Jump to content

Moto Zajednica

Honda XL 600 LM pomoc oko masine

Recommended Posts

  • Drug član, 1110 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Pozdrav svima. Kupio sam pre neki dan ovu lepu Hondu koja ima kvar na masini. Nisam mogao odoleti jer sam znao motor od ranije a i imao sam takav pre par godina . Po recima vlasnika koga nisam poznavao ali imamo zajednickog prijatelja, motor je crkao odjednom, bez prethodnih naznaka da nesto ne valja.

Kasnije je kod svog mehanicara saznao da je masina izgubila kompresiju ali dalje nije ulazio u problematiku zbog nedostatka finansija. Ja sam ga takvog uzeo pa je na meni da nadjem i resim problem. Motor moze da upali na gurku ali jako lose radi i baca plavi dim sto kaze da ranije nije radio.

Najverovatnije cu vecinu radova rasklapanje-sklapanje raditi sam uz povremenu pomoc drugara koji se vise razume pa cu stoga imati par pitanja sad a i u toku radova

1/Sta mislite gde je izgubio kompresiju(glava, ventili, klip ,karike) :zbunjen:

2/Ako dodje do skidanja glave-cilindra jel bolje odmah vaditi motor napolje ili moze da ostane na ramu

za sada nemam vise pitanja ali bice ih od vikenda kad je planiran pocetak radova.

Evo slika

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 358 postova

Motor je bas lep :takoje:

 

Cim ti pusta plavi dim, znaci da ti masina sagoreva ulje, tj da ulje prolazi negde kroz cilindar. Ovo su izuzetno izdrzljive masine, i ne bi trebao da je upitanju neki veliki kvar i ostecenje.

 

Po meni, trebalo bi skinuti agregat, staviti ga na sto, pa polako poceti sa rasklapanjem. Kada se vec radi generalna, trebalo bi sve pregledati. Skinuti glavu, proveriti ventile i gumice ventila, skinuti klip i pregledati karike kao i sam klip, pregledati u kakvom je stanju cilindar, tj da nema nekih ostecenja na njemu. Moze se desiti da zbog velikog pregrejavanja je doslo do pucanja karika na klipu (kompresione i uljane), i samim tim motor je izgubio kompresiju i trosi ulje naravno.

 

Dalje ako zelis, mozes pogledati ostali deo agregata u kakvom je stanju, eventualno zameniti lezajeve u masini(nisu skupi).

 

Toliko za sada, slikaj pa javljaj sta se desava :zdravo:

 

:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 44 postova
  • Lokacija: München
  • Motocikl: Honda Varadero 1000,honda Transalp 600

Karike su otisle,a kad vec oces da ga sredis za sebe onda skini agregat dole i odma uradi sve kako bog zapoveda.Imas celu zimu pred sobom da ga sredis da bude tip top.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

Pretpostavljam da nije previse presao i da nije sistematski unistavan posto kazes da je ocuvan pa bi ja probao samo sa zamenom karika, e ako se ispostavi da treba raditi sve onda tada sve...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1110 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Hvala na odgovorima.

Evo jos jednog pitanja. Uz motor sam dobio i lanac bregaste koji je vlasnik dobio uz motor kada ga je on kupio ali nije nasao za shodno da ga promeni. Dali je moguce da je motor prezubcio usled istegnutog laca pa daje takve simptome i dali bi se u tom slucaju 'stigli' klip i ventil pa napravili jos vece sranje. Motor dok vergla ne proizvodi nikakve zvuke lomljenja i krljanja. Dok se kurbla takodje sve je ok samo sto kurbla dosta lako ide pa je mogu i rukom pomerati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1110 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Pretpostavljam da nije previse presao i da nije sistematski unistavan posto kazes da je ocuvan pa bi ja probao samo sa zamenom karika, e ako se ispostavi da treba raditi sve onda tada sve...

Ima 62000 na satu i veoma je zdrav sveukupno pa se po meni i izplati uloziti u sredjivanje masine jer nema drugih ulaganja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 358 postova

Hvala na odgovorima.

Evo jos jednog pitanja. Uz motor sam dobio i lanac bregaste koji je vlasnik dobio uz motor kada ga je on kupio ali nije nasao za shodno da ga promeni. Dali je moguce da je motor prezubcio usled istegnutog laca pa daje takve simptome i dali bi se u tom slucaju 'stigli' klip i ventil pa napravili jos vece sranje. Motor dok vergla ne proizvodi nikakve zvuke lomljenja i krljanja. Dok se kurbla takodje sve je ok samo sto kurbla dosta lako ide pa je mogu i rukom pomerati.

 

To sa lancom bregate i nema tolike veze, za pocetak rastavi agregat i proveri karike na klipu i da li imas negde ostecenje na cilindru. To sto kurbula lako ide, to je upravo zato sto nema kompresije. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

a moze da bude i do ventila vodjica.jos ako je malko malko prezubio i stigo ventil,...ali dok ne otvoris nemozes znati...bolje da su ti crkle karike nego glava....

hoce i vodjica kod nekih vazdusara da se pomeri i ventil da lepo ne naleze pa se javi slican simptom...mada..dok ne rasturis neznas nista...tad ces tek znati,to ti je prost agregat ko pasulj :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Sta covek da pomisli kada ti neko pri prodaji da u ruke i lanac bregaste?

Ja, i ako bih ga uzimao, nista dobro ne bih mislio.....tacnije po obicaju bih izmracio do daske.

Kada je vec situacija takva kakva jeste, nepreostaje nista drugo, nego da se sve rasturi i dobro ispregleda. Bas zbog cinjenice da je to odlican agregat koji moze puno zuluma da istrpi, ljudi ga prilicno zanemaruju. Malo i zbog love, malo i zbog "srbovanja"...i onda to postane klasicni srpski frankenstajn. Ovaj za divno cudo jos i izgleda onako kako bi trebalo. Kad vidim one nesretne stritfajtere, koji su to postali samo zato sto neko nije imao (ili nije hteo) da plati.....

Pravi to ko covek...il' ne diraj nista.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1110 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Pozdrav, radilo se juce na motoru pa da podelim utiske.

Prvo samproverio zupcenje i ja sam tu malo zbunjen. Naime, recka na radilici se ne poklapa sa onom na bregastoj i to mase se poprilicno(oko 1,5 cm fali bregastoj da se poklopi). Drugar koji nije prisustvovao radovima kaze da je to zbog istegnutog lanca i da nije prezubio. Sve je bilo lepo naspanovano tako da bi se slozio sa njim, sta vi mislite :neznam: Odokativnom probom bregaste i klackalica zakljucuje da je stanje vrlo dobro(ipak cu na kraju sve odneti nekom dobrom majstoru da da svoje misljenje)

Na red je doslo skidanje glave. Sve je proslo u najboljem redu. Na glavi i ventilima kao i na klipu nema vidljivih ostecenja tako da neke velike havarije nije ni bilo.

Jedan sic izduvnog ventila je okrnjen po svom obodu oko 2cm pa mislim da je on glavni uzrocnik gubitka kompresije. Nalio sam kasnije naftu preko pecurki ventila i taj je odmah prokapao a i ovaj drugi je vlazio. Nalio sam takodje naftu u cilindar preko klipa i on je za 8-9 sati izgubio oko 4-5 mm tecnosti,, te bi ja zakljucio da karike dobro drze.

TRenutni prioritet je naci dobrog majstora za glavu- tu ocekujem vase predloge, slede nabavka dihtunga i potrebnih delova

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ja ti lepo rekoh...da bi video dali je uzupcen kako treba...dali ste sigurni da ste nasli taccku za zupcenje..mozda se nasli f tacku mesto t...tacku za paljenje...

kako se to najlakse nadjde...srafciger mesto svecice,nadjes mrtvu tacku i tako oznaku,potrefi se ponekad da se tacka cak usled pomerenosti magneta itd pomeri..

znaci srafciger pa provera oznake za mrtvu tacku pa tek onda provera zupcenja...na nekim motorima i nema tacke vec se drugacije gleda no dobro nije tema za sad..

glavu rasturis povadis ventile pa vidis dali se pojeo sic a hoce kod vazdusare ventil vodjica sic..nisu uvek karike problem..kad sukarike..znao bi to po dimu odmah...

kao sto ti rekoh..bolje da su karike nego glava i ventili...ima ovde majstor r ako moze da se sredi bez sicovanja....to jest bez zamene sica, jako je bitno ispostovati mere za sic..

ako se lose usicuje posle budu problemi,strci ventil klackalica kaci o osigurac to jest spoljni prsten oko osiguraca itd,TREBA OBRATITI MAXIMALNU PAZNJU :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1110 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Boki nassli smo GMT uz pomoc srafcigera ali se i dalje gore na bregastoj nije poklapalo.

Kroz prozorce na levoj dekli vide se dve recke na 5-6 mm jedna od druge i to su verovatno te f i t tacke koje ti pominjes i one se poklapaju sa GMT ali ne i sa reckama na bregastoj,tako da me je jedino to zbunilo u svemu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Yamaha YZ 250

Ne petljaj mnogo, vec neko rece da je to prosta masina, ALI sto rece bokilic bitno je ispostovati neke stvari i odraditi ih kako treba. Ovde, u kraju su tako petljali razni *drugari* oko jedne XL i stalno zvali mog matorog za savet, i on im potanko objasni, a oni opet urade nakaradno ( jeftinije ) i voze je mesec, dva, pa opet otvaranje. Sad je sjebase skroz i vise nema racuna da se opravlja.

Zato ti je najsigurnije da to sve spakujes u auto pa za Novu Pazovu i lepo zamolis bokilica da to odradi sve kako treba. Jedino ces tako da se lepo navozas sa tim motorom. I ne stedi na kvalitet delova .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Iako su slike prilicno velike, ne mogu da vidim dobro neke detalje.

Mislim da ce problem sa sicem jos i najmanji da bude, jer mi deluje da su polutke kroz koje vozi bregasta u totalnom kurcu. Ona centralna je prilicno crna, a tuda bi trebalo da dolazi ulje ako se nevaram. :stabre:

Ostecenja na povrsini komore za sagorevanje govore da je ranije bilo opasnih lomova unutra, ali je motor nakon toga radio, jer su prekrivena ostacima gorenja. Kad bi samo mogla da progovori.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1110 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

@Velja, najlakse je reci teraj to kod majstora i spremi lovu i nezali. Ja nisam majstor ali sve sto rasklopim umem i da sastavim a i imam uslove za to- garazu i alat i dosta vremena do sledece sezone. Ovde sam izneo samo stanje koje sam zatekao i koje me je zbunilo oko zupcenja. Motoru ce se menjati lanac i svakako ce biti uzupcen kako treba. Glavu i sve oko nje ce odraditi majstor koji to radi i za ciju sam preporuku pitao ovde. Na meni je da to na kraju sve to spakujem sto ne verujem da ce biti problem, Ako se ukaze potreba za intervenciji na karburatorima naravno da znam Bokilicevu adresu jer su mi tu ruke vezane i o tome ne znam nista.

@Pronto, i mene buni taj sredji lezaj bregaste koji je dosta pojeden a ostavio je traga i na njoj. Ovi krajnji su kuglicni lezaji i dobri su. Svakako ce i to da pogleda neko strucan kao i jednu klackalicu koja mi je sumljiva.

Pozdrav svima, dajte predlog za dobrog majstora za glavu :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1110 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Povadjeni ventili, izduvni sicevi izvadjeni prstom :staa: od kojih je jedan pukao,vodjice super,gumice naoko dobre ali se ipak menjaju. Izduvni ventili zacudo su odlicni dok su usisni losiji. PO preporuci glava poslata na obradu u Zrejnanin pa ce majstor tamo da odluci dal su za menjanje.

Jel ima neko dihtung glave da proda da ne kupujem celu garnituru ili kontakt gde moze da se napravi :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ja ti lepo rekoh..glava zna da bude u problemu..svi zapnu karike pa karike..

u zemunu imas majstora za dihtunge,ali...ali,,,kontaktiraj BERU on ce ti ipak iz originala doneti :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja