Jump to content

Moto Zajednica

Pocetnicki motor Aprilia pegaso 650 1994-1998 ili vec nesto drugo

Recommended Posts

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Beograd

Pozdrav svima pre svega,zanima me kakva je Aprilia Pegaso 650 kao pocetnicki motor naravno najvise za gradsku voznju imam 24 god vozio po malo skutre i speed 150ccm drugarov.Od motora koji me zanimaju tu su i yamaha xj600,bandit 400,600 ili sta vec.Najvise me zanima kvalitet Aprilie, cena odrzavanja..?hvala unapred na odgovorima :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Go BIG or Go home, 413 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: honda CB 1000 - Big One

Pre bih uzeo, kao i što jesam, BMW F 650 u tim godištima nego Apriliju Pegaso. Imaju isti agregat - rotax, ali se BMW pokazao pouzdanijim. Bandit 400 bih potpuno izbacio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 627 postova
  • Lokacija: Beograd Republika Miljakovac
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600E

Ma važi, ne znam zašto bi Aprilia bila nepouzdana.:)

 

Prva mi je (Pegaso Cube 97') i ne da sam nezadovoljan već sam prezadovoljan udobnošću i manevarskim osobinama, za početnika po meni idealan, prašta greške dok se ne uvozaš i ne upoznaš. Potrošnja za jednocilndraša, kad se uradi kako treba, kod majstora, ne prelazi 5,5L u normalnoj vožnji (sama potrošnja najviše zavisi od stanja agregata, moja je prešla 68k), Što se grada tiče, ni jedan motor ne može da parira skuterima, ali je i u gradskoj vožnji itekako upotrebljiva. Mora malo češće da se šaltuje, ali se navikneš ili prihvatiš. Daleko da je u osobinama dvo ili četvorocilindraša ali zato u troškovima održavanja je ispod većine skutera. Preudobno sedište, položaj sedenja koji odmara, sa povišenim vizirom odlična zaštitia od vetra, prelep profil i izgled motora.

 

Ulazim u četvrtu godinu eksploatacije, sa njom sam prešao 15k km, imao sam lutanja i želje da zamenim za neku litru, na kraju konačno sam se presabrao i prihvatio njene limite. Ispravan i pun akumulator je preduslov za održavanje famoznog frajlaufa (trošak ako te baš pogodi je reda veličine 80e za ležaj (KTM LC4) i 30-50e za ruke). Imao sam par otkazivanja koja sam , da sam znao, mogao i da rešim direktno na terenu uz minimalnu upotrebu alata (otkazivanje svećice, prljav filter vazduha, slab kontakt na osiguračima). Kako sam je upoznavao, tako sam se sve više i više, slađe i zadovoljnije vozio.

 

Naravno da sve zavisi od primerka koji nameravaš da kupiš, ako je iole održavan, vozićeš se dugo. U Srbiji nešto i nisu na ceni tako da za relativno skromnu sumu novca možeš da nađeš korektan primerak.

 

Verujem da za početnika ima i drugih boljih motora, kad se uporede cene održavanja mislim da Pegaso ne zaostaje,

 

Primer održavanja: 2,2l ulja, filter uložak ulja (4-5e), svećica reda veličine 400din, malo je teže naći ali ne i nemoguće filter za vazduh (10e), lanac sa lančanicima 100-120e, set guma (ja sam stavio Anakee 2) oko 200e, prednje pločice od 15e, zadnje ispod 10e.

 

Ne imah prilike da probam BMW sličnog godišta, ali iz priča sa kolegama koji su vozili i jedno i drugo, blagu prednost daju Pegasu :lol: Jedna od velikih mana, ima da se use*eš da nađeš tank torbu osim ako se ne otvaraš za originala, mada i tu ima leka :takoje:

 

 

 

 

 

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 586 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: ADV T☆34

@Serdio

 

Nisi napisao najvažniju stvar. Koliki ti je budžet za motor? Od para sve zavisi... Ima jevtinih motora, u koje mnogo mora da se uloži, to ponekad zna da bude neizvesnije i skuplje nego da kupiš motor u dobrom stanju. Sledeće, ovaj forum je prepun tema o svim motorima koje si pomenuo, kao i servisima, cenama itd, kao i o tipovima motora koje bi mogao da voziš. Znači, ne budi lenj nego pretražuj i čitaj. Velika je razlika izmedju jednog i dva cilindra, enduro, putni enduro ili naked... Sve lepo pročitaj, pa donesi odluku sam. Ovde će ti svako hvaliti ono u šta se razume ili šta je vozio, a dok sam ne probaš, nećeš znati šta ti odgovara. I na kraju kao i na početku, pare su presudan faktor, ako ih nemaš dovoljno, za servis, registraciju, nove gume i sve drugo potrošno, uključujući i gorivo, nemoj da ulaziš u avanturu.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 627 postova
  • Lokacija: Beograd Republika Miljakovac
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600E

@Serdio

 

Nisi napisao najvažniju stvar. Koliki ti je budžet za motor? Od para sve zavisi... Ima jevtinih motora, u koje mnogo mora da se uloži, to ponekad zna da bude neizvesnije i skuplje nego da kupiš motor u dobrom stanju. Sledeće, ovaj forum je prepun tema o svim motorima koje si pomenuo, kao i servisima, cenama itd, kao i o tipovima motora koje bi mogao da voziš. Znači, ne budi lenj nego pretražuj i čitaj. Velika je razlika izmedju jednog i dva cilindra, enduro, putni enduro ili naked... Sve lepo pročitaj, pa donesi odluku sam. Ovde će ti svako hvaliti ono u šta se razume ili šta je vozio, a dok sam ne probaš, nećeš znati šta ti odgovara. I na kraju kao i na početku, pare su presudan faktor, ako ih nemaš dovoljno, za servis, registraciju, nove gume i sve drugo potrošno, uključujući i gorivo, nemoj da ulaziš u avanturu.

:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Beograd

Hvala svima na odgovorima,budzet mi je 1200-1400 naravno moze malo da se koriguje,visok sam 180,85kg imam i saputnicu. :hack:Ako imate neki predlog u tom cenovnom rangu predlazite,ima i xtz660,ima i naked-a,super sport.Ali za pocetak ipak ovi koje sam naveo u naslovu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Beograd

Posebno hvala Black Adder na sazetom odgovoru oko cena odrzavanja,a na forumu nisam bas mnogo toga uspreo da pronadjem vise su prepucavanja,a neki predlog gde servisirati?Iz Beograda sam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blokovi
  • Motocikl: Afrika

Pozzz drugar... :zdravo:

 

LM...bandit i diverzija su totalno drugi trip od pegaza...sad zavisi kud si ti namerio motorom da ides... :) .I bandit i diverzija su dobri motori..izmedju ta dva ja bih izabrao ipak bandu.... Napisao si grad ali svakako ces u jednom momentu pozeleti da se vozas malo i van grada...naravno sa saputnicom...sa diverzijom i banditom 600 bi bilo malo tesno. :moto1: ..ne kazem da ne moze...tako da ako si vec resio Apriliju mozda ti je ona ok resenje...nije ni ona savrsenstvo udobnosti al koji motor jeste...

Sad dodatak...uvek ima ono ali... :oda2: ...za po gradu a i van grada mislim da je bolje da izaberes enduro tip motora...nije sad sto ja vozim kamilu pa guram vodu na svoju vodenicu,mada moram priznati ima malo i toga... :D ...Na enduru u gradu si iznad saobracaja moz da vidis nadaleko iznad krovova automobila...a i ti si vidjen onako velki.. :moto3: .sa banditom i diverzijom uvek si tu negde u haubama... :moto2: ...dalje,, nasi putevi u gradu i van grada ce biti sve grozniji i puniju rupaca kako vreme bude prolazilo... <_< ...posto hitamo ka prosperitetu i napretku nezadrzivo...a u stvari smo udarili u dno septicke jame, kopamo jos dublje po dnu a iznad nas 12 metara govana...toliko o putevima... :'(

 

Jos jedan glas za endura je voznja sa saputnicom...zene uvek vole da vukljaju gomile stvari sa sobom kao sto svaki prpadnik nase vrste to zna... :) Na enduru turis bocne kufere i slazi do u nebo...:-)..Polozaj sedenja na enduru sa saputnicom je dobar,,, i sa nekim dobrim sedalom ne bi trebalo pri svakom kocenju da ti leti na ledja...Sad da ne budem pristrasan ima enduro i svojih mana naravno..al to neko drugi nek se javi ja necu... 8)

 

Sad dodatak na dodatak... :lol: Razmisli mozda i o nekom Transalpu ili KLE-u kawasakiju...Ja sam vozio KLE-a fin motoric slatko se navozah...malo trosi itd.jeftino odrzavanje..dva cilindra... mada bih ipak sad pre uzeo Trandzu..posto su skoro tu negde sa cenom...a trandza je ipak malo bolji motorin...Kljuse moze da povuce i tebe i saputnicu i na moreeee terajjj... ;) Sto se tice Trandzine cene jes da malo premasuje tvoj budzet ali ne puno...moz da se natagnes malo.. pogledaj po oglasima...sad je oskudacija i skupe su pare pa se moze pazariti i neko dobro magarence za relativno malo para...Trandza ti je lak za odrzavanje ima ih kolko `oces svi znaju da gi oprave...tako da eto razmisli i o toj soluciji... :BJB-Transalp:

 

Hajd, u zdravlju se nasli na drumu... :moto3:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Beograd

U pa ovo je pravi drugarski odgovor,pa eto verovatno ce biti neki enduro,izgleda da je Bokilic iz vise razloga najbolji kao majstor jos da se proda neki stariji auto da se skupe pare jos malo i bice.Transalp mi je iskreno malo ruzniji a znam da je dobar kao i kle koji je isto skuplji a Pegaso ipak moze i noviji da se nadje cak i 2000 god.

 

Mozda bi bilo najbolje da probam od nekoga pre neko sto odlucim da kupim ili makar da sednem da vidim kako mi odgovara...................:BJBmoto: I da vidimo se na putu naravno!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

Kod svih ovih motora tipa Pegaso,KLE,Transalp je potrosnja jako slicna .

U prevodu moze da trosi na otvorenom oko 4.5 / 5 ili 6L ako je motor natovaren + saputnica + zavisi koja brzina da li je 90km/h ili 120km/h +.

 

A u gradu svi ovi motori MOGU da trose oko 5.5,ali ako ih zavrces mogu da posrcu i do 7L,pogotovo ako nije ustrojen motor sa diznama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 627 postova
  • Lokacija: Beograd Republika Miljakovac
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600E

@MoToDjoX pravi opis endura :takoje:

 

 

 

 

Kao što Aca zbori, potrošnja je relatvna stvar, mada su i KLE i TA manji potrošači od Pegaza, jer je 1 cilindar. U gradu 6,5-7l. Meni je lično, kažem meni, TA neudoban, nekako mi je kratko rastojanje od sedla do fuzastera (184cm sam visok), i bio mi je jedan od pikova za kupovinu, srećom naletela je Aprilija i nisam se pokajao. KLE isto tako, mada sam odustao zbog priča o slaboj prednjoj kočnici, probao sam jedan kasnije, nisam nešto uočio da loše koči.

 

Koji god da izabereš, nećeš pogrešiti jer su idealni za početnika, "jeftini", i nadasve preudobni. Najbolje je kako i sam kažeš, da probaš i vidiš koji će ti najviše "leći", posle toga ostaje samo uživanje :moto3:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

Meni je KLE 500 skroz otvoren u smislu jacine agregata dakle oko 58ks bi sada trebao da ima i brate kad ga drapnes kako valja ume da posrce i 7 pa mozda i 7.5 u gradskoj voznji naravno kreni stani + nekad saputnica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Ja sad malo navodim vodu na svoju vodenicu :) i na osnovu licnog iskustva i saznanja da smo identicno visoki i teski predlazem da razmotris Freewinda. Ali ne moras mene slusati, procackaj malo po forumu i vidi tudja misljenja. Verujem da Pegaso ima malo bolje vozne osobine (sa najvecim akcentom na kocnice), ali i osetno vecu potrosnju. Medjutim, oba motora, kao i F650 su po konfiguraciji gotovo identicni, tako da tu ne moze biti mnogo razlike u vozivosti i svaki ce ti nabacivati kez kako po gradu tako i po krivinama. Na sve to je Suzuki prilicno problem free. Ali i cena prebacuje budzet koji si naveo.

 

U cenovnom rangu koji si naveo mozda mogu da dam glas za Tenere 660 koju si pomenuo.

Transalp je takodje zaista dobar motor, a KLE bih stavio na poslednje mesto u ovoj ekipi.

 

Ali da ne razvodnjavam temu, sa Pegasom su iskustva vrlo sarena od onih koji su propisali majcino mleko sa tih par stavki koje su kvarljive do veoma zadovoljih korisnika. I ako naletis na dobar primerak, postujes neke osnovne postulate odrzavanja tog motora i mozes da zivis sa vecom potrosnjom, veoma lepo i zabavno se mozes voziti.

 

Meni je KLE 500 skroz otvoren u smislu jacine agregata dakle oko 58ks bi sada trebao da ima

 

58???!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blokovi
  • Motocikl: Afrika

Podseti me kolega kosooki... ;) ...zaboravio sam na freeewinda...isto dobar tormo,,,ljudi ga nesto ne teraju puno kod nas iz ko zna kog razloga...jes da ga ima u onim malo cudnim bojama zeleno crveni...prvi put kad sam ga video uzivo rekoh: pa sta je ovaj budala radio kad je vec spajao plastike od dva motora mogao je da ih ofarba :D ...kad ono fabricke boje :jee:

Tako da i freeewind isto moz da dodje u obzir i to bas bas... :moto3: ..Jos jedna stvar a to su dve stvari. :oda2: ..dal je motor 2000-to ili 1995 totalno je nebitno...jedino ima veze ako je u nekim serijama nesto dodavano bolje kocnice ili agregat bolji inace ako se tormo nije menjao 20 godina kao model...zanemarimo kozmetiku..najbitnije je stanje...dzaba ako je i 2005-to a baja koji ga je vozio mu jebo kevu i za par godina prodaje zgariste od motora...

Tako da kod kupovine motora moras biti bolji psiholog nego masinac... :oda2::aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blokovi
  • Motocikl: Afrika

Opet zaboravih....ostario sam izgleda..krecana :lol:

 

 

U taj KLE od 58 konja mora biti nesto radjen...moj je imao kolko se secam 48ks..i nije da ge hebes trosio vise od 5 litara...nisam mu bas dusu vadio..ono klasika...stariji modeli Kle-a su mislim bili malo jaci u konjazi i malo vise trosili...

I ja sam zamenio Kle-tju...hajd malo i zbog polozaja sedenja nekako su noge na nogostupima bacene nazad doduse ja sam visok 190 i imam oko devedes kila,,mozda nekom nizem je polozaj ok,usko sedalo...sav je nekako ceo motor uzak visok... vec zna se sve sta mu fali :neznam: dobar za pocetak covek kasnije pozeli nesto drugo...

I izmedj talijanca starog dva`es godina i japanca ja bi izabrao japanca... :aha:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • veloce come un proiettile , 728 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa Primavera 50

Imao sam Pegasa iz 95-te.Dobar motor ali skupi delovi kao i losa servisna mreza.Majstori samo kukaju kad se pojavis na Pegasu.Vrti se tek iznad tri hiljade obrtaja,sve ispod joj ne prja,stuca ,trza.

Jbg,jedan cilindar sa 100mm klipom.Tesko se prodaje.

Ali,po dizajnu,Aprilija je najlepsha.

 

Sto se tice Suzukijia,bezi od Freewinda...par ljudi mi se bas zalilo na njih da su ne pouzdani totalno.O izgledau da i ne komentarisem.

KLE 500 ga shije i uzduz i popreko.

Transalp takodje a moj glas ide bas Hondi.

O stanju motora i psihologiji ti je objasnio kolega MotoDjox

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Sto se tice Suzukijia,bezi od Freewinda...par ljudi mi se bas zalilo na njih da su ne pouzdani totalno.O izgledau da i ne komentarisem.

KLE 500 ga shije i uzduz i popreko.

 

Nalupeta se ti i osta ziv. Freewind moze biti sve drugo samo ne nepouzdan. Nosi DR-ov agregat kome su 96te promenjene neke kriticne stavke i u neizmenjenom obliku se ugradjuje i dan danas u DR650 za americko trziste, gde uziva bas veliku popularnost. Naravno, strucnjaci i kliker slome, ali generalno Freewind je veoma pouzdan motor, u sta se mozes uveriti i sa "gomilom" kvarova kod nas na temi. Moj motor ima 56 000km i od zamene do zamene ne potrosi ni 100ml ulja, da ne govorim da za 3 godine eksploatacije nisam imao bukvalno ni jedan jedini kvar. Ista prica sa svima drugima koje sam na forumu upoznao. Znam jedan da je pukla karika, pa je radjen agregat i jos jedan momak pominje da je od 2 pravio jednog. Svi ostali su prezadovoljni, posebno agregatom. Istina, nije najlepsi, istina mogla bi prednja kocnica biti malo bolja, ali ko mu ospori kvalitet i vozne karakteristike opasno prica napamet.

 

KLE ne bi bio popularan da nije dobar motor, ali to sto si rekao da ga shije uzduz i popreko opet se vidi koliko plivas kako voda nosi. KLE ima veci prednji tocak (sto je prednost na offu, ali hendikep na putu), manje trza iz niskih obrtaja zbog 2 cilindra, ima jeftiniju registraciju i tu se zavrsava lista prednosti u odnosu na Pegasa i klapu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • veloce come un proiettile , 728 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa Primavera 50

Vidi ovako...nisam rekao da znam iz licnog iskustva vec prenesenog.Verovatno je u pitanju model pre 96-te.

Uostalom,trzisna cena ce ti sve reci...nije dzabe najeftiniji u klasi.

Dizajn tek...

 

"KLE ne bi bio popularan da nije dobar motor, ali to sto si rekao da ga shije uzduz i popreko opet se vidi koliko plivas kako voda nosi.

KLE ima veci prednji tocak (sto je prednost na offu, ali hendikep na putu), manje trza iz niskih obrtaja zbog 2 cilindra, ima jeftiniju registraciju i tu se zavrsava lista prednosti u odnosu na Pegasa i klapu."

 

Sasvim dovoljno da ga sije ako na listu dodas i dizajn .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Kod nas i golf dvojka kosta 2000e, tako da o nasem mentalitetu i trzisnoj logici bi imalo bas nasiroko da se prica, ali pogledaj da li je u svetu najjeftiniji. A i odakle ti to da je najjeftiniji u klasi? A i sto se dizajna tice, sve je u oku posmatraca. Ja se slazem da nije najlepsi, ali su dizajneri odradili vrlo korektan posao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • veloce come un proiettile , 728 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa Primavera 50

Ma danas je sve stvar ukusa...mozemo do sutra ovako.

Svaki motor je dobar a stanje iskljucivo zavisi od redovnog i pravilnog odrzavanja kao i od samog korisnika,tj.stila voznje.

Kupis onaj koji vrti leptirice u stomaku i uzrokuje nesanicu.. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

@kosooki

 

Otvoren izduv,kn filter, dyno jet dizne I igle, krace opruge na siberima,zapusene rupe na siberima zbog jaceg otvaranja tj brzeg I potpunog.

 

Gpz 500 ima 63ks I nije neka nauka otvoriti KLE na skoro 60ks.

 

Ima u mojoj temi sve, postavio sam I ovde link par stranica iza,evo stavicu i ovde pa koga interesuje

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/85771-kle-bato/page__st__20

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja