Jump to content

Moto Zajednica

Prikolica za šlepovanje

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

E kategorija ti je potrebna kad vučnim vozilom vučeš prikolicu čija ukupna masa ( sa vozilom na sebi ) je veća od mase vozila koje je vuče. Kao šleper - tegljač može biti pet puta lakši od poluprikolice sa teretom .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

BE je isto sto i E samo za prikolice koje se vuku sa B kategorijom. I uglavnom treba jedna od ove 2 da bi vukao auto.

Teoretski je moguce da prevuces smarta ili tako nesto bez E. Ako imas neku karbonsku prikolicu. :)

E ti ne treba dok god je vucni auto tezi od prikolice i trereta, a sve zajedno ne smije preci 3,5 T (jer ti onda treba C)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

AM mopedi, laki tricikli i laki četvorocikli

 

A1 Motocikli zapremine do 125 cm3 i snage motora do 11kW, čiji odnos snage motora i mase vozila nije veći od 0,1 kW/kg i teški tricikli snage motora do 15kW

 

A2Motocikli čija snaga motora nije veća od 35kW i čiji odnos snage motora i mase vozila nije veći od 0,2 kW/kg

 

A Motocikli i teški tricikli čija snaga motora prelazi 35kW

 

B1Teški četvorocikli

 

BMotorna vozila, osim vozila kategorije A, A1, A2, AM, F i M, čija dozvoljena masa nije veća od 3500kg i koja nemaju više od osam sedišta ne računajući sedište za vozača

BESkup vozila čije vučno vozilo pripada kategoriji B, najveća dozvoljena masa priključnog vozila je veća od 750 kg, a nije veća od 3500 kg

C1Motorna vozila, osim vozila kategorije A, A1, A2, AM, F, M, B, D i D1, čija je najveća dozvoljena masa veća od 3500 kg, a nije veća od 7500 kg

 

C1ESkup vozila čije vučno vozilo spada u kategoriju C1, a najveća dozvoljena masa priključnog vozila prelazi 750 kg i naveća dozvoljena masa skupa ne prelazi 12.000 kg, kao i skup vozila čije vučno vozilo spada u kategoriju B, a najveća dozvoljena masa priključnog vozila prelazi 3.500 kg i najveća dozvoljena masa skupa vozila ne prelazi 12.000 kg

 

 

CMotorna vozila, osim kategorije A, A1, A2, AM, F, M, B, D i D1, čija je najveća dozvoljena masa veća od 3.500 kg

 

 

CESkup vozila čije vučno vozilo pripada kategoriji C, a najveća dozvoljena masa priključnog vozila je veća od 750 kg

 

 

D1Motorna vozila za prevoz lica, koja osim sedišta za vozača imaju više od osam, a najviše 16 sedišta i čija maksimalna dužina ne prelazi osam metara

 

 

D1ESkup vozila čije vučno vozilo pripada kategoriji D1, a najveća dozvoljena masa priključnog vozila je veća od 750 kg

 

 

DMotorna vozila za prevoz lica, koja osim sedišta za vozača imaju više od osam sedišta

 

 

DESkup vozila čije vučno vozilo pripada kategoriji D, a najveća dozvoljena masa priključnog vozila je veća od 750 kg

 

 

FTraktori sa ili bez priključnih vozila i radne mašine

 

 

MMotokultivator

 

Da sada je to malo promenjeno ,nakada je bila potrebna E kategorija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

...

BESkup vozila čije vučno vozilo pripada kategoriji B, najveća dozvoljena masa priključnog vozila je veća od 750 kg, a nije veća od 3500 kg

...

Da sada je to malo promenjeno ,nakada je bila potrebna E kategorija.

 

 

Ma sve je vise manje isto, samo se sad drugacije naziva.

BE je ovdje pogresno definisana: treba .....a ukupna masa (auto+prikolica+teret) nije veca od 3500.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 95 postova
  • Lokacija: Simanovci
  • Motocikl: nemam vec duze vreme

...

BESkup vozila čije vučno vozilo pripada kategoriji B, najveća dozvoljena masa priključnog vozila je veća od 750 kg, a nije veća od 3500 kg

...

Da sada je to malo promenjeno ,nakada je bila potrebna E kategorija.

 

 

Ma sve je vise manje isto, samo se sad drugacije naziva.

BE je ovdje pogresno definisana: treba .....a ukupna masa (auto+prikolica+teret) nije veca od 3500.

da, ali po ovoj definiciji zakona, kao sto sam naveo u postu gore, dovoljan je "BE" koji automatski dobiju svi oni koji su imali polozen "B" pre novog zakona. Osim ako ne vuce neki ogromni SUV, tada bi sigurno presao 3500 kg. Cak znam neke vozace malih kamioncica (nosivosti do 1700kg) koji vuku prikolicu i idu sa tim vozilom preko granice sa novom "BE" kategorijom ...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1014 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Kao sto su i napisali vise ne treba E kategorija.Mozes i sa B jer posedujes BE kategoriju.Aki pazi se da autom kojim vuces prikolicom i autom na prikolici ne predjes 3500 kg.

 

Dok se nije promenila vozacka zaustavljali me i pisali kazne samo tako jer nemam E.Za sada me niko nije zaustavio ali druga jeste i traziki mu sve 3 saobracajne.Ovaj sabrao kilograme malo je oreslo dozvoljenu tezinu ali mu progledao kroz prste jer tamo ne unose bas tacne podatke.

 

Tako da samo teraj i ne misli se po mnogo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1014 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Druze svuda je isti zakon za sve.Provereno moze da vuce jedino ako nekog nisu panduri zajebali pa ga kaznili bez veze.Spremao sam se da polazem za E jer povremeno dobijem poso gde mi treba dvoosovinka prikolica.Cim su se promenile nove dozvole drug iz suoa sto radi na tablicama i dozvolama reko mi da cu badava da polazem jer mi ne treba.Jedink ako hocu da vucem nesto teze od 3500 kg.

 

Ako ne verujes odi do supa pa proveri.Nemojte tako da coveku dajete pogresne informacije da kojim slucajem odustane bez veze.Tj.najbolje neka ode on do supa pa neka pita sve ce da mu objasne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 158 postova
  • Lokacija: Banja Vrujci
  • Motocikl: Yamaha Radian 600, Beta Xtrainer 300

Ovo sto kaze draza je tacno ja uveliko vucem slepericu sa BE kategorijom zaustavljali su me par puta i nije bilo problema. A i u supu sam pitao i kazu moze :takoje:

 

Bitno je samo da ukupna masa skupa vozila: Vucno vozilo+prikolica+vuceno vozilo ne prelazi masu od 3500kg.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

A jel mozes sa autom koji nema veliku masu (ali ima snagu) da vuces prikolicu sa autom tezim od auta koji ga vuce ali da ne predjes 3500 kila? Npr da sa nekim japancem vuces neku ladu nivu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Svaki auto ima u saobracajnoj koliko max moze da vuce.

Sa Pajerom (kao Japancem) mozes bez po frke da vuces Nivu. :D

 

E kategorija je za prikolice koje su teze od 750 kg.

BE je ista ta E kategorija, samo sa limitom do ukupno 3500 Kg. To je cini idealnom za nekoga sa B kategorijom, pa otuda i ime BE ili "E iza B".

Ako kombinacija prelazi 3500 Kg, onda treba imati C kategoriju (i E naravno).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc

A jel mozes sa autom koji nema veliku masu (ali ima snagu) da vuces prikolicu sa autom tezim od auta koji ga vuce ali da ne predjes 3500 kila? Npr da sa nekim japancem vuces neku ladu nivu...

 

 

Mislio si ovako nesto

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1014 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Meni su rekli kad sam pitao da li mogu da vozim.......bas za isto pitanje ko kkga moze da slepa ovaj mi reko da pazim da auto vuce auto,dzip dzipa ili lakseg,kombi kombi ili lakseg tj.manje kategotije-vrste.Kaze ako se tog pridrzavam niko kilazu nece ni da gleda.Ali sa novim zakonima i kaznama ne bi se zajebavao sa prebacivanjem tezine od 3500 kg ukupne mase.

 

Imas ti tu dosta mesta da vuces i teza vozila.Na dzipu kojem ja vucem pise 1000-i nesto kila.Nisu lepo upisali jos u carinskoj deklaraciji Zato mi i ostaje dosta prostora za teza vozila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

Evo lepšeg prikaza napisanog. Skup vozila ne sme da pređe masu od 3.500 kg, a pod skupom se podrazumeva vučno vozilo + prikolica.

Vozila prikazana ispod su u kategorijama 1 i 2 za naplatu putarine...

1. kategorija

 

  • motorna vozila sa dve osovine i visine jednake ili niže od 1,3m mereno kod prve osovine
    kategorija1.jpg
  • motorna-kombi vozila sa dve osovine i ukupne visine jednake ili niže od 1,9m, a čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500kg
    kategorija1-b.jpg

2. kategorija

 

  • motorna vozila sa dve osovine i visine jednake ili niže od 1,3m kod prve osovine, sa prikolicom
    kategorija2-a.jpg
  • motorna-kombi vozila sa dve osovine i ukupne visine jednake ili niže od 1,9m, a čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500kg sa prikolicom
    kategorija2-b.jpg
  • motorna-kombi vozila sa dve osovine i ukupne visine veće od 1,9m, a čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500kg
    kategorija2-c.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

Evo lepšeg prikaza napisanog...

 

Kakve ovo veze ima sa bilo cim osim naplate putarine? :neznam:

 

Naplaćuje se prema kategorijama iz vozačke dozvole. Kategorija 1 su A i B (uz mopede koji prelaze 40km/h), a kategorija 2 su BE, pa pošto ljudima nije jasno šta treba da bude lakše od 3.500 kg mislio sam da je lakše uz slikoviti prikaz. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

A sad isto to u tekstu. Obratite pažnju na podebljana slova:

 

 

2. KATEGORIJE MOTORNIH VOZILA

 

Vozačka dozvola izdaje se za upravljanje motornim i priključnih vozilima koja se razvrstavaju u

kategorije "A, B, C, D i E".

 

U kategoriju "A" spadaju motocikli.

 

U kategoriju "В" spadaju motorna vozila, osim vozila kategorije "A", čija najveća dozvoljena masa

nije veća od 3.500 kg i koja nemaju više od osam sedišta, ne računajući sedište za vozača.

 

U kategoriju "C" spadaju motorna vozila za prevoz tereta čija je najveća dozvoljena masa veća

od 3500 kg.

 

U kategoriju "D" spadaju motorna vozila za prevoz lica koja, osim sedišta za vozača, imaju više

od osam sedišta (autobusi).

 

U kategoriju "E" spadaju skupovi vozila čija vučna vozila spadaju u kategoriju "B, C ili D", a

priključna vozila su mase veće od 750 kg.

 

Vozači motornih vozila kategorije "B, C ili D" imaju pravo da upravljaju motornim vozilima tih

kategorija i kad su im pridodate lake prikolice, a vozači motornih vozila kategorije "B" i vozilima te

kategorije kad im je pridodato priključno vozilo čija masa nije veća od mase vučnog vozila, ako

najveća dozvoljena masa tih vozila ili skupa vozila nije veća od 3.500 kg.

Vozač kome je izdata vozačka dozvola za upravljanje motornim vozilima kategorije "D" ima pravo

da upravlja i motornim vozilima kategorije "B i C", a vozač kome je izdata vozačka dozvola za

upravljanje motornim vozilim kategorije "C" ima pravo da upravlja i motornim vozilom kategorije

"B".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja