Jump to content

Moto Zajednica

TREŠENJE MOTORA PRI VEĆIM BRZINAMA

Recommended Posts

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: BMW R1200RT

Pozdrav svima.

Treba mi vaša pomoć.Naime,pre mesec dana kupio sam zaista fantastičan motor :D , Yamahu fjr 1300 u vrhunskom stanju sa sve novim gumama(gume 2012).Prvom prilikom provozam se motorom, laganica...divno!Izađem potom na auto put i polako 120-divno, 140-počinje treskanje motora, 160-trese se...Ok,kažem ja sebi , verovatno balans prednje gume...i odvezem motor na servis dokazano odličnom majstoru Saši u Temerin, gde je čovek pregledao i naštelovao bukvalno sve, od agregata i suspenzije do kvačila kočnica i guma.Odem ponovo na vožnju i ista stvar.

Kako se ponašaju vaši motori pri ovim a i većim brzinama.Moje iskustvo je zaista skromno,prešao sam do sada nekih 25000 km, i to uglavnom na Hondi Deauville.Ovaj motor se takođe do brzine oko 130 ponašao fantastićno a preko toga počinjao biti nervozan te sam ga i vozio uglavnom putnom brzinom oko 130 uz povećanja brzine do 160 u toku preticanja.Očekivao sam od Yamahe da će da klizi i na 200.

Da li je samo u pitanju moje neiskustvo, pa mi nije jasna činjenica da svi motori preko 130-140 počinju da se treskaju.Da budem jasniji,motor je pri svakoj brzini potpuno stabilan i nema ni naznake gubitka kontrole ili sl. ali se trese.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

netreba ni na 300 da trese,,al aj ti pojasni sta to znaci trese,,i sta ti trese...

to je veliki tezak motor..stabilan,netreba da oseca put i treba da klizi...

 

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8376 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ako imas montiran kofer/kofere moguce su vibracije nazad koje se prenesu do guvernala napred... Dok seku vazduh "ljuljaju" motor.

Pozdrav Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banda Opasnih, 396 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4TX

Ako imas montiran kofer/kofere moguce su vibracije nazad koje se prenesu do guvernala napred... Dok seku vazduh "ljuljaju" motor.

Pozdrav Nenad.

 

Ne bih se bas slozio, na TDM-u sam sa sve bocnim i centralnim koferom isao do 180 i nije bilo nikakvih problema, Proveri ti lezaj kormana, moze biti da ima lufta, naravno moguce da gresim, a mozda je i kolega upravu za kofere... Probaj bez kofera, pa vidi da li ljulja, a mozes i diskove napred da proveris da li je neki kriv mozda, pa ti pravi vibracije...

 

Kreni od kormana, sednes na motor, uspravis ga i iz sve snage stisnes prednju i ljuljas napred nazad da vidis ima li lufta, oseti se na kormanu, sledeci su koferi, pa kako to vec ide...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Тако нешто 'оће због лежаја говернале или кривих дискова. Ни предњу гому не бих искључио као узрок али ако је нова као што кажеш онда је на трећем месту за проверу. Такође се дешавало да узрок буде и лежај задње виљушке па прави мотор нестабилним.

 

Тај мотор је тежак и морао би да клизи као на путеру независно колико брзо иде.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vikend motociklista, 676 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda pantheon 125..

Posto ti je i prosli motor bio nervozan posle 130 verovatno je do tebe,previse se ukrutis,stegnes volan nesvesno itd...pokusaj da se opustis...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 859 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: Honda XL1000 2004.

Ako imas montiran kofer/kofere moguce su vibracije nazad koje se prenesu do guvernala napred... Dok seku vazduh "ljuljaju" motor.

Pozdrav Nenad.

 

 

Meni se na Caponordu javljaju vibracije na velikim brzinama kada nosim bočne kofere. Još ako ima bočnog vetra....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: BMW R1200RT

Koferi nisu bili namontirani,a što se svega ostalog na motoru tiče, bukvalno sve je provereno i podešeno.Zaista nema ni jedne stvari koja nije proverena.Gume i balans, ležajevi točkova,glave kormana...viljuške, zadnja suspenzija...ma sve.

U toku vožnje mi je palo na pamet i to da možda nesvesno ukrutim ruke, ali nije ni to,probao sam da potpuno olabavim stisak i samo dodirujem korman...i ponovo isto.

Pričao sam i sa majstorom Sašom (a inače ne samo što je odličan majstor već vozi i moto trke) o ovome, i čovek kaže da je probao motor i da je njegov utisak da je sve ok.

Tako, po logici stvari, moram zaključiti da nešto nije uredu samnom.Mislim da bi bilo odlično da se vidim sa nekim od vas ko ima sličan motor i ima volje i vremena a relativno je blizu Vrbasa,na auto putu, pa da malo zamenimo motore.

Bem li ga,razmišljao sam i o tome šta pri većim brzinama znači otpor vetra.Da li je moguće da se radi o nečemu toliko normalnom da je svima to treskanje toliko uobičajeno da to i ne primećujete, a da su moja očekivanja (usled nemanja iskustva)prevelika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Koferi nisu bili namontirani,a što se svega ostalog na motoru tiče, bukvalno sve je provereno i podešeno.Zaista nema ni jedne stvari koja nije proverena.Gume i balans, ležajevi točkova,glave kormana...viljuške, zadnja suspenzija...ma sve.

U toku vožnje mi je palo na pamet i to da možda nesvesno ukrutim ruke, ali nije ni to,probao sam da potpuno olabavim stisak i samo dodirujem korman...i ponovo isto.

Pričao sam i sa majstorom Sašom (a inače ne samo što je odličan majstor već vozi i moto trke) o ovome, i čovek kaže da je probao motor i da je njegov utisak da je sve ok.

Tako, po logici stvari, moram zaključiti da nešto nije uredu samnom.Mislim da bi bilo odlično da se vidim sa nekim od vas ko ima sličan motor i ima volje i vremena a relativno je blizu Vrbasa,na auto putu, pa da malo zamenimo motore.

Bem li ga,razmišljao sam i o tome šta pri većim brzinama znači otpor vetra.Da li je moguće da se radi o nečemu toliko normalnom da je svima to treskanje toliko uobičajeno da to i ne primećujete, a da su moja očekivanja (usled nemanja iskustva)prevelika.

 

Prvo, radi potpunije slike, koje je godiste motor / koliko je presao?

Drugo, probaj malo slikovitije da opises to "treskanje". Da li su to vibracije na dlanovima? Dupetu? (malo vibre je normalno) Ili se trese vizir? (provjeri da li je stegnut nosac fara, 2 srafa ispod brave)

FJR jeste "krstarica", ali je ipak motor. Podigni brzinu na 200 par km, pa se spusti na 160. Da li je onda bolje? :)

Imas u Beogradu Peru Trapa, koji ima FJR, pa se uporedite.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Zna vetar da baca levo desno ali nije kao da trese nego se bas oseti da baca ili gura. Mozda trese zbog puta ali sto brze ides manje bi trebalo da se osete neravnine na putu. Mozda je lanac? Da li je podmazan i zategnut kako treba (ni previse ni premalo). Mada lanac ce pre da zulja nego da trese ali moze biti da se vibracije prenose kroz ram.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: BMW R1200RT

Motor je 2001 godište i prešao je 41700km.Kupio sam ga od prvog vlasnika(čovek 50-ak god) sa urednom servisnom knjižicom.Motor je zaista u pervektnom stanju.Dakle prosečno je prelazio nešto više od 3000km godišnje, i tako sve do velikog servisa na 40000km.Jedino za veliki servis nije imao dokaz u servisnoj da je urađen, ali je imao račune za kupljene delove (oko 800 eur).Kada sam ga uvezao majstor Saša iz Temerina je pregledao motor i utvrdio da je zaista sve urađeno i ugrađeno kako je rečeno i kako treba,i dodatno sve moguće pregledao i naštelovao na fabričke parametre.

Vibrira definitivno čitav prednji deo motora.Ne korman, vizir...Sve se trese.Nije to trešenje vezano sa stabilnošću ali brate i brada mi se trese.Tako, što se mene tiče, ne izgleda ,,krstarenje,,.Nisam vozio 200 ali jesam 180 i ne mogu ništa drugo reći sem da kad se brzina smanjuje to trešenje biva slabije a kada se brzina povećava postaje izraženije.Potpuno nestaje na nekih 130km.

Javio sam se Peru na pp pre dva dana ali mi se još nije javio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Motor je 2001 godište i prešao je 41700km.Kupio sam ga od prvog vlasnika(čovek 50-ak god) sa urednom servisnom knjižicom.Motor je zaista u pervektnom stanju.

....

Vibrira definitivno čitav prednji deo motora.Ne korman, vizir...Sve se trese.Nije to trešenje vezano sa stabilnošću ali brate i brada mi se trese.Tako, što se mene tiče, ne izgleda ,,krstarenje,,.Nisam vozio 200 ali jesam 180 i ne mogu ništa drugo reći sem da kad se brzina smanjuje to trešenje biva slabije a kada se brzina povećava postaje izraženije.Potpuno nestaje na nekih 130km.

Javio sam se Peru na pp pre dva dana ali mi se još nije javio.

 

Ja sam imao isti takav, sa duplo km, i nisam imao takvih iskustava, sto znaci da nije normalno da ti se to desava.

Da li si provjerio 2 srafa koji stezu nosac fara na ostatak motocikla?

Uhvati far sa obe ruke i probaj da ga mrdnes gore dole levo desno. Meni se to jednom otpustilo i sve se treslo, ali mi se opet nije brada tresla.

 

Gume su izbalansirane? Lezajevi prednjeg tocka ok? Diskovi avni?

 

:stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: BMW R1200RT

Gume su bez defekta,pritisak dobar,ležaji dobri, proveren balans,diskovi ravni (neravni diskovi bi pri jačem kočenju pravili vibracije, a toga nema).

Ovo za far mi nije jasno,kako da uhvatim far i mrdam ga kad ima dva fara i potpuno su ugrađeni u oklop.

Ustvari sad sam se nečega setio.Jes da su gume nove ali balans je proveravan ne na mašini za balansiranje već na onoj manuelnoj spravici koja se koristi za balansiranje na trkama.Zar nije moguće sledeće:deformisana felna ili guma a balans dobar.Meni to deluje kao moguća kombinacija.Ovakvim balansiranjem sigurno se u ravnotežu dovode odnosi težina po obimu točka, ali ako je prisutna deformacija gume ili felne to se na balans ne bi odrazilo već bi se osetilo u vožnji.Kakvo je vaše mišljenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: BEOGRAD
  • Motocikl: trenutno kombi :)

Mozda je guma, a moze da bude da je I felna popila nekada udarac I da to bude neprimetno golim okom ali dovoljno da trese pri vecim brzinama. Samim tim onda ni guma ne naleze dobro I ako je u balansu. Prpveriti da li su sve plastike na oklopu pricvrscene I na svom mestu ukljucujuci I prednji blatobran...pri vecim brzinama oce da pravi vibracije, ipak tu treba aerodinamika da bude bez graske da bi motor krstario. pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: BMW R1200RT

Jeste Schmaiser, i ja mislim da treba detaljno proveriti gumu i felnu na deformacije.

Što se tiče oklopa i svih plastika sve je utegnuto i besprekorno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: BEOGRAD
  • Motocikl: trenutno kombi :)

Jeste Schmaiser, i ja mislim da treba detaljno proveriti gumu i felnu na deformacije.

Što se tiče oklopa i svih plastika sve je utegnuto i besprekorno.

Da smo malo blize ja bih ti dao gumu I felnu da probas i utvrdis da li je to problem. Nosimo ista kljesta, iste diskove, iste dimenzije gume...nema razloga da nepasuje. Ako si voljan da dodjes mozemo da prepakujemo za cas. Meni ne trese ni na mnogo vecim brzinama od pomenutih...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: BMW R1200RT

Hvala Ti Schmaiser na lafovskoj ponudi!

Probaću prvo da odnesem negde točak na proveru, pa ako i to ne pomogne javiću Ti se.

Nego kad smo već kod ,,pokušaja da onesem točak negde na balans,,, izgleda da smo mi stvarno jedno sjebano društvo čak i kad je obično balansiranje u pitanju.Iskustvo od prošle godine sa menjanjem guma mi je nezaboravno.Prvo nigde u Srbiji ne mogu da nađem zadnju gumu.Odem po zadnju u Segedin a prednju kupim kod nas.Onda u NS da mi kao prodavac gume ovaj naš ,,besplatno,, montira gume.Tamo deca koja skinu gume za čas (3h)i potom evo ti nosi točkove na balans.Ko, šta,gde...Zovem prijatelja iz NS,gde balansiraš...ne znam!Uz strašnu muku dođem do nekog čikice koji uz neke vrlo sumljive dodatke na svojoj mašini uradi balans.Čitava operacija je trajala od sedam ujutro do sedam uveče!Neverovatno!

Moram proveriti ima li neko normalan u blizini da radi balansiranje čestito.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: BEOGRAD
  • Motocikl: trenutno kombi :)

Proveri balans I montiraj drugu gumu ako neko ima da ti posudi, zelim ti srecu I da brzo resis problem. A moja ponuda neka ti bude kao opcija u slucaju da nenadjes resenje za proveru I balansiranje :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Pogledaj da se nije olabio neki drzac motora pa kad ga dovedes do visokih obrtaja eto ti vibracija. I sam kazes da se sa smanjenjem brzine a samim tim i obrtaja smanjuju i vibracije.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja