Jump to content

Moto Zajednica

Honda Africa Twin

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 580 postova

Drug to se vrlo "lako" reši, imam drugara koji može da iskopira bez problema, ali nikako da nađem nekog u blizini da skine i da to uradim. Kada uradim jedan, vrlo lako može cela grupa da dobije, za smešne pare. Oko 20€ kaže da ne bi trebalo da nas košta materijal. Za ruku će mu damo pivo :D

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aftuca Twin 750
Pre 17 sati, king_julien je napisao:

Drug to se vrlo "lako" reši, imam drugara koji može da iskopira bez problema, ali nikako da nađem nekog u blizini da skine i da to uradim. Kada uradim jedan, vrlo lako može cela grupa da dobije, za smešne pare. Oko 20€ kaže da ne bi trebalo da nas košta materijal. Za ruku će mu damo pivo :D

To bi bilo extra, racunaj me obavezno. Zvao sam neke koji rade garazne stendere kazu da im je problem nabavka kvalitetnih opruga koje idu pa onda nece to da rade.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: RD07 '93., šareno govedo..

Ako je centralni, javljam se i ja! :)
Ako je zadnji ili prednji, to uzmes neki univerzalni sa stelovanjem visine i sirine, ja sam svoj narucio preko kupujemprodajem, ima ih..

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2818 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Ako meni Tenerasu dozvoljavate da kazem koju  :D

Pravio sam na svojoj Teneri centralni i utrosio materijala vrijednosti 1200din, Opruge se mogu naci nove u TC Enjub na spratu ima radnja, platio 250din.

Problem je sam stender napraviti ako nema uzorak s kog bi se uzele dimenzije i izmotati cijevi ko nema alat. Boga mi sam utrosio citav jedan dan-dan ipo krojeci ga i stelujuci + farbanje, znaci ima posla.

E ko ima sve sto treba onda manje sigurno.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aftuca Twin 750
Pre 1 sat, Bigor je napisao:

Dal mislis na centralni stender ili onaj za zadnji kraj?

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока
 

Mislim na stender koji se srafi na nju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aftuca Twin 750
Pre sat vremena, king_julien je napisao:

Evo ovde javno obecavam, ako naletim i sebi uradim, svako ko pozeli dobije isto.

Mislio sam na centralni od motora stender

Ne garazne...

Tako je na njen koji se srafi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aftuca Twin 750
On 15.1.2008. at 10:36, lalajko je napisao:

Pokusacu ovde da ispricam pricu o jednom od najboljih enduro motocikala, Hondi Africi Twin. Za izradu ovog teksta korisceni su sajtovi posveceni Africi, pretezno www.xrv.org.uk kao najveci od njih.

 

Kao i svaka prica, i ova mora imati pocetak, a on je u dalekoj 1984 godini...

 

NXR750V - Kraljica pustinje

 

cfLKS_nxr750v640x480qq0.jpg

 

Kako je tokom godina takmicenje na Pariz-Dakar reliju postajalo sve teze, Honda Racing Corporation (HRC ili Hondin tim za razvoj takmicarskih motocikala) je 1984 godine dobio nalog za razvoj potpuno nove masine za sezonu 1986. Prica se da je licno Soichiro Honda izdao ovaj nalog. Rezultat je NXR750V, sa V2 motorom kakav svet do tada nije video. Ogroman motocikl sa 59-to litarskim rezervoarom i tezine samo 123kg! Sa ovim motociklom napisano je prvo poglavje dugogodisnje uspesne istorije. Sledece cetiri godine Honda se pretplatila na pobede na Pariz-Dakar reliju. Cyril Neuveu se dva puta popeo na pobednicko postolje (drugo i trece mesto takodje NXR750) 1986 i 1987. Sledece godine je to uradio Eddy Orioli, a 1989 godine Gilles Lalay. U dominaciji pustinjske kraljice se dugo nista ne bi promenilo da 1990 nije doslo do promene pravila ucinjenih da bi se pobedila na terenu nepobediva Honda.

 

Dvostruki pobednik, Cyril Neuveu:

s8ypC_neveu87640x480gk9.jpg

 

Orioli i Lalaj:

 

nC2zR_orioli88640x480zm9.jpgYkQYN_lalay89b640x480dj4.jpg

 

 

 

 

Africa Twin XRV 650 (RD03)

 

dWtLW_rd03640x480sz3.jpg

 

1986 godine je HRC tim dobio novi "radni nalog". Trebalo je napraviti, u tom trenutku, najbolji enduro motocikl na svetu. Motocikl koji bi postavio temelje i Hondu ucvrstio kao vodeceg proizvodjaca enduro motocikala. Generalno, tih godina se Honda trudila da izgradi reputaciju proizvodjaca pre svega kvalitetnih motora. Zato su i drugi motocikli iz tog vremena (VFR, CBR, Transalp) bili vrhunski uradjeni. Treba samo uporediti kvalitet izrade tog vremena - boja, plastike, tockovi, ramovi...

 

Kao rezultat razvoja, HRC je 1988 predstavio legendarni motocikl: Honda Africa Twin 650. Ovaj model najdirektnije vuce korene od nepobedivog NXR 750. Motor je u V2 rasporedu sa uglom izmedju cilindara od 52 stepena. Lancem pokretane bregaste osovine u glavi motora su otvarale dva usisna i jedan izduvni ventil. Iz ogromnog rezervoara od 24 litra gorivo je uz pomoc benzinske pumpe gurano u dva Keihin 32mm karburatora, smestena izmedju cilindara. Smesu su palile dve svecice po cilindru. Snaga od 58KS se uz pomoc petostepenog menjaca i lanca prenosila na zadnji tocak.

 

Q858q_xrv650moteur640x480my5.jpg

 

Kocenje 185 kg teskog motocikla je na prednjem tocku obavljao za ono vreme revolucionarni plivajuci disk od 296 mm precnika sa dvoklipnim NISSIN klestima. Zadnji tocak je kocio jedan disk od 210 mm precnika sa jednklipnim klestima istog proizvodjaca. Danas se ovom modelu zamera na slabijoj prednjoj kocnici, medjutim u ono vreme imao je najbolje kocnice u klasi. Sem toga, za podlogu i namenu za koju je predvidjen XRV 650 ima vise nego dobre kocnice.

 

Posto se zbog velicine rezervoara krajevi istog (gde se nalaze slavinice za gorivo) nalaze ispod nivoa karburatora, moralo je biti primenjeno resenje sa elektricnom pumpom za gorivo. Na RD03 i RD04 postoje dve slavinice, bez mogucnosti polozaja za rezervu. Postoje dva senzora za rezervu, jedan koji pali narandzastu sijalicu na tabli na oko 8 litara i drugi koji pali crvenu sijalicu kada ostane samo 4 litra goriva.

 

65T2Z_xrvfront1640x480ei1.jpg

 

Vesanje prednjeg kraja je obezbedjvala hidraulicno-vazdusna teleskopska viljuska. Zadnji deo je na aluminijumskoj viljusci cije je pokrete amortizovao jedan amortizer preko sklopa od tri poluge i sa mogucnoscu podesavanja pritiska.

 

404.jpg

 

Prenji tocak od 21 cola je obuven u 90/90-21 gume, dok su dimenzije zadnje gume 130/90-17. Oba tocka su u pravom enduro maniru pletena zicama i sa "zlatnim" bandasima koje je radio cuveni DID.

 

S4Lff_xrvfront3640x480ar2.jpgrOO4A_xrvheck1640x480nw6.jpg

 

HRC tim se trudio da sto vise iskustava i delova sa NXR-a iskoristi na RD03. Cak je tokom razvoja RD03 nekoliko primeraka korisceno na Dakar reliju u Marathon klasi. Ipak, imali su nekoliko pojacanja rama u odnosu na standardni model. Izmedju ta dva modela postoji mnogo slicnosti. RD03 i NXR imaju identicno medjuosovinsko rastojanje 2295mm. Imaju istu visinu sedista od zemlje od 900mm i ogroman klirens (najnizu tacku motora od podloge) od 255mm. Po gabaritima gledano, XRV 650 je najveca Afrika i ako je mnogi nazivaju "mala".

 

Na www.xrv.org.uk  se tvrdi da je XRV 650 najizdrzljiviji motocikl koji je Honda ikad napravila. XRV 650 je jedini proizvodjen samo u Japanu i sklapan je iskljucivo rucno, nikad na proizvodnoj traci, sve do 1990 godine.

 

 

 

Africa Twin XRV 750 (RD04)

 

QiXbs_rd04640x480gn6.jpg

 

1990 godine doslo je do prve revizije. Motociklu je jasno promenjena namena. Od ovog modela pa na dalje, Afrika je vise podesena za on-road voznju. Radna zapremina motora je povecana na 750 kubika, a snaga na 60KS.

 

404.jpg

 

Prednji tocak je dobio jos jedan disk od 276 mm, ali bez prideva plivajuci. Zbog suve tezine povecane za oko 20kg zadnji disk je povecan na 256mm. Rezervoar je smanjen za 1 litar te je sada kapaciteta 23l. Usled povecane proizvodnje toplote zbog veceg motora, dodan je hladnjak za motorno ulje.

 

vKLwy_30624788l640x480be2.jpg

 

RD04 model ima medjuosovinsko rasatojanje 2239mm i 88cm visinu sedista, 2cm nize od prethodnika. Klirens je spusten na 215mm. Promenjena je sema boja, ali su plastike i vecina delova zamenjljivi sa RD03 verzijom. 1992 godine dobija dodatak, neku vrstu putnog racunara, takozvani Tripmaster koji ima mogucnost pokazivanja raznih prolaznih vremena i kilometraza.

 

Proizvodio se zakljucno sa 1993 godinom. Postoji misljenje da je ovo mozda najbolja Afrika jer se radi od RD03 modelu sa 750 ccm motorom.

 

 

 

Africa Twin XRV 750 (RD07)

 

bCtt9_rd07640x480vs0.jpg

 

U 1993. godini dolazi do jos jedne znacajne revizije motocikla. Ram je izmenjen i nesto olaksan, dok je kuciste filtera za vazduh sa starog mesta ispod sedista prebaceno ispod rezervoara, a iznad karburatora. Na samim karburatorima je takodje napravljeno dosta izmena zarad smanjenja potrosnje. Na prednjim kocionim klestima su napravljene izmene tako da je sada lakse zameniti plocice. I kocnica zadnjeg tocka dobija novi glavni kocioni cilindar.

 

mhOyr_20040320bikepics123386fqd1.jpg

 

Krupne izmene su napravljene u plastikama oklopa, mada je novi sistem kacenja losiji u odnosu na stare modele. Novi oblik rezervoara vise pogoduje kolenima visokih vozaca. Promenjen je rep motocikla kao i sediste ispod kojeg sad mogu da se drze sitnice i koje moze da se zakljuca. Visina sedista je sada 860mm ili 20 mm nize nego na RD04 ili 40mm nize u odnosu na RD03.

Sistem za napajanje gorivom je pretrpeo velike izmene. Sada na rezervoaru postoji samo jedna slavinica, ovog puta sa polozajem za rezervu, senzori za rezervu i pripadajuce sijalice vise ne postoje.

U manje izmene moze se svrstati izmestanje kutije sa osiguracima i rezervoara rashladne tecnosti. Zadnje vesanje je izgubilo mogucnost podesavanja.

 

Qnjb2_rd07a640x480fz5.jpg

 

Sledeca revizija modela je dovela do oznake RD07a. Sistem za paljenje je pretrpeo najznacajnije izmene. Sada jedna bobina pali po dve svecice, umesto ranijeg sistema gde je svaka svecica imala svoju bobinu. Napravljenej su i velike izmene u kolornoj semi, a bandasi su postali srebrnasti. Konacno, proizvodnja je prebacena u Hodninu fabriku u Spanskom gradu Montesa. U ovom obliku se proizvodila do kraja proizvodnog veka 2003 godine.

 

404.jpg

 

 

Hvala na ovom lepom i edukativnom tekstu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 526 postova
  • Lokacija: Vranje
  • Motocikl: HondaAfricaTwin XRW750 RD07

2018 osvojene Alpi u nemackoj...ove godine osvojene Prokletije,ali smo pre 2 dana slomili zube na Staroj planini...Losi vremenski uslovi,mokra trava,klizav put i teski motori su nas sprecili da osvojimo Midzor..kada se prolepsa vreme sledi ponovni iznenadni i silovitiji napad




Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 7
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Београд Калуђерица
  • Motocikl: Yamaha XJ600 Diversion

Колико су модели RD04 и RD07 слични у смислу да могу делови да се са једне уграђују на другу?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 169 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: africa twin rd07a

Zavisi koja oblast je u pitanju, ali mislim da nema mnogo slicnosti... Prosto i rd07a se razlikuju u el.intalaciji u zavisnosti od trzista za koje su radjene...tako da ipak zavisi na sta se misli. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2400 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250
2 hours ago, Libero said:

Sve opcije su prihvatljive.

Najradije bih kupio gotov (originalni ili pravljen) bez odlaska kod Ivana.

Ja sam porucio od Ivana, poslao mi postom, nisam ni isao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MiNistrY oF SillY WaLkS, 2056 postova

To je promena u odnosu na ranija vremena kad je insistirao da mu se donese maska.

Kontaktiraću ga da vidim da li ima na stanju i da li šalje na adresu.

Hvala za info. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2400 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250
51 minutes ago, Libero said:

To je promena u odnosu na ranija vremena kad je insistirao da mu se donese maska.

Kontaktiraću ga da vidim da li ima na stanju i da li šalje na adresu.

Hvala za info. 

Ako nema, onda napravi pa posalje, tako je bilo u mom primeru

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja