Jump to content

Moto Zajednica

Honda Africa Twin

Recommended Posts

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Drugari, preko zime planiram da doteram maxi enduro konjica u garazu uz vtr-a jer sam se ove godine bas dosta navozao vtr-om i shvatio da mi treba drugaciji bajk... A i bilo je puno fenomenalnih putopisa kojima je uslov enduro (ili maxi enduro) motor, tako da... nema druge nego da se prikljucim modernim trendovima :D

 

Najradije bih novog Varadera, ali bih se zadovoljio i Stromovima, malim ili velikim. Medjutim, finansijski, a i logicki se nekako Afrika tu sama namece kao pouzdan, povoljan i pre svega sposoban motor. Gledam cene tih motora i tu dobra Afrika ubedljivo odnosi pobedu jer se dobar primerak moze naci za oko 4k evra (ako se ne varam), sto uz sredjivanje nece preci 4.5 soma evra... A to je i dalje dosta povoljnije od Stromova, a tek povoljnije od Varadera. Pri tom, Afrika ce sa lakocom da ispuni sve ili bar vecinu mojih zahteva, ako sam lepo skapirao sposobnosti Afrike iz dosadasnjih tema. :)

 

E sad, iako sam detaljno procitao temu, imam par pitanja za vlasnike Afrike. Prvo, koja je optimalna brzina (citaj najveca brzina koju AT normalno podnosi) za Afriku sa tri kofera i dvoje na motoru? Da li Afrika moze da podnese recimo 140 km/h pri punom opterecenju? Ako moze, kolika je tada potrosnja? To mi je jedina dilema. Ne planiram da Afriku koristim za autoputeve, ali sam siguran da ne mogu da ih zaobidjem, a za autoput mi treba da motor moze da bez preteranog naprezanja moze da podnese recimo 140 km/h. Ako Afrika to moze, onda nemam dileme vise :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova

E sad, iako sam detaljno procitao temu, imam par pitanja za vlasnike Afrike. Prvo, koja je optimalna brzina (citaj najveca brzina koju AT normalno podnosi) za Afriku sa tri kofera i dvoje na motoru? Da li Afrika moze da podnese recimo 140 km/h pri punom opterecenju? Ako moze, kolika je tada potrosnja? To mi je jedina dilema. Ne planiram da Afriku koristim za autoputeve, ali sam siguran da ne mogu da ih zaobidjem, a za autoput mi treba da motor moze da bez preteranog naprezanja moze da podnese recimo 140 km/h. Ako Afrika to moze, onda nemam dileme vise :)

 

može to i transalp, i moj takvom voznjom troži nešto manje od 6l, i vrti se na otprilike 6 k obrtaja (3 kufera i suknja :) )

 

jedino što je jako ... jako dosadno :(

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Nisam se izjasnjvao o putnoj brzini 140 km/h, jer mislim da je razlika 650,  i 750 koju ti nameravas da uzmes.

 

Bobane,

na koliko obrtaja ide RDO7, kad je 140km/h na satu?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Drugari, preko zime planiram da doteram maxi enduro konjica u garazu uz vtr-a jer sam se ove godine bas dosta navozao vtr-om i shvatio da mi treba drugaciji bajk... A i bilo je puno fenomenalnih putopisa kojima je uslov enduro (ili maxi enduro) motor, tako da... nema druge nego da se prikljucim modernim trendovima :D

 

Najradije bih novog Varadera, ali bih se zadovoljio i Stromovima, malim ili velikim. Medjutim, finansijski, a i logicki se nekako Afrika tu sama namece kao pouzdan, povoljan i pre svega sposoban motor. Gledam cene tih motora i tu dobra Afrika ubedljivo odnosi pobedu jer se dobar primerak moze naci za oko 4k evra (ako se ne varam), sto uz sredjivanje nece preci 4.5 soma evra... A to je i dalje dosta povoljnije od Stromova, a tek povoljnije od Varadera. Pri tom, Afrika ce sa lakocom da ispuni sve ili bar vecinu mojih zahteva, ako sam lepo skapirao sposobnosti Afrike iz dosadasnjih tema. :)

 

E sad, iako sam detaljno procitao temu, imam par pitanja za vlasnike Afrike. Prvo, koja je optimalna brzina (citaj najveca brzina koju AT normalno podnosi) za Afriku sa tri kofera i dvoje na motoru? Da li Afrika moze da podnese recimo 140 km/h pri punom opterecenju? Ako moze, kolika je tada potrosnja? To mi je jedina dilema. Ne planiram da Afriku koristim za autoputeve, ali sam siguran da ne mogu da ih zaobidjem, a za autoput mi treba da motor moze da bez preteranog naprezanja moze da podnese recimo 140 km/h. Ako Afrika to moze, onda nemam dileme vise :)

 

 

Moze da podnese tu brzinu bez problema (za preko toga vec nije), ali se potrosnja penje na 7 lit. Do 120 km/h potrosnja je 6 lit. ovo je testirano vise puta. l

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

Nemoj me drzati za rijec Kepo ali mislim da je nesto ispod 6000 rpm. Ne mogu biti precizan jer me pinjon zeza vec neko vrijeme tako da mi kilometar sat ne radi. Ovo sto Pablo pita je bas u ovoj konfiguraciji ljetos isprobavano vise puta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova

{offtopic}

140Km/H na 6.000 Obrtaja??? Mozda imas prednji zupcanik sa 16 zuba? Jer sa fabrickim prenosom 15-47 na 6000 obrtaja je okruglo 120Km/h. Barem na mom Transalpu.

da bas je tako kako sam napisao :) stvarno se ne razumem zupcanike, ali trans je 89 godiste možda ti nešto znaci

{/offtopic}

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Ide 140 bez problema, i tom brzinom ja vozim na auto putu... Sto se tice potrosnje, meni je uvek oko 6 litara, grad, auto put, magistala... osim kada se vozi 90km/h konstantno, onda je 4.5 :), a to se desilo samo jedared...

 

Da se nadovezem odmah na onaj veliki TT rezervoar. Ne vidim neki smisao tog rezervoara, pogotovo sto kosta skoro 1000 evra, a rezervna kantica od 5l zavrsava posao u ekstremnim slucajevima. Inace imao sam prilike da vozim Afriku sa tim velikim rezervoarom i mogu vam reci da noge moraju da budu prilicno rasirene jer je rezervoar prilicno siri od fabrickog...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

Inace imao sam prilike da vozim Afriku sa tim velikim rezervoarom i mogu vam reci da noge moraju da budu prilicno rasirene jer je rezervoar prilicno siri od fabrickog...

 

Znachi zenski model ?

 

;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IRON WILL, 972 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Voleo bih da imam motor

Evo ja sam juce testirao Afriku do NS-a. Ja vozim, ortatj pozadi, moja kilaza 93 + -, njegova 92 + -, jos neke stvarcice u kofercetu, nista kabasto... Nismo spustali ispod 120, na 140 ok, preko se vec malo muci... jedino sto se potrosnja osetno poveca, ali bas!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Evo ja sam juce testirao Afriku do NS-a. Ja vozim, ortatj pozadi, moja kilaza 93 + -, njegova 92 + -, jos neke stvarcice u kofercetu, nista kabasto... Nismo spustali ispod 120, na 140 ok, preko se vec malo muci... jedino sto se potrosnja osetno poveca, ali bas!

 

A koliko je to 'ali bas', izrazeno brojem ?

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Za Africu je putna brzina bez opterecenja i samim tim  uvecane potrosnje oko 5.000 o/m, pa kolko mu izadje u km/h.

 

Po GPS-u to je oko 100kmh. Mada ja autoputem idem 120-140kmh. Preko toga zaista ne voli :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

Mislim da suvo insistiranje na obrtajima i brzini baca u drugi plan ono sto je kod Africe mozda najvaznije. To je konstantno visoka putna brzina po putevima. Sta to znaci? To znaci ne samo voznja po autoputu, nego uzevsi u obzir skoro SVE vrste puteva. I magistralne, i regionalne i lokalne i to skoro sasvim bez obzira na kvalitet podloge. Sve se to desava uz fantastastican osjecaj sigurnosti i pouzdanosti. Ne mislim samo na kvalitet izrade motora i masine, nego na sasvim nov dozivljaj ponasanja i fizike u voznji, dobrano naglasen izrazenim motornim kocenjem njene V masine, koja i uz visoku putnu brzinu ne zahtjeva cestu upotrebu kocnice-jednom kad se srodite sa Afrikom, a za to treba jaaaako malo vremena ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Nego da se pohvalim.

 

Majstor Joska mi je prepravio farove na H4 sijalice. U principu, nije veliki problem da se te sijalice postave u far, potrebno je onaj zasebni lim (od tri postojeca) malo zaseci i saviti tako da hvata za far. Zao mi je sto nisam fotografisao, ali cu uraditi to prvom prilikom. Afrika ima metalne parabole tako da ne postoji opasnost od topljenja zbog povisene radne temperature H4 sijalica.

 

Joska je izveo potpuno novu instalaciju za svetla. Plusevi za napajanje sijalica kao i sama masa su dovedeni za svaki far posebno kablovima od 2.5 kvadrata sa akumulatora, gde su postavljeni novi osiguraci za svetla.  Zahvaljujuci ovim kablovima pad napona do sijalica je dosta manji nego sa fabrickom instalacijom. Uvijeni su keper trakom i postavljeni u snop sa ostalim kablovima. Farovi se sada pale preko Hella releja, tako da je prekidac za paljenje svetla sada skoro potpuno rasterecen. Joska je sve uradio krajnje pedantno, svaka buksna je dobila termo buzil, sve je uredno spakovano i usnopljeno plasticnim vezicama. Dodatna prepravka na mom motoru je i ukljucivanje drugog fara, koji fabricki na Africi ne radi.

 

I konacno, mada ne i najmanje vazno, u farove su postavljene Osram Nightbreaker sijalice. Na kutijama od sijalica pise da daju 90% svetla vise, sto je ipak preterano, ali 50% je vec neka realna cifra.

 

Kako sve ovo radi?? Fantasticno! Svetlo je bljestavo belo, neverovatno koliko je jak osvetljaj ispred motora! Farove sam morao da podesim da ne smetaju, ali cu morati dodatno da podesim levi far koji je (opet fabricki) podesen da baca malo vise od desnog. Od Joske sam se vracao kuci nocu i imao sam prilike odmah da proverim svetla. Nebitno je da li je asfalt svetao ili taman, ima li belih linija sa strane ili ne... vidi se svaka trunka na putu. Svetla ne smetaju vozacima iz suprotnog smera jer su dosta spustena. Jedino mi je malo neprijatno kad nekog sustignem, Afrika je visoka i svetla sijaju pravo u retrovizor, ali tu nema pomoci... trudim se da drzim malo vece odstojanje i da ne vozim u istoj osi sa autom ispred.

 

Sve pohvale za Josku i Nightbreaker. Preporucujem svakom Afrikancu koji nema H4 da ovo uradi. Sad mogu da kazem da nisam video jaca i bolja svetla od mojih, na nekom motoru. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja