Jump to content

Moto Zajednica

dominator 650 ulje

Recommended Posts

  • U prolazu, 20 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: aprilia supermoto

Pozdrav...imam dominatora 650, prosli mesec promenjen lanac bregaste, jedan deo dekompresora, nove lamele stavljene ulje novo sipano ipone 20w50 po manualu i nastelovani ventili. nije bio paljen od 20 decembra, danas ga upalim, i malo ga provozam, i kad sam hteo da proverim ulje na meracu nista nemeri. upalim ga opet, ostavim ga da radi, dok je radio odvrnem mu merac i vidim u ramu ima ulja, zavrnem merac, ugasim ga, sacekam par minuta i ono opet isto.:neznam: pre te zamene lanca bregaste i tih zezancija je sve bilo ok sto se tice merenja ulja....da li neko zna u cemu je problem.?:zbunjen:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: aprilia supermoto

Zar se ne meri kad je motor u radu kao kod f 650 ?

 

Ne...upali se, zatim radi u mestu 5 minuta, onda ga ugasis, i sacekas opet par minuta, i meris ulje, stim da se merac nezavrce nego ga samo prislonis, i treba motor uspravno da stoji...a neko ga provoza par krugova i onda opet ga ugasis, sacekas par minuta i onda meris...samo sto ga ja cim ga ugasim ulje samo sklizne dole, a kad radi onda je ulje tu...:neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 563 postova
  • Lokacija: Backa Palanka
  • Motocikl: ktm 990

a koje si ulje pre ipona imao,nema to veze mislim da je tu sve ok i mene je dom. zbunjivao par puta,bitno da dole u bloku ima ulja....ili ispusti mu sve pa izmeri kolko ima ulja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 594 postova
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tenere

Zar se ne meri kad je motor u radu kao kod f 650 ?

 

Ne...upali se, zatim radi u mestu 5 minuta, onda ga ugasis, i sacekas opet par minuta, i meris ulje, stim da se merac nezavrce nego ga samo prislonis, i treba motor uspravno da stoji...a neko ga provoza par krugova i onda opet ga ugasis, sacekas par minuta i onda meris...samo sto ga ja cim ga ugasim ulje samo sklizne dole, a kad radi onda je ulje tu...:neznam:

ne sacekas opet par minuta nego meris cim ugasis motor

 

nx650.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6297 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Zar se ne meri kad je motor u radu kao kod f 650 ?

 

Ne...upali se, zatim radi u mestu 5 minuta, onda ga ugasis, i sacekas opet par minuta, i meris ulje, stim da se merac nezavrce nego ga samo prislonis, i treba motor uspravno da stoji...a neko ga provoza par krugova i onda opet ga ugasis, sacekas par minuta i onda meris...samo sto ga ja cim ga ugasim ulje samo sklizne dole, a kad radi onda je ulje tu...:neznam:

Kad radi ulje je tu zato sto cirkulise kroz ram, kad ugasis sklizne dole zato sto ga nemas dovoljno, dolij ulje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 594 postova
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tenere

i meni sklizne dole kad ugasim iako sam sipao 4,1l po uputstvu ;)

dok motor radi i cim ga ugasim na meracu pokazuje sredinu, ne nedostaje ulje nego je sve ok, tako se meri kad je rezervoar za ulje odvojen od masine, kad ugasis ulje sidje u karter

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Triumph sprint 900 Kawasaki Z500, Triton 650 Gilera 500 LTE 1938g.

Ovi motori,kao i svi koji imaju poseban rezervoar za ulje imaju dve uljne pumpe,manju,koja tera ulje kroz mašinu,i veću koja izvlači ulje natrag u rezervoar.Dok je motor relativno nov,pumpa dobro dihtuje,i ulje ostaje u rezervoaru.Kod starijeg motora zbog povećanog zazora u rotoru pumpe ulje iscuri dole u mašinu.Čim se motor upali,povratna pumpa ga vraća u rezervoar,brže nego što ga potisna gura u motor,zato mora motor malo da odradi,da se nivo stabilizuje,i može se meriti nivo odmah kad se motor ugasi,a i da se pogleda dok motor radi,isto će pokazati.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6297 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Poseban rezervoar za ulje je u stvari ram motora, motori sa takozvanim suvim karterom. Za dva motora koji imaju taj sistem podmazivanja sam 100% siguran da imaju jednu pumpu (honda xl600 i suzuki drz). Prvi put cujem podatak da neki motori imaju dve pumpe, koji su to modeli ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Triumph sprint 900 Kawasaki Z500, Triton 650 Gilera 500 LTE 1938g.

svi motori sa uljnim rezervarom imaju dve pumpe,ali su one u zajedničkom kućištu,jel je tako kompaktnija konstrukcija!

 

CAB058E6-A24E-DD40-83C5-759E0C61DAE0_thumb.jpg

 

(Powered by frubar.net)

 

na ilustraciji je NX 650 dve pumpe u jednom kućištu,jedan je rotor deblji,taj vraća ulje da se ne negomila u bloku motora

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6297 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

To je jedna pumpa sa dva radna kola. Prvo uzima ulje sa dna kartera kroz sito i salje u drugo radno kolo u koje ulazi i ulje iz rama (rezervoara). Znaci kroz drugo radno kolo prolazi svo ulje i dalje se pumpa deo u ram, a deo za podmazivanje motora. To se lepo vidi na semi:

 

s75w.jpg

 

Motor sa kog je pumpa je 84 god, nema nikakve tragove potrosenosti posle toliko godina rada i ko zna koliko km, tako da tesko ta pumpa moze toliko da se potrosi da propusti odmah svo ulje nazad cim se ugasi motor:

 

lqfRQ_img1354800x600.jpg

 

N31uw_img1353800x600.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Triumph sprint 900 Kawasaki Z500, Triton 650 Gilera 500 LTE 1938g.

Kad bi to bilo tako kako ti se čini,zašto nisu stavili samo jedan rotor,kao kod motora kojima je ulje u karteru?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: aprilia supermoto

a koje si ulje pre ipona imao,nema to veze mislim da je tu sve ok i mene je dom. zbunjivao par puta,bitno da dole u bloku ima ulja....ili ispusti mu sve pa izmeri kolko ima ulja

 

Imao sam repsol moto 4t 15w50...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 475 postova
  • Lokacija: Temerin-Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere 750

i meni sklizne dole kad ugasim iako sam sipao 4,1l po uputstvu ;)

dok motor radi i cim ga ugasim na meracu pokazuje sredinu, ne nedostaje ulje nego je sve ok, tako se meri kad je rezervoar za ulje odvojen od masine, kad ugasis ulje sidje u karter

 

Ljudi vi se me sad zbunili1neznam.gif kolko se uopste u ovaj motor sipa ulja, ja sam 2l sipao, i uvek sam na rezervi

sad sam jer se u njega 4 l sipa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Ma hajte bre molim vas , pa nije se valjda sa vremenom ugojila mašina pa da pije više ulja nego što piše u manualu.

Pri zameni ulja ide 1.9 , pri zameni ulja i filtera ide 1.95 ( ma neka ide DVE litre nećemo da cicijašimo ) a kod ENGINE ASSEMBLY ( verovatno neznaju svi prisutni šta to znači) ide 2.3 litre ulja . Znači da u potpuno SUV motor ide 2.3 litre ulja.

Posledice preteranog nalivanja ulja u agregat imaju za posledicu njegovo izlivanje , e a to GDE će da se izlije je veeelika lutrija. Ili će da izbije neki semering ili na čep od ulja , nebitno je ali izbiće.

Nama se to možda čini kao zdravo-gotovo stvar ali u malom agregatu koji je tesno projektovan nema mesta za više nego što je konstruktor predvideo.

Pumpa na Dominatoru ima dva radna kola u jednom kućištu . Jedno kolo napaja ležaje radilice i osovinu menjača , dok druga šalje ulje kroz filter pa u bregastu .

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4683 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Prvo sipanje ulja posle opravke agregata uvek ide bar pola litre vise. Posle toga ide onoliko koliko pise u uputstvima. Dominator trosi ulje tako nemoj da se iznenadis ako ponekad trebas doliti !!! :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 475 postova
  • Lokacija: Temerin-Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere 750

I ja se cudim ovima sto govore da ide vise od 2l pa me zbunilo 1hmm.gif

Nego ja uvek kad merim ulje uvek sam na teskoj rezervi ili ga nikad nemam, znaci kad ugasim motor izvadim cep ,obrisem,opet vratim ulja skoro da nema, upalim motor skinem cep ulje je tu....

Ovu proveru radim cim ugasim motor , dal postoji neka bolja tehnika npr da sacekam koji minut ili kako???1neznam.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Pošto vidim da je uvek neka dilema oko ulja (bilo kod mene ili nekog drugog ) ja odlučio da uradim jedan hrabri poduhvat.

Moj model je bez KICK-a tako da na desnoj dekli imam viška slobodnog prostora za ugradnju jednog stakalceta na kojem će se videti nivo ulja.

Za sada stavljam projekat na čekanje jer mi se ne skida dekla po ovom lepom vremenu. Sa prvim snegom dolaze i veće inspiracije.:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Zna se gde se kontrolise nivo ulja i kako na tom motoru. Stavljanjem prozorceta mozes eventualno da pratis promenu boje ulja ali nikako njegov nivo. Bolje na to mesto instaliraj kurblu ako vec hoces da se zezas, to vec ima nekog smisla.

  • Haha 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Kod Dominatora je KICK-START bas komplikovan mehanizam i kad je sve fabricki. Zupcenje, sprega sa dekompresorom. . . tako da ne savetujem igranke oko toga. Sto se tice vracanja ulja mislim da ne funkcionise neki jednosmerni ventil (kuglica-opruga) i zato vraca u karter. I masine koje nemaju odvojen rezervoar ulja imaju taj ventil koji sprecava vracanje ulja u karter i samim tim "suvi start"sto vremenom dovodi do velikih havarija.Sto se tice merenja nivoa u principu postupas ispravno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja