Jump to content

Moto Zajednica

Srbija -- Austrija -- Rumunjska ... svega ima

Recommended Posts

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

Cvelferija, Semberija i Mačva

 

Where you can hear a country song from far

and someone plays the honky-tonk guitar

...

 

Proganja me ova stvar cijeli dan. Nemam pojma zašto. Ajde, ak ništa drugo barem zabava po sivom autobanu jedan odvojak prije Lipovca, gdje konačno prolazim plavo-žute naplatne i uranjam u carstvo hrasta lužnjaka ... u spačvanskih 50 nijansi zelene. Boja posvuda. Kao da sam uletio u hodnik zelenih zidova sa plafonom okrečenim u nešto blijedo plavo.

 

DSC09543.JPG

 

DSC09544.JPG

 

 

Usput budi rečeno, za područje kojim se trenutno vozim, koristi se i naziv Cvelferija, jer je za vrijeme habsburške Vojne krajine pripadalo pod 12. kompaniju Brodske regimente - a na njemačkom se jeziku broj 12 izgovara cvelf. Alzo, oni zeleni zidovi se postupno smanjuju, najprije na veličinu grmlja s desne strane, kilometar-dva kasnije i na veličinu voćaka s lijeve strane ceste. Cestom uglavnom ravnom kao svijeća dotaljigam se i do prve civilizacije ... eto me u Possesio Werbanya - ime pod kojim se prvi puta spominje Vrbanja - gdje tražeći skretanje prema Soljanima uspjevam nabrojati šest birtija ... nije da sam ih tražio, upalo mi u oko.

 

DSC09546.JPG

 

DSC09548.JPG

 

DSC09549.JPG

 

DSC09550.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

Šta ću u Soljanima? A ništa, moram ih proći da bih turio nos u Strošince. Tamo još nisam bio a zanimljivo mi po tome što je državna granica prema Srbiji tek koju stotinu metara iza sela. Ovom se cestom nekada moglo doći u Jamenu na južnu stranu, ili u Morović i dalje u Šid na sjevernu stranu.

 

DSC09551.JPG

 

DSC09552.JPG

 

DSC09553.JPG

 

DSC09554.JPG

 

 

Iz Strošinaca se vraćam skroz nazad u Vrbanju; lijevi žmigavac i gasiram dalje istom onom kao svijeća ravnom i prilično uskom cestom prema Drenovcima, nekadašnjem sjedištu ranije spomenute 12. kompanije. Sve dalje do Gunje istom cestom, gdje sam malčice morao zastati prije prelaska mosta. Zašto? Jedna lijepa policajka je inzistirala da joj predočim neke dokumente prije nego se nabacim na most i skotrljam u sam centar Brčkoga. Pet minuta kasnije već sam tražio hladovinu na istočnom izlazu iz grada.

 

DSC09557.JPG

 

DSC09558.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

Prvih desetak km vozim se uz Savu nelošom cestom koja uskoro skreće na jugoistok, u ravnicu uglavnom pokrivenu poljima i ponekim voćnjakom. Ovo područje, od Brčkog na istok, omeđeno Savom, Drinom i Majevicom, zove se Semberija. Nije prošlo dugo i već sam na vratima Bijeljine, najvećeg grada u Semberiji.

 

DSC09559.JPG

 

DSC09560.JPG

 

DSC09561.JPG

 

DSC09562.JPG

 

 

Simpatičan grad. Uvalim se u centar i vrebam u koji ću kafić na kafcu i kokakolcu ... sve dok se ne sjetim da nemam lokalnu valutu. Ma imam, baš za ovakve slučajeve, al ostalo doma. To mi malo srozalo elan za kafenisanjem, pa mi se čak nije dalo raspitivat kod konobara šta još prolazi osim KM-ova. Ionako idem dalje na istok, trebam samo nabasat na pošteniju benzinjaru koje primaju kartice (u BiH ne primaju sve benzinjare kartice ... gorivo na izlasku iz Brčkog sam platio kombinacijom 20 eurića i 10 kunića).

Sve što trebam napraviti jeste pronaći izlaz iz grada. Pitam prvog policajca na kojeg sam naletio ... malo se zamisli, kaže da su radovi po gradu pa kombinira. Uglavnom, "do kraja pa lijevo, do kraja pa desno i prati putokaze za Beograd" ... i još je spominjao nekakva dva mosta od kojih sam ja zapamtio samo "Pavlovića most".

 

DSC09564.JPG

 

DSC09565.JPG

 

DSC09566.JPG

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

OK, nije bio problem izaći iz Bijeljine. Jeste bilo malo gužvice kroz neke raskopane dijelove al se austrijanac nije bunio ... on voli makadam :-) Bilo je točno kako mi je i policajac objasnio, čak se i onaj Pavlovića most spominje na putokazu. I još benzinjara sa hladnim osvježenjima, plativo plastikom ... milina.

 

DSC09568.JPG

 

 

Na benzinjari sam natankao samo sebe ... austrijanac je napojen na izlazu iz Brčkog. Krenem polako prema Pavlovića mostu, ne stignem niti do pete brzine i opet mi jedna tablurina privuče pažnju. Etno selo Stanišići, pomalo neobičan miks pravih autohtonih kućica i pripadajućih objekata iz planina srednje Bosne, i nekoliko građevina za koje je prva asocijacija bila Disneyland ... i sve to u ravnoj Semberiji, tek 3-4 km daleko od Drine.

 

DSC09569.JPG

 

DSC09572.JPG

 

DSC09574.JPG

 

DSC09575.JPG

 

DSC09576.JPG

 

DSC09577.JPG

 

DSC09579.JPG

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

Tek što sam pomislio kako više nema ništa do mosta na Drini, iskrsne novo čudo s desne strane. Raznim čudesima ovdje oko Bijeljine izgleda nema kraja. Nekakvo veliko zdanje s natpisom "Slobomir P University", benzinjara u očito istom stilu i na istom terenu, ogromno polje s velikim vratima nad kojima se raširio natpis "Slobomir Aqua City" ... prvi put vidim i prvi put čujem.

 

DSC09581.JPG

 

DSC09582.JPG

 

DSC09584.JPG

 

DSC09585.JPG

 

 

Konačno taj Pavlovića most ... plus pripadajuće granične formalnosti prije njega (izlaz iz BiH) i poslje njega (ulaz u RS). Pet minuta laganog kotrljanja kasnije, dolazim na poznato križanje ... Badovinci. Ovdje sam bio prošle godine, samo što sam došao sa sjeverne strane - od Mačvanske Mitrovice, preko Zasavice i Ravnja. Kad već spominjem Mačvansku Mitrovicu ... prelaskom Pavlovića mosta, ušao sam u regiju koja se zove Mačva. Sjeverozapadni kut centralne Srbije ... od Drine na Zapadu do Save na Sjeveru, te otprilike do ispod Prnjavora na jugu i do iza Šapca na istoku.

 

DSC09586.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

U redu, znam gdje sam. Glavno, zapravo i jedino, križanje u Badovincima. Dolazim sa zapada, na sjever mi je sve poznato, na jug sam otprašio prošle godine - na putu uz Drinu - što znači da mi sada ostaje proći ravno kroz križanje, na istok. Je, hoće me taj istok :-)

Istok, u ovom slučaju, nije baš potpuno istok već sjeveroistok. Prođem Klenje ... opet sam morao pitati lokalni živalj gdje sam jerbo putokaza jednostavno nema ... i prašim za Bogatić.

 

DSC09587.JPG

 

DSC09588.JPG

 

 

Iako sam još u Klenju dobio instrukcije za prolazak kroz Bogatić koje se lako pamte - prvi semafor lijevo, drugi semafor desno - napravio sam i mali đir po mjestu, barem da vidim o čemu se tu radi. Pozitivno sam iznenađen ... mislio sam da je Bogatić manje mjesto.

 

DSC09590.JPG

 

DSC09591.JPG

 

DSC09592.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

Nešto manje od pola sata kasnije, izašao sam na Savu. Najprije uz nasip po Mačvanskoj Mitrovci - onoliko koliko je to moguće, jer dio nasipa od centra prema istoku nije uređen - a potom na most i skroz okolo u Sremsku Mitrovicu. Prošle godine sam se ovdje malo duže zadržao tako da sada radim samo krug po gradu - na nasip izlazim samo da bacim pogled na plažu - i krećem prema izlazu na autoput. Srećom, odmah se i predomislim ... zašto odmah na brzu cestu kad nisam u žurbi. Tek je tri sata popodne, ništa ozbiljnije ne miriši na kišu, idem ja lokalnom cestom dok mi se bude dalo. Pravac Laćarak.

 

DSC09595.JPG

 

DSC09596.JPG

 

DSC09598.JPG

 

DSC09599.JPG

 

...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

Ajoj ... malo sam zaboravio na blagi kaos koji vlada na toj cesti u određeno doba dana - moguće i cijeli dan, ne znam zasigurno - što uz onaj raskašikani asfalt opasno nagriza volju za nastavkom puta.

Brzo mislim ... i sjetim se da bih tu negdje mogao presjeći prema Erdeviku. I stvarno, vrlo brzo skužim putokazić, palim desni žmigavac i nedugo zatim živahnim tempom jurcam ravnim putem do Čalme. Prolazim skretanje prema Divošu - tu bih skrenuo da sam opet u pohodu na Frušku goru - prolazim Bingulu i evo Erdevika. Drugo skretanje na lijevo ubacuje me na novu dijagonalu, sličnu onoj od Laćarka do Čalme, koja me dovodi usred Kukujevaca, desetak km od Šida.

 

DSC09608.JPG

 

 

Kako sam ovaj puta išao sa istoka na zapad, potrefilo se da sam na laganom usponu prije samog centra krajičkom oka primjetio jedno mjesto za kojim sam se već prije ogledao, ali nikako da stanem i na miru ga potražim i ispregledam - galeriju slika Save Šumanovića.

 

DSC09627.JPG

 

 

Opuštanje u ugodnoj atmosferi - što zbog pariškog dijela njegovog opusa, što zbog hladovine stare kuće debelih zidova - fino mi je dalo energiju da bez većih napora stignem doma ... a po glavi mi još uvijek drnda ona stvar od jutros.

 

...

Now the country song for ever lost its soul

when the guitar player turned to rock and roll

...

 

:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja