Jump to content

Moto Zajednica

Honda XL 600 LM pomoc oko masine

Recommended Posts

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Hm, pa da zvuci logicno mada bih ja najpre po boji svecice rekao da tu fali malko goriva.

Evo primer, nocna voznja po Tari, od Mitrovca do Kaludjerskih bara. Prohladno, ne verujem da je bilo 20stepeni. Lagana voznja u grupi, motor savrseno radi, ja uzivam.

Dva dana kasnije,35 stepeni, povratak preko Debelog brda i jurcanje kolko ko moze. Motor na otvorenom gasu radi i vuce dobro. Na pustanju gasa sa visokih obrtaja hoce da stucne i sve do ponovnog otvaranja gasa ima nepravilan pad. Nista narocito ali nije perfektno, jbg. Svi ovi simptomi su bili prisutni i na staroj postavci karburatora samo sto su bili dosta izrazeniji, pogotovo hladan start. Tad nije hteo da cuje za sauh a sad mu se raduje. Pokusavao sam da doskocim odvrtanjem/zavrtanjem srafa za vazduh ali bez veceg uspeha. Evidentno da sad bolje reaguje na njega posle stavljanja vece ler dizne

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Evo nesto cime sam se juce zanimao. Mali vetrobran:jee1:. Neophodna stvar za sve avanturisticki nastrojene vlasnike endura koji se jos i osmele na put od nekoliko stotina km od kuce:stabre2: Tek kretanje brzinom na momente vecom i od 80km/h ubedise me da je to stvar koju moram imati:jee3:

Ovaj put donor je bio neki motor iz ergele Bavarskog proizvodjaca. Naravno po garazi se naslo i nesto ultra lakog stolarskog okova pa je on posluzio za izradu drzaca.

Za sad je sve ostalo tako sirovo bez farbanja i sminke. Moram da vidim u praksi kako radi i da li ce trebati jos neki drzac da se doda. Ovako je prisrafljen samo za masku

img_20190619_180231.jpg

img_20190619_180250.jpg

img_20190619_180328.jpg

img_20190619_180357.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i
Pre 12 sati, malitomic je napisao:

Hm, pa da zvuci logicno mada bih ja najpre po boji svecice rekao da tu fali malko goriva.

Evo primer, nocna voznja po Tari, od Mitrovca do Kaludjerskih bara. Prohladno, ne verujem da je bilo 20stepeni. Lagana voznja u grupi, motor savrseno radi, ja uzivam.

Dva dana kasnije,35 stepeni, povratak preko Debelog brda i jurcanje kolko ko moze. Motor na otvorenom gasu radi i vuce dobro. Na pustanju gasa sa visokih obrtaja hoce da stucne i sve do ponovnog otvaranja gasa ima nepravilan pad. Nista narocito ali nije perfektno, jbg. Svi ovi simptomi su bili prisutni i na staroj postavci karburatora samo sto su bili dosta izrazeniji, pogotovo hladan start. Tad nije hteo da cuje za sauh a sad mu se raduje. Pokusavao sam da doskocim odvrtanjem/zavrtanjem srafa za vazduh ali bez veceg uspeha. Evidentno da sad bolje reaguje na njega posle stavljanja vece ler dizne

Дизну за ваздух штелујеш тако да ти да највећи број обртаја, упарено са лер гасом, тако и пише у оном упутству. Раштелована дизна ти даје пуцање приликом одузимања гаса. По мом бившем је знало да се повремено догоди неки пуцањ на шта се временом навикнеш :)

 

Немој превише да се играш са нивоима иглица, то код карбуратора служи за одабир висинских зона вожње, типа за швајцарско тржиште је било предвиђено да буду са мањим уделом горива због разређеног ваздуха. Погрешан одабир може довести до прегорелих вентила и шта-ти-ја-знам-још-чега...

 

Енжооој јоур рајд!!!

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6297 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Evo ovde ću da iskoristim priliku da još jednom kažem da na karburatorima NE POSTOJI dizna za vazduh.

Tačnije, to zaista služi za kontrolu protoka vazduha, ali samo kroz deo venturija koji pripada sistemu napajanja gorivom na minimumu (leru). Odvrtanjem i zavrtanjem tog famoznog šrafa se dakle kontroliše količina GORIVA (ne vičem, apostrofiram) koju će karburator povući usled manjeg ili većeg potpritiska koji kreira prolazak struje vazduha kroz dotični kanal (samo na leru, u drugim režimima se aktiviraju i druge zone, centralna dizna, itd..). U pitanju je prilično limitiran dijapazon, jer je glavni glumac tu u stvari dizna.

Količinu vazduha odredjuje prečnik grla karburatora, eventualni restriktori i sistem za prečišćavanje, filter, air-box...

Kako raste nadmorska visina, dogadjaju se atmosferske promene koje jako utiču na sav živi svet, pa tako i na živo biće zvano motor sa unutrašnjim sagorevanjem, naročito iz porodice atmosferskih.

Sad ste nastradali, zaleteo sam se...

Sa porastom visine se snižava temperatura, opada pritisak i što je možda najvažnije smanjuje se količina kiseonika...tako potrebnog za "gorenje"...i za razvijanje snage.

Dobro, da sad ja ne razvijam ipak priču do beskraja...pucanje iz motora...

...je u svakom slučaju loša manifestacija. Da ostavimo po strani podešavanja karburatora, koje je važno i zaista može da prouzrokuje štetu na ventilima i drugde...ona fotka svećica govori dosta toga. Naročito desna gde je primetno temperatura bila veća. Pucanje često može da bude znak da je svećica pogrešne toplotne vrednosti. 

Sad, proizvodjači imaju svaki svoj sistem obeležavanja...jednostavno, trebala bi da bude takva da što je toplije više rasipa toplotu iz sebe.

U protivnom će se preterano grejati i dolaziće do "samozapaljenja" smeše u prostom kontaktu sa užarenom elektrodom...bez iskre.

Znači, odredjena podešenost karburatora proizvodi odredjenu temperaturu i shodno tome treba koristiti adekvatnu svećicu. Vraćajući se na fotku sa svećicama, ova leva situacija je bolja...u smislu da su uslovi gorenja bili bolji.

Ovaj motor definitivno treba "ohladiti" sa još goriva.

  • Hvala 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

@iksel hvala na lepim zeljama, trudim se da ga picnem i da bas uzivamu voznji sa njim:takoje:. Vidis da bez tvog manuala u stampanom izdanju ni ne pomisljam na popravku na "slepo"

@pronto, takodje hvala na iscrpnom odgovoru. Kroz tvoje vidjenje slucaja se i potvrdjuju moje sumnje u vezi manjka goriva. Namece se pitanje na koji nacin pojacati gorivo? Dizne su sad na max 2x122 glavne, a nemam druge vece:neznam:. Dizati iglu na siberu?? To mi se jedino javlja kao moguce resenje

Rece jedan mudri amerikanac da su ovi dupli karburatori bolji, jer daju vise mogucnosti za tuning, ALI SAMO AKO ONAJ KO IH RADI, ZNA STA DA RADI:lol2:

Air screw ili sraf za vazduh, odomacen izraz kod nas iako radi bas suprotno, bas onako kako si ti opisao:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i
Pre 1 sat, pronto je napisao:

Evo ovde ću da iskoristim priliku da još jednom kažem da na karburatorima NE POSTOJI dizna za vazduh.

Tačnije, to zaista služi za kontrolu protoka vazduha, ali samo kroz deo venturija koji pripada sistemu napajanja gorivom na minimumu (leru). Odvrtanjem i zavrtanjem tog famoznog šrafa se dakle kontroliše količina GORIVA (ne vičem, apostrofiram) koju će karburator povući usled manjeg ili većeg potpritiska koji kreira prolazak struje vazduha kroz dotični kanal (samo na leru, u drugim režimima se aktiviraju i druge zone, centralna dizna, itd..). U pitanju je prilično limitiran dijapazon, jer je glavni glumac tu u stvari dizna.

Količinu vazduha odredjuje prečnik grla karburatora, eventualni restriktori i sistem za prečišćavanje, filter, air-box...

Kako raste nadmorska visina, dogadjaju se atmosferske promene koje jako utiču na sav živi svet, pa tako i na živo biće zvano motor sa unutrašnjim sagorevanjem, naročito iz porodice atmosferskih.

Sad ste nastradali, zaleteo sam se...

Sa porastom visine se snižava temperatura, opada pritisak i što je možda najvažnije smanjuje se količina kiseonika...tako potrebnog za "gorenje"...i za razvijanje snage.

Dobro, da sad ja ne razvijam ipak priču do beskraja...pucanje iz motora...

...je u svakom slučaju loša manifestacija. Da ostavimo po strani podešavanja karburatora, koje je važno i zaista može da prouzrokuje štetu na ventilima i drugde...ona fotka svećica govori dosta toga. Naročito desna gde je primetno temperatura bila veća. Pucanje često može da bude znak da je svećica pogrešne toplotne vrednosti. 

Sad, proizvodjači imaju svaki svoj sistem obeležavanja...jednostavno, trebala bi da bude takva da što je toplije više rasipa toplotu iz sebe.

U protivnom će se preterano grejati i dolaziće do "samozapaljenja" smeše u prostom kontaktu sa užarenom elektrodom...bez iskre.

Znači, odredjena podešenost karburatora proizvodi odredjenu temperaturu i shodno tome treba koristiti adekvatnu svećicu. Vraćajući se na fotku sa svećicama, ova leva situacija je bolja...u smislu da su uslovi gorenja bili bolji.

Ovaj motor definitivno treba "ohladiti" sa još goriva.

Свака част на исцрпном одговору и појашњењу!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6297 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Postavljaču teme.

Znam da način na koji su karburatori montirani komplikuje sve eventualne operacije...ali ćeš ipak morati da se pozabaviš time...da bi ti potrajao projekat.

Imaš par opcija. Povećanje prečnika dizne, koristeći rajborere za tu svrhu...ili da nadješ iglicu sa drugačijim profilom. Njeno telo, namerno konusno, u kombinaciji sa kanalom u kojem se kreće (neko to zove emulziona tuba) u zavisnosti od otvorenosti gasa, ubacuje odredjenu kolićinu goriva. Ima i širih tih tuba...ili kako se već nazivaju. Znači, kako iglica izlazi, zbog svog konusnog tela koje je na tom ,da kažem daljem kraju od šibera uže, otvara više prostora za prolaz goriva. Zato se njenim podizanjem dobija više goriva (spuštanje osigurača ili podmetanje šajbni gde mora tako). E sad....postoje i iglice sa raznim profilima konusa. Svaka ima i svoju oznaku. Ova je prilično linearna, a ima ih u raznim varijantama. NEMOJ ih obradjivati rukom i za eventualne prepravke uzmi drugi set tih stvari, a ovu kombinaciju koja radi čuvaj sa strane.

Ja zaista nemam recept, ali eto ideja u kom pravcu ići. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan
Pre 6 sati, pronto je napisao:

Postavljaču teme.

Znam da način na koji su karburatori montirani komplikuje sve eventualne operacije...ali ćeš ipak morati da se pozabaviš time...da bi ti potrajao projekat.

Imaš par opcija. Povećanje prečnika dizne, koristeći rajborere za tu svrhu...ili da nadješ iglicu sa drugačijim profilom. Njeno telo, namerno konusno, u kombinaciji sa kanalom u kojem se kreće (neko to zove emulziona tuba) u zavisnosti od otvorenosti gasa, ubacuje odredjenu kolićinu goriva. Ima i širih tih tuba...ili kako se već nazivaju. Znači, kako iglica izlazi, zbog svog konusnog tela koje je na tom ,da kažem daljem kraju od šibera uže, otvara više prostora za prolaz goriva. Zato se njenim podizanjem dobija više goriva (spuštanje osigurača ili podmetanje šajbni gde mora tako). E sad....postoje i iglice sa raznim profilima konusa. Svaka ima i svoju oznaku. Ova je prilično linearna, a ima ih u raznim varijantama. NEMOJ ih obradjivati rukom i za eventualne prepravke uzmi drugi set tih stvari, a ovu kombinaciju koja radi čuvaj sa strane.

Ja zaista nemam recept, ali eto ideja u kom pravcu ići. 

Ok, hvala puno.

Moram psihicki da se spremim za ponovno skidanje karburatora:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 692 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Mali doprinos, na osnovu skromnog iskustva.

Ja sam samo moto entuzijasta.

Znamo da je život uzročno-posledično vezan za nešto što se naziva rupa.

Pored venturi "cevuljage", bivstvuju i dve male, ali bitne rupe-kanali, sa zadnje strane karburatora.

One nam omogućavaju uzimanje i distribuciju goriva iz lončeta, preko dizni, do cilindra.

Većina vas, sigurno, zna za ovo.

 

20190314_103719.jpg

Leva lepotica, gledana sa prave strane (odpozadi) usisava vazduh i potiskuje gorivo otvaranjem šibera i izdizanjem igle.

Za glavnu i pilot diznu.jpg

Da bi, napred, gorivo odmereno kroz diznu, izašlo otvaranjem leptira i uletelo u zagrljaj navali vazduha iz Air box-a.

20190314_104443.jpg

20190314_102302.jpg

Zbog ovoga pravi profesionalac nije skup.

I pedantno urađeno čišćenje (nafta, aceton, ultrazvučna kadica...) nas ispunjava zadovoljstvom dobro urađenim poslom.

Ako nema prohodnosti kroz ove kanale, nema ni adekvatne količine goriva.

Bilo koji promer dizne ne može biti, adekvatno, iskorišten.

Korekcije ler dizne ostanu bez efekta.

Sumnjamo u gremline.:)

20190314_102638.jpg

Desni ulaz (opet gledano sa prave strane) nam omogućava "guranje" goriva za ostale kanale (ler, čok...).

Naravno da oba kanala rade istovremeno.

Za ler i čok.jpg

Aha, evo ga izlaz za famozni rad na leru (zatvoren leptir, šiber sa iglom spušten).

A šraf ler gasa ("otvoren" za 1/4, 2 ili koliko treba krugova) reguliše količinu goriva.

20190314_104751.jpg

Mesto na kome ulazi gorivo za ler i rad motora (stavljen akcenat na kanal za ler).

Ova mesingana cevčica nas snabdeva gorivom kad "otvorimo" čok.

20190314_104703.jpg

Malo bolja perspektiva.

20190314_102634.jpg

20190314_102232.jpg

U sve ovo se, odozdo, uglavi plovak.

 

 

 

20190314_181538.jpg

Promenio član feniks

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Hvala feniks. Moji karbovi su dosta drugaciji. Oni imaju mehanicke sibere i nemaju leptir kao ovaj tvoj. Mada opet sve to na istom principu radi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Zavrsena prica sa karburatorima nadam se. 

Setkam se nervozan po garazi i psihicki spremam za fizicki obracun sa motorom..

Pade mi ideja na pamet i umalo da je odbacim jer sam je jednom vec razmatrao. Vadjenje sibera bez skidanja karburatora:Joska:. Hajde da probam, ne gubim nista a ako uspe dobijam mnogo. I uspelo je:)

Jedan sraf poklopca sibera nalazi se tik ispod rama i ne moze se prici normalnim srafcigerom te sam zrtvovao jedan zavarivsi ga pod 90 stepeni. Verovatno negde i imam takav kriv srafciger negde..

Igla je od pet recki bila na trecoj(manual kaze na drugu), ja je kurcevito stavljam na petu, poslednju. Racunam ako sam preterao lako cu da vratim. Kad ono gle cuda, radi ne smeta mu:jee3:

Odmah sam smislio nekakve obaveze te klisnuh od kuce da se provozam, stotinak km. Mogu slobodno da kazem da radi besprekorno

Na slikama se vidi tok radova kao i siber koji je sav cadjav od detonacija u usisnoj grani.

Ceo zahvat je radjen samo na primarnom karburatoru jer su se svi problemi javljali na malom gasu kad je samo on aktivan. Na sekundarnom je igla na cetvrtoj recki kako i fabrika kaze.

I na kraju svecicaaa:confused0068:

img_20190623_114740.jpg

img_20190623_114855.jpg

img_20190623_114933.jpg

img_20190623_115307.jpg

img_20190623_115430.jpg

img_20190623_120304.jpg

img_20190623_120555.jpg

img_20190623_202506.jpg

img_20190623_202437.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja