Jump to content

Moto Zajednica

Prikolica za šlepovanje

Recommended Posts

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

kada u Zrenjaninu vuces sa BE kategorijom dobijas kaznu provereno!

 

U Zrenjaninu vaze ista pravila kao i u Leskovcu.

 

u Zrenjaninu sam pitao Nacelnika SUP-a!

 

Mozda grijesi, a mozda nisi pojasnio pitanje (njemu) ili odgovor (nama).

Ako vuces sa BE kategorijom i nisi preksio max vucnog auta, niti ukupni max od 3,5 T, onda nema sanse da dobijes kaznu.

Ako je ipak (u Zrenjaninu) dobijes, na sudu ce pasti kao kula od karata.

 

Sto je tvoj nacelnik htio da kaze jeste da je uglavnom tesko zadovoljiti sve parametre kad se vuce auto, jer je isti obicno preko tone, a onaj sto ga vuce mora isto biti potezak da bi mogao toliko da vuce, pa i prikolica ima neku povecu tezinu, da bi izdrzala... i eto te zacas preko 3.5 T.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

 

, a vozači motornih vozila kategorije "B" i vozilima te

kategorije kad im je pridodato priključno vozilo čija masa nije veća od mase vučnog vozila, ako

najveća dozvoljena masa tih vozila ili skupa vozila nije veća od 3.500 kg.

 

 

Da, samo sto je tesko zadovoljiti ovo pravilo u praxi, a da nisi vec pokriven onim prvim pravilom o lakim prikolicama (na koje ne ide auto).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1010 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Menjajte vi te nacelnike nemaju pojma.

 

Moj auto ima oko 1200 a medju najvecima a prikolica mi je na 500 kg registrivana a to je 1700 kg.

 

3500-1700=1800 . Znaci imas podosta lufta ako hoces da vozis na prokolici bilo koj auto.Znam da se ja uklapam da vucem i dzipom .

 

Sa druge strane mnogo saobracajnih nije lepo napisano pa u njima su glupe kilaze.Npr.naiso sam na auto od 2000 kg.a u saobracajnoj pise 800 kg.Tako da mogu da ti se private jedino da te neko izmeri.Sto dokazuje da u mojoj saobracajnoj od wr-a pise da je tezak 250 kg.

Merodavno je ono sto pise sve dok vas ne izmere a onda ste naj......Do sada me niko nine terao na vagu ali ima vremena i za to a do tada samo cepam .

 

Tako da manite se supljih prica ima tu medju prvim postivima koje ja kategorija za sta .

 

A kak sto rece prijatelj lre mene kazna oada na sudu samo tako . Ipak ne i njima doso kraj i ne mogu vise da rade bas sta hoce i kako i sta su ore radeli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

, a vozači motornih vozila kategorije "B" i vozilima te

kategorije kad im je pridodato priključno vozilo čija masa nije veća od mase vučnog vozila, ako

najveća dozvoljena masa tih vozila ili skupa vozila nije veća od 3.500 kg.

 

 

Da, samo sto je tesko zadovoljiti ovo pravilo u praxi, a da nisi vec pokriven onim prvim pravilom o lakim prikolicama (na koje ne ide auto).

 

Mile, lepo si odgovorio za Zrenjanin i potpuno tačno. Ovde ne znam o kojim lakim prikolicama pričaš.

 

BE se odnosi na sve prikolice koje se vuku automobilom. Prosto, vučno vozilo+prikolica+teret ne smeju preći 3500kg. Vidim da se tu slažemo, pa ne znam šta si mislio pod prvim pravilom. Osim ako prvo pravilo nije prikolica koju vučeš sopstvenom snagom. :D

 

EDIT: verovatno si mislio na prvi deo rečenice pre boldovanih slova, ali to je sve isto pravilo. Pojašnjenje za težinu dolazi odatle što se može desiti da se izmisli i neka nova vrsta priključnog vozila koja može zadovoljiti pravilo o masi manjoj od 3.5 tone, a da ipak ne može da se svrsta u "laku prikolicu" prema pravilniku o vrsti vozila...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ovde ne znam o kojim lakim prikolicama pričaš.

 

BE se odnosi na sve prikolice koje se vuku automobilom. Prosto, vučno vozilo+prikolica+teret ne smeju preći 3500kg. Vidim da se tu slažemo, pa ne znam šta si mislio pod prvim pravilom. Osim ako prvo pravilo nije prikolica koju vučeš sopstvenom snagom. :D

 

Ne. Pricam o ovim dole "crvenim"...

 

 

Vozači motornih vozila kategorije "B, C ili D" imaju pravo da upravljaju motornim vozilima tih

kategorija i kad su im pridodate lake prikolice, a vozači motornih vozila kategorije "B" i vozilima te

kategorije kad im je pridodato priključno vozilo čija masa nije veća od mase vučnog vozila, ako

najveća dozvoljena masa tih vozila ili skupa vozila nije veća od 3.500 kg.

 

 

Za lake prikolice (do 750 kg) ne treba E (ili BE kako god).

 

Ako max masa prikolice prelazi 750 kg, onda mora E (ili BE jel)...osim kad je ovaj crni boldovani text u pitanju, tj. vucno vozilo teze od prikolice, a sve skupa ne prelazi 3.5 t.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1010 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Lawyer ovde gde si napisao je rec o lakoj prikolici . Slep prikolica je drugo ima i obaveznu kocnicu jer joj je nosivost dosta veca . A mislim da ti je ovaj zakon star jer nigde nema sta je BE a vec je covek medju prvim postovima napisao tako da je glupo ponavljati .

 

U ostalom koli kd vas sto ste pisali da ne treba vucete slep prikolicu pa znate da covek ne moze da vuce .

Ja ponekad ali moj prijatelj stalno pa mu s'vremena na vreme pomazem i idem sa njim .

 

Mislim da je diskusija o tome vise i suvisna jedino ako vas ne rade ovi policajci kao sto su navikli a vi zakon ne pratite . Oogledajte inostrane dozvole sad su i iste kao nase . Pa al mislite da bi oni drugaru i meni oprastali na lepe oci . Mislim da ne sve receno .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

 

EDIT: verovatno si mislio na prvi deo rečenice pre boldovanih slova, ali to je sve isto pravilo. Pojašnjenje za težinu dolazi odatle što se može desiti da se izmisli i neka nova vrsta priključnog vozila koja može zadovoljiti pravilo o masi manjoj od 3.5 tone, a da ipak ne može da se svrsta u "laku prikolicu" prema pravilniku o vrsti vozila...

 

U laku prikolicu se svrsta sve ispod 750 kg. U obavezan E sve preko.

Ovaj boldovani text je samo izuzetak od ovih pravila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

EDIT: verovatno si mislio na prvi deo rečenice pre boldovanih slova, ali to je sve isto pravilo. Pojašnjenje za težinu dolazi odatle što se može desiti da se izmisli i neka nova vrsta priključnog vozila koja može zadovoljiti pravilo o masi manjoj od 3.5 tone, a da ipak ne može da se svrsta u "laku prikolicu" prema pravilniku o vrsti vozila...

 

U laku prikolicu se svrsta sve ispod 750 kg. U obavezan E sve preko.

Ovaj boldovani text je samo izuzetak od ovih pravila.

 

Jasno, skapirao sam šta si želeo da kažeš, pa je zato to napisano u editu. Samo, nije izuzetak, nego dopuna pravila. Ovo čisto da malo cepam dlake. 1nanana.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Jasno, skapirao sam šta si želeo da kažeš, pa je zato to napisano u editu. Samo, nije izuzetak, nego dopuna pravila. Ovo čisto da malo cepam dlake. 1nanana.gif

 

Dopuna pravila, koja tu dopunu cini izuzetkom iz tih pravila. :oda2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

Lawyer ovde gde si napisao je rec o lakoj prikolici . Slep prikolica je drugo ima i obaveznu kocnicu jer joj je nosivost dosta veca . A mislim da ti je ovaj zakon star jer nigde nema sta je BE a vec je covek medju prvim postovima napisao tako da je glupo ponavljati .

 

U ostalom koli kd vas sto ste pisali da ne treba vucete slep prikolicu pa znate da covek ne moze da vuce .

Ja ponekad ali moj prijatelj stalno pa mu s'vremena na vreme pomazem i idem sa njim .

 

Mislim da je diskusija o tome vise i suvisna jedino ako vas ne rade ovi policajci kao sto su navikli a vi zakon ne pratite . Oogledajte inostrane dozvole sad su i iste kao nase . Pa al mislite da bi oni drugaru i meni oprastali na lepe oci . Mislim da ne sve receno .

 

Nije star, da si pročitao ceo post, video bi da kategorija E i nije kategorija za sebe, jer obuhvata samo prikolice i da se nigde ne pominje dozvola za E. Ovako je definisano u trenutno važećim propisima jer se odnosi na kategorije B, C i D. Sad upotrebiš maštu, dodaš E iza ovih kategorija i dobiješ BE, CE i DE. Pa onda pogledaš vozačku dovolu i tamo piše B, BE, C, CE, D, DE...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1010 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

GostMile brate lupnuo si onaj post samo tako.

 

Sto posto njsi u pravu i nemam sta da ti vise kazem.Za laku prikokicu si u pravu ali sa novim kategorijama u novoj dozvoli mozes da vuces prikolicu kakvu hoces a da tezina ne bude veca od 3500 kg .Mislim na ukupnu iz sve 3 saobracajne .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

GostMile brate lupnuo si onaj post samo tako.

 

Sto posto njsi u pravu i nemam sta da ti vise kazem.Za laku prikokicu si u pravu ali sa novim kategorijama u novoj dozvoli mozes da vuces prikolicu kakvu hoces a da tezina ne bude veca od 3500 kg .Mislim na ukupnu iz sve 3 saobracajne .

 

Koji post brate?

Koje "nove kategorije" konkretno mislis?

Tu smo da se nadopunimo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

Pojašnjenje:

 

Član 195.

Vozačka dozvola izdaje se za upravljanje motornim vozilima, odnosno

skupovima vozila sledećih kategorija:

1) AM - Mopedi, laki tricikli ili laki četvorocikli,

2) A1 - Motocikli čija radna zapremina motora nije veća 125 sm3 i snage

motora do 11 kW čiji odnos snage motora i mase vozila nije veći od 0,1

kW/kg i teški tricikli čija snaga motora ne prelazi 15 kW,

3) A2 - Motocikli čija snaga motora nije veća od 35kW i čiji odnos snage

motora i mase vozila nije veći od 0,2 kW/kg,

4) A - Motocikli i teški tricikli čija snaga motora prelazi 15 kW,

5) V1 - Teški četvorocikli,

6) B - Motorna vozila, osim vozila kategorije A, A1, A2, AM, F i M, čija

najveća dozvoljena masa nije veća od 3.500kg i koja nemaju više od osam

mesta za sedenje ne računajući sedište za vozača,

7) BE - Skup vozila čije vučno vozilo pripada kategoriji V, najveća

dozvoljena masa priključnog vozila je veća od 750 kg, a nije veća od 3.500

kg,

Dakle, prema članu 195. ZOBS, masa prikolice ne sme prelaziti 3.5 tone, a vozilo se ne računa, tako da sa BE možeš voziti auto kakav hoćeš i vući prikolicu, ali ona sa teretom ne sme preći 3.5 tona...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Vidim da se izmjenio zakon pocetkom godine. Evropska smjernica da svi budemo isti.

Sa B vuces do 750 KG kako hoces, a preko toga mora biti ukupna masa ispod 3500 kg (auto i prikolica).

 

Sa BE po novom vuces boga oca (ukupna masa u nekim slucajevima smije ici preko 7 t), tako da nema brige za slepanje auta.

Ono sto jos uvijek vazi i nije za potcjenjivanje je max dozvoljena vucna masa. Znaci mozes imati BE ili CE ili biti kapetan enterprajza, ali sa ficom ne smijes vuci vise od 300 Kg (lupam).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1010 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Pa tako nekako.Kazem ti ja sam se spremao da polazem za E tj.za kamio sa prikolicom da bi mogo da vucem slepku ili dvoosovinku u ono vreme Samo sto se nisam zajebo da uplatim.Ipak dobro je da se ima sve to ali kad ne mora onda moze i ovako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 263 postova
  • Lokacija: Zrenjanin

i ja sam mislio da je tako i jos uvek mislim da je tako, ali oni dugacije trvde, uostalom ja imam sve kategorije pa mi je sve jedno, ali neki ljudi iz moje firme vuku prikolicu na poslu bez stare E kategorije i oni sami ne znaju da li su u prekrsaju i bas smo se zbog toga raspitivali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

i ja sam mislio da je tako i jos uvek mislim da je tako, ali oni dugacije trvde, uostalom ja imam sve kategorije pa mi je sve jedno, ali neki ljudi iz moje firme vuku prikolicu na poslu bez stare E kategorije i oni sami ne znaju da li su u prekrsaju i bas smo se zbog toga raspitivali.

 

Moraš da shvatiš da se zakoni lako izmene, ali ljudi i stare navike malo teže. Dešava se da policajci iz neznanja podnesu određene prijave, a da ih po saslušanju sud odbaci, jer utvrdi nesaglasnost prijave sa slovom zakona.

 

Još kad bi PU reagovale, pa ako već neće da pišu disciplinske kazne, ono bar održe par časova svojim službenicima - gde bi nam kraj bio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Paradox ovog novog pravila je da sa nekim velikim autom (tipa Hummer ili kako se vec zove onaj americki kamion za prevoz osoba) koji tezi recimo 3 tone, mozes da vuces prikolicu do 750 kg, ali ne preko toga (sa B kategorijom),

dok recimo sa nekim autom od 1,5 t mozes da vuces prikolicu do 2 t, ako je taj auto moze vuci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1110 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Ajde da i ja dodam nesto. Ko ima C kategoriju automatski je u novu vozacku upisana i BE kategotrija i mozel autom da vuce teske prikolice

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 327 postova
  • Lokacija: Bečej
  • Motocikl: Aprilia ETV 1000

ima tu jos nesto sto nasi policajci neznaju ili neprimenjuju jos

na svakom automobili pise koliko ukupno sa prikolicom moze biti tezak npr. moj tezak 1510kg max opterecenje 2010kg a sa prikolicom 3600kg,autoslepe su oko 600kg sto znaci max 1000kg na nju natovariti,kazem 1000 jer dok sam vozio kamion kad me zaustave on pogleda ukupnu masu 40t ne 15t nema veze sto sam ja prazan nece on da me meri da se zeza sa tim ako sam usao u neku zabranu do 20t on racuna 40t. znaci u onih 1000kg mora da spada auto ukupne mase sto bi otprilike trebalo biti neko vozilo od 500/600kg. kao i moje vozilo sto ce da racuna 2010kg ne 1600kg samnom

 

napisah ovo jer sam hteo da kupim autoslepu a odustao sam upravo zbog ovog

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1010 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Pa na tvoj auto od 1500 kg i prikolicu od 500 je 2000 kg . To znaci da mozes da vuces 1500 kg sto je sasvim prihvatljivo .

Kazem vam iz mog iskustva sa takvim stvarima od pocetka novog zakona je to da on baci poged na kilazu , saberi i to je to . Ako si prekoracio malo zamolis buddes fin i on te pusti . Ali ima jedan problem . Kao sto sam napisao gore u postu koji vervatno zbog prepucavanja niko nije procitao . U nasim saobracajnim dozvolama ne pisu tacne kilaze . Dosta su greske . Evo primera . Moj otor je tezak oko 300-i neko kilo a u pitanju je motor od 115 kila .

 

Jos jedan primer . Skoro prijatelj vuko neki auto a ja iso sa njim i onako razmisljamo nesto i u prici pogledam saobracajnu od drugog auta ( slucajno smo je imali jer po zakonu nemaju pravo da ti traze saobracajnu od auta jer zamislite da ste ga izvlacili od negde (neki udes i slicno i bas ce neko saobracajnu da vam da)samo natovarili i terate . Da necete mozda vlasnika da zovete da vam da saobracajnu zbog kilaze . Ma idi begaj ne ide to tako u praksi ) da nastavim-pogledao saobraajnu i vidim da pise tezina oko 2000 kg sto nema veze sa vezom . Zaustavlja nas pandur i trazi dokumenta . Naravno dajemo samo od prikolice i naseg auta . Pogleda covek sve lepo , bacio pogleda na auto koji vucemo i ajd zdravo . Da smo mu pokazali saobracajnu i da je video koliko je tezak po njihovom odose nam zivoti . Sa druge strane na svakoj plocici na karoseriji pise koliko je tezak pa zato i ne morate da nosite saobracajnu od vucenog vozila . Jedino sam ako ne trazi i bas cepidlaci ali onda je on duzan da zove i kontaktira sup da provere svve o tom vozilu .

 

Dok nam je jos zakon supalj na sve strane i dok se ne uvedu u red nasi organi mozete da vucete slobodno sta hocete . Samo da naglasim sta je bitno . AUTO vucete AUTOM ili vecim , DZIP vucete DIPOM ili vecim a za KOMBI je to vec pitanje jer prelazi 3500 kg pa ko ima 0I0 nea vucee . Mi vuce ali nismo mnogo ni pameti zbog toga . Pridrzavajte se toga i niko vas nece dirati :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 263 postova
  • Lokacija: Zrenjanin

tako mozes da vuces neke pandure ne mnogo pametne, ali ko hoce da ti uzme pare taj ce da ti uzme jos pogotovo ako se pravis pametan i pocnes da im objasnjavas oko kilaze i tvojim poznavanjem zakona..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1010 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Nema tu druze moje poznavanje zakona . Tako je kako sam napisao samo ne smes da predjes 3500 kg. I nema vise pametnog glupog neka pisu prijavu i pasce na sudu samo tako .

 

Vidim da od pocetka pises kontra pa ajde stavi tvoje iskustvo sa policijom ili navedi nesto . Ako mislis da kaznjavaju u tvoj kraju zbog toga , sledeci put kad budem negde odakle si ( a svuda po Srviji idem nema gde se ne zavlacimo ) svracam na pivo a ti nadji pandura neka mi napise kaznu . Pa cu posle da prekopiram ovde sta mi bude dolazilo ta di dokazem da nisi u pravu i da ono sto sam reko je 100 posto tacno .

 

 

I napisi konkretno na sta misis da vucem pandure tj.da se pravim pametan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 251 postova
  • Lokacija: Rakovac
  • Motocikl: zrx1200

zar svaki auto nema na pločici pod haubom tezinu koju sme da vuče?

 

juče mi je baš drugar pominjao i taj ograničavajući faktor, pored našeg zakona i težina vuče.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja