Jump to content

Moto Zajednica

R1200 GS: Koje ulje za mjenjač i diferencijal?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: Aprilia Pegaso; BMW R 1200 GS

Pozdrav svima,

kao što u naslovu teme piše, zanima me koje ulje preporučujete za mjenjač i diferencijal za BMW r1200GS?0stabre.gif Planiram da kupim ovo

 

www.motornaolja.com/produkt/castrol-syntrax-limited-slip-75w-140/

 

ali pošto nemam iskustva rekoh da pitam vas koji imate iskustva. Molim mišljenja i savjete.1Mina.gif Hvala.

 

Takođe, imam pitanje u vezi štimanja ventila na istom motoru. Poznati su mi zazori za usisne i izduvne ventile (0,15 i 0,30) ali

zanima me koliki je pravilni zazor na "nosaču" (ne znam kako sad ovdej da objasnim na šta mislim 0stabre.gif ali svako ko je rastavljao i štelovao ventile na ovom motoru zna o čemu govorim0takoje.gif) ventila, tj kako da ga pravilno centriram?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Sto se tice ulja to sto si predlozio sam imao prilike da sipam i jedno je od naj boljih , ali takodje niko nikad nije imao problem ni sa klasicnim sae90.

kontam da treba da koristis jedno ulje bar 100,000km da bi skontao dal je to bio pravi izbor ili ne ?

 

to oko ventila sto te zanima verovatno mislis na aksijalni zazor klackalice , modeli bez plocica imaju jedan deo dole na 4 srafa i tu se steluje vrlo lako .

skoro sam siguran da je u jednoj temi ovde na forumu detaljno to objasnjeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: Aprilia Pegaso; BMW R 1200 GS

Pozdrav 1zdravo.gif

 

Evo pošto sam promijenuo ulje u mjenjaču pa reko da napišem moja iskustva.

Sa novim uljem sam prešao nekih 1000 km i mogu reći sve najbolje0takoje.gif. Razlika sa novi castrol syntrax limited slip 75w-140 uljem je ogromna0staa2.gif. Mjenjač je puno tiši i puno mekše se mjenjaju stepeni prenosa. Imam osjećaj kao da sam promijenuo čitav mjenjač a ne samo ulje u mjenjaču. 1zvizduk.gif Stvarno sve preporuke za ulje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ja pronadjoh konacno menjacko multigradno ulje u Lav Autu. Radi se o Motul 85W140 ulju, pakovanje od 2 litra, oko 1100 dinara. Kupujem pa javljam kakvo je.

 

XAqrXGlWz0.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nije štos u ulju kao ulju već u gradaciji.

 

@Lalajko koji je GL?

 

-videh, GL 4/5, liči na adekvatno, zanima me samo koliko će biti termo stabilno.

 

( Ja sam ponovo obezbedio Belrej)

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pa jesi za tebe :) sta ja da radim? :D

 

Pa budeš dobar :rostilj:, prekopo sam UK i EU i iskopo sam ga negde u Alemaniji i doneće mi bratanac litru za Uskrs, ako hoćeš i ne bude kasno, da zakukakam još za kilo?

 

http://www.10w-40.eu/index.php?info=p92_getriebeoel_85w140_-_belray_gear_saver_transmission_oil_-1_liter.html

 

Jeste GL-5 ali ima blokator agresivnih sastojaka na žute metale koji se nalaze u menjaču što sam i iskustveno utvrdio, ceo menjač rasklapan, mnoga ulja ih nemaju a teško se iz date može zaključiti pa koja ih sadrže. Pored perfektnog šaltanja itd, nakon više meseci stajanja FD-a sa ispuštenim uljem, sve površine su na sebi imale pozamašan sloj ulja koje se nije slilo usled gravitacije, ko da sam tog časa ga naneo, a to je zahvaljujući punioci koji ističu, taj "gear saver". Doduše, jesam dodao 4% MoSo2 koji je isto lepljiv ali po boji je dominantno ulje. Inače je diferencijal vožen 200-250 km bez ulja jer "majstor" densi je slučajno ili zlo-namerno ostavio praznim ali su zahvaljući mazivu oba zupčanika prošla neoštećena tako da ne menjam recepturu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ne, ne, potreban mi je stalan izvor za ulje, da mogu u po bela dana i u po crne noci da uletim i kupim :D Mislim da sam sa Motul/Lav i Fusch nasao stalan izvor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pa jednom godišnje je litra dosta uglavnom. Ja nisam hteo da se odlučim na Fuks-Silkolen jer su u ovoj gradaciji isključivo GL-5 pa je tehnolog morao dodatno da traži "pod datu" od fabrike pa sam zbog već proverene kombinacije ostao na njoj, da ne maltretiram. Video sam da pstoji taj Motul, ima još Texako ili Valvolin na srpskom tržištu ali imam određenu rezervisanost.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Batalite to ulje za 1100,00 dve litre. To ulje se koristi za traktore i slepere ( za male obrtaje prenosa, a veliko zagrevanje) a pravo ulje za

motore (motul 75-140 ) kosta 2700,00 jedan litar, pa vi vidite sta ce da se isplati.:zdravo:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • дипл.инж.саобраћаја, 157 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: R 1150 GS

ja za tu namenu koristim motul gear 300 75w90 i umereno sam zadovoljan.

Sta kazete za to ulje?

 

p.s. ovo o kojem je Dane govorio je motul gear ff competition.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

Batalite to ulje za 1100,00 dve litre. To ulje se koristi za traktore i slepere ( za male obrtaje prenosa, a veliko zagrevanje) a pravo ulje za

motore (motul 75-140 ) kosta 2700,00 jedan litar, pa vi vidite sta ce da se isplati.:zdravo:

Upravo tako. Ne znam cemu eksperimenti. Ja vec godinama sipam 75-90 castrol i sve je u savrsenom redu. Cifra je 3000 rsd/lit, al glava ne boli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Pa bas da ne boli glava za 3000 din po litri :) a treba ti 1020 grama, sto znaci 2 litra, sto znaci 6000 dinara... Isplati li se to??

 

Ja danas slucajno nabavih Fusch 85W140 za 700 dinara po litri. Za mene je to razumna cena.

 

600721916_FUC_95909979.jpg

 

http://www.bmwpartsweb.com/Part-Number/Product-Detail__600721916_FUC_95909979.aspx

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

E Lalajko, sad ga pretera. Gde si nasao onih 0,020l kad jedva stane (kod dobro ocedjenog menjaca) i jedna litra. Vec sam pisao da

koristim godinama Castrol MTX SAE 75W140 API GL5 FULL SYNTHETIS koje menjam svake dve godine, i to u menjacu i diferencijalu.

Cena za litar je 21,95 evra, i do sada na svim motorima mrke BMW nisam nikad imao bilo kakvih problema, a bas sam se navozao.

Ako si mislio da kolicina od 1,2 litra stane i u menjac i diferencijal, onda si u pravu. Sa drugim uljima za ovu namenu bas i nemam nekog iskustva, pa ih zato i ne komentarisem u detalje.Iskusio sam da kod motora, bas kao i kod zena, sto im vise pruzis, vise ti vracaju, sto se zadovoljstva tice.:zdravo:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pa bas da ne boli glava za 3000 din po litri :) a treba ti 1020 grama, sto znaci 2 litra, sto znaci 6000 dinara... Isplati li se to??

 

Ja danas slucajno nabavih Fusch 85W140 za 700 dinara po litri. Za mene je to razumna cena.

 

600721916_FUC_95909979.jpg

 

http://www.bmwpartsw...C_95909979.aspx

 

Laki, potpuno se slažem sa tobom, ali fabrička preporuka mora uvek da se uvažava kao prva pogotovu kad neko nema znanje mehanike, ličnog iskustva ili ambicija u tom smislu i kad se još pridoda rizik srpskog tržišta, zaista najmanje boli kod se pridržava i kupuje kod sigurnog fabričkog prodavca.

 

Fuks-Silkolen maziva su perfektna i kod nas su sveža i original,( bar u izvoru gde se ja pojim), cena im je vrlo pristupačna jer imaju sopstvenu destilaciju, glavni profit su im ultra visoka idustrijska maziva, prvo punjenje agregata i menjača kod dosta marki nemačke proizvodnje tako da se jako malo reklamiraju i samim tim nemaju ekstremno visoke troškove koji zidaju cenu. No ko što sam pomenuo, nisam hteo da se upuštam u ovo što si uzeo jer je čista 5-ica zbog rizika korozivnosti, a modeli 1.1xx imaju žute čaure zupčanika, za 1.2 se nisam interesovao. Dalje, bila je velika tema na ADV-u oko problema sa ležajevima koji su sa zaptivkama i masa kvarova jer sintetičke pare su ispirale mast i lageri propadali pre vremena, ja sam sve svoje pootvarao, a praktično se ne može znati koji su unutra dok se ne rasklopi. Na ADV-u skoro da niko ne voza OM ulje, cirkulišu neka 2-3 američka i uglavnom 140 koje uostalom ima i u OM varijanti i masa ovlašćenih BMW servisera isključivo sipa tu gušću gradaciju pogotovo u toplijim regijama. Ja sam probao i 90-icu i 140, razlika je ko nebo i zemlja jer jednostavno konstrukciji menjača pogoduje gušće ulje, uostalom zato i postoji u OM izboru.

 

Da Deko, tvoje dugo kilometražno iskustvo je zlata vredno zaista. Ja sam se ko žutokljunac na BMW rukovodio takmičarskim iskustvima sa Belrejom i pošto sada nisam mogao da ga racionalno nabavim, već sam rešio da idem na tvoju preporuku, al iskopo sam ga nekako, a posle debakla sa densijem, teško da ću išta drugo da sipam. Naravno, da imam mogućnosti, nabavio bi po litru nekih 4-5 ulja i lično istestirao jer 99,99% forumskih preporuka su bez pokrća, zato nam ti bio dugovečan. :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

E Lalajko, sad ga pretera. Gde si nasao onih 0,020l kad jedva stane (kod dobro ocedjenog menjaca) i jedna litra. Vec sam pisao dakoristim godinama Castrol MTX SAE 75W140 API GL5 FULL SYNTHETIS koje menjam svake dve godine, i to u menjacu i diferencijalu.Cena za litar je 21,95 evra, i do sada na svim motorima mrke BMW nisam nikad imao bilo kakvih problema, a bas sam se navozao.Ako si mislio da kolicina od 1,2 litra stane i u menjac i diferencijal, onda si u pravu. Sa drugim uljima za ovu namenu bas i nemam nekog iskustva, pa ih zato i ne komentarisem u detalje.Iskusio sam da kod motora, bas kao i kod zena, sto im vise pruzis, vise ti vracaju, sto se zadovoljstva tice.:zdravo:

 

A sto sam ga preterao?

 

U final drive staje 220gr ulja, u menjac okruglo 800gr. I u praksi je tako - kad ulivam do nivelacionog otvora, moram da dodam iz druge boce onih nedostajucih 20gr ulja. Ja u final drive i menjac sipam isto ulje. Tako da i kad bih koristio taj tvoj Castrol, trebalo bi mi 45e plus doprema, a sto mi ne pada na pamet da dam. Sumnjam da ce mi menjac ista manje trajati zato sto sipam ovo Fusch 85W140 ulje umesto Castrola.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Nemam ja Druze nista protiv sta ti kupujes i sipas, ja sam samo napisao sta ja koristim,i kakvo takvo iskustvo imam sa tim uljem. Po meni mozete sipati i sljivovicu, ona je oko 400,oo litar.:BMW2:

Samo jedna informacija, u kucistu prenosa postoje tri lezaja i tri semeringa i kostaju oko350 evra, plus majstor, ko ne zna sam da izvrsi zamenu, da ne spominjem cenu za set konicnih zupcanika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Možda nemam kilometara i godina sasvim ;) kao Dane (još uvek :zvizduk: ), ali zato imam potpuno isto iskustvo.

 

Mislim da ušteda na menjačkom ulju, u smislu sipanja neproverenog, imajući u vidu razliku cene po km (dosta manje od 10 para po km), a uzimajući u obzir šta je potencijalni rizik (u eur;)) - prosto nije vredna...

 

Naravno, ovde je pretpostavka da ova jeftina ulja odozgo nisu proverena, meni nisu, za onog kome jesu - pa i ja bih onda kupio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nemam ja Druze nista protiv sta ti kupujes i sipas, ja sam samo napisao sta ja koristim,i kakvo takvo iskustvo imam sa tim uljem. Po meni mozete sipati i sljivovicu, ona je oko 400,oo litar.:BMW2:

Samo jedna informacija, u kucistu prenosa postoje tri lezaja i tri semeringa i kostaju oko350 evra, plus majstor, ko ne zna sam da izvrsi zamenu, da ne spominjem cenu za set konicnih zupcanika.

 

Nemoj tako blago Deko ko u onom vicu, "išla mačka preko krova..." ima tu još kamara "delića", ( napravio si omašku, 3 para lagera + još po neki), a dosta toga od M97 a tek na kasnijim modelima nema na komad već celi snopovi a to boli kolko košta, a majstori tek ha, mogu samo da se nasmejem od preživljene muke na njihovo poznavanje menjača a i na sve ostalo. BMW menjače osim BMW -a u centrali rade svega nekoliko ljudi u svetu, (ubrajam neskromno tu i sebe), a popravke se uglavnom svode na kupovinu sa Ebay-a pa šta bude. Naravno, nije problem zameniti semering, čak i ležaj ako je merno utvrđen da je jednak starom, a sve drugo se svodi na čistu lutriju, retko sa premijom. No, na M97, potom na 1150 i mislim na 1,2 postoje slabe tačke zbog kojih će getriba geckrt pre nego što će se to desiti zbog ulja ma kakvo bilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Mislio sam na kuciste prenosa zadnjeg tocka (final drive, kako ga neki zovu, ja ovo po srpski) i nisam preterao za cenu jer sam kupovao u Radulovicu nekoliko puta menjajuci na motorima mojih drugara , kao i set odstojnih prstenova za stelovanje zazora zavojno konicnih zupcanika i lezaja zadnjeg tocka. Toliko od mene, i zadnji put na ovu temu.:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Mislio sam na kuciste prenosa zadnjeg tocka (final drive, kako ga neki zovu, ja ovo po srpski) i nisam preterao za cenu jer sam kupovao u Radulovicu nekoliko puta menjajuci na motorima mojih drugara , kao i set odstojnih prstenova za stelovanje zazora zavojno konicnih zupcanika i lezaja zadnjeg tocka. Toliko od mene, i zadnji put na ovu temu.:zdravo:

 

Ma de si pretero, ja sam mislio da si reko malo mislivši da se odnosi na menjač, za diferncijal je toliko, a zanimljivo, veliki lager za FD je naj jeftiniji u OM kupovini.

 

Deko, shvatio si kroz godine da mi ne volimo da nam se soli pamet, to više što manje znamo i vrlo često smo skloni da činimo kontra izbor zbog toga, ( Ne odnosi se na nikoga molim lepo), ali svi rado čitamo svako tvoje izlaganje i obraćamo za pomoć jer toliko iskustvo sa BMW-om retko ko ima a sumnjam da se može steći, plus si ti tehnički obrazovan za razliku od većine priučenih uličnih i garažnih "majstora". ( gde takođe razvrstavam i sebe).

 

I usput, menjač može bez tih 20 ml ulja jer se podmazuje uslovno na drugom principu u odnosu na agregat pa ako je preskupo, a jeste, može ukupno 1l mada lično to ne praktikujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Nemam ja Druze nista protiv sta ti kupujes i sipas, ja sam samo napisao sta ja koristim,i kakvo takvo iskustvo imam sa tim uljem. Po meni mozete sipati i sljivovicu, ona je oko 400,oo litar.:BMW2:

Samo jedna informacija, u kucistu prenosa postoje tri lezaja i tri semeringa i kostaju oko350 evra, plus majstor, ko ne zna sam da izvrsi zamenu, da ne spominjem cenu za set konicnih zupcanika.

 

Nemoj tako blago Deko ko u onom vicu, "išla mačka preko krova..." ima tu još kamara "delića", ( napravio si omašku, 3 para lagera + još po neki), a dosta toga od M97 a tek na kasnijim modelima nema na komad već celi snopovi a to boli kolko košta, a majstori tek ha, mogu samo da se nasmejem od preživljene muke na njihovo poznavanje menjača a i na sve ostalo. BMW menjače osim BMW -a u centrali rade svega nekoliko ljudi u svetu, (ubrajam neskromno tu i sebe), a popravke se uglavnom svode na kupovinu sa Ebay-a pa šta bude. Naravno, nije problem zameniti semering, čak i ležaj ako je merno utvrđen da je jednak starom, a sve drugo se svodi na čistu lutriju, retko sa premijom. No, na M97, potom na 1150 i mislim na 1,2 postoje slabe tačke zbog kojih će getriba geckrt pre nego što će se to desiti zbog ulja ma kakvo bilo.

 

za ovo nekoliko ljudi na SVETU sam se nasmejao...

nego kolko si ti menjaca od bmw,a sklopio i rasklopio,ko te naucio to da radis..i sa kojim alatom radis taj posao..

eto to me zanima bas...pa da se i mi ostali majstori edukujemo....da i mi nes naucimo da nahranimo porodicu...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja