Jump to content

Moto Zajednica

R1200 GS: Koje ulje za mjenjač i diferencijal?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nemam ja Druze nista protiv sta ti kupujes i sipas, ja sam samo napisao sta ja koristim,i kakvo takvo iskustvo imam sa tim uljem. Po meni mozete sipati i sljivovicu, ona je oko 400,oo litar.:BMW2:

Samo jedna informacija, u kucistu prenosa postoje tri lezaja i tri semeringa i kostaju oko350 evra, plus majstor, ko ne zna sam da izvrsi zamenu, da ne spominjem cenu za set konicnih zupcanika.

 

Nemoj tako blago Deko ko u onom vicu, "išla mačka preko krova..." ima tu još kamara "delića", ( napravio si omašku, 3 para lagera + još po neki), a dosta toga od M97 a tek na kasnijim modelima nema na komad već celi snopovi a to boli kolko košta, a majstori tek ha, mogu samo da se nasmejem od preživljene muke na njihovo poznavanje menjača a i na sve ostalo. BMW menjače osim BMW -a u centrali rade svega nekoliko ljudi u svetu, (ubrajam neskromno tu i sebe), a popravke se uglavnom svode na kupovinu sa Ebay-a pa šta bude. Naravno, nije problem zameniti semering, čak i ležaj ako je merno utvrđen da je jednak starom, a sve drugo se svodi na čistu lutriju, retko sa premijom. No, na M97, potom na 1150 i mislim na 1,2 postoje slabe tačke zbog kojih će getriba geckrt pre nego što će se to desiti zbog ulja ma kakvo bilo.

 

za ovo nekoliko ljudi na SVETU sam se nasmejao...

nego kolko si ti menjaca od bmw,a sklopio i rasklopio,ko te naucio to da radis..i sa kojim alatom radis taj posao..

eto to me zanima bas...pa da se i mi ostali majstori edukujemo....da i mi nes naucimo da nahranimo porodicu...

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/100782-bmw-tracarenje/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 148 postova
  • Lokacija: Modriča Republika Srpska
  • Motocikl: BMW R1150GS

Kratko pitanjce...

Mijenjao sam u diferncijalui menjaču prije 2 godine (20000km) ulje i sipao 75W90.

Sada kada sam ponovno mijenjao, na donjem šarafu diferencijala (šaraf za ispust) mi je bilo na magnetu nalijepljeno u obliku kupolice kao grafitna mast. Pod prstom se to ne osjeti kao metalna špena jer je jako fino i sitno, zato kažem kao grafitna mast bojom, ali je metalnog sastava jer se zalijepilo na magnet.

 

Pitanjce je da li je to normalno? Sobzirom da mi nije ništa falilo ulja u diferencijalu, niti gdje pušta niti kvasi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Life Ain't A Fairytale, 239 postova
  • Lokacija: Iza Devet Brda iza Devet Mora!
  • Motocikl: Cudni

Normalno je. Alarmantno je kada izvadis komadic metala ili kad ti ulje promeni drasticno boju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Kratko pitanjce...

Mijenjao sam u diferncijalui menjaču prije 2 godine (20000km) ulje i sipao 75W90.

Sada kada sam ponovno mijenjao, na donjem šarafu diferencijala (šaraf za ispust) mi je bilo na magnetu nalijepljeno u obliku kupolice kao grafitna mast. Pod prstom se to ne osjeti kao metalna špena jer je jako fino i sitno, zato kažem kao grafitna mast bojom, ali je metalnog sastava jer se zalijepilo na magnet.

 

Pitanjce je da li je to normalno? Sobzirom da mi nije ništa falilo ulja u diferencijalu, niti gdje pušta niti kvasi...

 

Potpuno normalno. Ne sme da bude metalnih opiljaka. Ako je fini, kao grafitni, talk - sve ok.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 148 postova
  • Lokacija: Modriča Republika Srpska
  • Motocikl: BMW R1150GS

Predpostavljao sam da je OK. Ali Volim cuti i od iskusnih...

I ako sam dobro razumjeo ovu temu, vecina korist 80W140, pa cu i ja da predjem na to, i ako sam zamijnio ulje prije 15 dana.

Hvala kolege...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pa bas da ne boli glava za 3000 din po litri :) a treba ti 1020 grama, sto znaci 2 litra, sto znaci 6000 dinara... Isplati li se to??

 

Ja danas slucajno nabavih Fusch 85W140 za 700 dinara po litri. Za mene je to razumna cena.

 

600721916_FUC_95909979.jpg

 

http://www.bmwpartsweb.com/Part-Number/Product-Detail__600721916_FUC_95909979.aspx

 

Nakon test vožnje GS-a 1100 ja sam tvrdio da je menjač pretvrd, vlasnik naprotiv; nakon uslužne zamene i kratke probe, bukvalno prvim prebacivanje  iz  prve u drugu se šaltanje drastično smekšalo a i sam vlasnik je uočio istu promenu na bolje iako mu je predhodno ulje bilo čisto i relativo sveže. Sipano ulje je GL4/GL5 i sa tog aspekta sigurno za žute metale kojih ima unutar menjača, dostupno po Lalajkovoj ceni.

 

IMG_20150426_134903_zpst1wirnfu.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Iznecu i ja moj utisak. Ranije, sa uljem W90 menjac je odlicno radio dok je bio hladan, kad se ulje ugreje ponekad se culo krcanje. Kod ovog Fusch Titan ulja, situacija je drugacija - zacuje se ponekad krcanje dok je ulje hladno i menjac je prilicno  tvrd. Kada se ulje ugreje, sve bude odlicno. 

 

Prilicno  je tesko naliti u menjac jer je bas bas gusto, mada je lepo uradjeno to sto poklopac prilikom otvaranja boce za sobom izvlaci plasticnu cevcicu koju uvucete u otvor za sipanje ulja na menjacu i istiskujete ulje unutra.

 

Primetio sam i da je radna temperatura menjaca dosta visa nego ranije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Iznecu i ja moj utisak. Ranije, sa uljem W90 menjac je odlicno radio dok je bio hladan, kad se ulje ugreje ponekad se culo krcanje. Kod ovog Fusch Titan ulja, situacija je drugacija - zacuje se ponekad krcanje dok je ulje hladno i menjac je prilicno  tvrd. Kada se ulje ugreje, sve bude odlicno. 

 

Prilicno  je tesko naliti u menjac jer je bas bas gusto, mada je lepo uradjeno to sto poklopac prilikom otvaranja boce za sobom izvlaci plasticnu cevcicu koju uvucete u otvor za sipanje ulja na menjacu i istiskujete ulje unutra.

 

Primetio sam i da je radna temperatura menjaca dosta visa nego ranije.

 

Normalno je da bilo koji menjač bude tvrdkast kad je hladan, ne valja da je takav na vruće. BMW menjači imaju velike zazore u celom transmisionom sklopu, za seriju 1.2 čak postoji primetan zazor u zadnjem ležaju na ladno a izgubi se,(doduše ne uvek), kad se zagreje, tako da toplota samo prija što potvrđuje činjenica da se tad meko  menjaju prenosnici. Jeste ulje lepo gusto što je dokaz deklarisanog viskoziteta. Litarsko pakovanje po navedenoj ceni nema cevku al uz levak, cigaru i šamlicu se natoči. U diferencijal može da ide ređe ulje jer nema tu nekih zazora čak naprotiv, često je pretegnuto što čini da  već ima grejanja pa gusto ulje još više tome doprinosi. Inače ovog ulja ima i u viskozitetu 80W90.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Gde moze da se kupi Liqui Molly pasta za dodavanje u menjacko ullje?

Bilo ga u prodavnici u kraju kod mene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2625 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: FJR 1300 , TTR 600 / SM

Procitah sve postove i sad mi nista nije jasno?!

Koju gradaciju preporucujete 80w140 ili 75w90 ?

Ukupna neophodna kolicina je 220 + 800 ml ,ili tih 20 ml nije neophodno ?

Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Procitah sve postove i sad mi nista nije jasno?!

Koju gradaciju preporucujete 80w140 ili 75w90 ?

Ukupna neophodna kolicina je 220 + 800 ml ,ili tih 20 ml nije neophodno ?

Hvala.

Ja bih preporucio, kao sto si i meni preporucili ljudi kojima verujem, 75W140 ulje i to 1020 grama za 1100GS, ne znam koliko ulja ide u menjace novijih modela.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2625 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: FJR 1300 , TTR 600 / SM

 

Procitah sve postove i sad mi nista nije jasno?!

Koju gradaciju preporucujete 80w140 ili 75w90 ?

Ukupna neophodna kolicina je 220 + 800 ml ,ili tih 20 ml nije neophodno ?

Hvala.

Ja bih preporucio, kao sto si i meni preporucili ljudi kojima verujem, 75W140 ulje i to 1020 grama za 1100GS, ne znam koliko ulja ide u menjace novijih modela.

 

Hvala.

Zna li neko koliko ukupno treba za GSA 1200 2012.godiste ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2625 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: FJR 1300 , TTR 600 / SM

75w90 preporucuje bmw i to je ok. Jos bolje je 75w140 (npr. Castrol). U kardan (diferencijal) za 2010-2013 ide 180ml (nikako 220ml).

Hvala Severiane.

Ipak moze i konkreno a bez glupih upadica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Tema totalno otušla u zaborav pa hajde da je malo osvežim svojim iskustvom (nije baš GS 1200 nego 1100, ali kad nema kiše dobar je i grad).

Kada sam kupio ovaj moj motor u njemu je bilo upravo zamenjeno ulje i bilo je to neko EPX 89/90 i sa njim nisam uopšte bio zadovoljan iz razloga što je tokom promena menjač "krčao" i često ostajao između brzina.

Na prvoj zameni uzeo u Luisu čuveni Castrol 75-140 i u prvih par desetina kilometara nisam osetio nikakvo poboljšanje, a onda se menjač preporodio.

Promena precizna i lagana u svim uslovima i pri bilo kojoj temperaturi.

I lep zvuk pri promeni.

Gotovo da mi se nije desilo na sledećih 20.000 km da mi menjač zaškripi ili da ostane između dve brzine.

A onda letos ponovo zamena i ovog puta nalijem Fusch 85-140 i prilikom nalivanja vidim da je ulje prilično gusto.

Već na prvim kilometrima primetim da je menjač prilično "tvrđi" i glasniji pri promeni (posebno dok je motor hladan), i da je problematično prebaciti iz prvog stepena u drugi prvih petstotinak metara nakon polaska hladnim motorom.

Od nalavinja ovog ulja prešao sam do sada 7.000km i moraću pod hitno da ga zamenim jer je u ovim hladnim uslovima gotovo nemoguće menjati brzine (posebno iz prve u drugu), menjač je tvrd i glasan i vrlo često se desi da ostane zaglavljen između dva stepena prenosa.

Sam još da naglasim da sam pri svakoj zameni dodavao i LM MoS2 i da sam isto to sipao i u finalni prenos.

Dakle, moje je iskustvo da ulje Fusch 85-140 nikako ne odgovara uz menjač na BMW R1100 GS i da ga treba zaobići za tu namenu.

Ja se vraćam Castrolu MTX 75-140 bez obzira na visoku cenu (koja je očigledno i  opravdana).

Verujem da je Fusch 85-140 možda dobar izbor za finalni prenos, ali za menjač svakako nije.

Inače u mašini koristim od početka ulje Fusch Silkolene Comp 4, 15W-50 i zadovoljan sam njime u svakom pogledu. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Jako mi je  čudno, u kamaru raznoraznih modela BMW-a sipano, na svima poboljšanje  šaltanjea i lupnjave menjača. Diferncijal je nešto drugo i tu se ne uočava tako lako razlika, nekad po zvuku, nekad po temperaturi, uglavnom, nije imperativ da bude gusto već se procenjuje na osnovu zubljenja da li sipati skroz retko, puna gusto ili neki srednji viskozitet koji se dobija mešanjem istog ulja različitih gradacija. Transmisija dostiže nekih devedesetak °C, neka uobičajena srednja radna temperatura  je iznad šeszdesetak stepeni kada tek sklop radi kako treba, potrebno je više od 500m da se i agregat zagreje a kamoli menjač  i to leti, zimski uslovi su ipak iregularni.  Minusne temperature zahtevaju ređa ulja, pogotovu za moto sklopove koji nisu ni projektovani u osnovi da se voze tada. Ceo ADV vozi mahom sa tom gradacijom i uz dodatak molija, ne mora da se sipa svaki put već svaki drugi.

060.jpg.8474bc744882f0929721ed07c80bac19.jpg

 

059.jpg.ddab68bb73ab6f7c55ea805605cccc05.jpg

 

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja