Jump to content

Moto Zajednica

R1200 GS: Koje ulje za mjenjač i diferencijal?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Imaš u ispravljenom postu sliku dodatka, tubica 20ml, naziv je "Gear Oil Aditive", LM, imaju još jedan aditiv za menjače al to je drugojačiji. Ima ga u Kitkomercu, Euro07 i mislim u Euroautu, cena je cca +/-700 Dinara, sipa se u ulje i promućka pa tek naliva u sklop, nakon toga valja izvozati malo ili u mesto izvrteti sve prenose da se dodatak zalepi za kontaktne površine, treba mu malo vremena za to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Jednom godisnje menjam ulje u menjacu i finalnom pogonu, litar ulja je sitna para. Veci benefit je kontrola opiljaka na cepovima za ispustanje ulja - ako se pojave, u problemu sam. Za sad sve cisto (kuc kuc kuc).

 

Ipak, ova LM pasta me zaintrigirala, nisam nikad koristio i ako za nju znam 40 godina...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 302 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: BMW R1200ST

Ja sam prošlu sezonu menjao ulje sipao 75w140 Castrol i Moly pastu. Zaključak menjač se lakše šalta ali kad se zagreje ulje onda mi menjač postaje bučan na leru ume nekako da zalupava stisnem kvačilo smiri se ,sad sam sipao SAE 90 i tiši je menjač .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Da li se ovi simptomi (ispadanje iz brzine i slicno koje je naveo zika) javljaju i kod motora kod kojih sve pliva u istom ulju, ili samo gde odvojeno ide ulje za menjac?

Posto, ja bih pre pomislio da nesto nije u redu sa selektorom brzina npr. nego da je do ulja???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R
Pre 1 sat, sasamajstor je napisao:

Ja sam prošlu sezonu menjao ulje sipao 75w140 Castrol i Moly pastu. Zaključak menjač se lakše šalta ali kad se zagreje ulje onda mi menjač postaje bučan na leru ume nekako da zalupava stisnem kvačilo smiri se ,sad sam sipao SAE 90 i tiši je menjač .

Ja ga koristim godinama, i nisam primetio razliku  sto se tice buke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 1 sat, hard_rock je napisao:

Da li se ovi simptomi (ispadanje iz brzine i slicno koje je naveo zika) javljaju i kod motora kod kojih sve pliva u istom ulju, ili samo gde odvojeno ide ulje za menjac?

Posto, ja bih pre pomislio da nesto nije u redu sa selektorom brzina npr. nego da je do ulja???

Ovo što sam ja napisao odnosi se isključivo na menjač kod BMW R1100GS, odnosno kod menjača gde je ulje odvojeno od mašine.

I nisam napisao da menjač ispada iz brzine nego da se teško šalta (tvrda poluga) posebno dok je motor hladan i dešava se često da prilikom šaltanja ostane u "leru" između dve brzine.

Ovo nema veze sa selektorom nego je menjač kod ovog mozora vrlo osetljiv na vrstu ulja i različito se ponaša sa promenom ulja.

Sa Castrolom 75/140 menjač funkcionisao izvanredno u svim uslovima, sa 85/90 loše u svim uslovima, sa ovim sada (Fusch 85/140) vrlo loše kada je hladan motor, bolje kada se motor zagreje.

U svakom slučaju Castrol 75-140 je po mom iskustvu najbolja opcija (bez obzira na visoku cenu).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 302 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: BMW R1200ST
Pre sat vremena, Dane Deda je napisao:

Ja ga koristim godinama, i nisam primetio razliku  sto se tice buke.

Jednostavno na mom motoru menjač je osetljiv na ređe ulje M94 ima nešto veći zazor između zupčanika a kasniji modeli su drugačije rešeni.Evo ko ima vremena malo da pročita . http://largiader.com/tech/oiltrans/interview.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Getrag, proizvođač menjača za BMW kao i za masu automobila uključujući i trkačke, je nezvanično preporučio gradaciju X SAE140 plus dodavanje molibdendisulfata koji oni ustalom i dodaju prilikom livenja zupčanika, zato je ulje bivalo crno prilkom zamene. Zazori u sklopovima su nešto povišeni, šlampavi, zato su i čulni prilikom zaključavanja, naročito prvi menjači M93. Moly blagorodno deluje na udrane površine međuozubljenja, pospešuje bolje i brže zaključavanje ključeva, nešto utišava udarce i znatno umanjuje trenje i habanje koje se tada javlja, može biti kontraproduktivan ako se pretera sa kolilčiom, dodatak za agregatno ulje je praktično isti i tu ga ne valja dodavati svaki put već na drugi ili treći, jednako bi bilo uputno i za menjačko ulje, pogotovu ako se menja u kratkim intervalima od 10.000km. GL 5 je standard kojim se podrazumeva udeo aditiva koji su po svojoj prirodi agresivno korozivni na obojene metale i skloni su lepljenju. Zupčanici na BMW se vrte preko bronzanih ležajeva i zato ako se koristi čist GL5, mora da bude ili izričito to konktetno ulje preporučeno, atestirano, od fabrike, ili da ima naznaku, podatak o blokiranju tog svojstva, a toga uglavnom nema ili je otežano dostupan, zato je sigurna upotreba GL4/5 jel GL4 standard podrazumeva bezbedtnost u tom smislu. Problem se ne javlja odma već nakon niza desetina hiljada kilometara. Kod BMW menjača se sreću otvoreni i zatvoreni, ravni i konusno valjkasti ležajevi. Konusni nose bolje ali su nezgodni za podešavanje i zato prave probleme, u kasnijim serijama su zamenjeni ravnim. Otvoren ležaj duže i bolje radi kad je u ulju ali je izložen nečistoćama koje se nužno javljaju, kasnije serije imaju sve zaptivene ležajeve koji pored teoretski kraćeg radnog veka imaju i drugi problem. Bio je čitav serijala na ADV-u o njihovom preranom propadanju zbog upotrebe čistih GL5 ulja pune sintetike jer uljne pare isperu mast u kućištu i praktično ležajevi rade na ostacima masti, odnosno na suvo, zato i nije svaki GL5 poželjan. Moj izbor su otvoreni i konusni ležajevi, pri svakoj zameni ulja ispiranje običnim ATF uljem, magnetni šraf i redovna zamena, što redovno nije jer dolazi od automobila gde mahom stoji da se menjačko ulje ne menja već doliva, što je pogrešno. M97 ima problem ulazne osovine i to čini otežano šaltanje i na kraju ozbiljan i skup kvar. Uz poboljšanu izmeneu koja nosi i usporenje vremena šaltanja, dugi niz serija menjača na različitim modelima BMW-a ima drugu brzina ostvljenu istu, pa uz niz navedenih anomalija je naj podložnija kvarenju i simptomima otežanog šaltanja. Zbog istaknutog velikog zazora, menjačima prija gušće ulje koje pored podmazivanja ima i funkciju samocentriranja osa sklopova preko hidro ležaja praktično, kad dođe do nekog od poremećaja i smicanja osa, gušćem ulje, pogovu na niskim temperturama, treba više vremena da formira pravilan hidrauličan ležaj između zupčanika i osovine, zato i Getrag navodi zimsko i letnje ulje na neki način. Uljni sloj je nestabilan i  prija munjevito šaltanje uz predpritisak jer tad ne dolazi do klaćenja zupčanika koji se u tom slučaju nepravilno zube pri prvom dodiru i samim tim habaju pre vremena i dolazi do otežanog šaltanja, udaraca, ispadanja iz brzine i zaglavljivanja u među prostoru. Sam birač brzina, selektor burence, je dosta stabilan ali su viljuške podložne nepravilnom habanju i krivljenju i tad je šaltanje hirovito. Samo kvačilo je uslovno komplikovano, spojnička osovina nije vezana za radilicu i na joj visi lamela, sa izlazne strane je kardansko vratilo i sve to se prenosi na ceo menjački sklop i naravno da utiče na kvalitet šaltanja i nus pojave. Sklop lamele je naročito kritičan kod šestostepenih menjača, ali se javlja i kod petobrzinskih serije 1100. Ulje u svemu ima uticaj ali ne isključivi u bilo kom smeru.

 

@Severian- zamena filtera vazduha na 20.000 km je prilično dug interval za naše uslove, Beograd je vrlo prašnjav grad i valjalo bi na 10k pregledati i očistiti ga, pa proceniti, kod 11xx to je lako dostupno, kod 1.2 je možda rezonskije zameniti zbog komplikovanije pristupačnosti. Menjačko ulje nije izloženu paljevini ko agregatno i može duže da traje, tako da je zamena po kilometarskoj kilometraži sasvim dobra, nije godišnja neophodna čak i kad se sipa nisko cenovno ulje, sad, FD kod 1.2 nije previše zgodan za zamenu kao kod predhodnih serija pa je možda i to razloščić da se interval postavi na 20k, no, svakako je plus da se menja ranije za razliku od ulja u agregatu gde nije dobro prekratiti radni vek previše.

 

(Ovo je od mene što se tiče menjača i ulja.)   

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova

Razmisljam da kupim bmw r1200 gs nasao sam jedan dobar ko casa pa me interesuje ovi u servisu su mi rekli da na svakih 10000 km mota da se steluju ventili obavezno i da na svaki 2 servis se radi veliki hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova
On 1/17/2018 at 0:08, đunta je napisao:

sad, FD kod 1.2 nije previše zgodan za zamenu kao kod predhodnih serija pa je možda i to razloščić da se interval postavi na 20k

Kako nije zgodno, jedan šraf ispustiš, jedan šraf sipaš... gde ćeš zgodnije? :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 7 sati, severian je napisao:
On 17.1.2018. at 0:08, đunta je napisao:

sad, FD kod 1.2 nije previše zgodan za zamenu kao kod predhodnih serija pa je možda i to razloščić da se interval postavi na 20k

Kako nije zgodno, jedan šraf ispustiš, jedan šraf sipaš... gde ćeš zgodnije? :)

 

Pa kod 11XX, nema skidanja točka, lomljena kardana, izvlačenja ABS senzora, (kod prvih serija), zezanja sa manžetnom, strogog razmeravanja definisane količine, kad se prolije ili omaši na više, postupak mora da se ponovi jer višak ulja može da izbije semering, a manjak ne valja jer je inače već na minimumu, da ne kažem ispod crte za koju je FD projektovan. Na 11XX se ništa ne skida, odvije prvo gornji ulivni šraf, potom donji i ulje turbulentno iscuri i povuče prilčno nečistoća, zatvori i ulije ulje za ispiranje, upali motor, ubaci u visoki prenos par minuta, i ponovi postupak istakanja, kod 1.2 ispiranje nije ni blizu jednostavno. Pri nalivanju se jednostavno vidi potreban nivo, lako se i dolije i odvadi, mada ne smeta manjak jer ga ima više nego dovoljno, a višak izbije na brodski odušak bez opasnosti po semeringe, sve u svemu, opušteno. Uz dužno uvažavanje, 1.2 je projektovan vrlo komplikovano nepotrebno.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 8 sati, severian je napisao:

Bonton ove zajednice kaže da se prvo predstaviš (na odgovarajućem mestu), pre nego odmah tražiš pomoć...

 

Nije čak ni bonton već debeli of, odnosno nepoštovanje zajednice, uvreda za nas koji se trudimo da forum održimo kvalitetnim i tematski jezgrovitim. Tema o GS-u 1.200 je aktivna i pri vrhu poglavlja i umesto da se pitanje i molba tamo postavi što je logično, to se čini u usko specijalizovanoj i na neki način stručnoj temi, na stranu  što se čitanjem mnogih  tema može naći više nego dovoljno validnih informacija ne samo za početno interesovanje. Olako se otvaraju teme i postavljaju ista pitanja koja su već prežvakana i odgovorena, prosto je ovakav "manir" neverovatan da nemam epitet. Lično, više se neću uključivati u diskusije koje su više puta zaključivane.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Da javim i ja .
Zamenio ulje u menjacu i sipao Castrol 75/140 , vec posle 5-6 km daleko lepse salta a sama poluga menjaca ide daleko lakse nego pre.

Hladan/ vruc nema razlike .
Unutra je definitivno pre bio sae 90 i bilo je cisto ko novo ulje kad sam ispustio .

Jedino me bunilo sto sam skoro ceo litar nasuo unutra (ostalo malo ono sto se zadrzi u flasi) jes da sam lepo iscedio , vozio 50km da se zagreje i ostavio da se cedi preko noci .

Na stenderu stoji zadnji tocak na zemlji , kad prebacim da je prednji na zemlji moglo bi jos malo da stane , nego provozacu jos malo pa da prekontrolisem .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Mora da si dobro iscedio kad je stala cela litra, nediraj nista vise, i ja koristim godinama 75-140 castrol u menjacu kao i u diferencijalu..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 314 postova
  • Lokacija: Čelarevo
  • Motocikl: BMW 1150 GS

Stigla u MASS nova tura Motula 75w140.Ali bezobrazno skupo.3700 din litar.

Kod Cubike u NS u prodavnici Silkolene te gradacije 2400...

  • Hvala 1
  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 3 sati, miljan_tracer je napisao:

 ...75w140....

... Silkolene te gradacije ...

 

Ne postoji jer se jednostavno ne proizvodi. Postoji pod matičnim imenom Fuchs, pored ulja koje ja koristim i preporučujem,  Titan Sintopoid 75-w140 LS, ali ono je za drugi tip menjača gde ne spada od BMW motorcikla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Svojvremeno sam konsultovao tribologa i tehologa apropo LS ulja za BMW i dobio sam odvraćajući odgovor koji sam uvažio bez dalje diskusije šta i zašto, sigurno sam dobio pojašnjenje ali sam ga izbriso iz memorije da ne bi pametovao. Koliko se sećam, radi se o dodacima koji ne moraju da budu kompatibilni sa materijalima od kojih su sačinjeni sklopovi, nisu ni potrebni za takozvani otvoreni diferencijal, a sa uljem za više nego 2/3 jeftinijim su efekti više nego zadovoljavajući.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Arandjelovac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure

Veliki pozdrav svima, pročitao sam sve vaše postove od prve stranice do poslednje. 

Od ove godine vozim R1150GS 2001god. i na pocetku sezone sam mu sipao Castrol 75w 90 u menjac i diferencijal (kako fabrika propisuje) posto sam zvao Deltu da mi po broju motora i šasije kazu sta od ulja ide.

Iskreno sa tim uljem nisam zadovoljan jer kada se ulje zagreje i kada se menjaju brzine menjac se čuje... Pogotovu kad ide u nizi stepen prenosa. Sa prethodnim uljem koje je bilo u njemu kada sam ga kupio to nije bio slučaj. 

Čitajući postove i komentare zaključio sam da je idealno rešenje Castrol MTX 75W 140 ili Fuchs TITAN Supergear 85w 140.

Zanima me koje ulje sipati od ova dva i ako kupim neko od ova dva da li sipati i u menjac i u kardan isto ulje?

huile-transmission-85w140-titan-supergear-fuchs.jpg

Castrol-MTX-Full-Synthetic-75W-140-10038212_970_FR_19.jpeg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Arandjelovac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure

Da li u Castrol MTX 75w-140 treba dodavati Moly pastu? 

Da li Moly dodavati u diferencija ili samo u menjac? I da li Castrol 75w-140 moze u i u diferencijal zbog gustine ili mora redje ulje 75w-90 ili 80w-90? 

Hvala svima unapred. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
On 2.10.2019. at 10:41, Bojan Budjevac je napisao:

Veliki pozdrav svima, pročitao sam sve vaše postove od prve stranice do poslednje. 

Od ove godine vozim R1150GS 2001god. i na pocetku sezone sam mu sipao Castrol 75w 90 u menjac i diferencijal (kako fabrika propisuje) posto sam zvao Deltu da mi po broju motora i šasije kazu sta od ulja ide.

Iskreno sa tim uljem nisam zadovoljan jer kada se ulje zagreje i kada se menjaju brzine menjac se čuje... Pogotovu kad ide u nizi stepen prenosa. Sa prethodnim uljem koje je bilo u njemu kada sam ga kupio to nije bio slučaj. 

Čitajući postove i komentare zaključio sam da je idealno rešenje Castrol MTX 75W 140 ili Fuchs TITAN Supergear 85w 140.

Zanima me koje ulje sipati od ova dva i ako kupim neko od ova dva da li sipati i u menjac i u kardan isto ulje?

huile-transmission-85w140-titan-supergear-fuchs.jpg

Castrol-MTX-Full-Synthetic-75W-140-10038212_970_FR_19.jpeg

Ja sam koristio oba ulja (prvo Castrol MTX, a zatim Fuch Titan) i onda sam se vratio ponovo na Castrol (iz razloga što u hladnim uslovima sa Fuch uopšte nisam mogao da pomerim polugu menjača i da menjam brzine dok se ulje ne zagreje u vožnji). Sa Castolom nemam nikakvih problema. 

Isto ulje koristim i za menjač i za "diferencijal" i dodajem i LM aditiv.

Inače je ulje Castrol MTX 75W-140 na sobnoj temperaturi dosta ređe nego klasično 80W-90 (ili Fuch 85W-140 koje je baš gusto).

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja