Jump to content

Moto Zajednica

Saveti: Sigurna vožnja motocikla po kiši

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Đunto, citirao si samog sebe? Legendo!1care.gif

 

Pa ne, čovek ima nedoumicu konsenzusa uz pitanje " a ostali ", pa kako mu se to odnosi na kočenje da linkujem lični post umesto copy/paste, pa ako oće nek čita celu tu temu. Da ne bude da sam izmislio rupu na saksiji, i sam sam ko skuteraš početnik pohađao BJB kurs i između ostalih prošao i kroz Čika Rajkove šake. Zahvaljujući njegovoj podršci mislim da sam tad bio prvi skuter na obuci uopšte. Kasnije, opet njegovom dobrom voljom i uticajem, dobio sam njegov TA na jednu od prvih vožnji motorom što je i doprinelo da sam tu gde jesam i otuda sloboda ili pravo da mogu da izlažem u njegovoj temi. Ima još dobra Arakisovog al to nije tema.

 

Inače sam pao po kiši ko dulek još na Friju i od tad na motoru kako vidim i pljucku vrlo sam loš iako u autu dodajem gas po klizavici. Na žalost ove sezone nisam se vozao a rešio sam da odem na poligon i vozam dok ne razbijem strah makar i skršio motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ma šalim se, opuštencija. Malo provociram.

 

Ma naravno, ko i uvek, pošalice nam jedino ostaju u svrhu očuvanja duha.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Beograd - Cherry Spa

Aman, ljudi. Prednja 70%, zadnja 30%, isto kao kod automobila. Pri ekstremnom kocenju i jace u korist prednje - zadnja ionako samo sto ne lebdi. Ko ima rutinu, moze da koci i motorom, ali prvo da se savlada prosto i snazno zaustavljanje. Ako ne verujete Arakisu i drugima sa nekakvim iskustvom, evo ovde: http://motorcycles.about.com/od/commonquestions/a/how_to_brake_on_a_motorcycle.htm.

 

Pocetnici koji to ne znaju, prvo treba da savladaju to, bazicno, na suvom i bez nagiba, odnosno da izbegavaju upadanje u sitacije gde ce se od njih traziti finesa kakvu i veoma iskusni tesko nadju pod kriticnim okolnostima (retko ko bez ABS nece zaplivati ako uleti u najprostije kriticno kocenje samo po mokrom, da ne pricamo o oznakama na putu, krivini, liscu ili sljunku).

 

Dakle, raspravi kako zadnjom pri kocenju u krivini ovde nije mesto. Ali zaista.

Tek kada predjete desetine hiljada kilometara, pocinje raspravo o tome kako se koci na Drag Staru, kako na R1, a kako na Vespi PX200 i stedi li neko nesto jacim kocenjem nazad pri rutinskom usporavanju, ili

 

Dakle: snaznije prednja no zadnja i vezbajte - negde u praznu ulicu, na parking, postavite cunj, dasku, duks i: 60 km/h, pa na 0 i tako 100 puta u 10 dana, 1.000 puta u 30 dana, svaki dan sve jace. Tako mozete i da proverite, ako ste skepticni. Kocite kako sam naveo, pa samo zadnjom, pa samo prednjom i uporedite rezultate.

 

Budite bezbedni!

 

1moto3.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Jedna slika kazu vredi 1000 reci, moj trenutni zimski setup....

 

P.S. odmah da se ogradim, NE preporucijem vam voznju trkackih guma po ulici, pogotovo NE pocetnicima, ne pokusavajte ovo kod kuce, ali ako vidite sivi motor da ide po kisi kao po suvom svirnite, to sam ja... :takoje:

post-132-0-27281400-1383892520_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Beograd - Cherry Spa

Jedna slika kazu vredi 1000 reci, moj trenutni zimski setup....

 

P.S. odmah da se ogradim, NE preporucijem vam voznju trkackih guma po ulici, pogotovo NE pocetnicima, ne pokusavajte ovo kod kuce, ali ako vidite sivi motor da ide po kisi kao po suvom svirnite, to sam ja... :takoje:

 

Kakve veze ovo ima sa bezbednom voznjom?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Uvek kocim sa obe, zadnja je tako namestena da je treba bas jako pritisnuti da bi se zakljucao tocak tj. normalnim pritiskanjem se ne moze zakljucati (sarafcic kod papucice namesten na optimum i ne da da potone papucica skroz). E sad prilikom panicnog kocenja (imao jedno juce u gradu pri oko 55 km/h) sam primetio da nisam imao vremena pomeriti nogu na zadnju kocnicu pa sam samo zabo prednju. Da je bilo klizavo ne bi se dobro zavrsilo ovako bio relativno suv put i stigao sam da se ispravim iz krivine i da tako uspravljen zabodem prednju (zabodem u smislu da je pritisnem bas jako ali ne odjednom jako). Ovaj instinkt sam uvezbao zadnji put kada sam imao kriticnu situaciju pa zakljucao tocak i opala po putu1moto3.gif sva teorija pada u vodu kada su u pitanju milisekunde. Jedini nacin je instinktivno reagovanje koje se stice vezbom (najbolje ne na putu) ali ima slucajeva kada je najbolja skola prethodni pad zbog zakljucavanja i onda svakodnevno jako kocenje bar jednom cisto radi vezbe (cekanje da se stigne nadomak semafora pa onda kocenje umesto lagano kocenje motorom i blago kocnicama pred semafor itd.) Ne pokusavajte ovo sa saputnicom iz ociglednih razloga i u gustom saobracaju. Vezbajte(mo) na sopstvenu odgovornost0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Prvo krenem da kocim sa prednjom i motorno kocenje, kako sve vise usporavam to vise koristim zadnju. Zadnja, na mom motoru nije sjajna i zna lako da blokira zadnji tocak ako se jace nagazi zato i kocim sa njom samo kada sporije idem. Motorno uvek, jer sam tako naucio zbog ne tako sjajne prednje kocnice koja ce da se sredjuje za sl. sezonu. Ako je bas hitno onda tesko da bih stigao koristiti i motorno kocenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

U poslednjih dvadesetak dana sam imao dva baš dobra drifta niz Lisičji potok (u prevodu - nagla kočenja zbog potpuno nepredvidive situacije na putu). Oba puta sam pretekao samo zbog toga što sam prednju vrrrrllllo lagano dozirao, a izuzetno oštro kočio zadnjom - bukvalno do klizanja. Da sam malo jače kočio prednjom na nizbrdici i ispoštenom "belom" asfaltu koji je klizav i bez vode na njemu, leteo bih par desetina metara nizbrdo sa ko zna kakvim posledicama. Ovako sam i dalje bio upravljiv, gledao kuda da prođem, usporio dovoljno da i prođem tuda kuda sam zamislio i sve je dobro prošlo. Sve bez trunke panike ili neke posebne nelagodnosti... Pre godinu dana u istoj situaciji prosuo bih se ko kesica klikera. Puno mi je značio kurs bezbedne vožnje od ove godine. Na žalost zbog poslovnih obaveza nisam mogao tada doći i na praktični deo, ali me nije mrzelo da sam na poligonu sve to isprobam jedno dva-tri sata i vidim gde su stvarno granice i mene i motora. Tako da je moj savet, ko nije probao, neka ode na neki poligon i malo proba da vidi kako izgleda kad zadnji kraj krene da te pretiče, kako izgleda kad prednji točak počne da kliza itd... :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Ja bih Icatenejev post citao sa velikom rezervom, zato sto se Icatenej snasao u driftu. Prosto, na motoru na prednjem tocku u 90% slucajeva (tj. motora) su diskovi vecih dimenzija od zadnjeg diska i obicno ih napred ima dva, a nazad jedan. To je dovoljan putokaz za razmisljanje kojom kocnicom treba kociti i koliko kociti.

 

U gotovo svim slucajevima 70-80% kocenje treba obaviti prednjom kocnicom, a zadnjom uglavnom smirite zadnji kraj motora i tek sa 20-30% pomazete kocenju. Zasto?

 

Sva inercija koju pravite svojim kretanjem vas gura napred. Kada krenete da usporavate, nebitno sad na koji nacin, inercija vam prenosi tezinu na prednji tocak. Logicno, zar ne? E pa zato pravilno kocenje prednjom kocnicom daje najvece usporavanje - tezina je na tom tocku, samim tim i pritisak na podlogu, pa zato na taj tocak treba primeniti kocenje.

 

Ta ista inercija koja prilikom usporavanja prenosi tezinu napred, smanjuje tezinu na zadnjem tocku, pa se i pritisak zadnjeg tocka na podlogu smanjuje i zato zadnji tocak prilikom kocenja vrlo lako zablokira. Icatenej je driftovao toliko jer je kocio uglavnom zadnjom kocnicom, ubrzo je blokirao tocak i zbog malog pritiska na podlogu je taj drift verovatno trajao i trajao. Da je kocio prednjom pravilno, sto podrazumeva da je motor drzao vertikalno, korman ravno bez uvijanja i imao dobre gume na prednjem tocku, sigurno bi pre stao i manje driftovao. Druga je stvar to sto se on snasao u driftu i, fala Bogu, bezbedno stao. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Na pojedinim motorima i da hoces, ne mozes da kocis samo zadnjom. Posto su svi ovde vozili bajs, dovoljno je setiti se kako lako blokira zadnji, a tesko prednji tocak. Meni desna rucica koci desni prednji disk, a leva koci prednji levi i zadnji istovremeno. To stavise kao neku bezbednosnu meru, vise puta sam kocio izuzetno zustro i motor se fenomenalno ponasa pri kocenju, na suvom kao da ima abs.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250
Da je kocio prednjom pravilno, sto podrazumeva da je motor drzao vertikalno, korman ravno bez uvijanja i imao dobre gume na prednjem tocku, sigurno bi pre stao i manje driftovao.

 

Pablov komentar je na mestu - nisam pisao prethodni post kao predlog za pravilno kočenje i nadam se da ga niko nije tako shvatio. Pravilno kočenje je već nekoliko kolega opisalo - koči se sa obe kočnice istovremeno, prednjom odlučno ali progresivno i kontinualno, zadnjom dozirano koliko može. Svejedno je da li je put vlažan od kiše ili suv ko barut.

 

Prethodni post sam napisao sa porukom da kolege u kontrolisanim uslovima probaju da "pređu" granicu, da ih to ne dočeka sutra na putu. Ovo je posebno bitno kada su loši uslovi - kiša, klizavo - što je i tema ovde... Većina problema nastane od panike i panične rekacije u nekoj nepredviđenoj situaciji a sve na kvadrat i kub ako su vremenski uslovi loši.

 

Izađite ljudi slobodno na poligon i vežbajte, nije to nikakav "blam"...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Чачак/Београд
  • Motocikl: Kawasaki KLE 500

Korisnih saveta dosta, i bilo je priče na temu kočenja, ali izgleda da tu još uvek nemamo saglasnost..

Kako kočite? Arakis savetuje istovremeno, dok čitam da neki od vas koji imate ozbiljnu kilometražu prvo kočite zadnjom. Ostali?

Kapiram da zavisi i od toga koji tip kočnice imate napred/nazad..

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/93301-kako-usporavate/page__view__findpost__p__1514223

 

Hvala! :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Jedna slika kazu vredi 1000 reci, moj trenutni zimski setup....

 

P.S. odmah da se ogradim, NE preporucijem vam voznju trkackih guma po ulici, pogotovo NE pocetnicima, ne pokusavajte ovo kod kuce, ali ako vidite sivi motor da ide po kisi kao po suvom svirnite, to sam ja... :takoje:

 

Kakve veze ovo ima sa bezbednom voznjom?

 

Ima meni, ja se osecam bezbednije sa ovakvim gumama u ovom periodu!!!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Koja ti je ono guma? Ima baš muške kanale za istiskivanje vode. Još ako je malo "mekša", ne čudi me što ti je to "zimski" setup.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Jedna slika kazu vredi 1000 reci, moj trenutni zimski setup....

 

P.S. odmah da se ogradim, NE preporucijem vam voznju trkackih guma po ulici, pogotovo NE pocetnicima, ne pokusavajte ovo kod kuce, ali ako vidite sivi motor da ide po kisi kao po suvom svirnite, to sam ja... :takoje:

 

Kakve veze ovo ima sa bezbednom voznjom?

 

Pa... kišna race guma, tako reći "wet tire". Odlična za vodu na putu. Samim tim i za kočenje po kiši. Imam i ja jedan par a rešio sam da neću da se trkam po kiši, mislim da ću da ih stavim na ulični motor za zimu. Kopiram iskusnijeg druga.

 

Kad prednji krene da kliza, osim ako ides 10 km/h izgleda vrlo horizontalno. Sa zadnjim sam plesao par puta.

 

Ne mora da znači, ne treba da se pravi fama od klizanja predjeg točka, meni je klizao na 100 na kolenu, bez posledica. Izuzetak ali se dešava. Probavao sam na raznim brzinama da blokiram prednji točak i ništa se različito ne desi na 30 i na 70 km/h. Jedino je ovo drugo uzbudljivije. Po mokrom uvek očekujem da će da blokira pa me ne iznenadi ako se desi. Problem je što kad blokira moraš da je pustiš pa ponovo da kočiš što produžva agoniju.

Imaju samo dva istinska rešenja, apstinencija i ABS.

 

 

edit: ABS mu ovde dođe kao kondom!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 2024 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

Биће најава, буди стрпљив,има сваке године 0takoje.gif

Ја је једва чекам,прошле године сам се пријавио али игром случаја нисам отишао1hmm.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 189 postova

taj kurs bude najceshce pocetkom sezone i mozda jos koji put pred leto , preko leta ga nema jer su svi na odmoru i onda ako bude interesovanja i ako redari budu u prilici odrzi se na jesen...

 

strpi se i naravno topla preporuka

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova
  • Lokacija: Novi Beograd - Friedrichshafen
  • Motocikl: Piaggio Typhoon 50 / Kawasaki z900

Pozdrav svima,

 

Evo i ja da prilozim jednu situaciju, na svu srecu je raskrsnica bila pusta. Bilo je vece, Vozdovac raskrsnica kod crvenog Solitera, ko je iz Beograda zna mesto. Gume sumnjivog kvaliteta, pozajmljen motor, nisu se ni zagrejale dovoljno jer sam bukvalno presao nepunih 500 m od zgrade od koje sam krenuo kuci. Da napomenem, u situacijama kada vozim pozajmljenu stvar, to je kao po jajima, a plus kisa koja je pljustala 2 sata bez prestanka. Posto sam krenuo pre kise, posle sam lagano krenuo put kuce jer padavine ne bi usporile ni za dva dana. Spustajuci se niz Brace Jerkovic ne brze od 40 na sat, pa i manje, bas ko baba, sa prisutnim blagim pritiskom na obe kocnice, krece SEX :) Naravno dole se pali zuto...klasika. Razdaljina je bila podugacka, a ja mislim da u zivotu nisam neznije prikocio, ma kakvi, kad je krenula vrdalama ni od kuda, zaplesao sam bukvalno, od adrenalina sam pustio na trenutak kocnicu prednju i zadrzao zadnju, pa probao da seckam, na kraju sam probao sa obe kocnice kada sam se ispravio. Strah me obuzeo nisam ni video da li neko nailazi odozgore ili se zalece odozdo, cilj mi je bio da stanem pre raskrsnice. Zaustavio sam se na sred srede, sreca u nesreci nije bilo zive duse, inace bih se odbio o nekog sigurno. Hteo sam da ga ostavim na pumpi pored posle toga. Za voznju po kisi po meni samo enduro sa vrhunskim gumama, ostalo je sve ko na ledu. Panika je gadna stvar, vecim delom zbog nje se desavaju nezgode kada krene vrdalama po kisi :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Beograd

Pozdrav svima,

 

Evo i ja da prilozim jednu situaciju, na svu srecu je raskrsnica bila pusta. Bilo je vece, Vozdovac raskrsnica kod crvenog Solitera, ko je iz Beograda zna mesto. Gume sumnjivog kvaliteta, pozajmljen motor, nisu se ni zagrejale dovoljno jer sam bukvalno presao nepunih 500 m od zgrade od koje sam krenuo kuci. Da napomenem, u situacijama kada vozim pozajmljenu stvar, to je kao po jajima, a plus kisa koja je pljustala 2 sata bez prestanka. Posto sam krenuo pre kise, posle sam lagano krenuo put kuce jer padavine ne bi usporile ni za dva dana. Spustajuci se niz Brace Jerkovic ne brze od 40 na sat, pa i manje, bas ko baba, sa prisutnim blagim pritiskom na obe kocnice, krece SEX :) Naravno dole se pali zuto...klasika. Razdaljina je bila podugacka, a ja mislim da u zivotu nisam neznije prikocio, ma kakvi, kad je krenula vrdalama ni od kuda, zaplesao sam bukvalno, od adrenalina sam pustio na trenutak kocnicu prednju i zadrzao zadnju, pa probao da seckam, na kraju sam probao sa obe kocnice kada sam se ispravio. Strah me obuzeo nisam ni video da li neko nailazi odozgore ili se zalece odozdo, cilj mi je bio da stanem pre raskrsnice. Zaustavio sam se na sred srede, sreca u nesreci nije bilo zive duse, inace bih se odbio o nekog sigurno. Hteo sam da ga ostavim na pumpi pored posle toga. Za voznju po kisi po meni samo enduro sa vrhunskim gumama, ostalo je sve ko na ledu. Panika je gadna stvar, vecim delom zbog nje se desavaju nezgode kada krene vrdalama po kisi :)

 

 

 

Sledeći put brate Dzoni moraš da se izbečiš više 0staa2.gif nekad pomogne 1oda.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja