Jump to content

Moto Zajednica

2014 - Yamaha MT-07

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

Situacija je slijedeća nakon dorade prednjih vilica.

U četvrtak temperatura bila 20 i napokon pala prva vožnja.

Ne, to nije više isti motor. Poboljšanje je toliko bolje da mi osmijeh nije silazio s lica. Napokon se vozim udobno, a osjećam se sigurno. 

Nema više onog nabijanja prednjih vila. Nema one tvrdoće i podrhtavanja. Motor jednostavno kao da se stopio sa cestom i prednji i zadnji kraj tako fino i identično rade i upijaju neravnine da je Mr. Dave dobro napisao da je to fatal error.

Već sam razmišljao da ga i prodam samo zbog tog lošeg ovjesa mada mi se motor jako svidja i po svemu ostalom mi potpuno odgovara.

Ako nekoga zanima baš točan postupak prerade rado ću napisati korak po korak.

Prodaje naravno nema. Deremo skupa dalje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 206 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha MT-07

Može naravno detaljan opis korak po korak, i za vile i pozadi ako je nesto radjeno.
Nagradno pitanje; da li si sve sam radio? Ja sam programer, pa i nemam bas nesto alata ni veština, ali ako nije extra komplikovano, mogao bi tata da mi pomogne

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

99% sam.

Prvo treba samo malo popustiti one gornje velike matice na vrhu vila. 

Zatim imbus vijak koji je do matice koja steže prednji kotač. Samo popustiti. Ne treba ga vaditi van. Tada popustiti osovinu kotača.

To se napravi da bi kasnije bilo lakše i sigurnije.

Tada se cijeli prednji kraj podiže od poda. Ja imam štender s kojim ga dižem, ali postoje i druge metode. Tipa krokodil dizalica pod mašinu ili sa gurtnama za nosač kormana pa ga za neku gredu povezati. Bitno da je kotač u zraku bar 4-5cm i osigurati da se ne prevrne. 

Tada skidam kočione čeljusti i sa običnom špagom ih malo podižem i vežem za ramu motora da ne smetaju i po ničemu ne lupaju. Na blatobranu je kopča koja drži crijevo za ulje od druge čeljusti. Ona se isto otvori tako da crijeva i čeljusti budu slobodni. Ima kao zube i lako se otvara.

Onda vadim osovinu točka i skidam ga dolje.

Mora se skinuti i blatobran. Ima sa svake strane 2 imbus vijka. Malo se te stranice blatobrana povuku prema van, a onda lagano guraju prema naprijed. Ima tu 2 zuba koji drže te plastike. Tada se pokažu šarafi koji drže blatobran. Njih van i blatobran se skine.

Sada su štapovi vilica ostali sami. 

Štapove vilica drže 3 imbus vijka. 1 je na gornjem dijelu mosta, a 2 su na doljnjem. Ti imbusi se samo popuste. Ne vade se van.

Kada si ih popustio vilice lagano izvučeš prema dolje i sad su u rukama. Možeš si i obilježiti koja je lijeva, a koja desna. Čisto da te ne buni.

Kada su vani skidaš tu veliku gornju bijelu maticu. Ona će malo iskočiti van, ali to nije problem. Čim si ju skinuo vidjet ćeš odmah od gore tu dugačku cijev. E to je ta što Dave spominje.

To sam odnio kod tokara ili kako vi kažete strugara i on ih je skratio za 15mm. To nisam radio sam jer sam htio da 100% bude ravno i stručno.

Kupio Motul fork oil 15w.  1L je dovoljna.

Pola posla je gotovo. Nastavak slijedi.

Uglavnom osnovno poznavanje mehanike i vrlo malo alata je potrebno

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

Malo slika

 

20200227-095607.jpg

 

korman je skidan zbog drugih stvari

 

20200227-095815.jpg

 

da se ulje iscijedi 

 

20200228-111504.jpg

 

skraćene cijevčice

 

20200314-100627.jpg

 

alat za odredjivanje nivoa ulja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

Evo ga. Ovaj momak je doduše mijenjao opruge, ali sve ostalo se vidi.

Jedino što je on stavio nivo ulja na 140mm, a ti stavi na 110mm. Tako je meni Dave sa onog svog videa napisao poruku.

Ako ti bilo što nije baš jasno i mogu pomoći slobodno pitaj.

 

Neda mi YouTube da ubacim video, ali evo ti točan naziv, pa upiši na YT i pogledaj

 

How to change fork springs & oil on a Yamaha MT 07 (FZ 07) 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 206 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha MT-07

Hvala, ako se radi laganim tempom, koliko vremena treba za sve od odvijanja prvog imbusa do zavijanja istog? Idem danas motorom kod caleta pa razmišljam da tamo sve odradim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

Eh sad sam se sjetio.

Kada budeš štapove vraćao nazad samo malo lagano naulji gore na vrhu ispod one velike matice. Samo malo da je masno. U onim crnim plastičnim oblogama izmedju mostova su tanke okrugle gumice pa da njih ne izguraš van. Zakrećeš štap vilice lagano lijevo desno i lagano ga guraš prema gore pa te gumice nećeš izgurati van.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova

Zdravo svima!

Ja sam novajlija, moglo bi se reci, a danas treba da postanem vlasnik mt07 iz 2015 godine sa svega 14.000 predjenih kilometara.
Moj prosli motor je Harley Fat Bob 2018 (114 iliti 1870cc), sto je kao nebo i zemlja u odnosu sa ovom lepoticom. Ne volim Harley, to su pozerski motori, a ja nisam u tom fazonu :) Imam samo par pitanja za vas, drugari:

 

Sta da gledam na motoru pre nego sto ga kupim?

Sta je to sto moze golim okom da se vidi da li je u dobrom stanju (motor nema nikakvih fizickih ostecenja, nije padano sa njega i slicno)?
Koliko je zaista lose to vesanje na njemu o kome pricate? Da li ce meni, kao polu pocetniku, to smetati od samog starta ili kada dodjem do nivoa da u krivine ulazim u vecim brzinama?

Koliko bi kostala zamena prednjih viljuski, da se recimo uzmu neke dobre (Ohlins ili nesto slicno)?

Kada se sve uzme u obzir, jeste li generalno zadovoljni MT sedmicom?

Koliko lako se dize prednji tocak bez moje volje? :D Cisto da znam da se psihicki pripremim.
Sta i da li treba da se menja na 14.000 km?

Ne zamerite mi na velikom broju pitanja ali eto, ja sam matorac (41) koji se prosle godine vratio na motor posle 27 godina haha :) Poceo sam da ih vozim sa 9 godina, vozio do 15 i onda imao ogromnu pauzu jer sam u medjuvremenu bio veci entuzijast za automobile.
Takodje, nadam se da cemo se lepo druziti na forumu i unapred veliko hvala na odgovorima ako iko bude izdvojio vremena ;):)


Prijatan dan svima i ugodna voznja!

 

 

P.S. Ukoliko danas kupim tu lepoticu, okacicu fotografiju da vam se pohvalim :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Ja bih se javio samo u vezi dizanja prednjeg točka. :D Ja vozim Tracer-a 700, ne golaća, ali to je u suštini isto. Meni podizanje prednjeg točka polazi za rukom isključivo i samo u prvoj brzini, i to samo onda kada imam nameru za to. Nikada mi se nije desilo da slučajno, niti sam ikada uspeo u nekoj višoj brzini. Kontam da je Tracer ipak malo teži u prednjem delu od naked-a, ali verujem da najveću ulogu ima to što sam ja nešto ne baš malo preko 100kg.

 

Kako god, ako si zabrinut - nemaš razloga za brigu. :D A ako si uzbuđen - opravdano je, sasvim je sigurno. Ovaj motor je super zabavan. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
pre 2 minuta, vasa.93 je napisao:

Ja bih se javio samo u vezi dizanja prednjeg točka. :D Ja vozim Tracer-a 700, ne golaća, ali to je u suštini isto. Meni podizanje prednjeg točka polazi za rukom isključivo i samo u prvoj brzini, i to samo onda kada imam nameru za to. Nikada mi se nije desilo da slučajno, niti sam ikada uspeo u nekoj višoj brzini. Kontam da je Tracer ipak malo teži u prednjem delu od naked-a, ali verujem da najveću ulogu ima to što sam ja nešto ne baš malo preko 100kg.

 

Kako god, ako se bojiš - ne boj se. :D A ako si uzbuđen - opravdano je, sasvim je sigurno. Ovaj motor je super zabavan. :)

Cao Vaso i hvala na odgovoru!

Ne bojim se ali nisam nista digao na zadnji tocak skoro tri decenije, a i tada je bio BMX u pitanju hahah :) Nemam nista protiv ali nikada nisam ucio da vozim motor na zadnjem tocku. Uzbudjen jesam jer mislim da nikad nije kasno da covek nauci :)
Drago mi je sto cujem da je motor zabavan za voznju jer mi je to jedna od najbitnijih karakteristika. Zato sam i prodao Harley Fat Boba. On je bio kao oni americki "Muscle car" na dva tocka; obrtni moment od 150Nm i brutalno ubrzanje, pogotovu za motor od 310kg ali krivine - kako da ne. Sa prednjom gumom od 145 i tolikom masom motora, bio je zabavan samo na pravcu :) Od Yamahe ocekujem potpuno drugaciji stil voznje, ono sto ja volim...okretnost, upravljivost, lepo ubrzanje.

Jos jednom puno hvala!


 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

Poz.

Kupio novu 2015 i evo na njoj skoro 37t km.

Popravci i kvarovi do sada čista 0. Samo redovni servis + promjena guma i komplet lanac i lančanici.

Ako je stanje takvo kako pišeš i sa tom kilometražom onda nemaš baš nikakvih problema što se ispravnosti tiče. 

Tako je kako vasa.93 piše. Nije to baš da sad skače, ali ako si malo žešći lagano se podiže. Stvar je u načinu vožnje.

Ovjes je u biti solidan i većina koja tek kreće sa 07 ni ne zna, ali ako baš hoćeš nešto više i bolje treba ga doraditi.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
pre 2 minuta, sale600 je napisao:

Poz.

Kupio novu 2015 i evo na njoj skoro 37t km.

Popravci i kvarovi do sada čista 0. Samo redovni servis + promjena guma i komplet lanac i lančanici.

Ako je stanje takvo kako pišeš i sa tom kilometražom onda nemaš baš nikakvih problema što se ispravnosti tiče. 

Tako je kako vasa.93 piše. Nije to baš da sad skače, ali ako si malo žešći lagano se podiže. Stvar je u načinu vožnje.

Ovjes je u biti solidan i većina koja tek kreće sa 07 ni ne zna, ali ako baš hoćeš nešto više i bolje treba ga doraditi.

 

Poz Sale! Hvala i tebi puno na odgovoru :)

Ova koju ja kupujem je zaista u mnogo dobrom stanju; momak koji je vozi je bas pedantan i odgovoran. Pazi je i mazi od prvog dana i ne prelazi puno. Momak cak nije skinuo ni onu blokadu jer je uzeo A2 varijantu ali sam cuo i procitao da se to lako skida. Jer ako se ne skida, onda moram da trazim drugi motor :)
A sto se vesanja / ovjesa tice, prvo cu svakako videti kako se ponasa ovako u standardnoj varijanti i onda vremenom utvrditi sta i da li treba da tweakujem ili menjam. Ja imam 88kg i visok sam 179cm tako da nisam bas lagan ali opet ni pretezak. 


Pozdrav :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

Skida se blokada naravno. Taman si gabaritima.

Ako je odradio redovni servis na 10, a vjerujem da je, nemaš šta dirati do 20. Toči gorivo i vozi.

Sretno i javi kako je prošlo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
pre 2 minuta, sale600 je napisao:

Skida se blokada naravno. Taman si gabaritima.

Ako je odradio redovni servis na 10, a vjerujem da je, nemaš šta dirati do 20. Toči gorivo i vozi.

Sretno i javi kako je prošlo

 

Pa da, i ja mislim da ce mi taj motor biti taman velicina. Odradjen je servis, to sam ga odmah pitao. I stavljene nove gume pre 1000km (pirelli).
A sto se skidanja blokade tice, znas li mozda kome da se obratim za to i znas li koliko kosta?
Hvala i javljam! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

Pošto je model 2015 blokada bi trebala biti ovaj komad lima koji ograničava sajlu i hod ručice gasa. To ćeš vidjeti odmah. 

Pošto su svi masovno to skidali (lako se skida), a vozili pod A2 tj. ograničenu na novije modele su ubacili suženje u samim prirubnicama od ubrizgavanja. Skine se i to, ali to je već zahtjevniji postupak.

Evo ti slike kako to izgleda.

 

20200318-065407.jpg

 

20200318-065445.jpg

 

ovako je na otvorenoj, a ovako izgleda razlika tih limova

 

20200318-063755.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

Sada već nakon nekoliko dobrih vožnji mogu potvrditi da stvar stvarno odlično funkcionira. Svaka mu čast na pomoći i detaljnom objašnjenju.

O drugom videu neću ni pisati mada se malo sprtljao oko skidanja blatobrana. Nebitno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Za one koji nisu pročitali tekst. Bjbikers redakcija dobila je na test MT 07 koji sam testirao nekoliko dana. Dobio sam ga sa 26 km, a vratio mislim sa 1.400 km. Što se mene tiče, odličan motor kako za početnike, tako i za one iskusnije. Trenutno mi je na testu MT 09, ali mi je MT 07 nekako više lagodniji i svestraniji.

 

IMG_0033-scaled.jpg
BJBIKERS.COM

Međutim, MT 09 iz objektivnih razloga nije bio dostupan, te mi je bio ponuđen MT 07, kao sledeći logičan izbog, što sam i prihvatio.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Ovi iz  Platnera se setili posle 7 godina da promovisu motor :) mogli bi da daju Diverziju na test,sigurno nije niko pisao ni o njoj u Srbiji :P

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

Prešao s njom gotovo 40t km (fali 300-400km) i osim redovnog servisa + promjene guma, lanca i lančanika kvarova i popravaka čista 0.

Doduše ove sezone akumulator je počeo nešto slabije vrtiti, pa sam ga zamijenio čisto preventivno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova

Poštovani,

 

Planiram da na leto sa ovim motociklom "zapalim" do Italije(Sicilije). Kakvo je vaše iskutvo putovanja na duže relacije?

Motocikl mi je 2018 god, posedujem standardan yamahin vizir i kofer.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Može se i skuterom, kad je volja.

Jedino što je mene na MT07 posle duže vožnje bolelo dupe jer joj sedište nije baš vrh vrhova, ali može se. 

 

Sretno!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja