Jump to content

Moto Zajednica

Pocetnicki motor Aprilia pegaso 650 1994-1998 ili vec nesto drugo

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6814 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Kolege su zaboravile da napisu jos neke bitne stvari o Pegazu:

 

Sve masine koje ste naveli, KLE, XTZ660, Freewind su pre svega namenski jeftini motocikli namenjeni siroj masi i to se na prvi pogled vidi. Ne moze se tu puno sta istaci sem KLE pre svega zbog dvocilindricnog agregata zbog ugladjenijeg rada i ponasanja kroz raspon obrtaja. Naravno imas i manju registraciju, oko 9000.

 

Da se vratim na Pegaza: Iako spada u istoj klasi sa gore pomenutim modelima, bez ikakve diskusije je ispred svake konkurencije.

 

Evo i cinjenica:

 

Napred, USD 45mm Marzocchi viljuska, 300mm disk sa Brembo kljestima, pozadi masivna celicna viljuska sa Sasch amortizerom, ram u kombinaciji celik/aluminijum, rezervoar od 21 litar, prelepi instrumenti sa pravom cukicom za temp uz signalne lampice za pritisak ulja, rezervu, itd. Naravno, poslednje a i jako bitno, primerci mladjih godista su na EFI sistemu.

 

Agregat, Rotax, ima raznih prica mada ono sto svako moze da ti potvrdi jeste da su materijali kvalitetni i da je sve pedantno spakovano. Imaj na umu da nije tolerantan poput japanaca na aljkavost i nemarnost, gasiranje pre postizanja radne temp. i sl. gluposti. Pored toga jako je bitno da imas ispravan i dobar aku zbog tzv. frajlaufa.

 

Tebi ostaje da izaberes ono sto ti se najvise dopada i to sto nadjes da je u dobrom stanju sa opremom. Te price da npr. KLE500 ima slabu kocnicu i sl. zaboravi jer u toj klasi nista nema kocnice za pohvaliti, jer kao sto sam rekao, sve su to prvenstveno obicni motocikli za svaki dan. Na tebi je da nadjes ocuvan i dobar primerak, dobar KLE obicno ima i dobru cenu, tu i tamo pojavi se neki EFI Pegaso sa fabrickim bocnim koferima... Sta ces, kako ces, koliko mozes je sada tvoj izbor :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

@kosooki

 

Otvoren izduv,kn filter, dyno jet dizne I igle, krace opruge na siberima,zapusene rupe na siberima zbog jaceg otvaranja tj brzeg I potpunog.

 

Gpz 500 ima 63ks I nije neka nauka otvoriti KLE na skoro 60ks.

 

Ima u mojoj temi sve, postavio sam I ovde link par stranica iza,evo stavicu i ovde pa koga interesuje

http://forum.bjbiker...to/page__st__20

 

zapusavanjem rupe na siberima skidas jednu od blokadi...

taj kle bez BREGASTIH od gpz,a nece nikad imat vise od 55ks,pa da ga ubijes po gasu kolko oces...

sve ovo sto si uradio mu je otvorilo par konjica nije da nije...i bolje ide tako,mislim da vise od tih 7ks nisi dobio .

ah da,ima tu i razlika u tezini radilice,sitna zbog obrtaja ali je ima :) ako ces da premeris dam ti obe..pa da vidis :):zdravo:

PEGASO ODLICAN MOTOR,

p.s. evo ja ti dam bmw f650 da probas,dodji i probaj,dam ti i pegasa da probas,dodji nekosta nista kafica ,proba :takoje:

uporedi jedan pored drugog na licu mesta :takoje:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

@Bokilic.

 

Dakle da napravimo jedan onako rezime.

 

Kle od 1991 do 1994 je bio maximalno otvoren za njega i imao je 50ks.Kasniji modeli su imali nesto zatvorenije airbox'eve,pregrade na auspusima zbog euro normi da bi se na kraju doslo do cifre od 45ks.Konkretno vec model 1996 ima 48ks iako se negde vodi kao 50ks.Dok modeli kada je izgled prednje maske na KLE 500 promenjen imaju 45ks.

 

E sad ja ovo nisam nista radio napamet niti sam radio da mi je to neko rekao,sta vise pratio sam uputstva ljudi koji su maximalno tjunirali KLE na jacinu samog GPZ'a sve sa spikom delova kao i sa uporednim graficima.

 

KLE 500 dobija 5ks na bregastama i tada ima 63ks,sve sto se radi mimo toga KLE se otvara na 58ks.

 

Evo i uporednih grafika sa dyno merenja.

 

Grafik broj 1.

48hp,ovo je nesto slabija verzija tj pocetak stavljanja KLE'a na nesto nizu snagu umesto 50ks ima 48ks.Kasnije verzije i 45ks imaju.Dakle stock varijanta.

leistung-serie.gif

 

Grafik broj 2.

54 ks modifikovan airbox i filter unutra KN.Modifikovan je airbox u smislu nesto vece rupe su na njemu izbusene da se dobije airbox sa protokom vazduha iz serija KLE'a 91/94.leistung-kn-intake-kit.gif

 

Grafik broj 3

 

Modifikovan airbox +kn filter unutra + otvoren izduv Yoshimura

 

leistung-yoshimura-kompl.gif

 

Grafik broj 4

 

Modifikovan airbox +kn filter + Yoshimura + bregaste od GPZ'a

 

leistung-gpz-nocke.gif

 

 

 

 

Dakle kao sto sam vec napomenuo razlike su u protocnosti airboxa(kasniji modeli zatvoren tip),pregradama u auspusima,diznama,iglama.

Zatvaranje rupica na siberima predstoji manje vise svakom KLE'u.

 

Ovde je odradjen tjuning u vidu

 

1.KN filter

 

2.Modifikovan airbox,tj izbusene rupe radi bolje protocnosti (postize se protocnost airboxa starijih modela)

 

3.Dyno jet kit kompletan

 

4.Otvoren izduv

 

5.GPZ camshafts tj bregaste.

 

 

 

 

Evo i slika u razlici airboxa spram starijih i novijih godista.

 

2275d1244827929-kle-500-dyno-tuning-carb-snorkel2_small.jpg

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

a ono,jesi li ti menjo bregaste....predpostavljam da nisi,

ja menjo na par komada...i onda tek nesto se dobije,

sve to sto si menjo ipak nije bas kao gpz...ali se slazem da bolje ide,

nego znas kako ja to sa tim internet izdanjeima nevolim da radim,nekako sam uzivo...

p.s. ona burgija iz dinoyet nesluzi da se buse siberi...:moto3:

p.s. ja otvaram kutiju kod starog,i vece dizne..najbolja kombinacija mi nekako...i tu jos par sitnica :care:

a moze i paljenje malo da se doturpija sto bi se reklo :care:ali je sam malo zivlji..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

Pa internet izdanje bilo da ili ne ovo su merenja.

A i iz iskustava drugih koliko vidim i proverena ali dobro.

 

Burgija iz Dynojet'a po Dynojet uputstvu sluzi za busenje drzaca igle tj dodavanja rupe na samom siberu ali ne sa strane nego gore.

Koliko sam ja shvatio omogucava vise vakuma da udje samim tim ima bolji odziv gasa.Kod nekih motora se busi,kod nekih motora se zatvara.Zavisi.

 

Kod starog tipa KLE'a obe dizne su 112,noviji tip ima ako se ne varam 98 jedan karb i 102 drugi karb.

 

U svakom slucaju obrni okreni sa 50 na 58ks je sasvim dovoljna prica za dvocilindrasa od 500ccm,menjanjem bregastih se dobija jos 5ks vise i to je to.

Razlika je osetna i dovoljna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

@Bokilic

 

Da bude zivahniji KLE ali msm da gubi na elasticnosti motora kakav je sad.U prevodu zahteva nesto vise obrtaje sto se vidi i na dijagramu,da u nizem spektru je tromiji.

Msm da mu to ne prilici konkretno,odnosno toj vrsti motora.Dosta njih bar preko ko je to radio je vratio KLE bregaste jer im se nije svidjalo ponasanje motora.

 

@Alekre

Mozes da mislis sta god zelis,ono su grafici gore,spisak delova postoji i cinjenice postoje.I testovi su radjeni na valjcima u Engleskoj ili Francuskoj ako se ne varam.

Ima ih jos po netu mogu ti ih naci ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

meni se niko nije zalio :takoje:mada smo obavezno radili i prenos :neznam:

mada sam najvise radio proste operacije,malo karbovi,malo auspluh ,kn, kutija filtera... i to je to ,eventualno prenos...:takoje:

meni je kle dobar i vako,al pegaso mi je bolji....bolji za grad i zezanje ....za otvoren put mozda kle...:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 108 postova
  • Motocikl: Vetropir

Mislim da bi trebalo da isprobaš svaki od tih motocikala da bi stekao sliku šta ti zapravo treba. Tu pre svega mislim da razdvojiš da li želiš nešto kao Transalp , KLE ili nešto kao F650, Pegaso, Freewind. Prva dva imaju veći točak napred i vešanje sa kojem možeš na neki offroad, dok su druga tri daleko bolji na asfaltu i prigodni tek za neki jako lagan offroad.

Onda bilo je reči o potrošnji što samo po sebi recimo meni nema neki značaj jer svi su oni tu negde (Koliko sam ja uspeo da ih uporedim na spritmonitor.de najštedljiviji je BMW, za nijansu više troše Transalp 600 i Freewind, pa KLE, pa XL650 i najviše Pegaso) Međutim, u kombinaciji sa veličinom rezervoara to znači da ćeš imati veći ili manji domet koji možeš da pređeš sa rezervoarom što može puno da ti znači na nekim dužim vožnjama.

Ukratko preporučio bih ti da obratiš pažnju na takve praktične stvari. Inače, sada su cene kod nas toliko pale da mislim da šta god da odlučiš možeš da nađeš po odličnoj ceni.

 

@Mare70a, Freewind

"Vidi ovako...nisam rekao da znam iz licnog iskustva vec prenesenog.Verovatno je u pitanju model pre 96-te."

Freewind nije pravljen pre 96, tako da mislim da si definitivno nešto pomešao. Verovatno si mislio na DR...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Da i ja malo promešam vodu :zvizduk:

Da li tu negde ubaciti Dominatora 650 i XT600E ?

Ova dva mi se uklapaju u priču iz razloga što imaju (ne)udobno sedište koliko i KLE a jednocilindraši su iste zapreminske grupe kao BMW, Suza i Aprilija koji se pominju, 21 napred, visina sedišta, potrošnja opet tu negde, popularni kod nas itd.

 

Ja lično razmatram XT600E vs KLE500 vs Dominator za sledeći motor ali nisam preterano gadljiv ni na ostale pominjane u ovoj temi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Mislim da su XT i NX od svih navedenih motora najmanje pogodni za putovanje, posebno sa saputnikom. Tj najvise su offroad orijentisani, a njemu su, koliko sam shvatio, grad i putovanje cilj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Beograd

Urban Cruiser dobar ti je motor samo puno para za mene ponavljam za mene! Mogao bi nekad ako se dogovorimo da se nadjemo da pogledam masinu jel kazem jako malo iskustva imam a nikad nisam ni seo na Pegaza.I naravno hvala celoj ekipi na pomoci i odgovorima za vise nedoumica :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ništa im ne fali za putovanje, provereno. Naravno, kome ne smetaju vibracije jednog cilindra. A o gradskoj vožnji da ne pričamo :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 108 postova
  • Motocikl: Vetropir

Pri kupovini obrati pažnju i na opremu koju bi dobio uz motor jer i to košta, a brzo ćeš poželeti kofer, viši vizir, crash bar ili šta već.

 

Odgledaj ovaj video za početak...

 

A onda bih na tvom mestu pogledao ove motore koji se prodaju, a koji uz manje ili veće finansijsko natezanje mogu da upadnu u tvoj budžet.

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/91888-bmw-f650-funduro/

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/97642-na-prodaju-suzuki-freewind/

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/90641-aprilia-pegaso-650-ie/

 

Jer bitno je i od koga kupuješ motor, daleko je najbolje da kupuješ od nekog ko je vlasnik neko vreme i ko se dobro brinuo o njemu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS
Urban Cruiser dobar ti je motor samo puno para za mene ponavljam za mene! Mogao bi nekad ako se dogovorimo da se nadjemo da pogledam masinu jel kazem jako malo iskustva imam a nikad nisam ni seo na Pegaza.I naravno hvala celoj ekipi na pomoci i odgovorima za vise nedoumica :care:

 

Motor jos uvek vozim, ovo vreme nam je cist bonus. Ako potraje mozemo se naci bilo gde u BG a ako zaladni kod mene u garazi. Javi se kad ti odgovara, a o kinti pricamo kad se uveris da li ti odgovara ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: DL-650

Ja predjoh par hiljada od oktobra, pocetnik sam i odlican je. Danas presao 250km, mogao sam jos 200 da ne silazim. Do 120, miran, povlaci do te brzine fantasticno, udoban i prelep :-) koci odlicno. Za mene nema mane, jedino malo sto nece ispod 2500rpm ali i to se naviknes. Dobar za provlacenja a visok zbog preglednosti. Mislim da je odlican i za grad

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja