Jump to content

Moto Zajednica

WATERJET rezanje aluminiuma

Recommended Posts

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

E majstori, treba mi par informacija.

Spremam se da napravim custom gornji trougao za SV650. Naime, menjam prednju viljušku Gsxr-ovom što rezultira problemom sa kačenjem drangulija koje su inače okačene na originalni trougao. Da bih izbegao krpež rešenja sa nekim dodatnim delovima koje bih takođe morao da pravim, rešio sam da napravim fuziju Gsx-r-ovog i SV-ovog trougla od komada aluminijuma putem sečenja waterjet-om.

 

Nejasnoće proističu iz potpunog nepoznavanja vrsta aluminijuma, cena istog i dostupnosti malih komada. Treba mi samo jedan komad od 200mm x 100mm x 30mm. Takođe me zanim koliko košta ovakva operacija i ko to radi u Srbiji pošto mi se ne upušta u objašnjavanje na Mađarskom. Može i u Austriji ako je jeftinije :D , Hrvatskoj, Sloveniji,...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1359 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Nisam siguran da li to može da ti odradi waterjet. Pretpostavljam da pored isecanja spoljnih gabarita i rupa za štapove, ima još nekih rezova koji mu daju i treću dimenziju koju vodeni mlaz ne može da odradi. Za tako nešto je potrebno dati na obradu CNC glodalom sa odgovarajućim noževima.

 

Aluminijum i u tako malim komadima može da se nabavi u Zemun polju, na samom ulazu u naselje, ne sećam se kako se zove firma, možda bi mogao da te uputi neko iz okoline ZP-a.

 

Okvirna cena rezanja waterjet-om je oko 200 din/kg + oko 1500 din za pripremu crteža u vektore. (Ovo cena od pre dva meseca, za gvoždje) Cenu za CNC glodanje ne znam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Neće moći sve sa waterjetom, nešto će morati i na glodalicu. Deo oko otvora za osovinu npr. ... i ništa drugo po mojoj proceni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Pitanje, jesu li ti štapovi iste debljine u gornjem i donjem trouglu i koje? I koliko su razmaknuti, osovinski? Imam nove marzocchi aftermarket trouglove za usd štapove, sa nosačima za korman ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

cnc..evo kod mene u komsiluku..vec smo pravili,takvo parce aluminijuma moz da kosta i 4 crvene...:takoje:

 

 

KO da je od zlata... znači ima, može... uh što volim brze odgovore. Jel znaš možda koji aluminijum je u pitanju. Taj gornji trougao ne trpi onoliko koliko trpi donji zato su fabrički onoliko tanji i imaju samo po jedan zavrtanj po štapu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Pitanje, jesu li ti štapovi iste debljine u gornjem i donjem trouglu i koje? I koliko su razmaknuti, osovinski? Imam nove marzocchi aftermarket trouglove za usd štapove, sa nosačima za korman ;)

 

Gornji su uži. Ma nema šanse da se gađa i debljina štapa i razmak i smaknutost.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Pa eto vidi, moram i ja da provjerim dimenzije, trebaće mi malo vremena da ih iskopam ako si zainteresovan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Ajde pogledaj za svaki slučaj ali VEOMA bih se iznenadio da se i dve od tri pogode. Idem sad da spavam pa ću sutra da potražim na netu dimenzije od K5 750/600

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Ajde pogledaj za svaki slučaj ali VEOMA bih se iznenadio da se i dve od tri pogode. Idem sad da spavam pa ću sutra da potražim na netu dimenzije od K5 750/600

 

 

Otvor za štapove 50mm, otvor za osovinu 25mm, razmak od centra osovine do centra štapa 108mm, između štapova 208mm...

 

 

offset nisam merio ali ako se ove 4 gađaju i on je u redu.

 

p.s. fali nam i dužina osovine...

 

edit: Pitagora mi je javio da je offset 30mm

 

 

 

 

 

 

 

.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Aluminijum i u tako malim komadima može da se nabavi u Zemun polju, na samom ulazu u naselje, ne sećam se kako se zove firma, možda bi mogao da te uputi neko iz okoline ZP-a.

Da nije firma Rajan? http://www.rajan.rs/pgs/aluminijum/aluminijumlimflahovi.html#

Poslao sam mail s pitanjima pa ćemo da vidimo šta ima da kaže.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Evo kako trouglovi treba da izgledaju...

 

 

hAHuG8V.jpg

 

TG0fSSh.jpg

 

W73y3rm.jpg

 

KCiqtyZ.jpg

 

 

Distanceri (dva kratka i dva dugačka valjka) se prave posebno i nemaju neku preteranu svrhu sem da drže delove koji se na njih kače na odgovarajućuj odaljenosti. Mogu obične aluminijumske cevi da se naseckaju čini mi se.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Пријатељ, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 1200 super tenere

Sve ovo se izradjuje na CNC glodalici.Sam aluminijum je jeftin,medjutim izrada programa i rad glodalice,minimum 100 evra.

Ovo je moja delatnost,tako da je sve provereno.

Postoji u Surduku kraj Novih Banovaca jedan jako dobar majstor za izradu ovakvih stvari.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Program mogu i sam da napravim ukoliko je potrebno. Problem je što CNC-ovi kojima rasplažem ne mogu da rade u aluminijumu. Samo drvo.

 

Ovi veliki rezovi i otvori mogu i waterjet-om da se iseku a upuštanja moraju na CNC-u.

 

Videćemo. Gornji trougao od Gsxr-a koji bih morao da budžim bio bi toliko ili približno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Postoji u Surduku kraj Novih Banovaca jedan jako dobar majstor za izradu ovakvih stvari.

 

Jel znaš njegov web sajt ili broj telefona?

 

 

Jel to ovaj majstor? Deluje ozbiljno!

 

http://www.nikollas.com/

 

 

 

 

 

 

.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

ovo je pravi posao za CNC, ja sam sebi radio slidere (nosache) od magnezijumskog aluminijuma, chvrsti a lagani :takoje:

al ovo che skupo da te izadje, ja kontam bar 100-150E :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Пријатељ, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 1200 super tenere

Nije taj.Ovo je Slobodan 062 330390.On meni radi sve komplikovanije stvari.Jako intelegentan i spretan covek.Kad je nesto komplikovano,pravi covek.

Inace aluminijum gotovo da moze i na cnc-u za drvo uz veliku brzinu glodala a mali pritisak,slicno kao za hrast.

Veliki pozdrav.Za ovakve stvari,goni ne postoji ekonomska logika,samo ljubav nema logiku,ama bas nikakvu.Zato nam ostaje da volimo a to je nemoguce bez bola.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1359 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Aluminijum i u tako malim komadima može da se nabavi u Zemun polju, na samom ulazu u naselje, ne sećam se kako se zove firma, možda bi mogao da te uputi neko iz okoline ZP-a.

Da nije firma Rajan? http://www.rajan.rs/...imflahovi.html#

Poslao sam mail s pitanjima pa ćemo da vidimo šta ima da kaže.

 

Jeste, to je ta firma.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12740 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Nije taj.Ovo je Slobodan 062 330390.

 

 

Hvala!!

 

 

Inace aluminijum gotovo da moze i na cnc-u za drvo uz veliku brzinu glodala a mali pritisak,slicno kao za hrast.

 

Ma i ja mislim samo što ne znam kako majstora da ubedim. Spindler je relativno nov i mnogo je brži nego originalni, platio bih sjebane noževe ukoliko bi ih bilo... a mnogo je lepše kad nešto napraviš s drugarom nego kad poručiš i platiš. Mislim ja sam se od love već oprostio samo me avanturistički duh(ić) nagnava da probam "sam".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Пријатељ, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 1200 super tenere

Onda ne razmisljaj,kreni,ubedi.

Uzmi jednu prskalicu,moze ona za pranje stakala,razredi emulziju sa vodom i samo polako.Naravno uradi pre svega sto bolje secenje-oslobadjanje,tako da ostane sto manje za glodalo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: BMW R 1200 GS ADV

Moze slobodno na CNC u za drvo.Inace masina se ne pravi za aluminijum ili drvo vec za sve.Covek koji radi na masini za drvo se plasi za glodala a ne zna da je to bezpotrebno.Glodalo se mnogo vise tupi na tvrdom drvetu nego na aluminijumu.Aluminijum se zbog lakse obrade maze Naftom a ne emulzijom.Sve ovo iz iskustva.Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Пријатељ, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 1200 super tenere

Naftom svakako.Zato meni Djunta bira emulziju duze nego zena parfem.Dragi kolega uz veliko izvinjenje i oprostaj ukoliko gordo zvucim ja se ovim ozbiljno bavim i ne iznosim nista pausalno.Medjutim sve je ovo skoro nebitno.Hajde da ne kvarimo trenutke uzivanja stvarajuci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja