitanju predjenih kilometara i destinacija su odmah porasli. Kao neiskusan vozac procitao sam gotovo sve teme i savete odlicnih vozaca na ovom forumu, putopise procitao ko lektiru, i citao dosta po stranim sajtovima. Naravno pravo iskustvo se stice voznjom, a posto nista ne moze na silu, planiram da ove godine isplaniram rute koje su u skladu sa mojim sposobnostima, a i da jedna od njih bude i CSS skola ( ako nabavim koznu opremu), kao i BJB kursevi bezbedne voznje ako ih bude.....

 

Ono sto nisam uspeo da nadjem a istovremeno deo o kome neznam gotovo nista je tehnicko znanje vezano za motor. Nikad nisam bio inzenjerski tip, i automobil vozim po principu svi redovni i neredovni servisi se rade u servisu. Jednostavno ne razumem se u mehanicke stvari , iako sam od kupovine motora poceo dosta da se zanimam i zeleo bih da naucim bar neke osnovne zahvate...

 

Buduci da planiram da dosta vozim motor na putovanja ( koja bi po mom planu trebalo da budu sve zahtevnija i zahtevnija) , interesuje me koja su to tehnicka znanja i zahvati koje obavezno moram savladati, tj koje bi pocetnik putnik trebao da nauci, odakle da pocnem?

 

Ukoliko vec ima tema o tome a da sam je nekim cudom promasio mozete da mi linkujete....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Za početak skini service manual i ako već nisi prouči ovu temu http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/49943-kawasaki-er-6nf-topik/page__p__858880__fromsearch__1#entry858880

 

Osnovne servisne radnje i skidanje točkova bi trebao da znaš napamet, ostalo je svejedno posao za koji ti treba ozbiljniji alat koji ne možeš naći pored puta u slučaju kvara u nekoj vukojebini

Promenio član arnyman

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6811 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Montiranje/demontiranje tockova, spanovanje pogonskog lanca, zamena sijalica, krpljenje pneumatika (do prvog vulkanizera), provera fluida, promene sajli...

 

Ulje mozes sam da zamenis, plocice, filter za vazduh, to su neke jako proste stvari i za njih ti ne treba majstor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Montiranje/demontiranje tockova, spanovanje pogonskog lanca, zamena sijalica, krpljenje pneumatika (do prvog vulkanizera), provera fluida, promene sajli...

 

Ulje mozes sam da zamenis, plocice, filter za vazduh, to su neke jako proste stvari i za njih ti ne treba majstor.

 

Slazem se i dodao bih zamenu svecica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Mora puno toga da se zna. Onda taman mislis znam sve osnove koje mi trebaju i imam alata za tu osnovu onda po marfiju iskoci nesto za sta nemas resenje. ;)

Ili najbolje tehnicko znanje i alat je kada uvek imas "American Express GOLD" :lol: :lol:

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Na put kreces sa spremnim motociklom,neces valjda da menjas ulje plocice i svecice uzput0takoje.gif.Jedino sto moze da te iznenadi je guma.U slucaju pada,e pa tu moras da si svrseni moto mehanicar,mislim ako si u situaciji da ti ne treba ortoped,hirurg i td itd.1zdravo.gif

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Obavezno tehnicko znanje za put? Pa s obzirom na pitanje i kako je upuceno, treba da poneses uputstvo za upotrebu

(u kojem pise kako se mjenjaju sijalice) i neki sprej za gumu da se mozes dovuci do majstora ako ti pukne guma.

Stavi i par namotaja Duct-trake (jaci "selotejp") ako se skrsis negdje da se zakrpis.

Nije neko tehnicko znanje, ali sve preko toga ti za sad nebih preporucio da pipas ni u garazi, a kamoli pored puta.

Uzmi neko ams osiguranje i uzivaj. Dok krenes put Tadzikistana, vec ces se nauciti sta i kako...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2357 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

I moraš da poznaješ svoj motor. Da ne bude nešto tipa,spalo mi crevo,a ti zoveš da dodju kombijem po tebe...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Montiranje/demontiranje tockova, spanovanje pogonskog lanca, zamena sijalica, krpljenje pneumatika (do prvog vulkanizera), provera fluida, promene sajli...

 

Ulje mozes sam da zamenis, plocice, filter za vazduh, to su neke jako proste stvari i za njih ti ne treba majstor.

 

 

svaka čast ako to sve znaš i radiš sam ... to je pohvalno .. :takoje:

 

ali savjetovati nekoga da to isto radi sam je u najmanju ruku neodgovorno .. ;):zvizduk:

 

svi vi koji sami šarafate po svom potoru je OK i pohvalno, ali vi šarafate sami po svom motoru i ako se nedajbože nešto desi zbog nestručnog popravka, sami ste si krivi ... ;)

 

ima nas koji šarafamo i po tuđim motorima, pa se vrlo često susrećemo sa takvim sranjima i glupostima da je to za nevjerovati ... od stvari da se od srca nasmijem, do stvari gdje me oblije hladan znoj zboh mogućih posljedica ... >:(

 

montaža i demontaža točka, zamjena pločica ... te može stajati glave zbog najmanej sitnice koju pogrešiš ..

 

a što je najgore, taj posao kod majstora košta kao tura cuge u birtiji .. :lud:

 

sve ostalo što si napisao može samo dovesti do neispravnosti motora ... ;)

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Nije problem u lovi, problem je sto vecina majstora a i ljudi u ovoj zemlji radi sa bolom u ku..u tako da su sve sanse da ces proci gore nego da lepo naucis i uradis sam barem te osnovne stvari. Cega sam se samo ja od "majstora" nagledao a i naslusao! I ja se zaledio vise puta. Izjave tipa "ma imam ja kilo kljuc u laktu" itd... Koliko Majstora bi mi stavilo i pastu izmedju plocice i cilindra?? Verovatno malo! Cast izuzecima!

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Da znaš da zameniš svećice, dotegneš lanac, gde ti stoje osigurači (a i da imaš rezervne), zamena sijalica, da naprskaš sprej za krpljenje guma (to jest da ga imaš, pa ako pomogne...), ali najbolje da ti motor pre puta proveri i dotegne neki dobar majstor.

I da poneseš nešto alata, za svaki slučaj, nikad ne znaš kad nešto može da se olabavi, odšrafi. Ključ za točak, osnovne ključeve i imbuse koji odgovaraju maticama na tvom motoru, šrafciger koji ti paše, ključ za svećice, neku rezervnu svećicu, rezervne sijalice i osigurače, izolir traku, različite veličine plastičnih vezica (meni su one najbitniji deo - držale su mi i nosač kofera kad je pukao skoro 200km), poneku buksnicu. Ovo što sam pobrojao možda izgleda kao gomila alata, ali sve to mi stane u jedan mali neseserčić, a pored toga nosim i 0.25 lit ulja, za ne daj Bože... Naravno, moraš ili da dobro proučiš korisničko uputstvo za svoj motor ili da ga imaš sa sobom. U principu možeš sebi da pomogneš samo oko sitnica, ali i za njih treba koji komad alata i materijala.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Nije problem u lovi, problem je sto vecina majstora a i ljudi u ovoj zemlji radi sa bolom u ku..u tako da su sve sanse da ces proci gore nego da lepo naucis i uradis sam barem te osnovne stvari. Cega sam se samo ja od "majstora" nagledao a i naslusao! I ja se zaledio vise puta. Izjave tipa "ma imam ja kilo kljuc u laktu" itd... Koliko Majstora bi mi stavilo i pastu izmedju plocice i cilindra?? Verovatno malo! Cast izuzecima!

 

aa ne ne ... stari moj, u totalno si krivom filmu ...

 

stvari o kojima pričaš ćeš čuti upravo od "forumskih majstora" koji su tu i tamo nešto šarafali po svom motoru, ili našli žtrvu na frendovom motoru pa misle da su popili svu pamet svijeta... ;) .... pa nemaju alata jer im se naravno ne isplati kupiti i slično ...

 

a i ljudi su bogami takvo da bi se najrađe *ebali, ali da im ne uđe.. :lol: pa im nije bitno tko i šta im radi po motoru, samo da je jeftino ... ali poslije su najglasniji kad treba nekoga popljuvati, ali nebi rekli da su sami krivi za to .. :lol:

 

što se tiče stavljanja paste na pločice, imaš mojih tema na forumu, pa izaberi koja pasta ti se čini najbolja... :zvizduk:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Da znaš da zameniš svećice, dotegneš lanac, gde ti stoje osigurači (a i da imaš rezervne), zamena sijalica, da naprskaš sprej za krpljenje guma (to jest da ga imaš, pa ako pomogne...), ali najbolje da ti motor pre puta proveri i dotegne neki dobar majstor.

I da poneseš nešto alata, za svaki slučaj, nikad ne znaš kad nešto može da se olabavi, odšrafi. Ključ za točak, osnovne ključeve i imbuse koji odgovaraju maticama na tvom motoru, šrafciger koji ti paše, ključ za svećice, neku rezervnu svećicu, rezervne sijalice i osigurače, izolir traku, različite veličine plastičnih vezica (meni su one najbitniji deo - držale su mi i nosač kofera kad je pukao skoro 200km), poneku buksnicu. Ovo što sam pobrojao možda izgleda kao gomila alata, ali sve to mi stane u jedan mali neseserčić, a pored toga nosim i 0.25 lit ulja, za ne daj Bože... Naravno, moraš ili da dobro proučiš korisničko uputstvo za svoj motor ili da ga imaš sa sobom. U principu možeš sebi da pomogneš samo oko sitnica, ali i za njih treba koji komad alata i materijala.

 

 

vidim da ti piše da voziš SR250 .. :takoje:

 

daj mi reci samo šta bi trebao od alata za promjeniš svjećice da voziš recimo kao marko13 Yamahu GTS .. :jee:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Tvoje sam teme video i vec komentarisao pa se i nasalio da je steta sto nisi blize meni. :lol: Ali ono sto sam video da radis ti si statisticka greska. Ja licno pare za motor ne zalim i ne bi mi bilo zao da platim dobru uslugu kako dolikuje. Za mene je motor luksuz i hir. Ali cena nije garant kvaliteta. Moje iskustvo je da cesto jedno ne prati drugo!

 

@Strasilo

Evo da vidite kako to izgleda kod mene zamena svecica :lol: Blagi uzas!

IMAG0121.jpg

IMAG0123.jpg

Evo ovde sam opisao zamenu nekih sitnica.

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/84467-redovan-servis-mali/page__p__1353190__hl__yamaha+gts__fromsearch__1#entry1353190

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 500 postova
  • Motocikl: R 1250 GS ADV

Kod tvog motora ne moras da znas ni da skidas tockove posto imas tubeles gume, kad bi ti se probusila guma na putu trebalo bi da znas da rukujes sprejom ili setom za cepovanje guma bar teoretski, jer za te radnje nije potrebno znati skidanje tockova. Bitno je da nekako napumpas gumu do prvog vulkanizera. Sto se tice nosenja i menjanja svecica to moze na putu samo na jednocilindarskom motoru, a i ne menjaju se odmah svecice kad ti motor stane ima tu vise stavri ali za to vec mora da znas poprilicno oko mehanike i za tim nema potrebe da se opterecujes, bolje uplatis neko slep osiguranje i uzivas a ne da razmisljas sta ako bude ovo, ono itd

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Da znaš da zameniš svećice, dotegneš lanac, gde ti stoje osigurači (a i da imaš rezervne), zamena sijalica, da naprskaš sprej za krpljenje guma (to jest da ga imaš, pa ako pomogne...), ali najbolje da ti motor pre puta proveri i dotegne neki dobar majstor.

I da poneseš nešto alata, za svaki slučaj, nikad ne znaš kad nešto može da se olabavi, odšrafi. Ključ za točak, osnovne ključeve i imbuse koji odgovaraju maticama na tvom motoru, šrafciger koji ti paše, ključ za svećice, neku rezervnu svećicu, rezervne sijalice i osigurače, izolir traku, različite veličine plastičnih vezica (meni su one najbitniji deo - držale su mi i nosač kofera kad je pukao skoro 200km), poneku buksnicu. Ovo što sam pobrojao možda izgleda kao gomila alata, ali sve to mi stane u jedan mali neseserčić, a pored toga nosim i 0.25 lit ulja, za ne daj Bože... Naravno, moraš ili da dobro proučiš korisničko uputstvo za svoj motor ili da ga imaš sa sobom. U principu možeš sebi da pomogneš samo oko sitnica, ali i za njih treba koji komad alata i materijala.

 

 

vidim da ti piše da voziš SR250 .. :takoje:

 

daj mi reci samo šta bi trebao od alata za promjeniš svjećice da voziš recimo kao marko13 Yamahu GTS .. :jee:

 

Kljuc za svjecice, most i special tool 02837876396543 za skidanje Yamahe GTS sa glave cilindara... ne znam jesam nesto zaboravio? :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2493 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Po meni najbitnija stvar, ne samo motor već i za kola to isto primenjujem, je da na put krenem sa tehnički ispravnim motorom/kolima. Moja praksa je da svake godine pred polazak na more na kolima promenim ulje i sve filtere jer to inače radim svake godine. Podignem auto na dizalicu i pregledam sa burazerom trap, kočnice i ostalo. Ako je sve u redu krećem na put.

A kod motora kad idem na duži put obavezno nosim komplet za čepovanje guma, sprej za krpljenje i pumpanje guma, mali kompresor fabrički alat i nešto malo svog alata osnovnog, vezice, izolir traku, parčence žice, lampu pod obavezno i još par sitnica koje ubacim da se nađu. Sijalice, svećica, osigurači se podrazumevaju.

Ako mi se desi neki komplikovaniji kvar tu mi pomoći nema ali da promenim sajlu, dotegnem lanac, promenim svećicu, okrpim gumu-ako nije neki veći defekt pa da joj nema pomoći i to je to od mene koliko mogu da uradim na licu mesta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6319 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Za razliku od sprava od pre par decenija, moderni motocikli su dostigli visok nivo pouzdanosti.

Ako si kako kazes, prilicno pedantan i svoja vozila redovno odrzavas, pojavu kvarova svodis na apsolutni minimum. Plus, jedno putovanje ce za tvoj ili bilo koji drugi motor biti mnogo manje opterecenje, bez obzira sto se dnevno i ukupno predje dosta kilometara. Svakodnevno drkanje po gradu, je mnogo veca muka za masinu.

Kako je vec receno, neke elementarne stvari ipak treba znati, a to je vezano za gume, lanac i rasvetu. Sto se svecica tice, nekada je prilicno tesko do njih doci, zavisi od modela motocikla. Potrebno je nekada skinuti gomilu stvari, narocito na modernim sportskim "plastikancima", pa je citava operacija malo nezgodna za izvesti negde u nekoj nedodjiji. Zato se i menjaju "po knjizi", dok jos rade ;)

Kreni i neboj se mnogo. Vremenom ces videti sta i kako...i u tome postajati sve bolji. Naucices na kraju krajeva puno o sebi i svojim mogucnostima, o drugima, pa i o samim motorima...

Srecno!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Meni je zadnji put u zivotu pukla sajla na APN-u 6, na putu za skolu. Sansa za to postoji, ali je, kao sto proizilazi iz mog iskustva, vrlo mala.

Osim toga, da bi promjenio sajlu, treba ti sajla. Nije valjda da nosite i sajle na put (koji nije do Ulan Batora ili tako nesto)? :stabre:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 464 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

Meni je zadnji put u zivotu pukla sajla na APN-u 6, na putu za skolu. Sansa za to postoji, ali je, kao sto proizilazi iz mog iskustva, vrlo mala.

Osim toga, da bi promjenio sajlu, treba ti sajla. Nije valjda da nosite i sajle na put (koji nije do Ulan Batora ili tako nesto)? :stabre:

 

O da! Itekako nosim :zvizduk:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/80685-set-za-popravku-sajli/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši baksuz :), 598 postova
  • Lokacija: Beograd / Leskovac
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Da se javim i ja kao laik, koji je o mehanici počeo da uči nešto prilikom kupovine prvog motora.

Takođe gledam da mi motor bude u dobrom tehničkom stanju pre polaska na put, kako bih šansu da se nešto loše desi sveo na minimum.

Ali... Sranja se dešavaju.

 

  • Pre tri godine bio na nekom putu i parkiram motor ispred neke prodavnice. Budala sa kamionom mi obori motor i nastavi da ga gura još 10ak metara. Morao sam da skidam kompletni prednji deo motora, kako bi tu masku pokrpio i ofarbao, plus da ispravim što se pokrivilo kako bi se vratio kući.
  • Pre dve godine na Goliji proklizamo devojka i ja. Pukne retrovizor, pukne nosač za izduv. Gurtne su stavljene da drže izduv a silikonom pričvršćen retrovizor, da izdrži do kuće...
  • Nekoliko puta su mi dobro došli kablovi za paljenje kad naletim na kolegu koga je izdao motor na putu.
  • Dva puta sam menjao sijalicu dok sam bio na putu.
  • Prošle godine mi je dobro došao kompresor i set za čepovanje guma (preduslov imati utičnicu na motoru).
  • Pre tri godine sam naučio da set osigurača uvek nosim sa sobom.

 

 

Naravno, smatram da svako ko vozi motocikl treba da zna i da zameni ulje, akumulator, antifriz, filter vazduha, da zna da skine/stavi nosač kofera, ralicu, plastike, crashpad, da zna gde mu se podešava ler gas i ogibljenje zadnje viljuške...

 

 

A na put, uz osnovno tehničko znanje, uvek nosim fluo prsluk, fabrički alat, dodatni alat (imbusi, šrafciger, gedore), set za čepovanje, kompresor, švajcarski multifunkcionalni nož, nekoliko plastičnih kesa, plastične vezice, žicu, lepljivu i izolir traku... Meni je do sada sve to sem kompresora i dodatnog alata moglo da stane ispod sedišta.

 

Mislim da je ovo za bilo koga ko putuje APSOLUTNI MINIMUM, i naravno, članska kartica AMSS. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

ako redovno kontroliraš motor, šansa da ti pukne sajla je jednaka NULI .... :zvizduk:

 

sa sajlom koja se drži na još 5-6 licni, dovući ćeš se i par100 km .. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Meni kad bi pukla sajla gasa, ja bih stao, nasao grancicu, zavezao sajlu na istu (u T) i idemo... ko od sale do neke garaze, a moze i neko vrijeme tako (dok ne dodje s ebay-a) :)

Sajla kvacila se vidi, pa je tesko da pukne "iznenada". :neznam:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja