Jump to content

Moto Zajednica

Prvi enduro motor za početnika

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 546 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Beverly 300 i.e. Suzuki GSX650F/GSXR600

Dragi svi,

 

Molio bih za malu pomoć i vaše cenjeno, stručno i iskustveno mišljenje. :)

 

Već godinu dana želim da se otisnem u ovu avanturu, gledam motore, čitam tekstove i maštam.

 

Želim da uzmem motor, ali ih nisam ranije vozio (ne računam nekoliko sati na skuterima 50cc i vespi 200cc), tako da računam da ću sada prvi put sesti na pravu mašinu.

 

Iz tih razloga, voleo bih da uzmem neki motor koji će mi pomoći da savladam osnove, da se naviknem na gabarite, upravljanje, težinu itd. Prvenstveno po gradu, pa za izlete (Avala, Fruška Gora i sl.), pa kada bude dovoljno kilometara u nogama i za ozbiljnija putovanja i off-ove.

 

Mislio sam da potrošim maksimalno do 2.500e. Moj neki izbor je bio BMW g650gs. Treba napomenuti da sam visok 195cm, a težak 115kg. :)

 

Šta biste vi preporučili?

 

I da li imate neki savet za kolegu početnika?

 

Hvala unapred! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Piaggio Beverly Sport Touring 350

Moj savet, ovako od srca, KLE 500, za te novce, moze mlada masina da se nadje, a za pocetnika je odlican enduro, ja sam vozio skutere pre njega vise godina ali mi je oprostio svakakve greske, sto u krivinama, sto na offu. Pride je visok, a ti si jos visi, tako da nece delovati bas kao igracka za tebe. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 546 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Beverly 300 i.e. Suzuki GSX650F/GSXR600

Vidi šta kaže Zogu, da je KLE neudoban. Šta to znači, ako može malo plastičnije da se približi? :)

650 nije problem, problem je sto je BMW dosta nizak. Ali ne brini, smestices se, ima visih motora (kle naprimer) koji su uzasno neudobni. Gledaj tako nesto slobodno, dodaj spisku jos i teneru (imao braca par lepih), ktmovi su visoki, ali nisu za prvi motor. U najgorem slucaju pomaze i prepravka sedista.

 

Gledao sam malo na polovnim automobilima, pa našao ovo:

 

http://www.polovniautomobili.com/oglas4185874/kawasaki_kle_500/

 

Kako vam izgleda?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 546 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Beverly 300 i.e. Suzuki GSX650F/GSXR600

Ima jedna Super Tenera za tebe ko poručena.

 

Hajde baci neki link da je pogledamo... :)

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 894 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Tenere 700

Ja sam otprilike tvojih dimenzija (koji cm manje i koje kilo vise) i kupio sam pocetkom prosle godine Transalpa .

Mislim da je on super za prvi motor, kasnije pozelis da ima kojeg konja vise ali dobro.

 

Isto su mi dolazili u obzir Kle,f650,Stenera a da sam imao vise para i nasao neku dobru onda bi mi prvi izbor bila Africa

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 388 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Yamaha XT 660 R

Sa obzirom na tvoju visinu i težinu preporučio bih ti da zaobidješ kle 500 , iako je to odličan motor za početak. Kolega iz kluba, tvoje visine i težine, je klea zamijenio dr-om 650 baš iz razloga što je shvatio da mu je malen. Nije da ga se nije navozao ali bolje je da to imaš u vidu i da isprobaš neke "komfornije" modele. Pozdrav i srećno u kupovini.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Piaggio Beverly Sport Touring 350

Pa to znaci, da bi trebalo da ulozis u sediste 100e kod Bobana, kao i ja, i resio si problem. Sto se mene tice, mozes da dodjes da probas, sednes malo i to, pa ti sam proceni. Svakako da je Transalp, bolji od KLE, tu nema price, ali je razlika i u ceni, i u registraciji, cini mi se. Sve u svemu, kod kleke, ti je sve jednostavno, i sve mozes sam, jeftin je motor za voziti, meni moj trosi 4,3L sa dvoje, i sa 15-20kg stvari, 90-110 putna brzina,jeftina registracija, i pre svega provereno dobar i kvalitetan agregat, i ja sam zadovoljan. 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kontraš!, 1271 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KLX 650 sm/enduro

zbog gabarita bolje ti pogledaj tu teneru. Za pocetnicki motor transalp nenadmasiv po meni zbog upravljivosti i lakoce voznje! Ako bi vozio nekoga pozadi verovatno bi ti i TA i KLE brzo postali tesni...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MotoDJIR.com, 1338 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Africa Twin AS 2022; Piaggio Beverly 300ie 2010: Vespa 300GTS 2015

Za taj novac kojim raspolazes KLE 500 je pravi izbor.

Čak i ovaj iz priloženog oglasa ne izgleda loše.

 

Za bilo šta gabaritnije treba da se izdvoji i vise novca.

 

Prednost kod KLE....visok,upravljivost,jeftina reg,održavanje,dva klipa i potrošnja.

I da,lako se proda.

Mane...napred jedan disk i koliko se secam ima nešto na lancanicima sto zna da se razglavi kada se bespotrebno turnira na prazno.

Davno sam ga vozio.

Ali ne treba to da te plaši.

 

Odličan izbor.

 

Aprilia Pegaso,BMW 650,Suzuki Freewind....jedan klip i biciklice u odnosu na ovaj.

Honda Africa Twin i Yamaha Tenere,dobar izbor,ali lično mislim da je veoma teško naći dobar i očuvan model.

 

Za tebe bi najbolji izbor bio Honda Varadero(nije bas za početnika),ali idem logikom visine i težine.

 

Uzmi KLE(neki sto mladji,proizvodio se do 2005),vozi ga jednu sezonu pa ćeš videti,šta želiš i šta ti odgovara.

 

Nadam se da sam bar malo pomogao.

 

:zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Piaggio Beverly Sport Touring 350

Ispravka samo, Prozvodio se do 2007. :)

 

2005-2007 je novi model, sa drugacijim prednjim farom napred, i uzim sedistem(gde je tu logika :D), ali je, po mom ukusu jako lep. Kad bi mogao da se otvori za par stotina jos, bio bi pun pogodak.

 

20975485_d.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XRV750 RD07a

Samo da ispravim kolezu, kle se proizvodio do 2007 god. Inache ja sam bivshi vlasnik KLE-a i moje misljenje je da ce ti biti premalen i da ce te jako boleti ramena i ledja na duzim turama(chak vec na 150-200km). Ja sam nizi od tebe za 7cm i laksi za 25-30kg i bash zbog udobnosti i polozaja sedenja sam preshao sa KLE-a na africu. Inache me kle nikada nigde nije ostavio i nikakve intervencije nisam imao na njemu sem potroshnih delova i imam jako visoko misljenje o tom motoru u smislu ulozeno-dobijeno. Moja preporuka za tvoje gabarite ili Tenera ili Africa u tom cenovnom rangu, a za iskustvo cesh lako ako si ok u glavi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1359 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Za početak - KLE. Javi se ako hoćeš da dodješ da probaš, sedneš (sedište preradjeno by Boban, nije neudobno), vidim da smo komšije.

:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1953 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Ljudi covek je lepo pitao za savet, a ne da bi vi do besvesti i nazad hvalili motore koje vozite.KLE je nesumnjivo dobar motor, ali ne za nekoga ko je visok preko 190 cm. Doduse moj prijatelj je visok preko 210 pa ga vozi ali nije poenta u tome vec kako ce neko tako visok sedeti i osecati se na njemu. Za nas uslovno receno visoke KLE ima manu sto mu je polozaj vozacevih fuzrastera takav da je noga uvek malo savijena u kolenu, a sto kod onih visljih ume da bude problem posebno na duzim voznjama. Necu da pricam o konkretnom modelu, da ne ispadne kako svaki Ciga hvali svog konja, ali za nekog sa tom visinom je najprikladnija Africa (sad ce ovi moji iz ST sekte da me zapale), STenera, Strom ili BMW 1100 ili 1150, s tim sto je problem ovog poslednjeg, kao i onog prvog, cena. Ali za koji god da se odluci od ovih modela uglavnom ce mu odgovarati, naravno pod uslovom da zna sta hoce sa njim. Da putuje ili da se lomata po gudurama i vrzinama.1neznam.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Piaggio Beverly Sport Touring 350

Ja ne prodajem motor pa da ga hvalim, samo pricam ono sta ja znam o motoru koji imam, sad kako ce njemu odgovarati zbog njegovih gabarita, ne znam, zato sam mu ponudio da dodje i da proba. Ne forsiram KLE-a, nit sam ga ja pravio, nit sam zaljubljen, ali to je motor o kom mogu da posavetujem coveka do poslednjeg srafa, a verujem da bolji savet od toga ne moze da dobije pri kupovini. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1359 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Ljudi covek je lepo pitao za savet, a ne da bi vi do besvesti i nazad hvalili motore koje vozite.KLE...

 

A odakle ti to da neko od nas hvali svoj motor? Čovek lepo napisao "Prvi enduro motor za početnika" ( kopiran original naslov) , dakle "prvi" i "za početnika" je prioritet. 50ak kg lakši od opcija koje ti pominješ mnogo znači početniku, kao jedna od komparativnih prednosti. GS za prvi, šta ide posle njega?

 

Btw, nedavno svratio do mene kolega sličnih gabarita kao postavljač teme i pomenuo problem visine fuzastera - problem relativno lako rešiv izmeštanjem istih (sa malim prepravkama i na polugama kočnice i menjača).

 

 

 

Ja ne prodajem motor pa da ga hvalim, samo pricam ono sta ja znam o motoru koji imam, sad kako ce njemu odgovarati zbog njegovih gabarita, ne znam, zato sam mu ponudio da dodje i da proba. Ne forsiram KLE-a, nit sam ga ja pravio, nit sam zaljubljen, ali to je motor o kom mogu da posavetujem coveka do poslednjeg srafa, a verujem da bolji savet od toga ne moze da dobije pri kupovini. :)

 

Koliko se samo slažem sa ovim, kao da sam i sam to napisao.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Posedujem KLE-e i visok sam 192cm.

KLE je odlican pocetnicki motor. Jako je zahvalan, jednostavan, manja registracija, mala potrosnja, sediste nije bas najudobnije ali meni ne predstavlja problem, dosta je visok i kabast motor da ukoliko si krupniji ne izgleda kao bicikla ispod tebe a opet sa druge strane nije previse sirok da ne mozes da se provlacis po guzvi, generalno solidan i trajan motor koji prasta dosta gresaka, osim onih pri jako losom procenom pri kocenju(prednja kocnica bi mogla biti bolja), i veoma dobar izbor za prvi motor...ali...uvek ima ono ali, za visoke ljude polozaj fuzastera stvarno nije bas najsrecnije resen i kolena su previse savijena. Ovo ti nece praviti bas nikakav probleme u voznji po gradu ili na kracim relacijama ali na daljem putu (preko 1h voznje) kolena ti nece biti bas najzahvalnija na izboru.

Slicno mislim i za konkurenciju Pegaso, TA, Freewind, cak i DR650, i da sam na tvom mestu ipak bih isao na varijantu Afrike i Super Tenere iako su malo gabaritniji i tezi motori(ili neceg treceg ali gabaritnijeg). Sa druge strane mislim da je Afrika dobro precenjena i nije ih ostalo puno u prodaji u dobrom stanju, dok opet Super Tenera zna da ima neke sitne gluposti i uzasnu potrosnju ako joj odu emulzione tube u karburatorima.

Da me ne shvatis pogresno KLE me je odneo svuda gde sam zeleo i mnogo lepih stavri sam doziveo sa njim ali ako planiras da putujes jednostavno za nasu visinu mislim da bez neke vece modifikacije polozaja fuzastera i noznih komandi to nije pravi izbor za tebe. Mene je KLE zadovoljavao u gotovo svim aspektima sem tog sa kolenima i to mi je toliko smetalo da sam kupio drugi motor a KLE ce nazalost verovatno morati u oglase(iako bih veoma voleo da ga zadrzim) tako da svakako nemam interesa da te lazem. Ostale probleme sa ledjima, rukama i sl. nisam osetio sem na voznji na off-u gde bi zbog stojeceg stava ipak bila pozenjna zamena volana za visi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Starfleet officer, 249 postova
  • Lokacija: Canada
  • Motocikl: n/a

Treba pre svega napomenuti da to sto trazis nije enduro vec dual-sport klasa. To podrazumeva da je predvidjen da se vozi pre svega po asfaltu, a da moze lagani off. Enduro je punokrvna offroad masina iznad svega.

 

Ja bih na tvom mestu ovako nesto. :):nanana: Cena doduse jeste mnogo lepa.

Salim se, nisam siguran da bi ti odgovarao, ovaj motor je dosta nizak (a ti visok), ma da to moze da se donekle steluje na amortu.

 

Ima Bokilic lepog BMW-a f650 cini mi se. Baci pogled.

 

Cak mislim da ideja o nekom Suzuki DR-u 350 nije losa, s obizrom da si pocetnik. To je jedna vrlo zahvalna masina, otprilike 50/50 (on/off).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kontraš!, 1271 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KLX 650 sm/enduro

ja kao neko ko je kao pocetnik probao i kle-a i TA mogu da kazem da kle nista nije bolji ustvari da je gori izbor od afrike kao pocetnicki motor, jer moj prvi ozbiljni motor(sa menjace) je bila RD03! Pri tom sam znatno nizi i znatno laksi od 195cm i 115km! Istina je da je manja registracija manja, da je agregat pouzdan, ali u komforu i udobnosti ne mogu da se porede afrika i kle. Cak prvi put citam da nekome kle trosi ispod 5l... Posebno pod "punom" opremom, mozda nizbrdo... Ako trazis pocetnicki motor koji je lagan za voznju da bi se lakse uhodao na dva tocka onda uzmi TA(TransAlpa) jer od svih navedenih motora jedino on odskace po upravljivosti i lakoci voznje! Sobzirom da imas dobru fizicku predispoziciju, ako nemas strah od motora, nemoj izbacivati iz opticaja vece motore(AT i ST) za prvi motor. I veruj mi da KLE sem manje registracije nije ni ukakvoj prednosti u odnosu na te "vece" motore! Ne kazem da je kle los motor, vec samo da nije bolje od konkurencije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4678 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

KLE sam vozio dve godine, dobar je motor i veci je dosta od DR, XT, Trans alpa, Pegasa, Bmwa f 650 ALI je SLAB i mrtav motor dok se ne zavrti, sto znaci, non stop saltanje...

Za 2500e mozes kupiti dobru Africu koju ces kasnije puno lakse prodati od KLEa.

Nista bez KTMa za off, he he he ali treba dosta materijalnih sredstava :lol: :lol: :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Piaggio Beverly Sport Touring 350

Cak prvi put citam da nekome kle trosi ispod 5l... Posebno pod "punom" opremom, mozda nizbrdo...

 

Cenim vase misljenje, i svakako da je svaki motor razlicit iako je KLE u zavisnosti od eksplatacije i nacina odrzavnaja, ali mogu da potpisem da u svako doba dana trosi ispod 5l na otvorenom putu i to ne malo, ispod barem moja masina koja je kao bombona, a i clana Vukasina koji je bio sa mnom, ili to, ili smo mi ludi, i motor, i rezervoar, i pumpa, i sve... zavera neka. 1moto3.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja