Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha R1 2003 exup ?!

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 237 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GPZ 1100

Vozim gore pomenuti model, imam fabricku granu sa exup ventilom u funkciji koji stalno kucka kao da imam neki dinarcic u cevki. Sem tog zvuka nemam nekih problema, video sam po internetu taj deo cevke koji eliminise exup ventil.

 

Interesuju me vasa iskustva sa eliminisanjem exup ventila (kako se odrazava na snagu motora ili potrosnju ...) ?!

 

Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 340 postova
  • Lokacija: NoviBeograd
  • Motocikl: BMW R45 Yamaha FZS 1000

The Exhaust Ultimate Power Valve,

Exup ventil regulise pritisak gasova u zadnjem delu izduvnog sistema, zavisno od rezima rada, tj. broja obrtaja motora.

 

Njegovim eliminisanjem izgubio bi dosta na krivi u donjem rezimu rada, odnosno do nekih 7-8000 rpm motor bi vukao kao raga :vitez: .

 

Ono sto treba uraditi je podmazivanje osovine klapne i biksni koje je nose i to ,pozeljno, na godisnjem nivou, bakarnom termostabilnom mascu.

 

Iza toga mora se podesiti zazor sajlica servomotora.

Ako se cuje klapna da zvekece, najverovatnije je zazor sajli los, ili je istrosena neka biksna.

 

Evo kako se to radi na Fazeru, isti je agregat, a to sam mozes natenane obaviti za sat vremena.

 

http://fazer1000.yuku.com/topic/1524/EXUP-Valve-Maintenance#.Upcj78RDuSp

 

Posebnu paznju obrati na skidanje zavrtnja poklopca ventila, lako oblajznu zbog korozije i vreline, ventil je na izduvnoj grani!

Prskaj odvijacem, kuckaj, malo dotezi, pa odvijaj, nikako silom!

 

Posle sve lepo umazi u bakarnu mast, drugi put je mnogo lakse.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1497 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: YZF-R1

Vozim gore pomenuti model, imam fabricku granu sa exup ventilom u funkciji koji stalno kucka kao da imam neki dinarcic u cevki. Sem tog zvuka nemam nekih problema, video sam po internetu taj deo cevke koji eliminise exup ventil.

 

Interesuju me vasa iskustva sa eliminisanjem exup ventila (kako se odrazava na snagu motora ili potrosnju ...) ?!

 

Hvala

 

E,moj kolezi pa ja sam imao nocne more trazeci sta zvecka. Od izduvnih grana do otvaranja agregata. Skini poklopac blizu cope i sediste i lepo nesteluj sajle da nemaju lufta. Ima u uputstvu a i lako je,odvrce se i zavrce. Ima rupa kad skines poklopac sa svojim reperom i tu podglavi nesto pa steluj da sajle ne budu ni pre zategnute ni labave.

 

Zveckanje nastaje kada se sajle opuste previse pa klapna udara o zidove izduva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Mnogo gubis eliminacijom ventila! Uradi kao sto ti je objasnjeno u prethodnim postovima i nece biti problema. Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 237 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GPZ 1100

Zategao, sajle, namazao bakarnom mascu ( nije guscija mast ;) ), jako kratko vreme bude bez kuckanja i onda se pojavljuje ponovo, i to koliko sam mogao da primetim do 4000 obrtaja.

Mislim da su same biksne u kucistu dobile lufta ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1024 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

Jeste tema stara ali da ne otvaram novu, da iznesem svoje iskustvo, možda će nekome koristiti...

 

Ove sedmice sam otjerao motor na štelovanje ventila, ajnšprica, sva produvavanja i čišćenja.. Padne mi na pamet da pošto imam K&N, Leo Vince, da i Exup otvorim skroz i da ga ostavim u takvom položaju ...Osim grlatijeg zvuka, i knedle do nekih 4000 ništa se ne dobija..Na visokim obrtajima ide dobro ali kao i sa Exupom jer je on u gornjem režimu svejedno otvoren... Znači, pošto su očigledno desetine Yamahinih inžinjera pametniji bili od mene, ja sam ga fino očistio, izmazao, naštelovao, i sada letimo ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2004 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow

Ajde i ja da osvezim temu, juce mi upali gresku tj

obrtaljka padne na nulu pa skoci na 7000 rpm, nadjem na Net-u da je exup ventil, najverovatnije zaglavio u otvorenom polozaju duze od tri sekunde i onda je sam sebe ugasio da ne bi pregoreo...rasturim, operem, podmazem bakarnom mascu i vratim.Radio pola sata ili nekih 20tak km i upali opet isto...e sad, razmisljam da ga skroz izvadim, da se ne zajebavam sa njim vise, tj da li da skidam i servo motoric, da ga izdzekujem samo ili da skinem samo sajle, da ga ostavim da vrti u prazno ali me zanima da li ce da ugasi gresku...? Vidim po forumima da uglavnom R1 od 2002ge pa na gore ne savetuju skidanje exapa jer gubi mnogo snage, ali je moja karburatorka a ne injection, model 00-01.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2004 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow

edit: skinuo danas i motoric i ventil, pukao zupcanicic servo motora...greska je i dalje prisutna...>:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2004 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow
On 20.5.2019. at 20:21, BokyBoy je napisao:

edit: skinuo danas i motoric i ventil, pukao zupcanicic servo motora...greska je i dalje prisutna...>:(

edit2: Zamenjen zupcanik, vraceno sve, nema greske vise a masina prede...the end.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja